Boldo Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

  Boldo Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

  Boldo çayı, bitkisel bir çaydır ve boldo bitkisinin yapraklarından elde edilir.

  Boldo çayı, Orta ve Güney Amerika’ya özgü bir çalı olan boldo bitkisinin yapraklarından yapılan bitkisel bir infüzyondur. İnfüzyon özellikle terapötik bir tedavi olarak kullanılır.

  Bitki uzmanları ve doğal ilaç pratisyenleri sıklıkla karaciğer rahatsızlığı, sindirim sorunları ve romatizma için tavsiye eder.

  Olumsuz etkiler genellikle düşük dozlarda nadirdir ancak birçok tıp uzmanı tarafından uzun süreli boldo alımının yaygın olarak böbrek yetmezliğine, kasılmalara ve ayrıca bağırsak hasarına yol açtığı düşünülmektedir. Bu nedenle, bazı ülkelerde otun satışı sabittir.

  Boldo bitkisi ve çayının faydalarını destekleyen çalışmalar sınırlıdır ve aşırı miktarda içmek, bazı sağlık komplikasyonlarına neden olabilir.

  Boldo Çayı Nedir?

  Boldo çayı, Şili’ye özgü dökmeyen bir çalı olan Meksika ve Arjantin gibi diğer Orta ve Güney Amerika ülkelerinde de yetişen boldo ağacından ( Peumus boldus ) yapılır. Genellikle dağlık bölgelerde bulunur.

  Bu alanlarda, özellikle sindirim sorunlarını tedavi etmek, karaciğeri temizlemek ve kilo kaybını artırmak için halk arasında kullanılır.

  Çay , günlük olarak tüketilmez. Tıbbi bir lezzete sahiptir ve sadece gerektiğinde, çaydan çok bir ilaç gibi kullanılır. 1 fincan (240 mL) sıcak suya yaklaşık 1 yemek kaşığı (6 gram) kuru boldo yaprağı demlenerek hazırlanır.

  Bazıları boldo çayını, günlük tüketmeyi güvenli hale getirmek için yerba mate adlı başka bir bitkisel çay ile seyrelterek içer. 

  Boldo Çayının Yararları Nelerdir?

  Tarihsel olarak, boldo çayı sindirim sorunlarını tedavi etmek ve karaciğer sorunlarının tedavisine yardımcı olmak için kullanılmıştır.

  Sindirime yardımcı olur

  Boldo yaprağı çayı, mide ağrılarına ve kötü sindirime yardımcı olan harika bir bitki çayıdır. Bu çaydan bir fincan içmek, mideyi güçlendirmeye ve mide ekşimesi veya mide spazmlarını ve kramplarını önlemeye ve rahatlatmaya yardımcı olabilir.

  Bu infüzyon, yavaş sindirim durumlarında mideyi uyarabilir. Yemekten sonra mideniz ağırlaşıyorsa, gıdaların parçalanmasını hızlandırmak, vücudun besinleri daha iyi emmesini ve istenmeyen atıklardan kurtulmasını sağlamak için safra üretimini artırmaya yardımcı olması için bir fincan içilebilir.

  Bu çayı içmek iştahı da artırabilir, bu da zayıflatıcı bir hastalıktan sonra faydalı olabilir. Boldo çayı, mide rahatsızlığını gidermeye ve iştahı uyaran iki şey olan tükürük üretimini artırmaya yardımcı olabilir.

  Boldo çayı bağırsakların sağlığını iyileştirebilir. Şişkinlik, gaz veya kolik durumunda rahatlama sağlamak için kullanılabilir. Bağırsak spazmlarını yatıştırmaya yardımcı olan ve irritabl bağırsak sendromu vakalarında iltihabı hafifleten yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

  Boldo bitki çayının kabızlığı hafifletmeye yardımcı olduğu, gaz oluşumunu önlediği, bağırsaklar üzerinde orta derecede müshil etkisi olduğu, toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu da belirtilmektedir.

  Bazı insanlar bu çayı kilo vermeyi teşvik etmek için de kullanabilir çünkü yağları eritip yok ederken besinlerin emilimini hızlandırarak, sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak, boldo çayının iştahı artırdığını unutmayın, bu nedenle sağlıklı yiyecekler yemeye özen gösterin.

  Bu infüzyonun bir başka sindirim faydası, mikropları, bakterileri ve hatta bağırsak solucanlarını dışarı atarak sindirim sistemini sağlıklı tutmasıdır. Son olarak gıda zehirlenmelerinde de iyileştirici ve arındırıcı etkisi olduğu söylenmektedir.

  Karaciğer ve safra kesesi için faydalıdır

  Boldo çayının en iyi bilinen faydalarından biri, karaciğer tıkanıklığı veya kolik gibi karaciğer rahatsızlıklarını gidermesi ve hatta hepatite yardımcı olmasıdır. 

  Karaciğer üzerindeki temizleyici etkisi, özellikle bu infüzyonda bulunan antioksidanlar nedeniyle karaciğeri hastalıklara karşı koruyabilir ve güçlendirebilir.

  Boldo çayı içmek, sağlıklı bir sindirim için önemli bir ajan olan safra üretimini uyararak karaciğer fonksiyonunun desteklenmesine yardımcı olur. 

  Ayrıca, bu hayati organ aracılığıyla işlenen ve filtrelenen atıkların, toksinlerin ve ilaçların baskısı altındayken karaciğerin temizlenmesini sağlar.

  Safra kesesi taşlarının oluşumunu önlemeye de yardımcı olabilir. Mevcut taşları da tedavi edip küçültebileceği söylenmektedir ancak bu işlem dikkatli ve sadece küçük taşlar için yapılmalıdır. Daha ciddi durumlarda, boldo çayı durumu daha da kötüleştirebilir ve bu nedenle her zaman bir doktor tavsiyesi önerilir.

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Boldo çayı, enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olduğu ve ayrıca zararlı bakteri veya virüslerin neden olduğu hastalıkları önlediği söylendiği için antimikrobiyal ve antibakteriyel bir infüzyon olarak kabul edilir. 

  Ek olarak, toksinleri ve parazitleri vücuttan atarak çeşitli şekillerde iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir.

  Boldo çayı, bağışıklık sistemini desteklemeye ve güçlendirmeye yardımcı olarak çevresel strese karşı savunmayı geliştirebilir. Bu bitkinin antioksidan içeriği, serbest radikallerin organizma üzerinde neden olduğu zararlı hasarı azaltmaya yardımcı olur.

  Aşırı yüklenmiş bir bağışıklık sistemine rahatlama getirebilir, iyileşmesine izin verebilir.

  Sakinleştirir

  Bir fincan boldo çayının sinirler üzerinde sakinleştirici etkisi olabilir. Uykusuzluk durumunda zihni rahatlatabilecek hafif bir yatıştırıcı olarak kabul edilir.

  Çay, ağrı kesici olarak da kullanılabilir. Yorgunluk genellikle baş ağrısına neden olur ve boldo çayı içmek sadece rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda kafa bölgesindeki baskıyı ve ağrıyı da yatıştırır.

  Sinirleri güçlendirmeye yardımcı olduğu da belirtilmektedir, kaygı ve stres durumlarıyla daha iyi başa çıkmaya yardımcı olur.

  Vücudu temizler ve eklem ağrılarını giderir

  Boldo çayı ayrıca idrar söktürücü olarak da işlev görebilir, vücudu zararlı elementlerden arındırmaya yardımcı olur ve vücudu hastalıklara karşı korur. 

  Vücutta yağ birikimini, aşırı sodyumu ortadan kaldırdığı ve sıvı tutulmasını azaltmaya yardımcı olduğu için idrara çıkmada artış yaşanabilir.

  Bu bitki çayının yatıştırıcı etkisi, artrit ve romatizma durumlarında da işe yarayabilir. Bu çay sadece eklemlerdeki ağrıyı yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda temizleme etkisi eklemlerde iltihaplanmaya neden olan toksinlerin atılmasına da yardımcı olabilir.

  Ayrıca dolaşımı uyarmak için etkilenen bölgelere topikal olarak da uygulanabilir. Bu, eklemlerdeki ve tendonlardaki ağrıyı iyileştirmeye ve azaltmaya yardımcı olabilir.

  Böbrek ve mesaneyi korur

  Boldo çayı içmek, küçük böbrek ve mesane bozukluklarının tedavisine yardımcı olabilir. Mesane iltihabını azalttığı ve sistit gibi idrar yollarındaki enfeksiyonları tedavi ettiği belirtilmektedir.

  Bu bitki çayı, böbrek taşlarının atılmasına da yardımcı olabilir. Ancak bu durum bir doktor tarafından izlenmelidir çünkü daha ciddi durumlarda basit bir bitkisel infüzyon sorunu tedavi etmek için yetersiz kalabilir ve böbreklere daha da fazla baskı uygulayabilir.

  Bu çayın idrar söktürücü görevi gördüğünü ve bu nedenle idrar üretimini artırabileceğini, idrar yolunu iyileştirmeye ve güçlendirmeye çalışırken yardımcı olabilecek bir şey olduğunu unutmayın.

  Boldo Çayı Nasıl Yapılır?

  Boldo çayı hazırlamak oldukça basittir. Bir fincan çay için 6 gram kuru boldo yaprağı kullanılır ve kaynatmadan sıcak suya eklenir. Çayın 10-12 dakika, hatta istenen güce kadar demlenmesi beklenir. 

  Boldo çayı nispeten acıdır ve tatlandırmak için bal veya şeker kullanılabilir. 

  Boldo çayı ayrıca yaygın olarak aynı bölgeye özgü ek bir bitki çayı olan yerba mate ile birleştirilir. 

  Boldo Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

  Boldo çayı içmenin bazı potansiyel olumsuz yanları vardır.

  Kan inceltici ilaçlar ve kalp ilaçları ile etkileşime girebilir. Bunlardan herhangi birini kullanıyorsanız, boldo çayı içmeden önce bir uzmana danışın.

  Boldo çayındaki askaridolün bazı dezavantajları vardır. Büyük dozlarda tüketmek karaciğere zarar verebilirken, topikal maruziyet cilt döküntüsüne neden olabilir. 

  Boldo veya bu bitkiyi içeren herhangi bir karışım, hamile ve hatta emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Bitkiyi bitkisel, ilaç olarak kullanırken önerilen doz izlenmeli, aşılmamalı ve uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.

  Henüz çocuklar için bitkinin güvenliği hakkında hiçbir bilgi yoktur, bu nedenle bitkinin toksik özellikleri göz önüne alındığında, bu tür kullanımdan kaçınılmalıdır.

  Bu çayın günlük olarak aşırı miktarda içilmesi, sağlıksız, hatta muhtemelen toksik olabilir. Fazlası mide bulantısına, baş dönmesine, ajitasyona, kasılmalara, hatta felce veya ölüme neden olabilir. Bu çay yatıştırıcı olsa da, fazlası tehlikeli bir anestezi görevi gören sinir sistemini etkisiz hale getirebilir.

  Akut hepatit, büyük safra kesesi taşları veya tıkalı safra yollarında bu çayı içmeyin çünkü boldo çayı karaciğer ve safra kesesinin işlevini bu organlara zarar verebilecek şekilde artırabilir.

  Boldo Çayı Ne Kadar İçilmeli?

  Boldo çayı potansiyel olarak zararlı bir aromatik bileşik olan ascaridole içerdiğinden, günlük olarak içilmemelidir.

  Potansiyel komplikasyonlarını en aza indirmek için, ihtiyacınız olduğunu hissettiğinizde sadece 1 bardak (240 mL) boldo çayı içebilirsiniz. 

  Ayrıca düzenli olarak tüketimde daha güvenli olabilecek yerba mate çayı ile karıştırılmış az miktarda boldo çayı içebilirsiniz. Yerba mate genellikle güvenlidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ