Boğaz Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler

  Boğaz Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Bitkisel ve Doğal Çözümler

  Boğaz ağrısı her zaman ortaya çıkabilen, bazen bakteriyel bir enfeksiyon, bazen de viral enfeksiyondan kaynaklanır. Viral veya bakteriyel enfeksiyonlara, vücudun bağışıklık tepkisinin bir parçası olarak ortaya çıkar. Doğal bağışıklık tepkisi boğazda iltihaplanma ve mukoza zarının şişmesine yol açar.

  Her iki durumda da bulaşıcıdır ve semptomlar ilerledikçe sorunu çözmek zorlaşır. Sorunu çözmek için antibiyotik tedavisi olmadan evde uygulayabileceğiniz tedaviler de mevcuttur.

  Ham bal, C vitamini ve meyan kökü gibi boğaz ağrısı tedavileri, rahatsızlığı hafifletecek ve iyileşmeyi hızlandıracaktır. Bunun için bakteri üremesini yavaşlatmak ve tıkanıklığı azaltmak için dahili ve topikal olarak kullanılabilen güçlü uçucu yağlar da vardır.

  Boğaz ağrısı ciddi belirtiler olmadığı sürece 5-10 gün içerisinde kendiliğinden geçer.

  Yazıda “boğaz ağrısına ne iyi gelir bitkisel”, “boğaz ağrısına ne iyi gelir evde çözüm”, “boğaz ağrısına kesin çözüm”, “ boğaz ağrısına ne iyi gelir evde”, “boğaz ağrısına evde çözüm” ile ilgili bitkisel çözümlerden bahsedilecektir.

  Boğaz Ağrısı Nedir?

  Boğaz ağrısı, yutkunma sırasında ağrıya neden olan bademcikler ve bademcik iltihabı sürecidir.

  Boğaz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

  Boğaz ağrısının derecesi semptomlara bağlı olarak değişir. Bazı yaygın belirtiler şunlardır:

  – Yutma veya konuşma sırasında kötüleşen ağrı

  – Yutkunma zorluğu

  – Boğazda kaşıntı hissi

  – Boyun veya çenede şişlik, şişmiş bezler

  – Şişmiş, kırmızı bademcikler

  – Bademciklerde beyaz lekeler

  – Ses kısıklığı

  Bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları, öksürük, burun akıntısı ve mide bulantısı da gelişebilir.

  Sağlıklı insanlarda boğaz ağrısına neden olan bir enfeksiyon, nadiren ciddi etkiler yaratır. Genellikle bir hafta içinde kendiliğinden yok olur.

  Boğaz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  Boğaz ağrısına neden olan organizmalar, en yaygın olarak streptokok türü bakteriler veya tipik olarak rinovirüs türü virüslerdir. 

  Viral enfeksiyonlar, genellikle burun akıntısı veya tıkanıklığı, hapşırma, öksürük, hafif ateş ve yorgunluk gibi soğuk algınlığı veya grip belirtileri ile birlikte görülür. Yetişkinlerde viral enfeksiyonlar boğaz ağrısının yüzde 85 ila 90’ına neden olur.

  Strep boğaz belirtilerinde, burun akıntısı veya öksürük görülmez. Bunun yerine, boyunda şişlik, bademciklerde beyaz lekeler, ateş ve boğaz ağrısı belirtileri olur, özellikle de yutarken.

  Boğaz ağrısı yaşıyorsanız, boğazınızın arkasında döküntü ve kırmızı lekeler gelişebilir. 5-15 yaş arasındaki çocuklar strep açısından en fazla risk altında olan gruptur. Strep, yetişkinlerde boğaz ağrısının yüzde 10’una neden olmaktadır.

  Bazen boğaz ağrısı asit reflü veya alerjilerin sonucu olabilir. Asit reflü ile midedeki asit, yemek borusundan içeri girer ve boğaz tahrişine ve ağrısına neden olur. Bazı diğer asit reflü semptomları ağız kuruluğu, yutma zorluğu, ses kısıklığı, asit veya gıdaların regürjitasyonu, ağızda acı tat ve mide ekşimesi şeklindedir.

  Bazı gıda veya çevresel tetikleyiciler, alerjik bir reaksiyon ve boğaz ağrısına neden olabilir.

  boğaz ağrısı için ne yapmalı

  Boğaz Ağrısı Tedavisi

  Tedavi, boğaz ağrısının nedenine bağlı olarak değişir.

  Bakteriyel enfeksiyon

  Strep boğaz gibi bakteriyel bir enfeksiyon durumunda, doktor antibiyotik önerebilir. Tüm ilaçları bitirmeden önce kendinizi iyi hissediyor olsanız bile, tedaviyi tamamlamalısınız.

  Viral enfeksiyon

  Viral enfeksiyon nedeniyle boğaz ağrısı, genellikle 7 gün içinde iyileşmeye başlar ve tıbbi tedavi gerektirmez. Asetaminofen veya hafif ağrı kesiciler ağrıya ve ateşe iyi gelir. Çocuklar bunların pediatrik versiyonlarını kullanabilir.

  Boğaz Ağrısı için Ne Yapmalı?

  Evde uygulayabileceğiniz bazı tedaviler boğaz ağrısına iyi gelir.

  – Bolca dinlenmek.

  – Boğazı nemli tutmak ve kuruluğu önlemek için bol sıvı içmek.

  – Çocuklar için dondurma gibi soğuk yiyeceklerden kaçınmak.

  – Ilık, tuzlu su veya elma sirkesi ile gargara yapmak.

  – 4 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için boğaz ağrısı ve öksürüğü gidermek için pastil kullanmak.

  Boğaz Ağrısı Doğal Tedavi

  Ham Bal

  Ham bal, boğaz ağrısı gibi solunum koşullarının tedavisine yardımcı olabilecek anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

  Doğal olarak boğazı rahatlatır. Ham balın diğer faydaları, mukus salgısı ve öksüğü azaltma kabiliyetidir. Boğaz ağrısı tedavisi için, ılık suya veya çaya ham bal ilave edin veya limon esans yağı ile karıştırın.

  Kemik suyu

  Kemik suyu, bağışıklık sistemini desteklediği için hidrasyona yardımcı olur; böylece hızlı şekilde iyileşebilirsiniz.

  Kemik suyu besleyiciği yoğun, sindirimi kolay, lezzet açısından zengindir, bu nedenle iyileşmeyi hızlandırır. Kalsiyum, magnezyum ve fosfor da dahil olmak üzere vücudun kolaylıkla emebileceği formlarda gerekli mineralleri içerir.

  Elma sirkesi

  Elma sirkesi, halk arasında yüzyıllardır kullanılan doğal bir toniktir. Ana etken maddesi asetik asit, bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olur.

  Boğaz ağrısını hafifletmek için 1 bardak ılık suya, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve isteğe bağlı olarak, bir yemek kaşığı bal ile karıştırın ve için.

  Tuzlu su gargarası

  Tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısından kurtulmak için bilinen doğal bir ilaçtır.

  Tuz, boğaz dokusundan su çekerek şişliğin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda boğazda istenmeyen mikropları öldürmeye yardımcı olur. 1 bardak ılık suda 1 çay kaşığı tuzu eritin. Bu karışım ile saatte bir, 30 saniye boyunca gargara yapın.

  Limon suyu

  Limon suyu, soğuk algınlığı veya grip sırasında oluşan boğaz ağrısını azaltabilen ferahlatıcı bir içecektir. Limon, C vitamini ve antioksidanlar içerir. Ayrıca, ürettiğiniz tükürük miktarını artırır, bu da mukoza zarını nemli tutmaya yardımcı olur.

  Limonu, ılık suyla bir miktar bal veya tuzlu suyla birleştirmek, yararlarını en üst düzeye çıkarmak için en iyi yoldur.

  Sarımsak

  Taze sarımsağın aktif bileşenlerinden biri olan allisin, çeşitli anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Saf formdaki allisinin, ilaca dirençli E.coli türleri de dahil olmak üzere çok çeşitli bakterilere karşı anti-bakteriyel aktivite gösterdiği bulundu.

  Ayrıca antiviral, antifungal ve anti-parazitik aktiviteye de sahiptir. Çiğ sarımsağı yemeklerinizde kullanın ya da günlük olarak bir sarımsak takviyesi alın.

  Su

  Uygun hidrasyon, virüsleri veya bakterileri sistemden boşaltmanın ve boğazı nemlendirmenin anahtarıdır. Her iki saatte bir en az 250 ml su içmeye çalışın. Sıcak su, sade veya limonlu, zencefilli veya ballı su içebilirsiniz.

  C vitamini

  C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve beyaz kan hücrelerini hızlandırır. Ayrıca çalışmalar, C vitamininin, özellikle fiziksel stres altındaki insanlarda solunum semptomlarının süresini kısalttığını göstermektedir.

  Boğaz ağrısı belirtileri gelişir gelişmez, günde 1,000 miligram C vitamini alıp greyfurt, kivi, çilek, portakal, lahana ve guava gibi C vitamini içeren gıdaları tüketin.

  Adaçayı ve Ekinezya

  Adaçayı birçok inflamatuar durumu tedavi etmek için kullanılmıştır ve kontrollü çalışmalar boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Ekinezya, geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılan başka bir bitkidir. Bakterilerle mücadele ettiği ve inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir.

  Kendi adaçayı-ekinezya boğaz spreyinizi evde yapmak için bu tarifi uygulayın:

  Malzemeler

  • 1 çay kaşığı öğütülmüş adaçayı.
  • 1 çay kaşığı ekinezya.
  • 1/2 su bardağı su.

  Nasıl yapılır?

  – Suyu kaynatın.

  – Adaçayı ve ekinezyayı küçük bir kavanoza koyun ve ardından kavanozu kaynar suyla doldurun.

  – 30 dakika boyunca demleyin.

  – Karışımı süzün. Küçük sprey şişesine yerleştirin ve iki saatte bir veya gerekirse boğaza püskürtün.

  Meyan Kökü

  Meyan kökü, boğaz ağrısı ya da öksürüğe büyük fayda sağlar, çünkü güçlü bir balgam söktürücüdür, mukusu boğazdan atmaya yardımcı olur. Tahrişi yatıştırır ve bademcik iltihaplarını azaltır.

  Koloidal Gümüş

  Kolloidal gümüş antibiyotiklere dirençli bakterileri kontrol etme konusunda eşsiz bir kabiliyete sahiptir.  Kolloidal gümüş, antibiyotik ilaçlarının aksine, kendisi tarafından öldürülen organizmalarda direnç veya bağışıklık yaratmaz.

  Kolloidal gümüşün faydaları ayrıca antiviral ve anti-inflamatuar özellikleri de içerir. Genellikle yaygın soğuk algınlığı ve grip için bir tedavidir ve pnömoni gibi daha ciddi koşullar için kullanılır.

  Çinko

  Çinko, bağışıklık sistemine fayda sağlar ve antiviral etkilere sahiptir. Çinko, en az beş ay süreyle alındığında, boğaz ağrısı ile ilişkili olan soğuk algınlığından hastalanma riskini azaltır. 

  Araştırma, çinkonun mukus ve bakterilerin burun kanallarında birikmesine neden olan moleküler prosesi etkileyebileceğini gösteriyor.

  Probiyotikler

  Çalışmalar, probiyotik desteğin, bir veya daha fazla üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş hastalarda, antibiyotik kullanımını azalttığını gösteriyor.

  Uyku

  Boğaz ağrısını gidermek için yeterli uyumanın hayati önemi vardır; uykusuzluk sağlık için hiç yemek yememek ve hiç egzersiz yapmamak kadar kötüdür. Kendinizi iyi hissedene kadar günde 9 ila 10 saat uyuyun.

  Limon esansiyel yağı

  Limon esansiyel yağı, vücudun herhangi bir yerindeki toksinleri temizleme gücüne sahiptir. Anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar aktivitesi boğaz ağrısı tedavisinde yararlı bir araçtır.

  Bağışıklık fonksiyonunu güçlendiren C vitamini bakımından da yüksektir ve salgılamayı artırarak boğazı nemli tutmaya yardımcı olur. Sıcak su veya çayın içine 1-2 damla limon yağı ekleyebilirsiniz.

  Okaliptüs esansiyel yağı

  Okaliptüs yağı, bağışıklığı güçlendirme, antioksidan koruma ve solunum dolaşımını geliştirme kabiliyeti nedeniyle en faydalı boğaz ağrısı ilaçlarından biridir.

  Boğaz ağrısını okaliptüs yağı ile hafifletmek için bir difüzörle kullanın. Ya da, boğazınıza ve göğsünüze 1-3 damla uygulayarak topikal olarak kullanın.

  Okaliptüs yağı ve suyla gargara yapabilirsiniz. Cildiniz hassassa, topikal uygulama öncesi okaliptüsü sulandırmak için Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ kullanın.

  Hatmi kökü

  Bu bitki, ortaçağdan beri boğaz ağrısı ve diğer koşulları tedavi etmek için kullanılmıştır. Kökü yutulduğunda boğazı kaplayan ve yağlayan müsilaj olarak bilinen jelatin benzeri bir madde içerir.

  Hatmi kökü içeren pastiller hayvanlarda test edilmiştir ve çok yüksek dozlarda bile etkilidir ve toksik değildir. Boğaz ağrısı için hatmi kökü tarifi şöyledir:

  Malzemeler

  • Soğuk su
  • 30 gram kuru hatmi kökü

  Nasıl yapılır?

  1 litre soğuk suyu kavanoza doldurun.

  – Hatmi kökünü tülbentin içine yerleştirin ve bir demet halinde tülbentle toplayın.

  – Demeti suya tamamen batırın.

  – Paketin bağlı ucunu kavanozun ağzının üzerine yerleştirin, kapağı kavanozun üzerine yerleştirin ve kapağını kapatın.

  – Gece boyunca veya en az sekiz saat demlendikten sonra demeti çıkarın.

  – Bir bardak içine istenilen miktarda dökün. İsteğe bağlı olarak tatlandırıcı kullanabilirsiniz.

  Boğaz ağrınız olduğunda bunu belirtileri hafifletmek için gün boyunca içebilirsiniz.

  boğaz ağrısına kesin çözüm

  Zencefil kökü çayı

  Zencefil, boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkilere sahip bir baharattır.

  Bir çalışma, zencefil özünün, bakteriyel solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerde, hastalıktan sorumlu bazı bakterilerin öldürülmesine yardımcı olduğunu buldu. Zencefil kökü çayını şu şekilde yapabilirsiniz;

  Malzemeler

  • Taze zencefil kökü
  • 1 litre su
  • 1 yemek kaşığı (15 ml) bal veya tercih edilen tatlandırıcı.
  • Bir miktar limon suyu

  Nasıl yapılır?

  – Zencefil kökünü soyun ve küçük bir kaseye rendeleyin.

  – Suyu büyük bir tencerede kaynatın, ardından ocaktan alın.

  – Tencereye 1 yemek kaşığı (15 ml) rendelenmiş zencefil koyun ve kapakla kapatın.

  – 10 dakika boyunca demleyin.

  – Tatlandırıcı ve limon suyunu ekleyin, ardından karıştırın.

  Tarçın

  Tarçın, antioksidanları yüksek ve antibakteriyel faydalar sağlayan hoş kokulu ve lezzetli bir baharattır. Soğuk algınlığı ve kızarıklık için geleneksel bir çaredir ve Çin tıbbında boğaz ağrısını hafifletmek için kullanılır.

  Boğaz ağrısını yatıştırmak için tarçınlı badem sütü tarifi;

  Malzemeler

  • 1 su bardağı badem sütü.
  • 1/2 çay kaşığı (2,5 ml) tarçın.
  • 1/8 çay kaşığı (0.6 ml) kabartma tozu.
  • 1 yemek kaşığı (15 ml) bal veya tercih edilen tatlandırıcı.

  Nasıl yapılır?

  Tarçın ve kabartma tozunu tencereye koyun ve karıştırın.

  – Badem sütü ekleyin ve iyice birleşene kadar karıştırın.

  – Karışımı kaynamaya başlayana kadar ısıtın, sonra ocaktan alın.

  – Tatlandırıcı ekleyin.

  Tavuk çorbası

  Tavuk çorbası doğal bir soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı ilacıdır. Aynı zamanda hasta olduğunuzda daha fazla sıvı almanızı sağlayan bir besindir.

  Tavuk çorbasında sarımsak da kullanın çünkü, sarımsak hasta olduğunuzda size fayda sağlayabilecek biyoaktif bileşikler içerir.

  Nane çayı

  Nane çayı, anti-inflamatuar bileşikler içerir ve boğaz için son derece rahatlatıcıdır.

  Nane çayı yapmak için, taze nane yapraklarını kaynar suda üç ila beş dakika tutup daha sonra yaprakları süzerek yapabilirsiniz.

  Nane çayı kafeinsizdir ve doğal tadı nedeniyle tatlandırıcı gerektirmez.

  Papatya çayı

  Papatya çayı, uyku için kullanılır. Araştırmalar papatyanın enfeksiyonla savaşmaya ve ağrıyı azaltmaya da yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Hoş, hafif bir aroması olan papatya çayını poşet şeklinde hazır olarak satın alabilirsiniz. Diğer bitkisel çaylar gibi, papatya da kafein içermez.

  Ne zaman doktora gitmeli?

  Boğaz ağrısı vakalarının çoğu 5-10 gün içinde kendiliğinden geçer ve evde tedavi genellikle yeterlidir. Ancak bazen tıbbi tedavi gerekli olabilir. Aşağıdaki durumlarda bir doktora gitmek gerekir.

  – Gitmeyen, şiddetli ve kalıcı bir boğaz ağrısı

  – Nefes alma, yutma veya ağzı açma zorluğu

  – Yüz veya boyunda şişlik

  – 38,5 derece veya daha yüksek bir ateş

  – Tükürük veya mukusta kan

  – Boyunda bir yumru

  – 2 hafta süren ses kısıklığı

  – Kulak ağrısı

  – Döküntü

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ