Bifidobakteriler Sağlığınızı Nasıl Etkiler? | diyetz

Bifidobakteriler Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

 

 

Vücudunuzda trilyonlarca bakteri vardır ve bunlar sağlığınız için son derece önemlidir. En önemli türlerden biri Bifidobakterilerdir. Bu faydalı bakteri türü, diyet lifini sindirir, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur ve vitaminler ve diğer önemli kimyasalları üretir.

 

Bifidobakterilerin vücuttaki sayısının düşük olması birçok hastalığa sebep olabilir ve Bifidobakteri takviyeleri bazı hastalıkların belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bu yazı, bu yararlı bakterilerin ne olduğunu ve neden sağlığınız için bu kadar önemli olduklarını açıklıyor.

 

 

 

Bağırsak Bakterilerinin Sağlığa Etkisi Nedir?

 

Vücudunuzda yaşayan trilyonlarca bakteri, mantar, virüs ve diğer mikroplar var.Bunların çoğu bağırsaklarınızda, özellikle de çekum adı verilen kalın bağırsağın küçük bir bölümünde bulunur. Toplu olarak, bu bağırsak mikropları bağırsak mikrobiyomu olarak adlandırılır.

 

İnsan bağırsak mikrobiyomunda 1000 kadar bakteri türü olabilir ve bunların her birinin vücuttaki işlevi farklıdır. Bu türlerden bazıları hastalığa neden olabilir ancak çoğu sağlığınız için son derece önemlidir.

 

Bağırsak mikrobiyomu, belirli gıdaları sindirerek, bağışıklık sistemini kontrol ederek ve vücudun tek başına yapamayacağı önemli kimyasallar üreterek sağlık konusunda birçok rol oynamaktadır.

 

Sağlıksız bir mikrobiyom; obezite, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi birçok kronik hastalığın gelişimine neden olur.

 

Yanlış beslenme, antibiyotik kullanımı ve özellikle de stres gibi faktörler, bağırsak mikrobiyomunu olumsuz etkiler. Ek olarak, bebeklerin doğum şekli de, bağırsak mikrobiyomu üzerinde etkilidir.

 

Bu nedenle, bağırsak mikrobiyomunuzdaki sağlıklı bakterilere yarar sağlayan bir beslenme şekli, bu tür hastalıkların riskini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

Bifidobakteriler Nelerdir?

 

Bifidobakteriler bağırsaklarında bulunan y şekilli bakterilerdir ve sağlığınız için inanılmaz derecede önemlidir. Araştırmacılar, her biri farklı işlev ve sağlık yararlarına sahip oldukları düşünülen, bu yararlı bakterilerin yaklaşık 50 türünü keşfettiler.

 

Vücut için büyük önemi olmasına rağmen, Bifidobakteriler tipik olarak yetişkin bağırsak mikrobiyomundaki bakterilerin % 10’undan fazlasını oluştururlar.

 

İlginizi Çekebilir  Cilt, Saç ve Sağlık İçin Zencefilin Şaşırtıcı Faydaları

İnsanlardaki bu tip bakterilerin temel işlevlerinden biri, vücudunuzun kendisi tarafından özetlenemeyen lif ve diğer karmaşık karbonhidratları sindirmektir.

 

Lifin kilo verme ve diyabet, kalp hastalığı ve diğer kronik rahatsızlıklar riskini azaltmaya yardımcı olduğu bilinir. Bifidobakteriler, lifi sindirerek bu hastalıkların riskini azaltabilir.

 

Çünkü lifi sindirdiklerinde, bu faydalı bakteriler kısa zincirli yağ asitleri (SCFAs) adı verilen önemli kimyasallar üretirler. Bu bileşikler bağırsak sağlığı için önemli roller oynamaktadır ve açlık kontrolüne yardımcı olabilirler.

 

Bifidobakteriler, B vitaminleri ve sağlıklı yağ asitleri de dahil olmak üzere diğer önemli kimyasalları üretmeye yardımcı olurlar.

 

Ayrıca E. coli gibi diğer bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları kısmen de olsa, toksinlerin kan dolaşımını önleyen kimyasallar üretmelerine yardımcı olabilirler.

 

Bu bakteri türü sağlık için önem taşıdığından, genellikle takviye veya belirli gıdalarda probiyotik olarak kullanılırlar. Probiyotikler, tüketildiğinde spesifik bir sağlık yararı sağlayan canlı mikroorganizmalardır.

 

 

 

Bebeklerde Bifidobakteriler

 

Bu faydalı bakteri, erken yaştaki vücut için özellikle önemlidir. Aslında, doğumdan sonra bebek bağırsaklarında oluşan ilk bakteri türlerinden biridir.

 

Hayatın ilk birkaç haftasında, bebek bağırsak mikrobiyomundaki tüm bakterilerin % 60’ını oluşturabilirler.Bu süre zarfındaki temel rolü bebeklerin büyümesi için önemli olan anne sütündeki sağlıklı şekerleri sindirmektir.

 

Nitekim bu yararlı bakteriler emzirilen bebeklerin bağırsaklarında,mama ile beslenenlerden daha yüksek seviyelerdedir.

 

Benzer şekilde, bifidobakteriler;normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin bağırsaklarında sezaryen ile doğanlarınkinden daha fazladır. Sezaryen doğum bebeklerde bu bakteri seviyelerini azaltabilir.

 

Bifidobakteriler, bağışıklık sistemini kontrol etmeye ve bağırsak duvarlarının bebeklerde bozulmadan kalmasına yardımcı olur ve bu da enfeksiyonların önlenmesinde etkilidir.

 

 

 

Bifidobakteriler Bazı Hastalıkları Önlemeye Yardımcıdır

 

Birçok hastalık bağırsakta düşük Bifidobakteri sayısı ile ilişkilidir. Örneğin, çalışmalar, çölyak hastalığı, obezite, diyabet, alerjik astım ve dermatit bulunan kişilerin bağırsaklarında sağlıklı insanlara kıyasla daha düşük Bifidobakteri seviyeleri bulunduğunu gösterdi.

 

İlginizi Çekebilir  Sağlıklı Kemikler Oluşturmanın Doğal Yolları

Bu nedenle, bir dizi çalışma, probiyotik takviyeleri şeklinde Bifidobakterilerin alınmasının bağırsaktaki sayısını artırabileceğini ve hastalık semptomlarını iyileştirip iyileştirmediğini incelemiştir.

 

Belli türler, şişkinlik, kramplar ve karın ağrısı gibi irritabl bağırsak sendromunun (IBS) semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 

362 kişiyle yapılan geniş bir araştırmada, dört haftalık bir Bifidobakteri probiyotik kullanımı, İBS semptomlarını önemli derecede iyileştirdi.

 

Diğer çalışmalar, aynı Bifidobakterilerin probiyotik inflamatuvar bağırsak hastalığı, ülseratif kolit, kronik yorgunluk sendromu ve sedefi olan hastalarda inflamasyonu azalttığını buldu.

 

Bu önemli bakteri türü, diğer sağlık göstergelerini de iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, 45 gün süreyle bir Bifidobakteri probiyotik alarak metabolik sendromlu kişilerde vücut kütle indeksini (BKİ) ve kan kolesterolünü düşürdüğünü bulmuştur.

 

Çalışmalar, kolesterolü düşürdüğüne dair benzer pozitif etkiler buldu.

 

İlginçtir, Bifidobakteri probiyotikleri beyin sağlığına bile yardımcı olabilir. İki çalışmada, diğer probiyotiklerle birlikte, Bifidobakterilerin sağlıklı insanlarda üzücü ruh hali ile ilişkili psikolojik sıkıntı ve olumsuz düşünceleri azalttığı gösterilmiştir.

 

Dahası, son zamanlarda yapılan bir çalışmada, probiyotiklerin depresyonu olan kişilere fayda sağlayabileceğini gösteren bir çalışma da yapıldı.

 

Bir çalışma, IBS ve hafif-orta dereceli depresyondaki 44 kişide bir Bifidobakteri probiyotik etkisini araştırdı. Probiyotik kullananlar plasebo(etkisiz ilaç) alanlara göre depresyon skorları anlamlı olarak daha düşüktü.

 

 

 

Bağırsağınızdaki Bifidobakterileri Nasıl Artırırsınız?

 

Bağırsaklardaki Bifidobakterilerin miktarının arttırılması, çeşitli hastalıkların belirtilerini önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilir.

 

Onların sayısını artırmaya yardımcı olabilecek birkaç öneri:

 

Probiyotik kullanın: Probiyotik tüketini, bağırsaktaki Bifidobakterilerin sayısını artırabilir.

 

Yüksek lifli gıdalar tüketin: Bu yararlı bakteriler lifi parçalayabilir. Bu nedenle, elma, enginar, yaban mersini, badem ve antep fıstığı gibi lif bakımından zengin gıdalar Bifidobakterilerinizin gelişmesine yardımcı olabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Kolin Nedir?

Prebiyotik gıdaları tüketin: Probiyotiklerle karıştırılmamalıdır, prebiyotikler sağlıklı bakterilerin büyümesine yardımcı olan karbonhidratlardır. Soğan, sarımsak, muz ve diğer meyve ve sebzelerin hepsi Bifidobakterileri artıracak prebiyotikleri içerir.

 

Polifenol yiyin: Polifenoller, bağırsak bakterileri tarafından parçalanabilen bitki bileşikleridir. Kakao, yeşil çay ve kırmızı şarap gibi gıdalardaki polifenollerin hepsi bağırsaktaki Bifidobakterilerin sayısını artırır.(“Polifenoller Sağlık için Yararlı mıdır?” okuyun.)

 

Tam tahıl yiyin: Yulaf ve arpa gibi tam tahıllar bağırsak sağlığı için çok iyidir ve bağırsaktaki Bifidobakterileri artırmaya yardımcı olabilir.

 

Fermente gıdalar yiyin: Yoğurt ve lahana turşusu gibi fermente gıdalar sağlıklı bakteriler içerir. Çoğunlukla “Lactobacilli” içerirler ancak bazen Bifidobakterileri de içerirler ve bağırsaktaki sayısını artırmaya yardımcı olurlar.

 

Egzersiz: Farelerdeki bazı çalışmalar, egzersizin Bifidobakterileri artırabileceğini göstermektedir. Daha fazla egzersiz yapan kadınlar bakterilerin çoğuna sahip olma eğilimindedir ancak bunun nedeni sağlıklı bir beslenme şekli gibi diğer faktörlere de bağlı olabilir.

 

Emzirme: Bebeğinizi Bifidobakterilerin sayısını artırmak için emzirin. Anne sütü ile beslenen bebekler, mamayla beslenenlerden daha çok bakteri sahibi olma eğilimindedirler.

 

Mümkünse normal doğum tercih edin: Standart vajinal doğumla doğan bebekler, sezaryenle  doğan bebeklerden daha fazla Bifidobakteriye sahiptir.

 

Sonuç olarak;

Bağırsaklarınız sağlığınız için çok önemli olan trilyonlarca bakteri ile doludur ve Bifidobakteriler yaşam boyu sağlık için en önemli türlerden biridir.

 

Anne sütünün bebeklerde şekerlerini sindirmeyi ve yetişkinlerde bağışıklık sistemini ve bağırsak sağlığını kontrol etmeyi içeren bazı önemli görevleri yerine getirirler.

 

Bifidobakteri probiyotikler, inflamatuar bağırsak hastalığı gibi bazı hastalıkların belirtilerini tedavi etmeye bile yardımcı olabilirler.

 

Bağırsaktaki yararlı bakterilerin seviyesini arttırmanın en iyi yolu, çok zengin lif, meyve, sebze, tahıl, fındık, tohum ve fermente gıdalar tüketmektir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ