Börülce Nedir? Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

  Börülce Nedir? Faydaları ve Besin Değeri

   

  Börülce (Phaseolus Aureus), üzerinde siyah benekleri olan küçük oval yapıya sahip bir fasulye türüdür. Kırmızı, krem, siyah, kahverengi ve benzeri gibi çeşitleri vardır. 

  A vitamini, B1, B2, B3, B5, B6, C, folik asit, demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, selenyum, sodyum, çinko, bakır, fosfor vb. gibi neredeyse tüm gerekli vitaminleri ve mineralleri içerir. 

  Önemli sağlık yararları vardır. Ayrıca cilt ve saçlar için de faydalıdır. 

   

  Börülcenin Besin Değeri

  Börülce inanılmaz derecede besleyicidir ve bol miktarda lif ve protein içerir. Bir kase (170 gram) pişmiş börülce, aşağıdaki besinleri içerir:

   

   

  börülce faydaları ve zararları

   

   

  Kalorisi: 194

  Protein: 13 gram

  Yağ: 0,9 gram

  Karbonhidrat: 35 gram

  Lif: 11 gram

  Folat: DV’nin % 88’i

  Bakır: DV’nin % 50’si

  Tiamin: DV’nin % 28’i

  Demir: DV’nin % 23’ü

  Fosfor: DV’nin % 21’i

  Magnezyum: DV’nin % 21’i

  Çinko: DV’nin % 20’si

  Potasyum: DV’nin % 10’u

  B6 Vitamini: DV’nin % 10’u

  Selenyum: DV’nin % 8’i

  Riboflavin: DV’nin % 7’si

   

  Yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak, börülce fasulye, hücre hasarını önlemek ve hastalığa karşı korumak için vücutta antioksidan görevi gören bileşikler olan polifenoller bakımından yüksektir.

   

   

  Börülcenin Faydaları

   

  Kolesterol seviyesini korur

  Börülce, kolesterol seviyesini oldukça düşük tutar. Kan plazmasında bulunan kötü kolesterol miktarını azaltmada önemli rol oynayan mükemmel bir çözünür lif ve protein kaynağıdır. 

  Ayrıca fitosterol adı verilen steroid bileşikleri içerir. Bunlar vücudumuzdaki standart kolesterol seviyelerini korumada çok etkilidir.

   

   

  Kan kolesterolünü kontrol eder

  Börülcenin glisemik indeksi diğer birçok gıdadan oldukça düşüktür. Bazı araştırmalar, düşük glisemik indeksli gıdalarla beslenmenin kan lipid profili için son derece yararlı olduğunu kanıtlamıştır. Bu nedenle, börülce yemek kan kolesterolünü kontrol altında tutmak için önemlidir.

   

   

  Serbest radikalleri yok eder

  Börülce, özellikle krem, açık kahverengi, siyah ve kırmızı olanlar, antioksidan ajanlar – A vitamini ve C vitamini ile yüklüdür. Bu nedenle, bu börülce yemek, kanserli hücrelerin büyümesini durdurabilecek zararlı serbest radikallerden kurtulmaya yardımcı olur.

   

   

  Kan şekerini düzenler

  Çözünür lif bakımından zengin olan börülce, diyabet hastaları için faydalı bir besindir. Kan şekeri seviyesini düzenler ve şeker hastalığından uzak durmayı sağlar.

   

   

  Kardiyovasküler hastalıkları tedavi eder

  Bu baklagilde bulunan ikincil metabolit flavonoidler de çeşitli kardiyovasküler sorunların tedavisinde etkilidir. Düzenli olarak yemek, kalp hastalığı geliştirme riskini azaltır.

   

   

  Mide ve pankreas sorunlarını tedavi eder

  Çok az gıda mide ve pankreasla ilgili sorunlarla börülce gibi başa çıkabilir. Organların sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamak için, işlevlerini kolaylaştırır. Ek olarak, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

   

   

  İdrara çıkma sorununu düzenler

  Börülce, tıkanıklık gibi idrara çıkma sorunlarının giderilmesinde faydalıdır. Anormal vajinal akıntı da bu baklagil yenilerek tedavi edilebilir.

   

   

  Börülce ile zayıflama

  Kilo vermek için son derece faydalı olan az yağlı, düşük kalorili bir fasulye türüdür. Sodyum içeriği de çok düşüktür. Ayrıca, kesinlikle kolesterol içermez. Bu özellikleri onu, zayıflamak için besleyici bir seçenek haline getirir.

   

   

  Börülcenin Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

   

  Yaşlanma belirtilerini geciktirir

  Bu baklagil, antioksidan bakımından zengindir. Cilt için en faydalı iki element olan A ve C vitamini içerir. Bunların her ikisi de cilt hücrelerinin serbest radikallerden zarar görmesini önler.

  Cildi onarır ve canlandırır. Anti-oksidatif özellikleri ise, kırışıklıklar, lekeler gibi çeşitli yaşlanma belirtilerini giderir. 

   

   

  Cilt sağlığını korur

  Yüksek protein içeriği cilt için çok iyidir. Cildin onarım sürecini hızlandırır ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

   

   

  Saça sağlık ve parlaklık kazandırır

  Mükemmel bir antioksidan kaynağı olduğundan, saç sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır. Saça parlaklık kazandırır.

   

   

  Saç dökülmesi ile mücadele eder

  Saç dökülmesi için mükemmel bir çözümdür. Sık saç dökülmesi probleminiz varsa, börülce tüketimini artırmak, buna karşı mücadeleye yardımcı olur.

   

   

  Saçların büyümesini artırır

  Saçımızın en hayati bileşenlerinden biri olan protein bakımından zengindir. Düzenli tüketimi vücuttaki protein miktarını artırır ve saçlarımızın daha hızlı büyümesine yardımcı olur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ