Biyotinin Sağlık Faydaları ve Bilmeniz Gerekenler | diyetz

Biyotinin Sağlık Faydaları ve Bilmeniz Gerekenler

 

 

Biyotin, vücudunuzdaki yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan suda eriyen B vitaminidir. B7 veya H vitamini olarak da bilinen biyotin, B vitaminlerinden biridir.

 

Özellikle gebelik ve emzirme dönemlerinde çok daha önemli hale gelir. Saç ve tırnaklarınızın uzaması, cildinizin parlaklığı ve sağlığı da bu vitaminden sorulur.

 

Daha saymakla bitirilemeyecek kadar faydası olan biyotinin sağlığa ne gibi faydaları olduğunu öğrenmek istiyorsanız yazıyı sonuna kadar okuyun.

 

 

 

Biyotin Nedir?

 

Biyotin vücutta çok önemli işlevleri yerine getiren B 7 vitamini olarak da bilinen B vitaminlerinden biridir. Koenzim R veya H vitamini olarak da adlandırılır.

 

Biyotin vücutta depo edilmez ve suda çözünür. Karboksilaz olarak bilinen birçok enzimin görevini yerine getirmesi için gerekli bir vitamindir.

 

Bu, biotin içeren enzimler,glikoz ve yağ asitleri üretimi gibi birçok önemli metabolik işleme katılır.

 

 

 

 

Biyotin Vitamininin İşlevi

 

 

Metabolizmada önemli bir role sahiptir

 

Biyotin, enerji üretimi ve bazı enzimlerin aktif hale geçerek düzgün çalışması için önemli bir vitamindir. Bu enzimler karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasına katılmaktadır ve metabolik süreçte kritik rol oynarlar.

 

Ayrıca biyotin aşağıdaki süreçlerde etkin rol oynar:

 

Glukoneogenez:

Bu metabolik sentez, amino asitler gibi karbonhidrat dışındaki kaynaklardan glikoz üretimini sağlar. Biyotin içeren enzimler bu süreci başlatmaya yardımcı olur.

 

Yağ asidi sentezi:

Biyotin, yağ asidi üretiminin aktif edilmesini sağlar.

 

Amino asitlerin analizi:

Biyotin içeren enzimler, lösin de dahil olmak üzere birçok önemli amino asitlerin metabolizmasında yer alır.

 

 

 

Tırnakların kolay kırılmasını önler

 

Kırılgan ve zayıf tırnaklar kolayca çatlar ve ufalanır. Bu dünya nüfusunun yaklaşık %20′ sini etkilediği tahmin edilen ve sık karşılaşılan bir durumdur.

 

İlginizi Çekebilir  Kilo Vermeye Çalışırken Yapılan Yanlışlar

Biyotin, kırılan tırnak sorununuzu çözmenize yardımcı olur. Yapılan bir çalışmada kırılgan tırnak yapısına sahip 8 kişiye 6 ila 15 ay boyunca günde 2.5 mg biyotin verildi. Bu 8 katılımcıda tırnak kalınlığı % 25 oranında arttı ve tırnaklar üzerindeki pütürlü kısımlarda azalma görüldü.

 

Yine başka bir çalışmada 35 kişilik bir gruba, 1,5 ile 7 ay boyunca günde 2.5 mg biyotin verildi ve kırılgan tırnaklarda %67 oranında iyileşme görüldü.

 

Bu konuda yeterli sayıda araştırma olmamasına rağmen,sonuçlar biyotinin tırnakları güçlendirdiğini ve kırılmasını önlediğini göstermektedir.

 

 

 

Saç sağlığına iyi gelir

 

Biyotin, saçınızın güçlenmesini sağlayarak sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Biyotin eksikliğinde saçların döküldüğünü destekleyen birçok çalışma vardır.

 

Eğer saçlarınızda gerçekten biyotin eksikliğinden kaynaklanan bir dökülme yaşıyorsanız, biyotin takviyeleri işinize yarayabilir. Ancak biyotin eksikliği olmayan kişilerde saçları güçlendirdiğine dair net kanıtlar yoktur.

 

 

 

Gebelik ve emzirme döneminde en önemli vitaminlerden biridir

 

Biyotin, özellikle gebelik ve emzirme dönemlerinde çok önem arz eden bir vitamindir. Aslında hamile kadınların %50 sinde hafif biyotin eksikliği olduğu tahmin edilmektedir ancak gebelik sırasındaki eksiklik kadınların sağlığını biraz etkileyebilir ancak farklı semptomlara neden olacak veya hayati fonksiyonlarını tehdit edecek kadar şiddetli değildir.

 

Gebelik sırasında oluşan biyotin eksikliğinin, vücudun hızlı çalışmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Yapılan hayvan çalışmaları, gebelik sırasında oluşan ileri derecede biyotin eksikliğinin doğum kusurlarına neden olabileceğini göstermiştir.

 

Gebe kadınların bu konuda dikkatli olmaları,ancak biyotin takviyesi almadan önce de mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

 

 

 

Diyabet hastalığında kan şekeri seviyesini düşürür

 

Tip 2 diyabet, metabolik bir hastalıktır. Yüksek kan şekeri düzeyleri ve bozulmuş insülin fonksiyonu ile seyreder.

 

İlginizi Çekebilir  Deniz Yosunu Nedir, Ne işe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Tip 2 diyabetlilerde, biyotin ve kan şekeri düzeyleri incelenmiş ve bazı sonuçlara varılmıştır. Diyabetli bireyler, sağlıklı bireylerle kıyaslandığında biyotin düzeyleri düşük çıkmıştır.

 

Krom minerali ile verilen biyotin takviyeleri tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerinin düşmesini sağlamıştır.

 

 

 

Cilt sağlığında etkilidir

Cilt sağlığı üzerinde biyotinin rolü tam olarak anlaşılamamıştır ama eksikliğinde kırmızı, pullu deri döküntüleri oluşur.

 

Yapılan bazı çalışmalar sonucu, biyotin eksikliğinin seboreik dermatit denilen deri bozukluğuna sebep olduğu düşünülmektedir.

 

Biyotinin cilt sağlığını iyileştirdiğine dair hiçbir kanıt yoktur ancak eksikliğinde bazı cilt bozukluklarına neden olur.

 

 

 

Multipl skleroz hastalığını etkiler

 

Multipl skleroz, otoimmün bir hastalıktır.Bu hastalıkta sinir, beyin, omurilik lifleri ve gözlerin koruyucu tabakası zarar görür.

 

Miyelin olarak adlandırılan koruyucu kılıf biyotin üretiminde önemli bir rol oynar. Progresif ms hastalığı olan 23 kişide yapılan pilot çalışmada yüksek doz biyotin verilen hastaların % 90′ ında klinik iyileşme görülmüştür.

 

 

 

Biotin Nelerde Bulunur?

 

Biotin içeren gıda çeşitliliği çok fazladır. Bu yüzden gerçek bir biyotin eksikliği çok nadir görülür. Biyotin bakımından zengin olan gıdalar şunladır:

 

 • Karaciğer ve böbrek gibi sakatat etleri

 

 • Maya

 

 • Yumurta sarısı

 

 • Peynir

 

 • Soya fasulyesi ve fıstık gibi baklagiller

 

 • Lifli yeşillikler

 

 • Karnabahar

 

 • Mantar

 

 • Fındık ve fındık ezmesi

 

 • Avokado

 

 • Ahududu

 

 • Somon

 

Az bir miktarda olsa bağırsak bakterileri biyotin üretir. Bunlar gut bakterileridir. Kendi başına veya kompleks vitamin takviyeleri içinde de biyotin almak mümkündür.

 

 

 

Biotin Eksikliği

 

Bazı özel durumlar hariç biyotin eksikliği nadir görülen bir durumdur. Çünkü çok fazla gıdadan biyotin alabilirsiniz ve bazı bağırsak bakterileri de biyotin üretir.

 

İlginizi Çekebilir  Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Günde alınması gereken ve tavsiye edilen miktar, bebeklerde 5 mcg (mikrogram)erişkinlerde ise 30 mcg’dir. Hamilelerde bu miktar 35 mcg’a kadar çıkabilmektedir.

 

Belki hamile bayanlar hafif şekilde biotin eksikliğine maruz kalabilir. Ayrıca çiğ yumurta tüketmek de biyotin eksikliği yaşanmasına sebep olabilir. Fakat bunun için çok uzun bir süreç gereklidir. Çiğ yumurtanın beyazı, biyotin alımını ve emilimini engelleyen avidin denilen bir protein içermektedir. Avidin pişirme sırasında pasif duruma geçmektedir.

 

Biotin eksikliğinin görüldüğü durumlar şöyledir:

 

 • Uzun süreli antibiyotik kullanımı

 

 • Uzun süre depresif ilaç kullanımı

 

 • Bağırsak emilim bozukluğu sorunları

 

 • Ciddi sindirim bozuklukları

 

 • Crohn ve çölyak hastalığı

 

Biotin eksikliğinde aşağıdaki belirtiler görülür.

 • Kuru ve tahriş olmuş bir cilt

 

 • Saç dökülmesi ve kırılması

 

 • Kronik yorgunluk

 

 • Kas ağrıları

 

 • Sinir hasarı

 

 • Ruh halinde değişkenlik

 

 • Bacaklarda karıncalanma

 

 • Bilişsel bozukluklar

 

 

 

Güvenlik ve Yan Etkileri

 

Biyotin, güvenle alabileceğiniz bir vitamindir.Günde en fazla biyotin alan multipl skleroz hastaları 300 miligram almaktadır ve bu doz bile olumsuz yan etkilere yol açmaz.

 

Suda çözünen bir vitamin olduğu için fazlası idrarla atılır.Ancak tiroit testlerinde yüksek doz biyotin, değişik sonuçlara yol açmıştır.

 

Bu yüzden tiroit probleminiz var veya bununla ilgili bir ilaç kullanıyorsanız biyotin kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ