Bitter Çikolata Yararları, Zararları ve Besin Değeri

  Bitter Çikolata Yararları, Zararları ve Besin Değeri

  7’den 70’e herkesin severek tükettiği çikolata birçok araştırmaya konu olmuştur. Araştırmalar siyah çikolata olarak da bilinen bitter çikolata üzerinde yoğunlaşmıştır.

  Çikolata severler ve “diyet yapsam da çikolatadan vazgeçemem” diyenler için araştırma sonuçları sevindirici çıkmıştır.

  Doğru seçim yapıldığı ve az miktarlarda yendiği sürece her gün tüketilmesi gereken ve sağlığa birçok yararı olan bir yiyecek olduğu belirtilmiştir.

  Bitter çikolata, sağlığımızı olumlu yönde etkileyebilecek besleyici bir gıdadır. Kakao ağacının tohumundan üretilen çikolata, antioksidanların çok olduğu en iyi kaynaklardan biridir. Çalışmalar bitter çikolatanın şekersiz olmasından dolayı kalp hastalıkları riskini azaltmak gibi birçok faydası olduğunu kanıtlamıştır.

  Bitter Çikolata Nedir?

  Bitter çikolata kakaoya yağ ve şeker katılarak üretilir. Sütlü çikolatadan farklıdır çünkü hiç süt içermez. Bitter çikolatadaki şeker miktarı diğer çikolatalara göre daha azdır ama hazırlanma yöntemi olarak aynıdır.

  Bir çikolatanın bitter olup olmadığını anlamak için kakao oranına bakmak gerekir. %70 ve daha üzeri kakao oranına sahip çikolatalar bitterdir.

  Bitter Çikolata Besin Değeri

  Kaliteli kakao içeriğine sahip bitter çikolata yüksek miktarda lif ve mineraller içerir. %70-85 oranında kakao içeren bitter çikolatanın 100  gramı aşağıdaki değerlere sahiptir. 

  Lif: 11 gram 

  Demir : RDI’nın % 67’si

  Magnezyum : RDI’nın % 58’si

  Bakır : RDI’nın % 89’u

  Manganez: RDI’nın % 98’i

  Ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum içerir.

  Elbette 100 gram büyük bir miktardır ve günlük tüketebileceğiniz bir miktar değildir. Tüm bu besinlere sahip 100 gram makul ölçülerde şeker oranına sahip bitter çikolatanın kalorisi 600’dür.

  Kakao ve bitter çikolata yağ asidi bakımından mükemmel bir profile sahiptir. Doymuş ve tekli doymamış yağlar ile birlikte az miktarda çoklu doymamış yağ içerir.

  Aynı zamanda kahve ile karşılaştırıldığında içeriğindeki kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler daha az miktarda bulunur.

  Bitter Çikolata Faydaları Nelerdir?

  Güçlü antioksidanlar içerir

  Bitter çikolata biyolojik olarak aktif olan ve antioksidan olarak işlev gören organik bileşikler içerir. Bunlar polifenoller, flavanoller, kateşinlerdir.

  Bitter çikolata, polifenol ve antioksidan aktivitesi olarak, bu bileşikler bakımından zengin olarak gösterilen yaban mersini ve acaiden daha güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

  Kan akışını hızlandırır

  Bitter çikolatanın içeriğindeki flavoller, bir gaz olan nitrik oksiti üretmek için damarları uyarır. Nitrik oksitin görevlerinden biri arterlere rahatlaması için sinyaller göndermektir; bu kan akışı direncini düşürür ve bu nedenle kan basıncı da düşer.

  HDL’yi artırır ve LDL oksidasyonuna karşı korur

  Bitter çikolata yemek kalp rahatsızlığı için risk oluşturabilecek bazı faktörleri azaltır. Kontrollü yapılan bir çalışmada kakao tozunun, oksitlenmiş LDL kolesterolü önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Aynı zamanda HDL artmış ve total LDL düşmüştür.

  Okside LDL kötü kolesterolün serbest radikallerle reaksiyona girdiği anlamına gelir. Bu, LDL partikülünün kendisini reaktif hale getirir ve diğer dokulara zarar verebilir.

  Bitter çikolata kalp hastalığı ve diyabet gibi pek çok hastalık için ortak risk faktörü olan insülin direncini azaltır.

  Kardiyovasküler hastalık riskini düşürür

  Bitter çikolatanın içeriğindeki bileşikler LDL oksidasyonuna karşı koruyucudur. Uzun vadede bu durum arterlere bulaşan kolesterolün azalmasına ve kalp hastalığı riskinin düşmesine olanak tanır.

  15 yıl boyunca kakao tüketen 470 yaşlı erkek üzerinde yapılan araştırmada, bu kişilerin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin %50 daha az olduğu tespit edilmiştir.

  Yine başka bir çalışmada haftada 5 kez ve daha fazla bitter çikolata tüketenlerin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski %57 oranında düşük çıkmıştır.

  Bitter çikolatanın cilde faydaları

  Bitter çikolatanın içeriğindeki biyoaktif bileşikler cildi korumaya yardımcı olur. Flavonoller güneşten kaynaklanan hasarlara karşı koruma sağlar, cilde kan akışını iyileştirir ve cilt hidrasyonunu artırır.

  Bitter çikolatanın beyne faydaları

  Bitter çikolata beyin işlevini geliştirir. Gönüllülerle yapılan bir araştırmada yüksek flavonol oranına sahip kakao tüketenlerin, 5 günün sonunda beyindeki kan akışının geliştiği bulunmuştur.

  Kakao aynı zamanda zihinsel engelli yaşlı insanlarda bilişsel işlevleri önemli ölçüde iyileştirir. Sözel akıcılık sağlar. Kakaonun beyin fonksiyonlarını kısa vadede artırmasının bir sebebi de kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler içermesidir.bitter faydaları

  Kansere karşı koruma sağlar

  Kakao, antioksidan özelliğe sahip polifenol içerir. Polifenol antioksidanlar vücudu serbest köksel atomlardan korur. Bu koruma yaşlanma sürecini yavaşlatır ve hatta kanser ve kalp hastalıklarına karşı vücudu korur.

  Bitter çikolata zayıflatır mı?

  Kopenhag Üniversitesi araştırmacılarına göre bitter çikolata, miktarına dikkat edildiği sürece zayıflamaya yardımcı oluyor.

  Bu araştırmacılar siyah çikolatanın doygunluk hissi yarattığını keşfetti. Buna ek olarak siyah çikolata tatlı, yağlı gıdalar ve tuza karşı olan isteği de azaltıyor.

  Mutluluk verir

  Bitter çikolata yemek, aynı egzersiz yapmak gibi endorfin hormonlarını tetikleyerek stresi azaltıyor. Kakao içeriğinde seratonin üretmek için bir amino asit bulunduruyor. Seratonin ruh halini düzenlemeye yardımcı olan bir hormondur. Kısaca kakao mutlu hissettiriyor.

  Diyabet tedavisine yardımcı olabilir

  Bitter çikolata yemek, bazı çalışmalara göre kan şekeri düzeylerini düşürebilir.

  Bitter çikolatadaki kakao polifenollerinin insülin direncini doğrudan etkilemesi ve diyabet riskini azaltması mümkündür. Pankreas beta hücrelerinin oluşumunu baskılayarak, insülin sekresyonunu uyarabilir, böylece kan şekeri seviyelerini düşürebilir. 

  Bağırsak sağlığını korur

  Bağırsaktaki faydalı bakteriler, yani Bifidobacterium ve laktik asit bakterileri, bitter çikolatayı fermente eder ve anti-inflamatuar bileşikler üretir.

  Başka bir çalışmada, kakao flavanolleri açısından zengin gıdaların tüketimi, yararlı bağırsak bakterilerinin büyümesini önemli ölçüde artırmıştır. 

  Bitter çikolatanın saça faydaları

  Bitter çikolata kakao bakımından zengindir. Kakao, hayvan çalışmalarında saç büyümesini desteklediği bilinen proantosiyanidinler içerir.

  Farelerde proantosiyanidinlerin saç büyümesinin anajen fazını indüklediği bulunmuştur. Anagen, saç kökünün hızla bölündüğü saç köklerinin aktif büyüme aşamasıdır.

  Piyasada bitter olarak satılan çikolataların çoğu bitter değildir. %70 ve daha fazla kakao oranına sahip kaliteli organik ve koyu renkli olanlarını seçmelisiniz. Bitter çikolata az da olsa şeker içerir, genellikle miktarı küçüktür. Çikolata ne kadar koyu renkli ise o kadar az şeker içeriğine sahiptir.

  Sağlıklı ve Kaliteli Bitter Çikolata Nasıl Seçilir?

  Mümkün olduğunda az malzemeyle hazırlanmış çikolatalar en iyisidir. Bitter çikolatada her zaman ilk madde olarak çikolata likörü veya kakao vardır. Bazılarında kakao tozu ve kakao yağı gibi ilave maddeler kullanılabilir. Bunlar bitter çikolata için kabul edilebilir ilavelerdir.

  Bazen görünümünü, lezzetini ve raf ömrünü uzatmak için başka maddeler de eklenebilir. Bu maddelerin bazıları zararsızdır, bazıları çikolatanın genel kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

  Şeker

  Çoğunlukla bitter çikolatanın acı tadını dengelemek için şeker eklenir. Şeker eklenmemiş bitter bulmak zordur. Bitterin kakao oranı ne kadar yüksekse şekeri o kadar azdır. 

  Lesitin

  Lesitin, b isteğe bağlı eklenen bileşenlerdendir. Bu madde, kakao ve kakao yağının ayrışmasını önler, lezzetlerin harmanlanmasına yardımcı olur.

  Lesitin genellikle soya fasulyesinden çıkarılarak üretilir ve bu yüzden etiketin üzerinde soya lesitini yazar. Soya lesitini çikolatada çok az miktarda kullanılır ki, bir marka seçerken lesitinin eklenmesinin gerekli olmadığını bilmelisiniz.

  Süt

  Yüksek kaliteli bitter çikolataya süt eklenmez. Tek istisna süt yağıdır. Bu da katı yağ içermeyen tereyağıdır. Çikolata üreticileri bazen çikolatayı yumuşak hale getirmek ve lezzet katmak için süt yağı ekler. Tıpkı lesitin gibi bitter çikolata yapmak için süt yağına gerek yoktur. 

  Aromalar

  Lezzetini artırmak için bazı baharatlar, özler ve yağlar ile tatlandırılır. Bitter çikolatada rastlayabileceğiniz en yaygın aroma vanilyadır.

  Ne yazık ki hangi lezzetlerin doğal veya yapay olduğunu gıda etiketinden ayırt etmek pek mümkün değildir. Aromalı bitter, isterseniz organik olanlarını tercih edin. Bu şekilde lezzetin yapay olmadığından emin olabilirsiniz. 

  Trans yağ

  Trans yağ içeren bitter çikolataları almayın. Trans yağ kalp hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür. Çikolataya trans yağ eklemek yaygın bir durum olmasa da üreticiler bazen raf ömrünü uzatmak için ekler.

  Çikolatanın trans yağ içermediğinden emin olmak için bileşen listesine bakın. Hidrojene veya kısmen hidrojene edilmiş yağ varsa, trans yağ içeriyor demektir.

  Bitter Çikolatanın Zararları Nelerdir?

  Kaygı

  Bitter çikolata içeriğindeki kafein nedeniyle, aşırı tüketildiğinde anksiyete gibi bazı sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, ölçülü tüketmek gerekir.

  Aritmi

  Bitter çikolatanın kalbe büyük faydaları vardır. Ancak içerdiği kafein, duyarlı bireylerde düzensiz kalp atışına neden olabilir. Bazı araştırmalar çikolata, kafein ve aritmi arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

  Hamilelik ve Emzirme

  Hamile ve emziren kadınlar için bitter çikolata (ve diğer çikolatalar) normal miktarlarda güvenlidir. Aşırıya kaçmayın (kafein içeriği nedeniyle). Ölçülü olarak tüketin.

  Kafeinle İlgili Diğer Olası Sorunlar

  Bitter çikolatadaki kafein aşağıdaki koşulları da kötüleştirebilir (bu koşullara sahip bireyler bitter çikolatayı ölçülü olarak tüketmelidir):

  – İshal

  – Glokom

  – Yüksek tansiyon

  – Huzursuz bağırsak sendromu

  – Osteoporoz

  Bitter Çikolatanın Sütlü Çikolatadan Farkı Nedir?

  Bitter çikolata fazla kakao içeriğine sahipken, sütlü çikolata esas olarak süt katılarından yapılır. Bitter çikolata, sütlü tadı olan kuzeninin aksine biraz acıdır.

  Bitter Çikolatada Kafein Var mı?

  Bitter çikolata normal sütlü çikolatadan daha fazla kafein içerir. Bunun nedeni bitter çikolatadaki yüksek kakao içeriğidir.

  Bitter Çikolata Sivilce Yapar mı?

  Çikolatanın akne veya sivilceye neden olabileceğini gösteren hiçbir araştırma yoktur. Yüksek şeker veya yüksek yağlı beslenme sebum üretimini ve akne olasılığını artırır.

  Akne gibi bir durumunuz varsa, şeker veya yağ oranı yüksek olan yiyeceklerin yanı sıra çikolata tüketimini sınırlamanın da faydası olabilir.

  Bitter Çikolata Kilo Almaya Neden Olur mu?

  Aşırı tüketilirse, kilo almaya neden olabilir. Bitter çikolatanın kalorisi yüksektir. Günde ortalama 30 gram bitter çikolata yeterli tüketim miktarıdır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ