Böbreklere Hangi Yiyecekler İyi Gelir? Böbrek Dostu Besinler | diyetz

  Böbreklere Hangi Yiyecekler İyi Gelir? Böbrek Dostu Besinler

   

  Böbrek hastalığı, dünya nüfusunun % 10’unu etkileyen yaygın bir sorundur. Böbrekler, birçok önemli fonksiyonu yerine getiren küçük fakat güçlü fasulye biçimindeki organlardır.

  Atık ürünlerin filtrelenmesinden, kan basıncını düzenleyen hormonların salınmasından, vücuttaki sıvıların dengelenmesinden, idrarın üretilmesinden ve diğer birçok zorunlu görevlerden sorumludurlar.

  Bu hayati organlar bazı nedenlerden dolayı zarar görür. Diyabet ve yüksek tansiyon, böbrek hastalığı için en yaygın risk faktörleridir. Bununla birlikte, obezite, sigara, genetik, cinsiyet ve yaş da riski artırabilir.

  Kontrolsüz kan şekeri ve yüksek kan basıncı, böbreklerdeki kan damarlarına zarar vererek optimal seviyede işlev görme kabiliyetini azaltır.

  Böbrekler düzgün çalışmadığında, bazı atıklar oluşur. Bu nedenle, böbrek hastalığı olan kişilerin özel bir diyet izlemeleri gereklidir.

   

   

  Diyet ve Böbrek Hastalığı

  Besin kısıtlamaları böbrek hasarının seviyesine bağlı olarak değişir. Örneğin, böbrek hastalığının erken evrelerindeki insanlar böbrek yetmezliği olanlara göre farklı kısıtlamalar uygulamalıdır.

  Böbrek hastalığınız varsa, doktorunuz bireysel ihtiyaçlarınız için en iyi beslenme şeklini belirleyecektir. İleri böbrek hastalığı olan çoğu insan için böbrek dostu bir diyetle kandaki atık miktarı azaltılır. 

  Bu diyet genellikle böbrek diyeti olarak adlandırılır. Daha fazla hasarı önlerken böbrek fonksiyonunu geliştirmeye yardımcı olur.

  Diyet kısıtlamaları hastalığın boyutuna göre değişirken, genelde böbrek hastalığı olan herkesin aşağıdaki besin maddelerini sınırlamaları önerilir:

   

  Sodyum

  Sodyum birçok gıdada bulunur ve sofra tuzunun önemli bir bileşenidir. Hasar gören böbrekler, sodyumu fazla süzemezler. Genellikle sodyumun günde 2,000 mg’dan daha düşük bir seviyede tüketilmesi önerilir.

   

  Potasyum

  Potasyum vücutta çok kritik rol oynar, ancak böbrek hastalığı olanlar, potasyumu potansiyel olarak yüksek kan seviyelerinden kaçınmak için sınırlamalıdır. Genellikle potasyumun günde 2,000 mg’dan daha düşük olarak tüketilmesi önerilir.

   

  Fosfor

  Hasar gören böbrekler birçok gıdanın içindeki bir mineral olan aşırı fosforu atamaz. Yüksek düzeyler vücuda zarar verebilir, bu nedenle çoğu hastada fosfor, günde 800-1000 mg’dan daha azıyla sınırlandırılır.

   

  Protein

  Böbrek hastalığı olan kişilerin, protein metabolizmasındaki atık ürünler zarar görmüş böbrekler tarafından giderilemeyeceği için sınırlamaya ihtiyaç duyabilecekleri başka bir besindir.

   

  Böbrek hastalığı her insanda farklıdır, bu nedenle diyet uzmanıyla bireysel olarak program oluşturmak gerekir. 

  İşte “böbrek dostu olan ve böbreklere iyi gelen yiyecekler”

   

   

  böbrek için faydalı yiyecekler

   

   

  Böbreklere Faydalı Besinler

   

   

  Karnabahar

  Karnabahar, C vitamini, K vitamini ve B vitamini gibi pek çok besin maddesi açısından zengin besleyici bir sebzedir. İndoller ve mükemmel bir lif kaynağı gibi anti-inflamatuar bileşiklerle doludur. 124 gram pişmiş karnabaharda sınırlandırılması gereken besin öğelerinin miktarı şöyledir;

   

  Sodyum: 19 mg

  Potasyum: 176 mg

  Fosfor : 40 mg

   

   

  Yaban mersini

  Yaban mersini besinlerle doludur ve yiyebileceğiniz en iyi antioksidan kaynaklarından biridir. Özellikle bu tatlı meyveler, kalp rahatsızlığına, bazı kanserlere, bilişsel düşüşe ve şeker hastalığına karşı koruyabilen antosiyaninler adı verilen antioksidanlar içerir.

  Ayrıca, sodyum, fosfor ve potasyum açısından düşük olduğu için, böbrek dostu gıdalardandır. 148 gram taze yaban mersini şunları içerir :

   

  Sodyum: 1.5 mg

  Potasyum: 114 mg

  Fosfor: 18 mg

   

   

  Levrek

  Levrek, omega 3 olarak adlandırılan inanılmaz derecede sağlıklı yağlar içeren yüksek kaliteli bir proteindir. Omega 3, inflamasyonu azaltmaya, bilişsel düşüş, depresyon ve kaygı riskini azaltmaya yardımcı olur.

  Tüm balıklar fosfor açısından yüksekken, levrek diğer deniz ürünleri seçeneklerinden daha düşük miktarda içerir. Bununla birlikte, fosfor düzeylerini kontrol altında tutmak için küçük porsiyonlar tüketmek gerekir. 85 gram pişmiş levrek şunları içerir:

   

  Sodyum: 74 mg

  Potasyum: 279 mg

  Fosfor: 211 mg

   

   

  Kırmızı üzüm

  Kırmızı üzüm birçok besin öğesi sağlar. C vitamini bakımından yüksektir ve flavonoidler olarak adlandırılan ve iltihaplanmayı azaltan antioksidanlar içerir.

  Ek olarak, kırmızı üzümde yüksek olan resveratrol , kalp sağlığına faydalı, diyabet ve bilişsel gerilemeye karşı koruduğu belirtilen bir flavonoid türüdür. Böbrek için faydalı yiyecekler arasında bulunan bu tatlı meyvelerin 75 gramı şunları içerir:

   

  Sodyum: 1.5 mg

  Potasyum: 144 mg

  Fosfor: 15 mg

   

   

  Yumurta Akı

  Yumurta sarısı çok besleyici olmasına rağmen, yüksek miktarda fosfor içerdiğinden yumurta akı böbrek diyetinde daha iyi bir seçenektir.

  Yüksek protein ihtiyacı olan ancak fosforu sınırlamaları gereken diyaliz tedavisi gören insanlar için mükemmel bir seçimdir. İki büyük yumurta akı (66 gram) şunları içerir:

   

  Sodyum: 110 mg

  Potasyum: 108 mg

  Fosfor: 10 mg

   

   

  Sarımsak

  Böbrek problemleri olan kişilerin, sodyum miktarını sınırlamaları önerilir. Sarımsak, tuza lezzetli bir alternatif sunar ve besleyici faydalar sağlarken, yemeklere lezzet katar.

  Manganez, B6 ve C vitamini için iyi bir kaynaktır ve anti-inflamatuar özelliklere sahip kükürt bileşikleri içerir. Üç diş (9 gram) sarımsak şunları içerir:

   

  Sodyum: 1.5 mg

  Potasyum: 36 mg

  Fosfor: 14 mg

   

   

  Zeytinyağı

  Zeytinyağı, yağ ve fosfor içermeyen sağlıklı bir kaynaktır ve böbrek hastalığı olan insanlar için mükemmel bir seçenektir.

  Zeytinyağındaki yağın büyük bir kısmı, anti-inflamatuar özelliklere sahip olan oleik asit adı verilen tekli doymamış yağdır.

  Tekli doymamış yağlar, yüksek sıcaklıklarda dengeli olup, zeytinyağı pişirme için sağlıklı bir seçimdir. 28 gram zeytinyağı şunları içerir :

   

  Sodyum: 0.6 mg

  Potasyum: 0,3 mg

  Fosfor: 0 mg

   

   

  Bulgur

  Bulgur, fosfor ve potasyum açısından yüksek olan diğer bütün tahıllara göre, müthiş, böbrek dostu bir alternatiftir. Bu besleyici tahıl B vitaminleri, magnezyum, demir ve manganez için iyi bir kaynaktır.

  Aynı zamanda bitki esaslı protein ve sindirim sağlığı için önemli olan diyet lifi ile doludur. 91 gram bulgurda şunlar bulunur:

   

  Sodyum: 4.5 mg

  Potasyum: 62 mg

  Fosfor: 36 mg

   

   

  Lahana

  Lahana, turpgil sebze ailesine aittir ve vitaminler, mineraller ve güçlü bitki bileşikleri ile yüklüdür. K vitamini, C vitamini ve birçok B vitamini için mükemmel bir kaynaktır.

  Ayrıca, normal bağırsak hareketlerini teşvik ederek ve dışkıya hacim ekleyerek sindirim sistemini sağlıklı tutan bir tür lif olan çözünmez lif sağlar. 70 gram rendelenmiş lahananın, içerdiği potasyum, fosfor ve sodyum miktarı düşüktür:

   

  Sodyum: 13 mg

  Potasyum: 119 mg

  Fosfor: 18 mg

   

   

  Derisiz Tavuk

  Böbrek sorunları olan bazı insanlar için sınırlı bir protein alımı gerekli olmakla birlikte, vücuda yeterli miktarda yüksek kaliteli protein sağlanması da sağlık için hayati önem taşır. Derisiz tavuk göğsü, tavuk derisinden daha az fosfor, potasyum ve sodyum içerir.

  Tavuk alırken, taze tavuk seçin ve önceden hazırlanmış tavuktan kaçının; çünkü büyük miktarda sodyum ve fosfor içerir. Derisiz tavuk göğsü (84 gram) şunları içerir:

   

  Sodyum: 63 mg

  Potasyum: 216 mg

  Fosfor: 192 mg

   

   

  Soğan

  Soğan, C vitamini, manganez ve B vitamini bakımından yüksektir ve faydalı bağırsak bakterilerini besleyerek sindirim sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olan prebiyotik lifleri içerir.

  Bir küçük soğan (70 gram ) şunları içerir:

   

  Sodyum: 3 mg

  Potasyum: 102 mg

  Fosfor: 20 mg

   

   

  böbreklere hangi yiyecekler iyi gelir

   

   

  Roka

  Ispanak ve lahana gibi pek çok sağlıklı yeşillik, potasyumda yüksektir. Ancak, roka, düşük potasyumlu, besleyiciliği yoğundur ve börek dostu salatalar ve yan yemekler için iyi bir seçimdir.

  Roka, kemik sağlığı için önemli olan, K vitamini, manganez ve kalsiyum için iyi bir kaynaktır. 

  20 gram ham roka şunları içerir.

   

  Sodyum: 6 mg

  Potasyum: 74 mg

  Fosfor: 10 mg

   

   

  Turp

  Turp, böbrek için faydalı besinlerdendir. Bunun nedeni, potasyum ve fosfor açısından çok düşük olmaları ancak diğer önemli besin maddelerinde de çok yüksek olmalarıdır.

  Turp, kalp hastalığı ve katarakt riskini azalan antioksidan C vitamini için mükemmel bir kaynaktır. 58 gram dilimlenmiş turp şunları içerir:

   

  Sodyum: 23 mg

  Potasyum: 135 mg

  Fosfor: 12 mg

   

   

  Şalgam

  Şalgam böbrek dostudur ve patates gibi potasyum seviyesi yüksek sebzelerin yerine tüketilebilir. Bu kök sebzede C vitamini, B6 vitamini, manganez ve kalsiyum gibi lif ve besin maddeleri vardır. 

  78 gram pişmiş şalgam şunları içerir :

   

  Sodyum: 12.5 mg

  Potasyum: 138 mg

  Fosfor: 20 mg

   

   

  Ananas

  Portakal, muz ve kivi gibi pek çok tropikal meyve potasyum bakımından yüksektir. Ananas ise böbrek sorunu olanlar için tatlı, düşük potasyumlu bir alternatiftir.

  Ayrıca, ananas lif bakımından zengindir, B vitaminleri, manganez içerir, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan bromelain adlı bir enzim sağlar.

  165 gram ananas şunları içerir:

   

  Sodyum: 2 mg

  Potasyum: 180 mg

  Fosfor: 13 mg

   

   

  Kızılcık

  Kızılcık, hem idrar yolları, hem de böbrek için yararlıdır. Bu küçük meyveler, bakterilerin üriner sistemin ve mesanenin astarına yapışmasını önleyerek enfeksiyonu önleyen A-tipi proantosiyanidinler olarak adlandırılan phytonutrientleri içerir.

  Kızılcık kurutulmuş, pişmiş, taze veya meyve suyu olarak tüketilebilir. Potasyum, fosfor ve sodyumda çok düşüktür. 100 gram taze kızılcık suyu şunları içerir:

   

  Sodyum: 2 mg

  Potasyum: 85 mg

  Fosfor: 13 mg

   

   

  Şitaki Mantarı

  Şitaki mantarı, B vitaminleri, bakır, manganez ve selenyum için mükemmel bir kaynaktır. 

  Buna ek olarak, iyi miktarda bitki bazlı protein ve diyet lifi sağlar. 145 gram pişmiş şitaki mantarı şunları içerir:

   

  Sodyum: 6 mg

  Potasyum: 170 mg

  Fosfor: 42 mg

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ