Bozuk ve Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır? | diyetz

Bozuk ve Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır?

 

Acilen yumurtaya ihtiyacınız var ve yumurta almak için buzdolabının kapağını açıyorsunuz ancak yumurtaların ne kadar süredir orada olduklarını hatırlayamıyorsunuz. Atmak da istemiyorsunuz bozuk yumurta yemek de.

 

Zaman içinde, yumurtanın kalitesi, beyaz kısmı daha da inceldikçe azalmaya başlar ve bayatlar. Bir yumurta, bakteri veya küf yüzünden ayrışmaya başladığında ise “bozulur”.

 

Belki de, yumurtalarınız daha daha uzun süre boyunca yenebilecektir. Peki yumurtanın bozuk olduğunu nasıl anlarız? İşte bozuk ve bayat yumurtayı ayırt etmek için kullanabileceğininiz beş yöntem…

 

 

Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır?

 

bayat yumurta nasıl anlaşılır

 

Bozuk yumurta nasıl belli olur?

 

Son kullanma tarihini kontrol edin

Yumurtanın hala kullanılabilir olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından biri kartonun üzerindeki tarihi kontrol etmektir. Ancak, bu tarih geldiğinde soğuk ortamda duran yumurtaları atarsanız, mükemmel yumurta israfı yapmış olursunuz.

 

Bir yumurtanın kalitesi, belli bir tarihten sonra düşmeye başlamış olmasına rağmen, özellikle de soğuk ortamda kalmışsa, bakteri gelişimi engellendiği için birkaç hafta boyunca yenilebilir.

 

Yine de yumurtaların karton üzerine basılan tarihi geçerse, iyi ya da kötü olduğunu anlamak için başka bir yöntem daha kullanmanız gerekebilir. Aşağıdaki yöntemleri okumaya devam edin.

 

 

Koklama testi yapın

Koklama testi, bir yumurtanın bozuk olup olmadığını anlamanın en eski, en basit ve en güvenilir yoludur. Yumurtanın son kullanma tarihinin geçtiğini fark ederseniz, basit bir koklama testi ile bozuk olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 

Bozuk yumurta kokusu, çiğ veya pişmiş olup olmadığına bakılmaksızın kötü bir koku verecektir. Kokuyu yumurta kabuklu haldeyken anlayamayacağınıza göre, temiz bir tabağa veya kaseye kırın ve öyle koklayın.

 

Kötü kokuyorsa, yumurtayı atın ve tekrar kullanmadan önce kase veya tabağı sıcak deterjanlı su ile yıkayın. Yumurta gibi kokuyorsa, hiç koku yok demektir, bu yumurtanın hala bozulmamış olduğunun işaretidir.

 

İlginizi Çekebilir  Süper Gıda Yumurtanın Faydaları

 

Görsel kontrol yapın

Burnunuza ek olarak, gözleriniz de bir yumurtanın bozuk olup olmadığını belirlemek için değerli bir araçtır. Kabuklu yumurtanın kabuğunun çatlamış, pis veya tozlu olup olmadığına bakın. Kabuk üzerindeki tozlu bir görünüm küflenmenin işaretidir, çatlaklar ise bakterilerin varlığını gösterir. Kabuk kuru ve hasarsız görünüyorsa, kullanmadan önce yumurtayı temiz beyaz bir kaba kırın.

 

Bakteri gelişimini gösterebileceğinden, sarısı veya beyazlarında herhangi bir pembe, mavi, yeşil veya siyah renk değişikliği olup olmadığına bakın. Herhangi bir renk değişikliği belirtisi fark ederseniz, yumurtayı atın ve yeni bir yumurtayı test etmeden önce kabı sıcak, deterjanlı su ile yıkayın.

 

Ayrıca, yumurtanın beyaz veya sarısının akıp akmadığını da kontrol edebilirsiniz. Bu, yumurtanın bayat olduğunu ve kalitesinin düştüğünü gösteren bir belirtidir.

 

 

Yumurta tazelik testi- Yüzme testi yapın

Yüzme testi, bir yumurtanın bozuk olup olmadığını kontrol etmenin en bilinen yöntemlerinden biridir. Bu, aynı zamanda yumurtanın içinde bir civciv gelişmekte olan döllenmiş bir yumurtayı belirlemek için de yaygın kullanılan bir yöntemdir. Yumurtanın taze olup olmadığını değerlendirmek için de işe yarar.

 

Yüzme testini gerçekleştirmek için yumurtayı bir kap veya su dolu bir kovaya koyun. Eğer yumurta batarsa, tazedir. Yukarıya doğru çıkarsa veya yüzerse, bayattır. Çünkü bir yumurta bayatladıkça, içerisindeki küçük hava cebi, su serbest bırakıldıkça, hava ile yer değiştiğinde büyür. Hava cebi yeterince büyürse, yumurta yüzer.

 

Bu yöntem bir yumurtanın bayat mı yoksa taze mi olduğunu belirler ancak bir yumurtanın bozulup bozulmadığını göstermez. Bir yumurta battığında kötü olabilir, yüzen bir yumurta ise halen yenebilir.

 

bozuk yumurta yemek

 

Yumurtayı ışığa tutun

Işığa tutma, bir yumurtanın kalitesini değerlendirmek ya da döllenmiş bir yumurtanın civciv gelişimini değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir. Endüstriyel yumurtaların paketlenmeden önce doğru olarak sınıflandırılmasını sağlamak için özel ekipmanlarla yapılır. Ancak evdeki yumurtalarla da yapılabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Yulaf Ezmesi Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

Karanlık bir odaya ve küçük, parlak bir ışık kaynağına ihtiyacınız olacak. Küçük bir el feneri ya da okuma lambası kullanabilirsiniz. Işık kaynağını yumurtanın geniş ucuna kadar tutun. Sonra, yumurtayı eğin ve soldan sağa doğru hızlıca çevirin.

 

Doğru yapılırsa yumurtanın içi, aydınlanacaktır. Bu, yumurta hücresinin küçük veya büyük olup olmadığını görmenizi sağlar. Çok taze bir yumurtada, hava hücresi 3.175 mm’den daha incedir. Yumurta bayatladıkça gazlar buharlaşma yoluyla kaybedilen suyun yerini alır ve hava cebi daha da büyür.

 

Yumurtayı, yumurta beyazının ve sarısının ne kadar sağlam olduğunu yan yana koymak suretiyle de belirleyebilirsiniz. Az hareket daha taze bir yumurtayı gösterir.

 

Işığa tutma ile bazı uygulamalara ihtiyaç duyabilir ancak bir yumurtanın tazeliğini güvenilir bir şekilde belirlemenizi sağlar. Yine de, yüzme testi gibi, bir yumurtanın bozuk olup olmadığını belirleyemez.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ