Bitkisel Güzellik Sırları | diyetz

Bitkisel Güzellik Sırları

 

Bitkilerden ilaç yapımı belki de insanlık tarihi kadar eski. Tıbbi ilaçların bu kadar yaygın olmadığı dönemlerde insanlar sorunlarını bitkilerle çözmüş, farklı hastalıklar için bitkileri nasıl kullanacaklarını öğrenmişlerdir. Günümüzde organik yaşam adı altında bitkilere ilgi çoğalmış ve insanlar alternatif tıp olarak bu alana yönelmişlerdir.

Sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan bitkiler, yüzyıllardan beri güzellik alanında da etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Saç bakımı, cilt güzelliği gibi birçok soruna yönelik farklı karışımlarla cilt sorunları bitkilerde bulunmaktadır. Aslında pahalı kozmetik ürünleri de bu bitkilerden elde edilmektedir.

Cilt bakımında bitkileri kullanabilmek için öncelikle hangi bitkinin ne işe yaradığını bilmek gerekir. Yazıda cilt bakımında bitkilerin hangi işe yaradığını bulacaksınız. Sonrasında bitkilerle elde ettiğiniz karışımları cilt bakımında nasıl kullanmanız gerektiğiyle ilgili bilgi vereceğim.

 

 

Cilt Bakımında Kullanılan Bitkiler

 

Ada Çayı

Gözenekleri yağlı ve genişlemiş ciltleri temizler, sıkılaştırır ve serinletir. Bir miktar çiğnenirse ağız kokusunu giderir. Yaprakları kaynatıldığında saç boyamaya yarar.

 

Ağaç Çileği

Normal ve kuru ciltlere meyvenin suyu sürülür.

 

Asilbent Tentürü

Asilbent ağacından elde edilen bu tentür her türlü kozmetik ürününde bozulmayı önleyici olarak bulunur. Hafif yaraların kapanmasında etkilidir.

 

At kestanesi

Yanaklarda görülen ince kılcal damarların ve göz kenarındaki kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Bitkinin yağı kuru ve gözenekleri genişlemiş ciltlerde kullanılır.

 

Avokado

Avokadonun yağlı asitleri, cildi güneşin mor ötesi ışınlarından korur ve kuru ciltler için kullanılır. Krem, losyon, güneş yağlarında çok tercih edilen avokadonun yağı suyu, meyvesi cilt bakımında önemli yer tutmaktadır.

 

Badem

Yüzdeli lekelere,kuru,pullanmış ciltlere yararlıdır. En eski kozmetik malzemesi olan badem yağı cildi yumuşak, ince ve duyarlı ciltlere makyaj çıkarma cildi temizleme açısından tavsiye edilmektedir.

 

Bal

İyi bir nemlendiricidir. Hem kuru, hem de yağlı ciltler için kullanılabilir. Cilde düzgünlük verir, yumuşatır ve besler.

 

Biberiye

Saçtaki kepeği yok eder, saça canlılık ve parlaklık verir, saçın uzamasına yardımcı olur. Ayrıca cansız ciltlere losyon olarak sürülürse cilde tazelik verir.

 

Ceviz yağı

Badem yağı gibi cildi besler.

 

Çay

Çay cildi sıkılaştırır. Yorgun gözlere çay ile pansuman yapıldığında göz altındaki şişlikleri yok eder.

 

Çilek

Çilekteki kükürt cildin gevşemesini önler, rengini açar, kırışıklıkları giderir. Bazı ciltler çileğe karşı duyarlı olabilir. Bu yüzden çilek maskelerini kullanırken dikkatli olmalısınız.

 

Defne

Banyolarda ve esanslarda kullanılır. Cilde hoş bir koku verir ve cildi yumuşatır.

 

Domates

Cildin rengini açan domates, yağlı ciltlere, ergenlik sivilcelerine ve siyah noktalara yararlıdır. Dilim dilim kesip sivilce ve siyah noktaların üzerine sürebilirsiniz.

 

Ebegümeci

Yumuşatıcı ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Kompres olarak uygulandığında yüzdeki çıbanların ve apselerin olgunlaşmasını sağlar.

 

Elma

Taze sıkılmış elma suyu yüzde çiziklerin oluşmasını geciktirir. Saçlara parlaklık vermek için ve saç derisinin asit oranını korumak için saçların yıkama suyuna biraz elma sirkesi katabilirsiniz.

 

Erik

Erik çok iyi bir makyaj temizleyicidir.

 

Fesleğen

Yüzün alt kısmı ve boyun bakımında kullanılır.

 

Gelincik

Kuru ciltler ve kırışıklıkların tedavisinde kullanılır.

 

Gliserin

Birçok kozmetik ürününde yumuşatıcı olarak kullanılır. Bu maddenin özelliği suyu kendine çekmesidir. Bu nedenle saf olarak kullanılırsa cildi aşırı kurutabilir.

 

Greyfurt

Limona oranla daha çok vitamin ve element içerir. Suyu limondan daha az keskin olduğu için, cildi yağlı olanlar gece makyajını çıkardıktan sonra bir parça pamukla yüzlerine greyfurt suyu sürebilirler.

 

Gül

Gül, pek çok cilt yararı ve güzel kokusundan dolayı gül suyu, gül yağı kremi, losyonu, nemlendiricisi, parfümleri, maskeleri, şampuanları yapılmaktadır. Gül, kırışıklıkları önlemek ve cilt sıkılaştırmak için kullanılır.

 

Hatmi

Cildi yumuşatma özelliği olan hatmi, kompres olarak sivilceli ciltlere uygulanır. Diş apselerinde gargara olarak da kullanılır.

 

Havuç

Cildin hayatiyeti için önemli bir bitkidir. Cilde tazelik ver parlaklık verdiğinden dolayı cildi yağlı olanların tercihidir.

 

Hint Yağı

Müshil olarak kullanılan bu yağ, saça sürüldüğünde saçı besler. Rafine edilmiş Hint yağı kirpiklerin dökülmesini önler, kirpikleri koruyup besler.

 

Ihlamur

Cildi derinden temizleyen, yatıştıran, yumuşatan iyi bir antiseptik ve tonik olan ıhlamur her türlü cilt için uygundur.

 

Isırgan otu

Genellikle şampuanlarda kullanılır. Cildi derinden temizler.

 

Ispanak

Tahriş olmuş, sivilceli ve egzamalı ciltler için kullanılır.

 

Kafur

Kan dolaşımını etkileyerek kaşıntıyı giderir. İyi bir antiseptik olduğundan sivilcelere karşı yapılan kremlerde kullanılır.

 

Kakao yağı

Kakao meyvesinin bademinden çıkarılan bu yağ, cildi yumuşak tutar ve tahriş etmez. Kuru ciltlere tavsiye edilir. Daha etkili olması için badem yağı veya lanolinle karıştırıp kullanmak gerekir.

 

Kavun

Cildi nemlendirme özelliğinden dolayı, kuru ciltler için maske yapımında kullanılır.

 

Kayısı

Bileşimindeki vitaminler cildi besler, yumuşatır, nemlendirir. Maske olarak da yüze uygulanabilir.

 

Kayın

Bu ağacın dış kabuğu kaynatılarak elde edilen losyon, çillere ve eldeki her türlü lekeye karşı iyi gelir.

 

Kekik

Çok iyi bir antiseptik olan kekik gevşemiş, yumuşamış ve pörsük ciltlere yararlıdır.

 

Kiraz

Siyah kiraz cildi lekelediği için kullanılmaz. Pembe kiraz, diriliğini kaybetmiş pörsük ciltlere uygulanır.

 

Kına

Saç boyası olarak kullanılan kına, başka maddelerle karıştırılırsa, saçlara parlaklık verir, yumuşatır. Zararsız bir saç boyasıdır.

 

Kükürt

Ciltteki yağı giderdiğinden, yağlı ve sivilceli ciltlerin kremlerinde kullanılır.

 

Kuşburnu

Taç yaprakları kullanılan bu bitki kuru ciltlerde ve zamansız beliren kırışıklıklarda yararlıdır.

 

Lahana

Bu bitkideki kükürt sivilceli ciltler için yararlıdır. Kaynamış lahana suyu ile yüzün yıkanması cansız ciltlere canlılık kazandırır.

 

Marul

Cildi rahatlatır, rengini açar ve temizler. Marul suyu ile yapılan losyonlar ergenlik sivilcelerine ve bazı yanıklara iyi gelir.

 

Lanolin

Kozmetikte kullanılan yağların en etkilisi lanolindir. Lanolinli kremler yağsız ve kuru ciltlere tavsiye edilir.

 

Lavanta

Yağ bezlerinin çalışmasını normale dönüştüren lavanta, sivilceli yüzlere iyi gelir. Ayrıca çok iyi bir antiseptiktir.

 

Limon

Sivilceli, lekeli, cansız ve yağlı ciltler için faydalıdır. Saf limon suyu cildi aşırı derecede kuruttuğundan, sulandırılarak kullanılmalı.

 

Maydanoz

İçeriğindeki yağlar ve mineraller sayesinde cildi rahatlatır, kan dolaşımını olumlu etkiler.

 

Melisa

Yorgun ve yağlı ciltlerin bitkisidir. Demlenip kompres veya buğu banyosu olarak uygulandığında cildi tazeler, yaşlanmasını önler.

 

Menekşe

Bu çiçeğin taze yaprakları cildi yumuşatır, yatıştırır.

 

Muz

A vitamini ve potasyumdan yana zengin olan muzu, en duyarlı ciltler bile kullanabilir. Maske olarak kullanılır, cildi temizler ve inceltir.

 

Mısır

Taze mısırdaki E vitamini hücrelerin yenilenmesini sağlar.

 

Nane

Nane, çay gibi demlenip losyon olarak kullanılırsa cildi nemlendirir, bazı lekeleri yok eder.

 

Okaliptüs

Banyolarda aromatik bir koku vermesi için kullanılır. Antiseptik bir etkisi vardır.

 

Papatya

Cildi canlandırır, diriltir, yumuşatır. Papatya her cildin bitkisidir.

 

Patates

Bu bitki normal ve kuru ciltlere yararlıdır. Patates çiğ olarak rendelenip ödemden şişmiş yüzlere veya göz kapaklarındaki şişlere uygulanırsa yararlı olur.

 

Pırasa

Çiğ pırasa suyu cilde parlaklık verir.

 

Pirinç

Pirinç suyu cildi beyazlatır, gevşemiş ciltleri diriltir.

 

Polen

Besleyiciliği yüksek olan polen hücrelerin yenilenmesini hızlandırır, cildin kurumasını önler, cilde canlılık verir.

 

Portakal

Makyajı temizlemeye yarar. Portakal duyarlı ciltlere iyi gelir.

 

Rezene

Bu bitkideki kükürt ,potasyum ve organik sodyum; yorgun ve cansız ciltlere iyi gelir.

 

Salatalık

Her türlü cilt için elverişli olan salatalık, özellikle lekeli ve kaşıntılı ciltlere yararlıdır. İçindeki kükürt ve C vitamini cildi nemlendirir, besler.

 

Susam

Susamın yağı güneşin mor ötesi ışınlarını kendine çeker. Susam yağı başka maddelerle karıştırılarak, yüz için üstün kaliteli maskeler ve kremler elde edilir.

 

Şeftali

Cildi nemlendirir, canlandırır, tazeler.

 

Tere

Bu bitkinin taze öz suyu ile yapılan kompresler gözenekleri temizler, cildin rengini açar.

 

Üzüm

Üzüm suyu gece makyajını çıkarmaya yarar, cildi nemlendirir, cilde parlaklık verir.

 

Yoğurt

Yoğurdun özelliği cildin alkali asit dengesini sağlamasıdır. Yoğurt cildi nemlendirir, temizler ve besler. Sivilceli ciltlerde çok iyi sonuç verir. 

 

Yulaf

Yulafta cildi besleyen potasyum, demir, fosfat, magnezyum vardır.

 

Yumurta

Estetikte yumurta genelde maskelerde kullanılır. Yumurtanın akı cildi sıkılaştırır. Sarısı yaşlanmış ciltlere yararlıdır.

 

Zambak

Cilt için zambak çiçeğinin dişi organı kullanılır. Zambak yağı kuru ciltlere ve göz kenarındaki kırışıklıklara iyi gelir.

 

Zeytinyağı

Yüzü ve elleri yumuşatır, Saçları besleyip, saçların kolayca şekle girmesini sağlar. Cilt yanıklarına da iyi gelir. Güneşin olumsuz mor ötesi ışınlarını kendine çektiğinden, değerli güneş yağlarının yapımında kullanılır.

 

 

 

 

Bitkilerle Doğal Cilt Bakımı

 

Buruşukluk ve Kırışıklıklar için

 • Salatalığı ezerek suyunu elde edin. Sütle karıştırarak krem kıvamına getirin. Elde ettiğiniz kremi maske gibi yüze sürün.
 • Ihlamur çiçeği ve yapraklarını ezdikten sonra sütle karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı salatalık suyu ile yoğurun, krem kıvamına getirin. Hazırladığınız kremi yatmadan önce cilde sürün.

 

 

Cilt Tazeleyicisi

 • Bir avuç elma sirkesini 1 kahve fincanı su ile karıştırın. Her yüz yıkamadan sonra bunu uygulayın. Derinin doğal asitliğini sağlar ve lekeli deriyi temizler.

 

 

Cilt Çatlakları

 • Soğan suyu, zambak yağı, yumurta sarısı ve balı bir kaba koyarak karıştırın. Karışımı ısıttıktan sonra krem haline gelinceye kadar yoğurun. Kremi cildin çatlayan yerlerine sürün.
 • Fesleğenin üzerine kaynar su dökerek demleyin.S üzerek elde ettiğiniz sıvıya soğan suyu ekleyerek bir süre dinlendirin. Zambak yağı ile karıştırarak merhem elde edin. Günaşırı çatlak cilde sürün.

 

 

Cilt Güzelliği

 • Rendelenmiş havucu bal ile karıştırdıktan sonra sütün içinde gün boyunca bekletin. Sıkarak süzdükten sonra krem kıvamına gelinceye kadar salatalık suyuyla yoğurun. Elde ettiğiniz kremi yatmadan önce cilde sürün.
 • Badem ununu sarımsakla birlikte döverek ezin. Hazırladığınız karışıma krem kıvamına gelinceye kadar bal ekleyerek karıştırın. Kremi yatmadan önce cildinize sürün.

 

 

Cilt Kuruması

 • Yumurta akı ile safranı merhem kıvamına gelinceye kadar yoğurun. Karışıma susam yağı ekledikten sonra ısıtın. Yatmadan önce vücudunuzu bu merhemle ovun.

 

 

Cilt Lekeleri

 • Yumurta akı ve rendelenmiş limon kabuğunu krem kıvamına gelinceye kadar yoğurun. Kremi banyodan bir saat önce masaj yaparak cilde sürün.
 • Elma suyu ile limon suyunu karıştırın. Hazırladığınız karışıma zeytinyağı ve süt ekleyerek kaynatın. Elde ettiğiniz pomat soğuduktan sonra cilde masaj yaparak sürün.

 

 

Ciltteki Yağ Kesecikleri için

Domates dilimlerini veya ezilmiş domatesi doğrudan yüze uygulayın. 15 dakika bekleyin ve durulayın.

 

 

Doğal Cilt Temizleyicileri

 • Toz haline getirilmiş bademleri az miktarda sıvı ile hamur haline getirin. Tüze uygulayın. Yağlı cilt için çok iyidir. Bademler deriyi yumuşatır ve protein ile besler.
 • Az miktardaki hafifçe ısıtılmış bal ile yüzünüze masaj yapın. 15 dakika yüzünüzde bırakın. Bal mikrop öldürücüdür ve deriyi gerdirir. Yağlı ve lekeli deriye iyi gelir.
 • Bira mayasını az miktarda su ile karıştırıp hamur haline getirin ve cilde uygulayın. Özellikle yağlı ciltler için temizleyici görevi görür. Protein ve vitaminlerle cildi besler.

 

 

El Bakımı

Taze salatalığı kabuklarıyla birlikte döverek ezin. Elde ettiğiniz posaya bal mumu ekleyin ve merhem kıvamına gelinceye kadar badem yağı ile yoğurun. Hazırladığınız bu merhemi ellerinize sürün.

 

 

Ergenlik Sivilceleri

 • Nar kabuğu ile sirkeyi birlikte kaynatın. Elde ettiğiniz sıvıyı gül suyu ile karıştırın. Hazırladığınız bu karışıma temiz bir pamuk batırıp sivilceli bölgeye pansuman yapın.
 • Şahtere otunu kaynar suda yarım saat bekletin. Elde ettiğiniz sıvıyı tülbentle süzdükten sonra badem yağı ile karıştırın. Hazırladığınız bu karışımla sivilceli bölgeye kompres yapın.

 

 

Genç Bir Cilt için

 • Yumurta sarısı, bal ve badem ununu pomat kıvamına gelinceye kadar yoğurun. Hazırladığınız pomadı yatmadan önce yüzünüze sürün.
 • Yumurta sarısı, limon suyu, rendelenmiş limon kabuğunu krem kıvamına gelinceye kadar zeytinyağı ile iyice karıştırın. Bu kremi bir süre dinlendirdikten sonra yüzünüze sürün.
 • Soğan suyu, zambak yağı, yumurta sarısı ve balı karıştırarak lapa haline gelinceye kadar yoğurun. Lapayı yatmadan önce yüze maske yaparak sürün.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ