Böbrek Taşı Nasıl Önlenir? Böbrek Taşı Oluşumunu Engelleme | diyetz

Böbrek Taşı Nasıl Önlenir? Böbrek Taşı Oluşumunu Engelleme

 

Böbrek taşı birçok insan için ortak bir sağlık problemidir. Bu taşları düşürmek oldukça acı verici bir süreçtir. Ve ne yazık ki daha önce böbrek taşı oluşturmuş insanların bu süreci tekrar yaşaması büyük bir olasılıktır.

Ancak böbrek taşı oluşumunu engellemek için yapabilecekleriniz var. Aşağıda “böbrek taşı nasıl önlenir”, “böbrek taşı oluşumunu engelleyen besinler nelerdir” sorularının cevabını bulacaksınız.

 

 

taş oluşumunu engelleyen besinler

 

 

Böbrek taşları nelerdir?

Nefrolitiazis olarak da bilinen böbrek taşları, böbreklerde biriken katı ve atık maddelerin kristal forma gelmiş halleridir.

Dört ana tipi vardır ve tüm taşların % 80’i kalsiyum oksalat taşıdır. Daha az görülen formları ise struvit, ürik asit ve sisteindir.

Küçük taşlar pek sorun oluşturmazlar. Büyük taşlar vücuttan atılırken üriner sistemin bir bölümünde tıkanıklığa neden olabilir. Bu durum kusma, ağrı ve kanama gibi ciddi durumlara sebebiyet verebilir.

Böbrek taşı geliştirme olasılığı erkeklerde %12, kadınlarda %5 olarak saptanmıştır. Bir kez böbrek taşı oluştuktan sonra bir daha oluşma ihtimali 5-10 yıl içinde %50’dir.

 

 

Böbrek Taşı Oluşumunu Önleme

 

 

Bol sıvı tüketin

Böbrek taşı oluşumunu azaltmak için ilk akla gelenlerden biri bol sıvı tüketmektir. Sıvılar hacmi artırır, idrarda taş oluşturan maddeleri inceltir ve kristalleşmeyi azaltır.

Bütün sıvılar böbrek taşı oluşumunda eşit derecede işlev görmezler. Suyu çok tüketmek riski azaltırken, çay, kahve, meyve suyu gibi diğer sıvılar için böyle bir durum söz konusu değildir.

Hatta çok miktarda soda tüketmek böbrek taşı oluşumuna katkıda bulunabilir. Tabi bu şekerlendirilmiş ve suni sodalar için de geçerlidir.

Şekerle tatlandırılmış alkolsüz içecekler, kalsiyum, oksalat ve ürik asit atılımını artırdığı bilinen fruktoz içermektedir.

Bunlar böbrek taşı riskinde önemli faktörlerdir. Bazı çalışmalar, yapay olarak tatlandırılmış kolanın aşırı tüketimini, fosforik asit içeriği nedeniyle böbrek taşı riski ile ilişkilendirmektedir.

 

 

Sitrik asit alımını artırın

Sitrik asit, birçok sebze ve meyvede özellikle narenciyede bulunan organik bir asittir. Limon ve ıhlamur özellikle bu bitki bileşimi bakımından zengindir. Sitrik asit iki şekilde böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olur.

 

Taş oluşumunu önler

İdrardaki kalsiyuma tutunarak yeni taş oluşma riskini azaltır.

 

Taşın büyümesini engeller

Mevcut kalsiyum oksalat kristallerine tutunur ve büyümesini engeller. Bu kristallerin daha büyük taşlara dönüşmesini engellemeye yardımcı olur.

 

Daha fazla sitrik asit tüketmenin kolay bir yolu greyfurt, portakal, limon gibi daha fazla narenciye tüketmektir. Ayrıca içtiğiniz suya limon ekleyebilirsiniz.

 

 

Oksalat içeren gıdaları daha az tüketin

Oksalat (oksalik asit) yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, kakao gibi birçok bitki gıdasında bulunan anti-besleyici bir maddedir. Vücudumuz da önemli miktarda bu maddeyi üretmektedir.

Yüksek oksalat alımı idrardaki oksalat miktarını artırabilir ve bu da oksalat taşı oluşturma eğiliminde olan insanlarda sorun yaratabilir. Oksalat, kalsiyum ve diğer minerallerle etkileşime girerek taş oluşumuna yol açabilir.

Bununla birlikte oksalat bakımından zengin gıdalar, sağlıklı besinlerdir. O yüzden taş oluşturan bireyler oksalatlı gıdaları sınırlamanın fayda sağlayıp sağlamayacağını öğrenmek için doktorla konuşmalıdır.

 

 

böbrek taşı oluşumunu engelleme

 

 

Yüksek dozda C vitamini almayın

Çalışmalar yüksek dozda C vitamini(askorbik asit) takviyesi kullananların böbrek taşı oluşturma riskinin daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Yüksek orandaki C vitamini oksalata dönüşeceğinden, fazla C vitamini almak idrardaki oksalat miktarını artırır.

Orta yaş ve üzeri İsveçli erkeklerle yapılan bir araştırma, C vitamini takviyesi alanların, almayanlara göre iki kat daha fazla böbrek taşı geliştirme riskinin olduğunu buldu.

Ancak limon gibi kaynaklardan alınan gıda kaynaklı C vitamini için böyle bir risk yoktur.

 

 

Yeterli kalsiyum alın

Böbrek taşı oluşma riskini azaltmak için kalsiyum oranını düşürme düşüncesi yanlış bir yanılgıdır. Yeterli kalsiyum alan bireylerde böbrek taşı oluşma riskinin daha az olduğu saptanmıştır. Kalsiyum, idrardaki oksalata tutunarak emilimini azaltır.

Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri kalsiyum bakımından zengin kaynaklardır. Çoğu yetişkin için günlük önerilen kalsiyum miktarı 1000 miligramdır.

Bununla birlikte 50 yaş üzeri kadınlar ve 70 yaş üzerindekiler için önerilen günlük doz 1200 miligramdır. Günlük kalsiyum alımınızı bu değerlere göre ayarlamalısınız.

 

 

Tuzu kesin

Aşırı tuz tüketimi bazı kişilerde böbrek taşı oluşumunu tetikler. Sofra tuzu olarak bilinen sodyumun yüksek oranda alınması, böbrek taşları için başlıca risk faktörü oluşturan kalsiyum atılımını artırabilir.

Günlük sodyum alımını 2300 miligramla sınırlamak gerekiyor ama bazıları bu miktarın çok çok üzerinde tuz tüketiyorlar. Sodyum alımını azaltmak için işlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız.

 

 

Magnezyum alımını artırın

Magnezyum, birçok insanın yeterli miktarda tüketmediği önemli bir mineraldir. Enerji üretimi ve kas hareketleri de dahil olmak üzere yüzlerce metabolik reaksiyona katılır.

Ayrıca magnezyumun, kalsiyum oksalat böbrek taşının oluşumunu önlediğine dair çalışmalar vardır. Magnezyum bağırsaktaki oksalat emilimini azaltmaktadır.

Günlük alınması gereken magnezyum miktarı 400 miligramdır. Avokado ve baklagiller magnezyum bakımından iyi kaynaklardır.

 

 

Hayvansal proteini azaltın

Et, balık ve süt gibi hayvansal kaynaklı proteinlerin fazla tüketimi böbrek taşı riskini artırır. Hayvansal protein alımının yüksek olması, kalsiyum atılımını artırabilir ve sitrat düzeylerini düşürebilir.

Hayvansal protein kaynakları pürin açısından zengindir. Bu bileşikler ürik aside ayrılır ve ürik asit taşı oluşturma riskini artırabilir.

Tüm gıdalar pürin içerir ama farklı miktarlarda. Ancak hayvansal gıdalar ve özellikle de etlerde bu oran çok yüksektir. Bitkisel gıdalar bu bileşiği daha az içerir.

 

Sonuç olarak;

Daha önce böbrek taşı oluşumunuz varsa 5-10 yıl içinde yeniden oluşma ihtimali çok yüksektir. Ancak bazı beslenme taktikleri bu riski azaltabilir.

Sıvı alımını artırarak, belirli besin maddelerinden zengin gıdaları tüketerek, hayvansal proteinleri azaltarak ve tuzdan kaçınarak…

Bu basit önlemler böbrek taşlarının önlenmesinde uzun bir yol kat etmenizi sağlayabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ