Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır?

 

 

Hemen hemen herkes bu konuyla karşı karşıya kalmıştır.

 

Acilen yumurtaya ihtiyacınız var ve yumurta almak için buzdolabının kapağını açıyorsunuz ancak yumurtaların ne kadar süredir orada olduklarını hatırlayamıyorsunuz.

 

Zaman içinde, yumurtanın kalitesi, beyaz kısmı daha da inceldikçe azalmaya başlar. Bununla birlikte, bir yumurta sadece bakteri veya küf yüzünden ayrışmaya başladığında “bozulur”.

 

 

Belki de, yumurtalarınız daha birçok hafta boyunca yenebilecektir. Şüpheye düştüğünüzde, yumurtalarınızın bozulup bozulmadığını belirlemek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır.

 

İşte en iyi beş yöntem…

 

 

 


Son kullanma tarihini kontrol edin

Yumurtalarınızın hala iyi olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından biri kartonun üzerindeki tarihi kontrol etmektir.

 

Ancak, bu tarih geldiğinde soğuk ortamda duran yumurtaları atarsanız, mükemmel yumurta israfı yapmış olursunuz.

 

Bir yumurtanın kalitesi, belli bir tarihten sonra düşmeye başlamış olmasına rağmen, özellikle de soğuk ortamda kalmışsa, kaliteyi koruyan bakteri gelişimini engellediği için birkaç hafta boyunca yemek için yine de iyi olabilir.

 

Bununla birlikte, yumurtaların karton üzerine basılan tarihi geçerse, iyi ya da kötü olduğunu anlamak için başka bir yöntem daha kullanmanız gerekebilir.

 

Aşağıdaki yöntemleri okumaya devam edin.

 

 

 

Koklama testi yapın

Koklama testi, bir yumurtanın bozuk olup olmadığını anlamanın en eski, en basit ve en güvenilir yoludur.

 

Yumurtalarınızın son kullanma tarihinin geçtiğini fark ederseniz, basit bir koklama testi ile bozuk olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 

Bozuk yumurta, çiğ veya pişmiş olup olmadığına bakılmaksızın kusursuz kötü bir koku verecektir. Kokuyu yumurta kabuklu haldeyken anlayamayacağınıza göre, yumurtayı temiz bir tabağa veya kaseye kırın ve koklayın.

 

Kötü kokuyorsa, yumurtayı atın ve tekrar kullanmadan önce kase veya tabağı sıcak deterjanlı su ile yıkayın. Yumurta gibi kokuyorsa, hiç koku yok demektir, bu yumurtanın hala bozulmamış olduğunun iyi bir işaretidir.

 

 

 

Görsel kontrol yapın

Burnunuza ek olarak, gözleriniz de bir yumurtanın bozuk olup olmadığını söylemek için değerli bir araçtır. Kabuklu yumurtanın kabuğunun çatlamış, pis veya tozlu olup olmadığına bakın.

 

Kabuk üzerindeki tozlu bir görünüm küflenmenin işaretidir, çatlaklar ise bakterilerin varlığını gösterir. Kabuk kuru ve hasarsız görünüyorsa, kullanmadan önce yumurtayı temiz beyaz bir kaba kırın.

 

Bakteri gelişimini gösterebileceğinden, sarısı veya beyazlarında herhangi bir pembe, mavi, yeşil veya siyah renk değişikliği olup olmadığına bakın.

 

Herhangi bir renk değişikliği belirtisi fark ederseniz, yumurtayı atın ve yeni bir yumurtayı test etmeden önce kabı sıcak, deterjanlı su ile yıkayın.

 

Ayrıca, yumurtanın beyaz veya sarısının akıp akmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu, yumurtanın eski olduğunu ve kalitesinin düştüğünü gösteren bir göstergedir.

 

Fakat bu, mutlaka kötü gittiği anlamına gelmez ve kullanımı yine de mükemmel olabilir.

 

 

 

Yüzme testi yapın

Yüzme testi, bir yumurtanın bozuk olup olmadığını kontrol etmenin en popüler yöntemlerinden biridir.

 

Bu, aynı zamanda yumurtanın içinde bir civciv gelişmekte olan döllenmiş bir yumurtayı belirlemek için de yaygın kullanılan bir yöntemdir. Yumurtanın taze olup olmadığını değerlendirmek için de işe yarar.

 

Yüzme testini gerçekleştirmek için yumurtalarınızı hafifçe bir kap veya su dolu bir kovaya koyun. Eğer yumurta batarsa, tazedir.

 

Yukarıya doğru çıkarsa veya yüzerse, eskidir. Çünkü bir yumurta yaşlandıkça içerisindeki küçük hava cebi, su serbest bırakıldıkça ve hava ile yer değiştiğinde büyür. Hava cebi yeterince büyürse, yumurta yüzer.

 

Bu yöntem bir yumurtanın bayat mı yoksa taze mi olduğunu belirler ancak bir yumurtanın bozulup bozulmadığını göstermez. Bir yumurta battığında kötü olabilir, yüzen bir yumurta hala yemek için iyi olabilir.

 

 

 

Yumurtaları ışığa tutun

Işığa tutma, bir yumurtanın kalitesini değerlendirmek ya da bir döllenmiş yumurtanın civciv gelişimini değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir.

 

Endüstriyel yumurtaların paketlenmeden önce doğru olarak sınıflandırılmasını sağlamak için özel ekipmanlarla yapılır. Ancak evdeki yumurtalarla da yapılabilir.

 

Karanlık bir odaya ve küçük, parlak bir ışık kaynağına ihtiyacınız olacak. Küçük bir el feneri ya da okuma lambası kullanabilirsiniz.

 

Işık kaynağını yumurtanın geniş ucuna kadar tutun. Sonra, yumurtayı eğin ve soldan sağa doğru hızlıca çevirin.

 

Doğru yapılırsa yumurtanın içi, aydınlanacaktır. Bu, yumurta hücresinin küçük veya büyük olup olmadığını görmenizi sağlar.

 

 

 

Çok taze bir yumurtada, hava hücresi 3.175 mm’den daha incedir. Yumurta yaşlandıkça gazlar buharlaşma yoluyla kaybedilen suyun yerini alır ve hava cebi daha da büyür.

 

Yumurtayı yumurta beyazının ve sarısının ne kadar sağlam olduğunu yan yana koymak suretiyle de belirleyebilirsiniz. Az hareket daha taze bir yumurtayı gösterir.

 

Işığa tutma ile bazı uygulamalara ihtiyaç duyabilir ancak bir yumurtanın tazeliğini güvenilir bir şekilde belirlemenizi sağlar. Yine de, yüzme testi gibi, bir yumurtanın bozuk olup olmadığını belirleyemez.

 

Sonuç olarak;

Bir yumurtanın ne zaman bozulduğunu nasıl anlayacağınıza dair bilgi eksikliği bazı insanların gereksiz yere iyi yumurtaları atmalarına neden olur.

 

Burada listelenen beş strateji arasında bir yumurta kırmak, koklamak ve renk değişimini kontrol etmek tazeliği belirlemenin en kesin yöntemidir.

 

Salmonella (tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açabilen, çubuksu, Gram-negatif bir enterobakteri cinsi) gibi gıda kaynaklı hastalıklara neden olan bakterileri içeren yumurtaların tamamen görünmesine ve kokmasına neden olabileceğini unutmayın.

 

Bu nedenle unutmayın ki bir yumurta bu testleri geçse bile, yemeden önce tam olarak güvenli bir sıcaklığa kadar pişirmeniz önemlidir.

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


%d blogcu bunu beğendi: