Böbrek Hastaları Ne Yememeli? Böbreklere Zararlı Yiyecekler

Böbrekler, birçok önemli işlevi yerine getiren, fasulyeye benzeyen organlardır. Kanı filtrelemek, idrar yoluyla atıkları uzaklaştırmak, hormon üretmek, mineralleri dengelemek ve sıvı dengesini korumakla görevlidirler.

Böbrek hastalığı için birçok risk faktörü vardır. En yaygın olarak kontrolsüz diyabet ve yüksek tansiyon söylenebilir. Alkolizm, kalp hastalığı, hepatit C virüsü ve HIV enfeksiyonu da neden olmaktadır.

Böbrekler hasar gördüğünde ve düzgün bir şekilde işlev göremediğinde, vücutta sıvı ve kanda atık birikebilir.

Belirli yiyeceklerden kaçınmak veya sınırlamak, kandaki atık ürünlerin birikimini azaltmaya, böbrek fonksiyonunu iyileştirmeye ve daha fazla hasarı önlemeye yardımcı olabilir.

Böbrek Hastalarında Beslenme

Diyet kısıtlamaları, böbrek hastalığının evresine bağlı olarak değişir. Örneğin, kronik böbrek hastalığının erken evrelerinde olan insanlar, son dönem böbrek hastalığı veya böbrek yetmezliği olanlara göre farklı diyet kısıtlamalarına sahip olacaktır.

Diyaliz gerektiren son dönem böbrek hastalığı olanlarda da değişken diyet kısıtlamaları olacaktır. Diyaliz, fazla suyu temizleyen ve atıkları filtreleyen bir tedavi türüdür.

Son aşamalardaki veya son dönem böbrek hastalığı olanların çoğunun, kandaki bazı kimyasalların veya besin maddelerinin birikmesini önlemek için böbrek dostu bir diyet izlemeleri gerekecektir.

Kronik böbrek hastalığı olanlarda, böbrekler fazla sodyum, potasyum ve fosforu yeterince kaldıramaz. 

Sonuç olarak, kanda bu minerallerin yüksek seviyelerine sahip olma riski daha yüksektir.

Böbrek dostu bir diyet genellikle günde 2000 mg sodyum ve potasyum sınırlaması ve günde 1000 mg’a kadar fosforu sınırlandırır.

Hasarlı böbrekler, protein metabolizmasının atık ürünlerini filtrelemekte zorlanabilir. 

Bu nedenle, 1. ve 4. evrelerde kronik böbrek hastalığı olan bireylerin, diyetlerindeki protein miktarını sınırlamaları gerekebilir. Ancak, diyalize giren son dönem böbrek hastalığı olanlarda protein gereksinimi artmaktadır.

İşte böbrek hastalarının yememesi gerekenler

böbrek hastaları ne yememeli

Böbrek Hastalarına Zararlı Olan Yiyecekler

Gazlı içecekler özellikle koyu renkli olanları

Bu tür içeceklerin sağladığı kaloriye ve şekere ek olarak, koyu renkli kola özellikle fosfor içerir.

Birçok gıda üreticisi, aromalarını arttırmak, raf ömrünü uzatmak ve renk bozulmasını önlemek için yiyecek ve içecek ürünlerin işlenmesi sırasında fosfor ekler.

Bu eklenen fosfor, insan vücudu tarafından doğal, hayvansal veya bitkisel bazlı fosfordan daha fazla emilir.

Doğal fosfordan farklı olarak, katkı maddeleri formundaki fosfor proteine ​​bağlı değildir. Daha ziyade, tuz şeklinde bulunur ve bağırsak yolu tarafından yüksek oranda emilebilir.

Katkı maddesi fosfor içeriği kola türüne bağlı olarak değişirken, koyu renkli kolaların çoğunun 200 ml’lik bir porsiyonda 50-100 mg içerdiği düşünülmektedir.

Sonuç olarak, böbrekler için özellikle koyu renkli olan koladan kaçınılmalıdır.

Avokado

Avokado, genellikle kalb sağlıklı yağlar, lifler ve antioksidanlar da dahil olmak üzere birçok besleyici özelliği için tüketilen bir meyvedir.

Avokado genellikle sağlıklı diyetlerin bir parçasıdır ancak, böbrek hastalığı olanların bundan sakınması gerekebilir. Nedeni ise avokadonun çok zengin bir potasyum kaynağı olmasıdır. Bir fincan (150 gram) avokado, 727 mg potasyum sağlar.

Bu orta muzun sağladığı potasyum miktarının iki katı. Bu nedenle, özellikle de potasyum alımını izlemeniz söylendiyse, avokadodan uzak durmalısınız.

böbrek hastalarına yasak olan yiyecekler

Konserve Gıdalar

Çorba, sebze ve fasulye gibi konserve yiyecekler, düşük maliyet ve kolay hazırlanmalarından dolayı kullanılmaktadır.

Ancak konserve ürünlerin çoğuna, raf ömrünü uzatmak için koruyucu olarak tuz eklendiğinden, yüksek miktarda sodyum içerir.

Konserve ürünlerde bulunan sodyum miktarından dolayı, genellikle böbrek hastalığı olanların tüketimini bırakmaları tavsiye edilir.

Ayrıca, konserve fasulye ve ton balığı gibi konserve yiyeceklerin boşaltılması ve yıkanması, ürüne bağlı olarak sodyum içeriğini % 33-80 oranında azaltabilir.

Tam Buğday Ekmeği

Doğru ekmeği seçmek, böbrek hastalığı olanlar için kafa karıştırıcı olabilir. Genellikle sağlıklı bireyler için, tam buğday ekmeği tavsiye edilir.

Tam buğday ekmeği, yüksek lif içeriği nedeniyle daha besleyicidir. Ancak böbrek hastalığı olan bireyler için tam buğday yerine genellikle beyaz ekmek önerilir.

Bunun nedeni fosfor ve potasyum içeriğidir. Tam buğday ekmeği daha fazla kepek içerdiğinden, fosfor ve potasyum içeriği daha yüksektir.

Örneğin, 30 gramlık tam buğday ekmeği, 28 mg hem fosfor hem de potasyum içeren beyaz ekmeğe kıyasla yaklaşık 57 mg fosfor ve 69 mg potasyum içerir.

Esmer Pirinç

Tam buğday ekmeği gibi, esmer pirinç de beyaz pirince göre daha yüksek potasyum ve fosfor içeriğine sahiptir.

Bir fincan pişmiş esmer pirinç 150 mg fosfor ve 154 mg potasyum içerirken, bir fincan pişmiş beyaz pirinç sadece 69 mg fosfor ve 54 mg potasyum içerir.

Bulgur, buğday, arpa ve kuskus, esmer pirinç için iyi bir alternatif oluşturabilen besleyici, düşük fosforlu tahıllardır.

kabızlık yapan meyveler

Muz

Muz, yüksek potasyum içeriği ile bilinir. Sodyumda doğal olarak düşükken, bir orta boy muz 422 mg potasyum sağlar.

Ne yazık ki, birçok başka tropikal meyve de yüksek potasyum içeriğine sahiptir. Ancak ananas, diğer tropikal meyvelerden daha az potasyum içerir ve muza lezzetli bir alternatif olabilir.

Süt

Süt ürünleri, çeşitli vitamin, mineral ve başka besinler bakımından zengindir. Aynı zamanda doğal bir fosfor ve potasyum kaynağı ve iyi bir protein kaynağıdır.

Örneğin, 1 bardak tam yağlı sütün, 222 mg fosfor ve 349 mg potasyum içeriği vardır. Diğer fosfor açısından zengin gıdalarla birlikte çok fazla süt tüketmek, böbrek hastalığı olanlarda kemik sağlığına zararlı olabilir.

Süt ve süt ürünleri genellikle güçlü kemikler ve kas sağlığı için önerildiği için bu durum şaşırtıcı gelebilir.

Bununla birlikte, böbrekler hasar gördüğünde, çok fazla fosfor tüketimi, kanda fosfor birikmesine neden olabilir. Bu, kemikleri zamanla zayıf hale getirebilir ve kemik kırılması riskini artırabilir.

Süt ürünleri protein bakımından da yüksektir. Bir bardak tam yağlı sütün yaklaşık 8 gram protein içeriği vardır. Kandaki protein atıklarının birikmesini önlemek için süt alımını sınırlamak önemlidir.

portakal kaç kalori

Portakal ve Portakal Suyu

Portakal ve portakal suyunun, yüksek C vitamini içeriği bilinmesine rağmen, bunlar aynı zamanda zengin potasyum kaynaklarıdır.

Bir büyük portakal (184 gram) 333 mg potasyum sağlar. Ayrıca, bir bardak portakal suyunda 473 mg potasyum vardır.

İşlenmiş Etler

İşlenmiş etler uzun zamandır kronik hastalıklar ile ilişkilendirilmiştir ve genellikle koruyucu maddeler ve besin eksikliği nedeniyle sağlıksız olarak kabul edilmektedir.

İşlenmiş etler tuzlanmış, kurutulmuş veya konserve edilmiş etlerdir. Sosis, sucuk, salam, pastırma buna örnektir.

İşlenmiş etler tipik olarak tadı geliştirmek ve lezzetini korumak için büyük miktarlarda tuz içerir. Ek olarak, işlenmiş etler protein bakımından da yüksektir.

Turşu, Zeytin ve Çeşniler

İşlenmiş zeytin ve turşular, kürlenmiş veya salamura edilmiş yiyeceklerin örnekleridir. Kürleme veya asitleme işlemi sırasında genellikle çok miktarda tuz eklenir.

Örneğin, bir turşu 300 mg’dan fazla sodyum içerebilir. Aynı şekilde, 2 yemek kaşığı tatlı turşuda 244 mg sodyum vardır.

Beş adet yeşil turşu zeytin, günlük miktarın önemli bir kısmı olan yaklaşık 195 mg sodyum sağlar.

kayısı şeker oranı

Kayısı

Kayısı C vitamini, A vitamini ve lif bakımından zengindir. Ayrıca potasyumda da yüksektir. Bir bardak taze kayısı, 427 mg potasyum sağlar.

Ayrıca, potasyum içeriği kuru kayısıda daha da yoğundur. Bir bardak kuru kayısı, 1.500 mg potasyum içerir.

Böbrekler için kayısıdan ve en önemlisi kuru kayısıdan uzak durmak en iyisidir.

Patates ve Tatlı Patates

Patates ve tatlı patates, potasyum açısından zengin sebzelerdir. Sadece bir orta boy fırın patates (156 gr) 610 mg potasyum içerirken, ortalama büyüklükte bir pişmiş tatlı patates (114 g) 541 mg potasyum sağlar.

Neyse ki, patatesi küçük, ince parçalara ayırıp en az 10 dakika kaynatmak potasyum içeriğini yaklaşık % 50 oranında azaltabilir.

Pişirmeden önce en az dört saat boyunca suda bekletilmiş patatesin, pişirmeden önce ıslatılmayanlardan daha düşük bir potasyum içeriğine sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Bu şekilde de önemli miktarda potasyum hala mevcut olabilir, bu nedenle potasyum seviyelerini kontrol altında tutmak için porsiyona dikkat etmek gerekir.

domatesin kalbe faydaları

Domates

Domates, böbrek diyetinin kurallarına uymayan bir başka yüksek potasyum içeren yiyecektir. Bir bardak domates sosu 900 mg potasyum içerebilir.

Ne yazık ki domates, birçok yemekte yaygın olarak kullanılmaktadır. Düşük potasyum içeriğine sahip bir alternatif seçebilirsiniz. Kavrulmuş bir kırmızı biber sosu ile domates sosunun değiştirilmesi, daha az potasyum sağlayabilir.

Paketlenmiş, Hazır Yemekler

İşlenmiş gıdalar, sodyum bakımından yüksektir. Bu gıdalar arasında, paketlenmiş, anında ve önceden hazırlanmış yemekler genellikle en ağır şekilde işlenir ve bu nedenle en fazla sodyum içerir.

Örnek olarak dondurulmuş pizza, mikrodalgada pişirilebilen yemekler ve hazır makarna sayılabilir.

Yüksek oranda işlenmiş gıdaları düzenli olarak tüketiyorsanız, sodyum alımının günde 2,000 mg civarında tutulması zor olabilir.

Aşırı derecede işlenmiş gıdalar sadece çok miktarda sodyum içermekle kalmaz aynı zamanda besin maddelerinde de eksiktir.

ıspanağın faydaları

Pazı, Ispanak gibi Yeşillikler

Pazı, ıspanak gibi yeşillikler, potasyum da dahil olmak üzere yüksek miktarda çeşitli besin ve mineral içeren yeşil yapraklı sebzelerdir.

Çiğ olarak servis edildiğinde, potasyum miktarı fincan başına 140-290 mg arasında değişmektedir.

Yapraklı sebzeler pişirildiğinde miktarı azalsa da potasyum içeriği aynı kalır. Örneğin, yarım fincan çiğ ıspanak, pişirildiğinde yaklaşık 1 yemek kaşığına kadar küçülür.

Böylece, yarım fincan pişmiş ıspanak yemek, yarım fincan çiğ ıspanaktan çok daha fazla miktarda potasyum içerecektir.

Hurma, Kuru Üzüm ve Kuru Erik

Hurma, kuru üzüm ve kuru erik, yaygın olarak kuru şekilde tüketilir. Meyveler kurutulduğunda, tüm besinleri potasyum dahil olmak üzere konsantre edilir.

Örneğin, bir fincan erik, 1.274 mg potasyum sağlar, bu da çiğ muadili bir erikte bir fincanda bulunan potasyum miktarının yaklaşık beş katıdır.

Sadece dört hurma 668 mg potasyum sağlar.

Bu kuru meyvelerde bulunan dikkate değer miktarda potasyum göz önüne alındığında, böbrekler için bu yiyeceklerden kaçınmak gerekebilir.

Cips ve Krakerler

Tuzlu kraker, cips gibi aperatif yiyecekler, besin maddelerinde eksiktir ve nispeten yüksek tuz içerir.

Ayrıca, bu gıdaların önerilen porsiyon boyutundan daha fazlasının tüketilmesi kolaydır, genellikle tasarlanandan daha fazla tuz alımına yol açar.

Dahası, bu hazır yiyecekler eğer patatesten yapılmışsa, bunlar da önemli miktarda potasyum içerecektir.

Sonuç olarak;

Böbrek hastalığınız varsa, potasyum, fosfor ve sodyum alımınızı azaltmak hastalığın yönetiminde önemli bir özellik olacaktır.

Yukarıda listelenen yüksek sodyum, yüksek potasyum ve yüksek fosforlu yiyecekleri sınırlamanız gerekecektir.

Diyet kısıtlamaları ve besin alım önerileri, böbrek hasarınızın şiddetine bağlı olarak değişecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ