Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? | diyetz

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

  • 1.184 kez görüntülendi.

 

Boğaz ağrısı her zaman ortaya çıkabilir ve bunun birtakım nedenleri vardır. Bazı boğaz ağrıları, bakteriyel bir enfeksiyondan, bazıları viral enfeksiyonlardan kaynaklanabilir.

 

Her iki durumda da boğaz ağrısı bulaşıcıdır ve semptomlar geliştikçe sorunu çözmek zorlaşır. Neyse ki, evde uygulayabileceğiniz ve antibiyotik reçetesi gerektirmeyen doğal boğaz ağrısı tedavileri var.

 

Ham bal, C vitamini ve meyan kökü gibi boğaz ağrısı tedavileri, rahatsızlığınızı hafifletecek ve iyileşmeyi hızlandıracaktır.

 

Boğaz ağrısı için bakteri üremesini yavaşlatmak ve tıkanıklığı azaltmak için dahili ve topikal olarak kullanılabilen güçlü uçucu yağlar da vardır.

 

 

Boğaz ağrısı belirtileri

Boğaz ağrısı, yutkunma sırasında ağrıya neden olan bademcikler ve bademcik iltihabı sürecidir. Boğaz ağrısı çeken kişilerin yaklaşık yüzde 10-30’u ilk olarak sağlık kurumlarına başvurmaktadır.

 

Boğaz ağrısının derecesi semptomlara bağlı olarak değişir. Bazı yaygın belirtiler şunlardır:

 

  • Yutma veya konuşma sırasında kötüleşen ağrı
  • Yutma zorluğu
  • Boğazda kaşıntı hissi
  • Boyun veya çenede şişlik, şişmiş bezler
  • Şişmiş, kırmızı bademcikler
  • Bademciklerde beyaz lekeler
  • Ses kısıklığı
  • Bir enfeksiyon boğaz boğazınıza neden oluyorsa, ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları, öksürük, burun akışı ve mide bulantısı da gelişebilir.

 

Sağlıklı insanlarda boğaz ağrısına neden olan bir enfeksiyon, nadiren ciddi etkiler yaratır. Genellikle bir hafta içinde yok olur.

 

 

 

Boğaz ağrısı nedenleri ve risk faktörleri

Boğaz ağrısına neden olan organizmalar, en yaygın olarak streptokok türü bakteriler veya tipik olarak rinovirüs türü virüsler olabilir. Ancak, iki çeşit enfeksiyon arasındaki farkı söylemek zordur.

 

Viral enfeksiyonlar, genellikle burun akması veya tıkanması, hapşırma, öksürük, hafif ateş ve yorgunluk gibi soğuk algınlığı veya grip belirtileri ile birlikte görülür. Yetişkinlerde viral enfeksiyonlar boğaz ağrısının yüzde 85 ila 90’ına neden olur.

 

Strep boğaz belirtileri genellikle burun akması veya öksürük içermez. Bunun yerine, boynunuzda şişmiş lenf nodları, bademciklerinizdeki beyaz lekeler, ateş ve boğaz ağrısı belirtileri olur, özellikle de yutarken.

 

Boğaz ağrısı yaşıyorsanız boğazınızın arkasında döküntü ve kırmızı lekeler gelişebilir. 5-15 yaş arasındaki çocuklar strep açısından en fazla risk altında olan gruptur. Strep, yetişkinlerde boğaz ağrısının yüzde 10’una neden olmaktadır.

 

Bazen boğaz ağrısı asit reflüsü veya alerjilerin sonucu olabilir. Asit reflüsü ile midenizdeki asit, yemek borusundan içeri girer ve boğaz tahrişine ve ağrısına neden olabilir.

 

Bazı diğer asit reflü semptomları ağız kuruluğu, yutma zorluğu, ses kısıklığı, asit veya gıdaların regürjitasyonu, ağızdaki acı tat ve mide ekşimesi şeklindedir.

 

Bazı gıda veya çevresel tetikleyiciler, alerjik bir reaksiyona neden olabilir ve boğaz ağrısına neden olabilir. Mevsimsel alerji belirtileri, kaşıntı ve boğaz ağrısı, sulanmış gözler, tıkanıklık, hapşırma, burun akıntısı ve gırtlak veya kulaklardaki tahrişi içerir.

 

 

Boğaz Ağrısına Konvansiyonel Tedavi

Boğaz ağrısı için, romatizmal ateşin komplikasyonuna karşı 10 günlük bir penisilin kürü reçete edilir. Strep boğazından yaklaşık 20 gün sonra romatizmal ateş ortaya çıkabilir ve kalp kapakçıkları hasar görebilir.

 

Bununla birlikte, yüksek gelirli ülkelerde romatizmal ateş vakaları düştüğünden, genellikle 3-6 günden daha kısa süren yeni antibiyotikler etkili olmuştur.

 

Araştırmalar, antibiyotiklerin 3-4 gün içinde boğaz ağrısı semptomlarını iyileştiren ve hastalık süresini yaklaşık yarım gün azaltarak, yararlı bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

 

Boğaz ağrısı tedavisi için yapılan antibiyotik çalışmalarındaki kontrol grupları, tedavi edilmeyen hastaların yüzde 90’ının birinci haftanın sonuna kadar antibiyotiklerle tedavi edilenlerin oranı kadar yaklaşık olarak daha iyi olduğunu göstermiştir.

 

Burun spreyleri ve boğaz pastilleri, boğaz ağrısı, tahriş ve rahatsızlıkları gidermek için kullanılır.

 

 

 

Boğaz Ağrısı için Doğal Tedaviler

 

Ham Bal

Ham bal, boğaz ağrısı gibi solunum koşullarının tedavisine yardımcı olabilecek anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

 

Doğal olarak boğazı rahatlatır. Ham balın diğer faydaları, boğaz ağrısı ile ilişkili olarak mukus salgısını ve öksürükleri azaltma kabiliyetidir.

 

İran Temel Tıp Bilimleri Dergisinde yayınlanan araştırmalara göre bal 60 civarında bakteri türü ve bazı mantar ve virüs türleri üzerinde engelleyici bir etkiye sahiptir. Ayrıca, fenolikler, peptitler, organik asitler ve enzimler de dahil olmak üzere çok çeşitli bileşikler sayesinde antioksidan kapasiteye sahiptir.

 

Boğaz ağrısı tedavisi için, ılık suya veya çaya ham bal ilave edin veya limon esans yağı ile karıştırın.

 

 

Kemik suyu

Kemik suyunun tüketilmesi, bağışıklık sisteminizi desteklediği için hidrasyona yardımcı olur; böylece hızlı bir şekilde iyileşebilirsiniz.

 

Kemik suyu besleyiciği yoğun, sindirimi kolay, lezzet açısından zengin ve iyileşmeyi hızlandırır. Kalsiyum, magnezyum ve fosfor da dahil olmak üzere vücudunuzun kolaylıkla emebileceği formlarda gerekli mineralleri içerir.

 

Nebraska Tıp Merkezi’ndeki Araştırmacılara göre, kemik suyu yaparken üretilen amino asitler, solunum sistemindeki iltihaplanmayı da azaltır.

 

 

Sarımsak

Taze sıkılmış sarımsağın aktif ilkelerinden biri olan Allicin, çeşitli anti-mikrobiyal faaliyetlere sahiptir. Saf formundaki Allisin’in, çok ilaca dirençli E coli türleri de dahil olmak üzere çok çeşitli bakterilere karşı anti-bakteriyel aktivite gösterdiği bulundu. Ayrıca anti-viral, anti-fungal ve anti-parazitik aktivite de gösterdi.

 

Çiğ sarımsağı boğaz ağrısına kullanmak için gün boyunca yiyeceğinize ekleyin ya da günlük olarak bir sarımsak takviyesi alın.

 

 

Su

Uygun hidrasyon, virüsleri veya bakterileri sisteminizden boşaltmanın ve boğazınızı nemlendirmenin anahtarıdır. Her iki saatte bir en az 250 ml su içmeye çalışın. Sıcak su, sade veya limonlu, zencefilli veya ballı su içebilirsiniz.

 

Aslında, Birleşik Krallık’ta yapılan bir 2008 araştırmasında, sıcak içeceklerin boğaz ağrısı da dahil olmak üzere, yaygın soğuk algınlığı ve gribin semptomlarının hızlı ve sürekli bir rahatlama sağladığı bulunmuştur.

 

 

C vitamini

C vitamini, bağışıklık sistemi işlevine yardımcı olur ve beyaz kan hücrelerini hızlandırır. Ayrıca çalışmalar, C vitamininin, özellikle fiziksel stres altındaki insanlarda solunum semptomlarının süresini kısalttığını göstermektedir.

 

Boğaz ağrısı belirtileri gelişir gelişmez, günde 1,000 miligram C vitamini alıp greyfurt, kivi, çilek, portakal, lahana ve guava gibi C vitamini içeren gıdaları tüketin.

 

 

Ekinezya

Bu bitkinin kimyasal bileşenlerinin çoğu, önemli terapötik değeri sağlayabilen güçlü bağışıklık sistemi uyarıcılarıdır. Connecticut Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, ekinezya tüketiminin, soğuk algınlığı oranını % 58 oranında azaltacağı ve soğuk algınlığının süresini 1.4 gün azaltacağı öne sürüldü.

 

Bu, ekinezyanın anti-viral özelliklere sahip olduğunu ve vücudun boğaz ağrısı oluşturan enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olabileceğini kanıtlıyor.

 

 

 

Meyan Kökü

Meyan kökü, boğaz ağrısı ya da öksürüğe büyük yararlar sağlar, çünkü güçlü bir balgam söktürücüdür, mukusu boğazdan atmaya yardımcı olur. Tahrişi yatıştırır ve bademcik iltihaplarını azaltır; meyan kökü, etkili bir boğaz ağrısı tedavisidir.

 

Araştırmacılar ayrıca meyan kökünün güçlü anti-viral ve anti-mikrobiyal faaliyetleri olduğunu keşfettiler. Çoğu araştırma, bu otların çeşitli bileşenlerinin, meyankökü kökü içinde bulunan 20 triterpenoid ve yaklaşık 300 flavonoid gibi farklı mekanizmalar yoluyla bu faaliyetlerden sorumlu olduğunu bulmuştur.

 

Flavonoidler, özellikle kaloneler, bakteri genlerinin ekspresyonunu azaltarak bakteriyel enfeksiyonun tedavisinde, bakteriyel büyümeyi inhibe ederek ve bakteriyel toksin üretimini azaltarak önemli bir rol oynamaktadır.

 

 

Kolloidal Gümüş

Kolloidal gümüş antibiyotiklere dirençli bakterileri kontrol etme konusunda eşsiz bir kabiliyete sahiptir. Aslında, çalışmalar, 650 farklı hastalık yaratan patojenin birkaç dakika içinde küçük miktarda gümüşe maruz kaldığında yok olduğunu göstermiştir.

 

Buna ek olarak, kolloidal gümüş, antibiyotik ilaçlarının aksine, kendisi tarafından öldürülen organizmalarda direnç veya bağışıklık yaratmaz.

 

Kolloidal gümüşün faydaları ayrıca anti-viral ve anti-inflamatuar özellikleri de içerir. Genellikle yaygın soğuk algınlığı ve grip için bir tedavi ve pnömoni gibi daha ciddi koşullar için kullanılır.

 

 

Çinko

Çinko, bağışıklık sistemine fayda sağlar ve anti-viral etkilere sahiptir. Çinko, en az beş ay süreyle alındığında, boğaz ağrısı ile ilişkili olan soğuk algınlığı ile hastalanma riskini azaltır. Kendinizi zaten hasta hissettiğinizde takviye etmek, özellikle hastalığın ilk belirtileri olduğu zaman iyileşme sürecini hızlandırabilir.

 

Araştırma, çinkonun mukus ve bakterilerin burun kanallarında birikmesine neden olan moleküler prosesi etkileyebileceğini gösteriyor.

 

İyonik çinko, elektrik yükünden dolayı burun epitel hücrelerindeki alıcılara bağlanarak ve etkilerini bloke ederek bir anti-viral etki gösterme kabiliyetine sahiptir.

 

 

Probiyotikler

Çalışmalar, probiyotik desteğin, bir veya daha fazla üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş hasta sayısını ve antibiyotik kullanımını azalttığını gösteriyor.

 

2010 yılında yapılan bir araştırmada, 3-6 yaş grubu bir topluluğun anaokuluna veya gündüz bakımevine katılan 638 çocuğa, probiyotik tür olan Lactobacillus casei içeren bir içecek ya da eşleşen bir plasebo(etkisiz ileç) almak için rastgele olarak 90 gün boyunca görevlendirildi. Probiyotik kullanımı üst solunum yolu enfeksiyonlarının azalmasına neden olmuştur.

 

 

Uyku

Boğaz ağrısını gidermek için yeterli uyumanın hayati önemi vardır; Aslında uyku eksikliği sağlık için az yemek yeme ve hiç egzersiz yapmama kadar kötü olabilir. Kendinizi iyi hissedene kadar 9 ila 10 saat uyuyun.

 

Arşivler İç Hekimliği’nde yayınlanan araştırmaya göre, uyku kalitesinin bağışıklığın ve soğuk algınlığının duyarlılığının önemli bir göstergesi olduğu düşünülmektedir. Rinovirüs içeren burun damlaları 153 sağlıklı erkek ve kadına verildi.

 

Katılımcılar, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, göğüs tıkanıklığı, sinüs ağrısı ve öksürük gibi hastalık semptomlarını her gün değerlendirdiler.

 

Veriler, rinovirüse maruziyetten önceki haftalarda daha düşük uyku etkinliğine ve daha kısa uyku süresine sahip olanların hastalığa karşı daha az dirençli olduğunu gösterdi.

 

 

Limon Esansiyel Yağı

Limon esansiyel yağı, vücudun herhangi bir yerindeki toksinleri temizleme gücüne sahiptir. Anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar aktivitesi boğaz ağrısı tedavisinde yararlı bir araçtır.

 

Bağışıklık fonksiyonunu artıran C vitamini bakımından da yüksektir ve salgılamayı arttırarak boğazı nemli tutmaya yardımcı olur.

 

Sıcak su veya çayın içine 1-2 damla limon yağı ekleyin.

 

 

Okaliptüs Esansiyel Yağı

Okaliptüs yağı, bağışıklığı artırma, antioksidan koruma ve solunum dolaşımını geliştirme kabiliyeti nedeniyle en faydalı boğaz ağrısı ilaçlarından biridir.

 

Farmasötik Biyolojide yayınlanan araştırma, okaliptüs yağının antiseptik olarak ve boğaz ağrısı, öksürük, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonların belirtilerini hafifletmek için kullanıldığını gösteriyor.

 

Boğaz ağrısını okaliptüs yağı ile hafifletmek için bir difüzörle kullanın. Ya da, boğazınıza ve göğsünüze 1-3 damla uygulayarak topikal olarak kullanın. Okaliptüs yağı ve suyla gargara yapabilirsiniz. Cildiniz hassassa, topikal uygulama öncesi okaliptüsü sulandırmak için hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ kullanın.

 

Sonuç olarak;

Boğaz ağrısı, yutkunma sırasında ağrıya neden olan bademcikler ve bademcik iltihabı sürecidir.

 

Boğaz ağrısı belirtileri, boğaz ağrısı, yutkunmada kötüleşen ağrı, boyun veya çenede şişmiş bezler, şişmiş, kırmızı bademcikler ve bademciklerde beyaz lekeler içerir.

 

Boğaz ağrısı tedavisinde konvansiyonel yöntemler genellikle penisilin gibi antibiyotikler ve ağrı kesiciler içerir.

 

Doğal boğaz ağrısı ilaçları olarak çalışan ek besinler, gıdalar ve uçucu yağlar vardır. Bunlardan bazıları ekinezya, kemik suyu, probiyotikler ve limon esans yağı gibi doğal tedavileri içerir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ