Boyalı ve Yıpranmış Saçlar için Evde Bakım Önerileri

Saçlar eskiden olduğu gibi sadece beyazları kapatmak için boyanmıyor artık. Balyajdan tutun da saçın rengini tamamen değiştirmeye kadar pek çok boyama stili var. 

Saçların boyanması hoş, çekici ve farklı görünmenizi sağlasa da, düzenli olarak bu işlemi yaptırmak, saça zarar verir ve saçı yıpratır.

Boyalı saçların hasar görmemesi ve kırılmaması için özel bakıma ihtiyacı vardır. Boyalı saçlar için bakım önerilerini sizin için bu yazıda listeledik. 

Boyalı Saçlara Evde Nasıl Bakım Yapılır?

1.Yeni boyanmış saçları üç gün yıkamayın

Boyadıktan sonra en az 72 saat saçınızı yıkamayın. Aksi halde rengi kolayca açılacaktır. 

Saç boyama sırasındaki kimyasal işlem, saç diplerini koruyan bariyeri, hasara meyilli hale getirir. Saç boyaları kimyasal olarak saçın yapısını değiştirir. 

2. Renk koruyucu şampuan kullanın

Kullandığınız şampuan, saç renginin canlılığında önemli rol oynar. Saçınızı yıkarken, boyalı saçlar için özel olarak formüle edilmiş bir şampuan kullanın. Hem saçınızı korur hem de doğal pH’ını dengeler. 

3. Daha az şampuanlayın

Boyalı saçları sık yıkamak, boyanın sızmasına ve renginin solmasına neden olur. Sık yıkamak ayrıca saçı doğal yağlarından arındırarak kuru, mat ve cansız bırakır. 

4. Kuru şampuan kullanın

Saçınızı daha az şampuanlayacağınız için yağı, kiri gidermek ve rengini korumak için yıkamadığınız günlerde kuru şampuan kullanın.

5. Saç kremi kullanın

Boyalı saçı her şampuanladığınızda, saç kremi kullanın. Saç kremi saç telleri üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturur. Bu, saç diplerini koruyan bariyerin kapatılmasına yardımcı olur. Saça parlaklık ve hacim kazandıran nemin içeride kalmasını sağlar. 

6. Nemden uzak kalın

Nemli hava, saç renginin solmasına neden olduğu için uzun süre banyoda kalmaktan veya nemli ortamda bulunmaktan kaçının.

7. Sıcağa dikkat

Sıcak su, boyalı saça zarar verir ve rengini soldurur. Bu aynı zamanda saç maşası, saç düzleştirici ve fön makinesi gibi ısıyla şekillendirme aletleri için de geçerlidir. 

8. Derinlemesine bakım uygulayın

Saç tellerine haftada bir derin bakım uygulayın. Saçı boyamanın bir yan etkisi de saç tellerinin yaşadığı protein hasarıdır. Saçlarınız uzamaya ve kopmaya başladığında proteine ​​çok ihtiyaç duyarsınız.

Bunu düzeltmenin tek yolu saçı proteinle beslemektir. Satın aldığınız protein tedavilerini veya kendin yap saç maskelerini kullanabilirsiniz.

İşte bunun için evde kolayca yapabileceğiniz protein maskesi tarifi…

  • Bir kapta bir yumurtayı ve iki yemek kaşığı mayonezi pürüzsüz bir karışım elde edene kadar çırpın.
  • Karışımı saçınıza uygulayın.
  • Saçınızın tamamı kaplandığında, maske saçınızda 45 dakika kalsın.
  • Ardından hafif bir şampuanla yıkayın.
  • Bunu haftada bir kez tekrarlayın.

9. Parlaklık için sıcak yağ bakımı uygulayın

Sıcak yağ tedavisini evde kolayca yapabilirsiniz. Boyalı saçların parlamasına yardımcı olur. 

Yağlar saçı besler ve nemini korur. Ayrıca saçın üzerinde güneş ve ısı hasarından koruyan koruyucu bir tabaka oluştururlar. Evde sıcak yağ tedavisi uygulamak için aşağıdaki adımları uygulayn…

  • 2-3 yemek kaşığı seçtiğiniz bir taşıyıcı yağı (hindistan cevizi, zeytin veya jojoba yağı) ocakta veya mikrodalgada hafifçe ısınana kadar birkaç saniye ısıtın.
  • Sıcak yağ ile saç derinize masaj yapın.
  • Bone takın ve yağ yaklaşık 30-45 dakika saçınızda kalsın.
  • Hafif bir şampuanla yıkayın.
  • Haftada 2-3 kez yapın.

10. Sağlıklı beslenin

Ne yediğiniz, genel sağlığı olduğu gibi saç sağlığını da etkiler. Sağlıklı yiyeceklerden alınan besinler, saça parlaklık ve enerji verir. Demir ve protein açısından zengin besinler keratin oluşturarak saç derisini ve saçı besler. 

Boyalı saçların güzel görünmesi için yağsız et, balık, az yağlı peynir, yumurta akı, ıspanak ve soya tüketin. Öğün aralarında meyve, kuruyemiş, sebzeler ve tahıl atıştırın.

11. Saçınızı güneşten koruyun

Mevsim ne olursa olsun, güneş ışınları saç rengini soldurur. Güneşe uzun süre maruz kalmamaya çalışın. Uzun süre güneşte kalacağınızı biliyorsanız, ekstra koruma sağlamak için şapka takın. 

12. Klordan kaçının

Yüzme havuzlarındaki klor, saçın rengini bozar ve yıpratır. Bu nedenle havuza girmeden önce önlem alın. Suyun saça temas etmesini önlemek için bone takın.

13. Saçınızı çok sık boyamayın

Saçınızı çok sık boyamak hasara neden olur. Bu yüzden her beş ila altı haftada bir defadan fazla boyama işlemi yapmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ