Bıldırcın Yumurtası Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

   

  Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına göre küçüktür bir tavuk yumurtasının üçte biri kadar. Kahverengi lekeli krem ​​rengi kabukları ve koyu renk sarısı var.

  Boyutlarına göre besinlerle dolu ancak özellikle hamilelik veya yumurta alerjisi durumlarında, dikkat etmek gerekiyor.

  Bıldırcın ( Coturnix coturnix japonica ) yumurtası Çin tıbbında çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde popüler olarak kullanılmaktadır. Bu yumurtalar vücut geliştiriciler tarafından bir besin takviyesi olarak da kullanılır.

   

   

   

   

  Aşağıda “bıldırcın yumurtası ne işe yarar”, “bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir”, “bıldırcın yumurtası zararları nelerdir”, “bıldırcın yumurtasında hangi vitaminler var”, “bıldırcın yumurtasında kaç gram protein var” soruları cevaplanacaktır.

  Bıldırcın Yumurtası Vitamin Değerleri

  Bıldırcın yumurtası küçüktür, kabaca üç ila dört tanesi bir tavuk yumurtasının porsiyon boyutuna eşittir. Bir bıldırcın yumurtası (9 gram) değerleri şöyledir:

   

  Kalorisi: 14

  Protein: 1 gram

  Yağ: 1 gram

  Karbonhidrat: 0 gram

  Lif: 0 gram

  Kolin: Günlük Değerin % 4’ü (DV)

  Riboflavin: DV’nin % 6’sı

  Folat: DV’nin % 2’si

  Pantotenik asit: DV’nin % 3’ü

  A Vitamini: DV’nin % 2’si

  B12 Vitamini: DV’nin % 6’sı

  Demir: DV’nin % 2’si

  Fosfor: DV’nin % 2’si

  Selenyum: DV’nin % 5’i

   

  Bu kadar küçük olmasına rağmen, besinler açısından şaşırtıcı derecede zengindir.

  Tek bir bıldırcın yumurtası, sadece 14 kalori içerirken B12 vitamini, selenyum, riboflavin ve kolin ihtiyaçlarının önemli bir kısmını sağlar.

  Selenyum ve riboflavin, vücudun yediğimiz yiyecekleri parçalamasına ve enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan önemli besinlerdir. Selenyum ayrıca sağlıklı tiroid fonksiyonunun sağlanmasına yardımcı olur.

  B12 vitamini ve demir sağlıklı sinir sistemi işlevini teşvik eder ve kırmızı kan hücresi oluşumundaki rolleri yoluyla optimum enerji seviyelerini korumaya yardımcı olur.

  Buna ek olarak, kolin, vücudun sinir sisteminden kaslara mesaj gönderen bir nörotransmitter olan asetilkolin yapmasına yardımcı olmak için hayati önem taşır.

   

   

  Bıldırcın Yumurtasının Yararları

   

   

  Solunum bozukluklarının tedavisine yardımcı olur

  Eski tıbbi uygulamalar, astım ve bronşit tedavisinde bıldırcın yumurtası kullanırdı. Yayınlanan bir çalışmada, bıldırcın yumurtası içeren bir besin takviyesinin alerjik rinit semptomlarını hafifletmede etkili olduğu bulunmuştur.

   

   

  Alerjilerin tedavisine yardımcı olur

  Bıldırcın yumurtası, bir enzim (tripsin) inhibitörü olan ovomukoid varlığı nedeniyle alerjilerin tedavisine yardımcı olur.

  Çin’de fareler üzerinde yapılan bir araştırma, bıldırcın yumurtasının gıda alerjilerinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini buldu. Özofagusun iltihaplanmasına dahil olan yolları düzenleyen transkripsiyon faktörlerinin aktivitesini baskıladı. 

   

   

  Diyabetin yönetilmesine yardımcı olur

  Bıldırcın yumurtası diyabet yönetiminde rol oynar. Diyabetik sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, bıldırcın yumurtasının kan şekeri ve kreatinin düzeylerini azalttığını göstermiştir. Ayrıca böbrek fonksiyonları üzerinde olumlu etkiler göstermiştir.

  Bu yumurtaları düzenli olarak yemek, diyabet ve böbrek rahatsızlıkları geliştirme riskini azaltır.

  Bıldırcın yumurtasının glisemik indeksi düşüktür. Böylece şekeri kana yavaşça salar, bu da kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

   

  İlginizi Çekebilir  Laktoz İntoleransı Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

   

  Anemi riskini azaltır

  Demir, vücudumuzdaki tüm hücrelere oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin önemli bir yapısal bileşenidir. Bıldırcın yumurtası zengin bir demir kaynağıdır. Demir eksikliği, anemiye neden olabilir. 

  Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasından 5 kat daha fazla potasyuma sahiptir. Potasyum, vücudun çeşitli önemli işlevlerinde yer alan temel bir mineraldir. Doğal bir vazodilatördür, bu nedenle kan damarlarını açarak, gevşetir.

  Bu, kan basıncını kontrol altında tutmaya yardımcı olur ve hipertansiyonu düzenler.

   

   

  Detoks etkisi vardır

  Bıldırcın yumurtası beta karoten ve A, C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar içerir. Antioksidanlar zararlı serbest radikallerle (toksinler) savaşır ve bunları vücudumuzdan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bıldırcın yumurtasındaki su içeriği de yüksektir. Bu, toksinlerin sistemden atılmasına yardımcı olur.

  Sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, bıldırcın yumurtasının karaciğer hücrelerini sıçanlarda kimyasal kaynaklı hasara karşı koruyabildiğini buldu. Bıldırcın yumurtasındaki bileşikler karaciğerde alanin aminotransferaz ve alkalin fosfataz gibi enzimleri dengeler.

   

   

  Mide ağrısını hafifletir

  Bıldırcın yumurtası, yüzyıllardır gastrit tedavisinde ev ilacı olarak kullanılmaktadır. Antioksidanlar ve amino asitler içerir. Bu bileşiklerin mide zarının mukoza hücrelerini onardığı belirtilmektedir. Bıldırcın yumurtasının düzenli olarak tüketilmesi mide ağrıları ve mide ülseri gibi karın bozukluklarının tedavisinde yardımcı olabilir.

   

   

  Gözlere faydalıdır

  Bıldırcın yumurtası A vitamini bakımından zengindir. A vitamini gözleri dejenerasyondan koruyarak, katarakt ve glokom riskini azaltır.

   

   

  Bağışıklığı güçlendirir ve metabolizmayı hızlandırır

  Bıldırcın yumurtası antioksidanlar ve B vitamini bakımından zengindir. Bu besinler, hücre büyümesi ve hücre düzenlemesi gibi çeşitli hücresel işlemlerde yer aldıkları için metabolizmayı geliştirir.

  Sağlam bir bağışıklık sistemi için gerekli bir amino asit olan lösin de bıldırcın yumurtasında bulunur.

   

   

  Kolesterol ile birlikte kalp hastalığı riskini azaltır

  Bıldırcın yumurtası yaklaşık % 60 oranında uçucu yağ içerir, yani yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) veya iyi kolesterol. Bu sağlıklı yağ vücudumuzdaki kötü kolesterol yani LDL seviyesini düşürür.

  Aşırı düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) arterleri tıkayarak, ateroskleroza neden olabilir. Bu nedenle bıldırcın yumurtası yemek, kalp ile ilgili çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

   

   

  Kanseri önlemeye yardımcı olabilir

  Bıldırcın yumurtasındaki yüksek antioksidan konsantrasyonu, vücudumuzdaki toksinlerin giderilmesine yardımcı olur. Yüksek konsantrasyonlarda antioksidanların varlığı oksidatif stresi azaltır. Kontrolsüz kaldığında serbest radikaller DNA ve kanserde mutasyon riskini artırır.

  Bıldırcın yumurtası sarısı lesitin içerir. Lesitin hücresel onarıma yardımcı olarak, hücresel hasarla mücadele eder.

  Bu yumurta aynı zamanda tümör büyümesini engelleyen bir antikanser ajan olan ovomukoid içerir.

   

  İlginizi Çekebilir  Muz Çayı Nedir, Neye İyi Gelir? Muzlu Çay Nasıl Yapılır?

   

  Cinsel bozuklukların tedavisine yardımcı olur

  Bıldırcın yumurtası, geleneksel Çin tıbbında cinsel bozuklukları tedavi etmek ve erkekliği geliştirmek için kullanıldı.

  Bıldırcın yumurtasındaki besinlerin prostat bezine fayda sağladığı söylenir, ancak bu alandaki araştırmalar sınırlıdır. Diyabetik fareler üzerinde yapılan bir araştırma, bıldırcın yumurtası sarısının testis hasarının onarılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

   

   

  Böbrek bozukluklarını tedavi ederek, mesane taşlarını önleyebilir

  Bıldırcın yumurtası, toksik ağır metalleri ve serbest radikalleri vücuttan uzaklaştıran antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar böbreklerde ve mesanede taş oluşumunu önleyebilir.

   

   

  Kemikler, dişler ve tırnakları güçlendirir

  Düzenli olarak bıldırcın yumurtası yemenin kemikleri güçlendirdiği belirtilmektedir. D vitamini ve lizin gibi kemik gelişimi için gerekli besinleri içerir. D vitamini, fosfor ve kalsiyum gibi kemik sağlığına karışan diğer minerallerin miktarını düzenler. Bu nedenle, bıldırcın yumurtası yemek, osteoporoz riskini azaltabilir.

  Bu besin maddelerinin ayrıca dişleri ve tırnakları güçlendirdiği de belirtilmektedir. Bıldırcın yumurtası zengin bir protein kaynağı olduğu için tırnakların kırılmasını önlemeye yardımcı olabilir. 

   

   

  Depresyonun giderilmesine yardımcı olur

  Bıldırcın yumurtası, beyin sağlığı için gerekli olan kolin ve D vitamini gibi besinler içerir. Kolin, nörotransmitterlerin sentezi için önemlidir.

  D vitamini depresif belirtilerin azaltılmasında etkilidir. Anekdot kanıtları ayrıca bıldırcın yumurtasının menopoz sonrası depresyonun etkilerini azaltabileceğini düşündürmektedir.

   

   

   

   

  Hamilelikte bıldırcın yumurtasının faydaları

  Bıldırcın yumurtasında, yüksek miktarda kolin ve B12 vitamini bulunduğundan hamile kadınlar için faydalıdır. Kolin, fetal beynin gelişimi için önemlidir. Bu yumurta ayrıca protein, çinko, selenyum ve demir gibi temel besinler açısından da zengindir.

  Salmonella gibi enfeksiyonları taşıyabilen tavuk yumurtasına kıyasla bıldırcın yumurtası daha güvenli bir alternatiftir. Ancak çiğ bıldırcın yumurtası hamilelik sırasında kullanılmamalıdır.

   

   

  Bıldırcın yumurtası cilde faydaları

  Bıldırcın yumurtasındaki antioksidanlar cildi güneş hasarından korumaya ve yaşlanma belirtileri ile savaşmaya yardımcı olur.

  Bıldırcın yumurtası bir amino asit olan lizin içerir. Lizin kollajen üretimine yardımcı olur. Kollajen, cilt için gereklidir, çünkü cildin elastikiyetinden sorumludur. 

  Ayrıca bıldırcın yumurtası akne kontrolüne ve cildi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Anekdot kanıtları ayrıca güneş yanıklarının çiğ bıldırcın yumurtasının topikal uygulamasıyla, tedavi edilebileceğini düşündürmektedir. İşte bıldırcın yumurtası ile yapılan cilt sıkılaştırıcı bir maske tarifi…

   

  Cilt Sıkılaştırıcı Yüz Maskesi 

   

  Malzemeler

  • Bir bıldırcın yumurtası
  • Limon suyu

   

  Uygulanışı

  – Limon suyu ve bıldırcın yumurtasını birlikte çırpın.

  – Karışımı yüzünüze eşit olarak uygulayın.

  – Yüz maskesini kısmen kuruyana kadar 10 dakika bekleyin ve ardından ılık suyla yıkayın.

   

   

  Bıldırcın yumurtası saça faydaları

  Bıldırcın yumurtası, sağlıklı saç ve kafa derisi için yararlı olan ve saç dökülmesini önleyen çinko, demir, selenyum, amino asitler ve A, B, C ve E vitaminleri içerir.

  Bu vitamin ve mineraller ayrıca birer antioksidandır. Bunlar toksik serbest radikallerin etkisinin azalmasını sağlayarak, saç dökülmesini ve saçların erken beyazlamasını önler.

  İşte bıldırcın yumurtası ile yapılabilen bir saç kremi tarifi…

   

  İlginizi Çekebilir  Krem Peynir Nedir, Nasıl Yapılır, Kaç Kalori, Sağlıklı mı?

  Malzemeler

  • Bir bıldırcın yumurtası (Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak daha fazla yumurta kullanabilirsiniz)

   

  Uygulanışı

  – Bıldırcın yumurtasını çırpın ve köklerden uçlara kadar saça eşit olarak uygulayın. Her saç telini kapladığından emin olun.

  – 15 dakika bekleyin.

  Yumurtaları pişirmekten kaçınmak için soğuk suyla yıkayın.

  Saçınızı her zamanki gibi şampuanlayın.

   

   

  Bıldırcın Yumurtasının Zararları

  Çoğu bıldırcın yumurtası pastörize edilmemiştir, yani kabukta bulunabilecek zararlı bakterileri öldürmek için işlem yapılmamıştır.

  Bu nedenle, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar bundan kaçınmalı veya pişirmeden yememelidir.

  Ayrıca, tavuk yumurtasına alerjisi olanların, bıldırcın yumurtasına da alerjisi olabilir.  Tavuk yumurtasına alerjik olmadan, bıldırcın yumurtasına alerjik olmak da mümkündür. 

   

   

  Bıldırcın Yumurtası mı Tavuk Yumurtası mı?

  Yumurtadaki besin maddelerinin çoğu sarısında bulunduğundan, bazı insanlar bıldırcın yumurtasının tavuk yumurtasından daha besleyici olduğunu, yani ağırlığına göre daha fazla besin içerdiğini iddia etmektedir.

  Bu tablo, 100 gram bıldırcın yumurtası ve tavuk yumurtası içindeki belirli besin maddelerinin miktarlarını karşılaştırır:

   

  Bıldırcın yumurtasıTavuk yumurtası
  Kalori                           158                                             148                                       
  Yağ11 gram10 gram
  Protein13 gram12 gram
  KolinDV’nin % 48’iDV’nin % 61’i
  B 2 vitaminiDV’nin % 61’iDV’nin % 32’si
  B12 vitaminiDV’nin % 66’sıDV’nin % 43’ü
  DemirDV’nin % 20’siDV’nin % 9’u

   

  Diğer bazı besin maddelerinin miktarlarında birkaç küçük farklılık olsa da, en önemli farklılıklar yukarıdaki tabloda listelenen besin maddelerinde görülür.

  Bıldırcın yumurtası ağırlıkça daha fazla yağ ve protein içerir, demir ve riboflavini ikiye katlar ve tavuk yumurtasından üçte bir oranında daha fazla B12 vitamini içerir. Öte yandan, tavuk yumurtası daha fazla kolin içerir.

  Bıldırcın yumurtası sağlıklıdır, ancak besleyici olarak tavuk yumurtasından çok daha üstün değildir. 

   

   

  bıldırcın yumurtası protein miktarı

   

   

  Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir?

  Bıldırcın yumurtası çoğu tarifte tavuk yumurtası yerine kullanılabilir. Salata ve mezelere dahil edilebilir. Haşlanabilir, kızartılabilir, fırınlanabilir, ızgaralanabilir ve turşu yapılabilir.

  Tek bir bıldırcın yumurtası yaklaşık 10 g ağırlığındadır. Yaklaşık 50 g ağırlığındaki bir tavuk yumurtasının yerine 3 ila 5 bıldırcın yumurtası tüketilmesi önerilir. 

   

   

  Bıldırcın yumurtası kaç dakika haşlanır?

  Bıldırcın yumurtası 2-3 dakika kaynatılabilir. Kabuğu çıkarırken dikkatli olun çünkü oldukça hassas ve yumuşaktır. Haşlanmış bıldırcın yumurtasının kabuklarını kolayca çıkarmak için soğuk suya veya buza koyun.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ