Bıldırcın Yumurtası Yararları, Zararları ve Besin Değeri | diyetz

Bıldırcın Yumurtası Yararları, Zararları ve Besin Değeri

 

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına göre küçüktür, bir tavuk yumurtasının üçte biri kadar. Kahverengi lekeli krem ​​rengi kabukları ve koyu renk sarısı var.

Boyutlarına göre besinlerle dolu ancak özellikle hamilelik veya yumurta alerjisi durumlarında, dikkat etmek gerekiyor.

 

 

bıldırcın yumurtası protein miktarı

 

 

Aşağıda “bıldırcın yumurtası ne işe yarar”, “bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir”, “bıldırcın yumurtası zararları nelerdir”, “bıldırcın yumurtasında hangi vitaminler var”, “bıldırcın yumurtasında kaç gram protein var” soruları cevaplanacaktır.

Bıldırcın Yumurtası Vitamin Değerleri

Bıldırcın yumurtası küçüktür, kabaca üç ila dört tanesi bir tavuk yumurtasının porsiyon boyutuna eşittir. Bir bıldırcın yumurtası (9 gram) değerleri şöyledir:

 

Kalorisi: 14

Protein: 1 gram

Yağ: 1 gram

Karbonhidrat: 0 gram

Lif: 0 gram

Kolin: Günlük Değerin % 4’ü (DV)

Riboflavin: DV’nin % 6’sı

Folat: DV’nin % 2’si

Pantotenik asit: DV’nin % 3’ü

A Vitamini: DV’nin % 2’si

B12 Vitamini: DV’nin % 6’sı

Demir: DV’nin % 2’si

Fosfor: DV’nin % 2’si

Selenyum: DV’nin % 5’i

 

Bu kadar küçük olmasına rağmen, besinler açısından şaşırtıcı derecede zengindir.

Tek bir bıldırcın yumurtası, sadece 14 kalori içerirken B12 vitamini, selenyum, riboflavin ve kolin ihtiyaçlarının önemli bir kısmını sağlar.

Selenyum ve riboflavin, vücudun yediğimiz yiyecekleri parçalamasına ve enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan önemli besinlerdir. Selenyum ayrıca sağlıklı tiroid fonksiyonunun sağlanmasına yardımcı olur.

B12 vitamini ve demir sağlıklı sinir sistemi işlevini teşvik eder ve kırmızı kan hücresi oluşumundaki rolleri yoluyla optimum enerji seviyelerini korumaya yardımcı olur.

Buna ek olarak, kolin, vücudun sinir sisteminden kaslara mesaj gönderen bir nörotransmitter olan asetilkolin yapmasına yardımcı olmak için hayati önem taşır.

 

 

Bıldırcın Yumurtasının Yararları

Bıldırcın yumurtası, besin açısından zengindir ve hücresel hasarı tersine çevirebilecek ve alerji semptomlarını tedavi edebilecek antioksidanlarla doludur.

Alerjik riniti olan 77 kişide yapılan 7 günlük bir çalışmada, bıldırcın yumurtası, antioksidan ve çinko takviyesi alındıktan sonraki 1 saat içinde hapşırma, tıkanıklık ve burun akıntısı gibi semptomlar düzeldi.

Ayrıca, bir fare çalışması, bıldırcın yumurtası sarısının, gıda alerjilerinin neden olduğu ciddi bir inflamatuar durum olan eozinofilik özofajit semptomlarını hafiflettiğini buldu.

Bıldırcın yumurtası ayrıca, benzersiz anti-salmonella antikorları içerdiğinden, salmonella enfeksiyonu için potansiyel bir tedavi olarak incelenmektedir.

 

 

Bıldırcın Yumurtasının Zararları

Çoğu bıldırcın yumurtası pastörize edilmemiştir, yani kabukta bulunabilecek zararlı bakterileri öldürmek için işlem yapılmamıştır.

Bu nedenle, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar bundan kaçınmalı veya pişirmeden yememelidir.

Ayrıca, tavuk yumurtasına alerjisi olanların, bıldırcın yumurtasına da alerjisi olabilir. 

Tavuk yumurtasına alerjik olmadan, bıldırcın yumurtasına alerjik olmak da mümkündür. 

 

 

Bıldırcın Yumurtası mı Tavuk Yumurtası mı?

Yumurtadaki besin maddelerinin çoğu sarısında bulunduğundan, bazı insanlar bıldırcın yumurtasının tavuk yumurtasından daha besleyici olduğunu, yani ağırlığına göre daha fazla besin içerdiğini iddia etmektedir.

Bu tablo, 100 gram bıldırcın yumurtası ve tavuk yumurtası içindeki belirli besin maddelerinin miktarlarını karşılaştırır:

 

 

Bıldırcın yumurtası                      Tavuk yumurtası                         
Kalori                              158148
Yağ11 gram10 gram
Protein13 gram12 gram
KolinDV’nin % 48’iDV’nin % 61’i
B 2 vitaminiDV’nin % 61’iDV’nin % 32’si
B12 vitaminiDV’nin % 66’sıDV’nin % 43’ü
DemirDV’nin % 20’siDV’nin % 9’u

 

 

Diğer bazı besin maddelerinin miktarlarında birkaç küçük farklılık olsa da, en önemli farklılıklar yukarıdaki tabloda listelenen besin maddelerinde görülür.

Bıldırcın yumurtası ağırlıkça daha fazla yağ ve protein içerir, demir ve riboflavini ikiye katlar ve tavuk yumurtasından üçte bir oranında daha fazla B12 vitamini içerir. Öte yandan, tavuk yumurtası daha fazla kolin içerir.

Bıldırcın yumurtası sağlıklıdır, ancak besleyici olarak tavuk yumurtasından çok daha üstün değildir. 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ