Boğaz Şişliği Neden Olur, Nasıl Geçer? | diyetz

  Boğaz Şişliği Neden Olur, Nasıl Geçer?

   

  Boğaz şişliği ile meydana gelen boğaz ağrısı yaygın görülür. Boyunda ve vücudun diğer yerlerindeki lenf bezleri, beyaz kan hücrelerini depolar, mikropları süzer ve enfeksiyonlara cevap verir.

  Boğaz ağrısı ve bezlerin şişmesi birlikte görülür, bunun nedeni, boğaz ağrısı oluştuğunda, muhtemelen kişinin hasta olması ve lenf bezlerinin de buna yanıt vermesidir.

  Burun ve boğaz, vücuda gelen mikropların ana giriş noktalarından biridir. Bu nedenle sık sık hafif enfeksiyonlar oluşur.

  Vücut, mikropları öldürmek için beyaz kan hücreleri yaparak ve göndererek yanıt verir. Lenf bezleri beyaz kan hücreleri ile dolunca şişer.

  Vücudun diğer yerlerinde toplam 600 lenf bezeceği vardır. Genellikle hangi vücut kısmı hasta veya yaralı olursa olsun bunlar şişer.

  Bu yazıda “boğaz şişliği ve ağrısına ne iyi gelir”, “boğaz şişliği yutkunma zorluğuna ne iyi gelir”, “boğaz şişliği nasıl iner” sorularının cevaplarını arayalım.

  Boğaz Şişliği

  Boğazın üç ana bölgesi vardır:

   

  Bademcikler

  Bunlar ağzın arkasına asılan çok sayıda lenfatik yumuşak doku kitlesidir.

   

  Gırtlak

  Ses kutusu olarak da bilinir, yabancı cisimlerin nefes borusunun içine çekilmesini ve solunmasını önlemek için kullanılır.

   

  Yutak

  Bu ağızdan ve burundan özofagus ve nefes borusuna giden geçittir.

   

  Genellikle, boğaz ağrısı ve şişmiş bezler (lenf düğümleri) ciddi bir şeyin belirtisi değildir, çoğunlukla soğuk algınlığının belirtisidir. Ancak başka sebepleri de olabilir.

   

   

  Boğaz Şişliği Neden Olur?

   

   

  boğaz şişliği ve yutkunma zorluğu

   

   

  Soğuk algınlığı

  Soğuk algınlığı, üst solunum sistemi enfeksiyonudur. Boğaz şişliği ile birlikte, soğuk algınlığının sebepleri şöyledir:

   

  – Burun akması

  – Ateş

  – Tıkanıklık

  – Öksürük

   

  Soğuk algınlığı, virüslerinden kaynaklanır ve bu nedenle antibiyotik ile tedavi edilemez. Yutma veya nefes alma gibi ciddi bir komplikasyon yaşamadığınız sürece soğuk algınlığı tehlikeli değildir.

  Soğuk algınlığı ile birlikte solunum güçlüğü varsa veya boğaz ağrısı, sinüs ağrısı veya kulak ağrısı gibi başka ciddi semptomlar bulunuyorsa, doktora gitmek gerekir.

   

   

  Grip  

  Soğuk algınlığı gibi influenza da yaygın bir viral solunum yolu enfeksiyonudur. Grip virüsü, soğuk algınlığına neden olan virüslerden farklıdır.

  Ancak, semptomları neredeyse aynıdır. Genellikle grip aniden gelişir ve belirtiler daha şiddetlidir. Bazen antiviral ilaçlar, viral aktiviteyi azaltarak gribi tedavi edebilir, ancak genellikle kendi kendine düzelir.

  Grip belirtileriniz varsa ve komplikasyon riski altındaysanız, derhal doktora başvurun. Nadiren, grip ciddi ve ölümcül sağlık sorunlarına neden olabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Düşük Karbonhidratlı Sebzeler Nelerdir?

   

  Strep boğazı

  En yaygın bakteriyel boğaz enfeksiyonudur, aynı zamanda Streptokok farenjit de denilir. Streptococcus pyogenes bakterisinden kaynaklanır.

  Strep boğazı, soğuk algınlığından ayırt etmek zordur. Boğaz şişliği, şiddetli boğaz ağrısı ve ateş varsa, acil tanı ve tedavi için doktora başvurmak gerekir.

  Strep boğazı ve buna bağlı olarak boğaz şişliği için antibiyotik kullanılabilir.

   

   

  Boğazda şişlik kulak ağrısı

  Boğaz şişliği, boğaz ağrısı ve kulak enfeksiyonları birlikte oluşur.  Kulak enfeksiyonları yaygın görülür ve bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir.

  Doktor, enfeksiyonun muhtemelen viral veya bakteriyel olup olmadığını teşhis eder ve uygun tedavi sunar.

  Kulak enfeksiyonları genellikle ciddi değildir, ancak ciddi vakalar beyin hasarı ve işitme kaybı gibi uzun vadeli sorunlara neden olabilir.

   

   

  Kızamık

  Kızamık viral bir enfeksiyondur. Çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır. Belirtiler şunları içerir:

   

  – Ateş

  – Kuru öksürük

  – Boğaz ağrısı, boğaz şişliği

  – Virüse özgü döküntüler

   

  Genellikle bir aşı ile önlenir. Kızamık, muhtemelen ciddi komplikasyonları olabileceğinden bir doktor tarafından tedavi edilmelidir.

   

   

  Diş Enfeksiyonları

  Kulak enfeksiyonuna benzer şekilde, bir diş içindeki enfeksiyonun varlığı boğaz şişliği ve yutkunma zorluğuna neden olabilir.

  Lenf düğümleri, dişe cevap olarak şişer, ağız ve boğazda ağrı hissedilir. Diş enfeksiyonları, ciddi bir komplikasyonun önlenmesi için acil tıbbi bakıma ihtiyaç duyar ve ağız sağlığı günlük yaşam için önemlidir.

   

   

  Tonsillit

  Viral veya bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu bademcik iltihabıdır. Ağzın arkasında ve boğaz bölgesinde bir halka oluşturan birkaç bademcik vardır.

  Bademcikler, bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfatik dokulardır. Bileşenleri, burna veya ağza giren mikroplara hızla yanıt verir.

  Eğer bademcikler şişmişse ve ağrıyorsa, nefes almakta zorlanma varsa, acil tıbbi yardım almak gerekir. Viral bademcik iltihabı, evde genellikle sıvılar, dinlenme ve ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilir.

  Bakteriyel tonsillit antibiyotik gerektirir.

   

   

  Mononükleoz

  Enfeksiyöz mononükleoz yaygın bir enfeksiyondur. Soğuk algınlığından biraz daha az bulaşıcıdır. En sık ergenler ve genç erişkinlerde görülür. Belirtiler şunları içerir:

   

  – Yorgunluk

  – Boğaz ağrısı

  – Boğaz şişliği

  – Şişmiş bademcikler

  – Baş ağrısı

  – Döküntüler

  – Şişmiş bir dalak

   

  Belirtiler kendiliğinden düzelmezse bir doktora görünün. Potansiyel olarak ciddi komplikasyonlar, dalak veya karaciğer sorunlarını içerir. Daha az yaygın komplikasyonlar kan, kalp ve sinir sistemi ile ilgili sorunları içerir.

   

  İlginizi Çekebilir  Mavi Java Muzu Faydaları ve Besin Değeri Nedir?

   

  Yaralanma

  Bazen boğaz şişliği ve ağrısı hastalık nedeniyle değil, yaralanma nedeniyle olabilir. Vücut kendini onardıkça bezler şişebilir. Yaralanma sonucu oluşan boğaz şişliği nedenleri şöyledir:

   

  – Sesini aşırı kullanmak

  – Yemekle yanmak

  – Mide ekşimesi ve gastroözofageal reflü hastalığı ( GERD )

  – Boğaz bölgesine fiziksel olarak zarar veren herhangi bir kaza

   

   

  Lenfoma veya HIV

  Nadiren, boğaz şişliği ve ağrısı çok ciddi bir şeyin işaretidir. Örneğin, lenfoma gibi kanser semptomları veya daha sonra lenfatik sisteme yayılan katı bir kanser tümörü olabilir.

  Veya insan immün yetmezlik virüsü (HIV) belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda, belirtileriniz yukarıdaki nedenlerden bazılarıyla eşleşebilir, ancak gece terlemeleri, açıklanamayan kilo kaybı ve diğer enfeksiyonlar gibi diğer nadir belirtiler de görülebilir.

  HIV’li insanlar, bağışıklık sistemlerinin zayıflıklarından dolayı tekrarlayan boğaz şişliği ve ağrısı yaşarlar. Lenfoma, lenfatik sisteme doğrudan saldıran bir kanserdir. Her iki durumda da bir doktor tarafından teşhis ve tedavi edilmesi gerekir.

   

   

  Boğaz Şişliği Tedavisi

   

   

  boğaz şişliği kulak ağrısı

   

   

  Boğaz Şişliğine Bitkisel Çözüm

  Boğaz şişliği ve ağrısı çoğunlukla evde tedavi edilebilir. Bağışıklık sisteminize enfeksiyonla savaşma şansı vermek için bolca dinlenin. Boğaz şişliği ve acısını gidermek için:

   

  – Ilık su ve 1/2 ila 1 çay kaşığı tuz karışımıyla gargara yapın.

  – Ballı sıcak çay veya limonlu ılık su gibi boğazınıza rahatlatıcı gelen ılık sıvılar için. Bitkisel çaylar özellikle boğaz ağrısı için rahatlatıcıdır.

  – Boğazı dondurma gibi soğuk bir tedavi yöntemiyle yiyerek soğutun.

  – Pastil alın.

  – Ortamın nemlenmesi için serin bir nemlendirici açın.

  – Boğazını daha iyi hissedene kadar sesini dinlendirin.

   

   

  Ne zaman doktora gitmek gerekir?

  Viral bir enfeksiyonun neden olduğu boğaz şişliği ve ağrısı genellikle iki ila yedi günde kendi başına iyileşir. Yine de bazı nedenlerinin tedavi edilmesi gerekir.

  Potansiyel olarak daha ciddi semptomlardan herhangi birini yaşarsanız doktora başvurmanız gerekir:

   

  – Şiddetli boğaz ağrısı

  – Yutma sıkıntısı

  – Nefes almada zorluk veya nefes alırken ağrı

  – Ağzını açarken zorluk

  – 38 santigrat derece ateş

  – Kulak ağrısı

  – Tükürük veya balgamdaki kan

  – Bir haftadan uzun süren boğaz ağrısı

   

  Sonuç olarak;

  Genel olarak boğaz şişliği veya ağrısı sadece soğuk algınlığı veya grip nedeniyledir. Daha ciddi bir şeyden şüpheleniyorsanız, doktora gitmenizde fayda var.

   

  İlginizi Çekebilir  Vajinal Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir?

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ