Bitter Çikolata Yemenin Sağlığa Faydaları | diyetz

Bitter Çikolata Yemenin Sağlığa Faydaları

 

7’den 70’e herkesin severek tükettiği çikolata birçok araştırmaya konu olmuştur. Araştırmalar siyah çikolata olarak da bilinen bitter çikolata üzerinde yoğunlaşmıştır.

 

Çikolata severler ve “diyet yapsam da çikolatadan vazgeçemem” diyenler için araştırma sonuçları sevindirici çıkmıştır.

 

Diyet menülerinde pek rastlayamayacağınız çikolata doğru seçim yapıldığı ve az miktarlarda yendiği sürece her gün tüketilmesi gereken ve sağlığa birçok yararı olan bir gıdadır.

 

Bitter çikolata, sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilecek besleyici bir gıdadır.Kakao ağacının tohumundan üretilen çikolata, antioksidanların çok olduğu en iyi kaynaklardan biridir.Çalışmalar bitter çikolatanın şekersiz olmasından dolayı kalp hastalıkları riskini azaltmak gibi birçok faydası olduğunu kanıtlamıştır.

 

 

Bitter çikolata nedir?

Bitter çikolata kakaoya yağ ve şeker katılarak üretilir. Sütlü çikolatadan farklıdır çünkü hiç süt içermez. Bitter çikolatadaki şeker miktarı diğer çikolatalara göre daha azdır ama hazırlanma yöntemi olarak aynıdır.

 

Bir çikolatanın bitter olup olmadığını anlamak için kakao oranına bakmak gerekir.%70 ve daha üzeri kakao oranına sahip çikolatalar bitterdir.

 

 

 

Bitter Çikolatanın Faydaları

 

 

 

Bitter çikolatanın faydası içeriğindeki kakao konsantrasyonundan gelir. Kakao; içeriğinde sağlıklı yağlar, vitaminler, mineraller gibi sağlığa faydalı 300 bileşen bulundurur.

 

 

Bitter çikolata çok besleyicidir

Kaliteli kakao içeriğine sahip bitter çikolata yüksek miktarda lif ve mineraller içerir.

 

%70-85 oranında kakao içeren bitter çikolatanın 100  gramı aşağıdaki değerlere sahiptir.(Yüzde olarak belirtilenler günlük alınması gereken miktarı karşılama oranlarıdır)

 

  • Lif: 11 gram 
  • Demir : % 67
  • Magnezyum : % 58
  • Bakır : % 89
  • Manganez: % 98

 

Ayrıca bol miktarda potasyum,fosfor,çinko ve selenyum içerir.

 

Elbette 100 gram büyük bir miktardır ve günlük tüketebileceğiniz bir miktar değildir. Tüm bu besinlere sahip 100 gram makul ölçülerde şeker oranına sahip bitter çikolatanın kalorisi 600’dür.

 

Kakao ve bitter çikolata yağ asidi bakımından mükemmel bir profile sahiptir. Doymuş ve tekli doymamış yağlar ile birlikte az miktarda çoklu doymamış yağ içerir.

 

Aynı zamanda kahve ile karşılaştırıldığında içeriğindeki kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler az miktarlarda olduğundan geceleri uyku problemi de yaşamazsınız.

 

 

Bitter çikolata güçlü antioksidan kaynağıdır

Bitter çikolata biyolojik olarak aktif olan ve antioksidan olarak işlev gören organik bileşikler içerir. Bunlar polifenoller, flavanoller, kateşinlerdir.

 

Bitter çikolata,polifenol ve antioksidan aktivitesi olarak,bu bileşikler bakımından zengin olarak gösterilen yaban mersini ve acaiden daha güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

 

 

Bitter çikolata kan akışı ve düşük kan basıncını artırır

Bitter çikolatanın içeriğindeki flavoller, bir gaz olan nitrik oksiti üretmek için damarları uyarır. Nitrik oksitin görevlerinden biri arterlere rahatlaması için sinyaller göndermektir; bu kan akışı direncini düşürür ve bu nedenle kan basıncı da düşer.

 

 

Bitter çikolata HDL’yi artırır ve LDL oksidasyonuna karşı korur

Bitter çikolata tüketmek kalp rahatsızlığı için risk oluşturabilecek bazı faktörleri azaltır. Kontrollü yapılan bir çalışmada kakao tozunun, oksitlenmiş LDL kolesterolü önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Aynı zamanda HDL artmış ve total LDL düşmüştür.

 

Okside LDL kötü kolesterolün serbest radikallerle reaksiyona girdiği anlamına gelir. Bu, LDL partikülünün kendisini reaktif hale getirir ve diğer dokulara zarar verebilir. Bitter çikolata kalp hastalığı ve diyabet gibi pek çok hastalık için ortak risk faktörü olan insülin direncini azaltır.

 

 

Bitter çikolata kardiyovasküler hastalık riskini düşürür

Bitter çikolatanın içeriğindeki bileşikler LDL oksidasyonuna karşı koruyucudur. Uzun vadede bu durum arterlere bulaşan kolesterolün azalmasına ve kalp hastalığı riskinin düşmesine olanak tanır.

 

15 yıl boyunca kakao tüketen 470 yaşlı erkek üzerinde yapılan araştırmada, bu kişilerin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin %50 daha az olduğu tespit edilmiştir.

 

Yine başka bir çalışmada haftada 5 kez ve daha fazla bitter çikolata tüketenlerin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski %57 oranında düşük çıkmıştır.

 

 

Bitter çikolata güneşe karşı cildinizi korur

Bitter çikolatanın içeriğindeki biyoaktif bileşikler cildinizi korumaya yardımcı olur. Flavonoller güneşten kaynaklanan hasarlara karşı koruma sağlar, cilde kan akışını iyileştirir ve cilt hidrasyonunu artırır.

 

 

Bitter çikolata beyin fonksiyonlarını geliştirir

 

 

 

Bitter çikolata beyin işlevini geliştirir. Sağlıklı gönüllülerle yapılan bir araştırmada yüksek flavonol oranına sahip kakao tüketenlerin, 5 günün sonunda beyindeki kan akışının geliştiği bulunmuştur.

 

Kakao aynı zamanda zihinsel engelli yaşlı insanlarda bilişsel işlevleri önemli ölçüde iyileştirir. Sözel akıcılık sağlar. Kakaonun beyin fonksiyonlarını kısa vadede artırmasının bir sebebi de kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler içermesidir.

 

 

Kansere karşı koruma sağlar

Kakao antioksidan özelliğe sahip polifenol içerir. Polifenol antioksidanlar vücudu serbest köksel atomlardan korur.Bu koruma yaşlanma sürecini yavaşlatır ve hatta kanser ve kalp hastalıklarına karşı vücudu korur.

 

 

Bitter çikolata kilo kaybettirir

Kopenhag Üniversitesi araştırmacılarına göre bitter çikolata, miktarına dikkat edildiği sürece kilo kaybettiriyor. Bu araştırmacılar siyah çikolatanın doygunluk hissi yarattığını keşfetti. Buna ek olarak siyah çikolata tatlı,yağlı gıdalar ve tuza karşı olan isteği de azaltıyor.

 

 

Mutluluk verir

Bitter çikolata yemek, aynı egzersiz yapmak gibi endorfin hormonlarını tetikleyerek stresi azaltıyor. Kakao içeriğinde seratonin üretmek için bir amino asit bulunduruyor. Seratonin ruh halini düzenlemeye yardımcı olan bir hormondur.Kısaca kakao mutlu hissettiriyor.

 

Kakaonun güçlü sağlık faydaları vardır ve özellikle kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağladığı bilinmektedir. Tabi ki bu her gün çok fazla çikolata tüketeceğiniz anlamına gelmez. Çikolatanın kalorisi yüksektir ve aşırı yemeyi tetikleyebilir. Akşam yemeğinden sonra belki bir veya iki parça yiyerek tadını çıkarabilirsiniz.

 

Piyasada bitter olarak satılan çikolataların çoğu bitter değildir. %70 ve daha fazla kakao oranına sahip kaliteli organik ve koyu renkli olanlarını seçmelisiniz. Bitter çikolata az da olsa şeker içerir genellikle miktarı küçüktür. Çikolata ne kadar koyu renkli ise o kadar az şeker içeriğine sahiptir.

 

 

 

Bitter Çikolata Alırken Aranacak Özellikler

 

Mümkün olduğunda az malzemeyle hazırlanmış çikolatalar en iyisidir. Bitter çikolatada her zaman ilk madde olarak çikolata likörü veya kakao vardır. Bazılarında kakao tozu ve kakao yağı gibi ilave maddeler kullanılabilir. Bunlar bitter çikolata için kabul edilebilir ilavelerdir.

 

Bazen görünümünü, lezzetini ve raf ömrünü uzatmak için bitter çikolataya başka maddeler de eklenebilir. Bu maddelerin bazıları zararsızdır, bazıları çikolatanın genel kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

 

 

Şeker

Çoğunlukla bitter çikolatanın acı tadını dengelemek için şeker eklenir. Şeker eklenmemiş bitter bulmak zordur. En iyisi şekeri içindekiler listesinde en sona ekleyen markayı seçmektir. Bitterin kakao oranı ne kadar yüksekse şekeri o kadar azdır.

 

 

Lesitin

Lesitin,bitter çikolataya isteğe bağlı eklenen bileşenlerdendir. Bu madde, kakao ve kakao yağının ayrışmasını önler, lezzetlerin harmanlanmasına yardımcı olur. Lesitin genellikle soya fasulyesinden çıkarılarak üretilir ve bu yüzden etiketin üzerinde soya lesitini yazar. Soya lesitini çikolatada çok az miktarda kullanılır ki bir marka seçerken lesitinin eklenmesinin gerekli olmadığını bilmelisiniz.

 

 

Süt

Yüksek kaliteli bitter çikolataya süt eklenmez. Tek istisna süt yağıdır. Bu da katı yağ içermeyen tereyağıdır. Çikolata üreticileri bazen çikolatayı yumuşak hale getirmek ve lezzet katmak için süt yağı ekler. Tıpkı lesitin gibi bitter çikolata yapmak için süt yağına gerek yoktur.

 

 

Aromalar

Lezzetini artırmak için bitter çikolata bazı baharatlar, özler ve yağlar ile tatlandırılır. Bitter çikolatada rastlayabileceğiniz en yaygın aroma vanilyadır. Ne yazık ki hangi lezzetlerin doğal veya yapay olduğunu gıda etiketinden ayırt etmek pek mümkün değildir. Aromalı bitter çikolata isterseniz organik olanlarını tercih edin. Bu şekilde lezzetin yapay olmadığından emin olabilirsiniz.

 

 

Trans yağ

Trans yağ içeren bitter çikolataları almayın. Trans yağ kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür. Çikolataya trans yağ eklemek yaygın bir durum olmasa da üreticiler bazen raf ömrünü uzatmak için ekler. Çikolatanın trans yağ içermediğinden emin olmak için bileşen listesine bakın. Hidrojene veya kısmen hidrojene edilmiş yağ varsa, trans yağ içeriyor demektir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ