Bifidobakteriler Nedir, Sağlığımızı Nasıl Etkiler? | diyetz

  Bifidobakteriler Nedir, Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

   

  Vücudumuzda trilyonlarca bakteri vardır ve bunlar sağlığımız için son derece önemlidir. En önemli türlerden biri Bifidobakterilerdir. Bu faydalı bakteri türü, diyet lifini sindirir, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur, vitaminler ve diğer önemli kimyasalları üretir.

  Bifidobakterilerin vücuttaki sayısının düşük olması birçok hastalığa sebep olabilir ve bu bakterileri içeren kapsül veya haplar, bazı hastalıkların belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olabilir. 

  Bağırsak Bakterilerinin Sağlığa Etkisi Nedir?

  Vücudumuzda yaşayan trilyonlarca bakteri, mantar, virüs ve diğer küçük canlılar var. Bunların çoğu bağırsaklarımızda, özellikle de çekum adı verilen kalın bağırsağın küçük bir bölümünde bulunur. Toplu olarak, bu bağırsak canlıları, bağırsak mikrobiyomu olarak adlandırılır.

  İnsan bağırsak mikrobiyomunda 1000 kadar bakteri türü olabilir ve bunların her birinin vücuttaki işlevi farklıdır. Bu türlerden bazıları hastalığa neden olabilir ancak çoğu sağlığımız için son derece önemlidir.

  Bağırsak mikrobiyomu, belirli gıdaları sindirerek, bağışıklık sistemini kontrol ederek ve vücudun tek başına yapamayacağı önemli kimyasallar üreterek sağlık konusunda birçok rol oynamaktadır.

   

   

  bifidobakteriler nelerdir

   

   

  Sağlıksız bir mikrobiyom; obezite, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi birçok kronik hastalığın gelişimine neden olur.

  Yanlış beslenme, antibiyotik kullanımı ve özellikle de stres gibi faktörler, bağırsak mikrobiyomunu olumsuz etkiler. Ek olarak, bebeklerin doğum şekli de, bağırsak mikrobiyomu üzerinde etkilidir.

  Bu nedenle, bağırsak mikrobiyomundaki sağlıklı bakterilere yarar sağlayan bir beslenme şekli, bu tür hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

   

   

  Bifidobakteriler Nelerdir?

  Bifidobakteriler bağırsaklarımızda bulunan “y” şekilli bakterilerdir ve sağlığımız için inanılmaz derecede önemlidir. Araştırmacılar, her biri farklı işlev ve sağlık yararlarına sahip oldukları düşünülen, bu yararlı bakterilerin yaklaşık 50 türünü keşfettiler.

  Vücut için büyük önemi olmasına rağmen, Bifidobakteriler tipik olarak yetişkin bağırsak mikrobiyomundaki bakterilerin % 10’undan azını oluştururlar.

  İnsanlardaki bu tip bakterilerin temel işlevlerinden biri, vücudun kendi kendine sindiremediği lif ve diğer kompleks karbonhidratları sindirmektir.

  Lifin, kilo verme ve diyabet, kalp hastalığı ve diğer kronik rahatsızlıkların riskini azaltmaya yardımcı olduğu bilinir. Bifidobakteriler, lifi sindirerek bu hastalıkların riskini azaltır.

  Çünkü lifi sindirdiklerinde, bu faydalı bakteriler kısa zincirli yağ asitleri (SCFAs) adı verilen önemli kimyasallar üretirler. Bu bileşikler bağırsak sağlığı için önemli roller oynamaktadır ve açlık kontrolüne yardımcı olabilirler.

  Bifidobakteriler, B vitaminleri ve sağlıklı yağ asitleri de dahil olmak üzere diğer önemli kimyasalları üretmeye yardımcı olurlar.

  Kısmen toksinlerin kana geçmesini önleyen kimyasallar üreterek E. coli gibi diğer bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonların önlenmesine de yardımcı olabilirler.

  Bu bakteri türü sağlık için önem taşıdığından, genellikle takviye veya belirli gıdalarda probiyotik olarak kullanılırlar. Probiyotikler, tüketildiğinde spesifik sağlık yararı sağlayan canlı mikroorganizmalardır.

   

  İlginizi Çekebilir  Kilo Aldıran En İyi Besin Takviyeleri

   

  Bebeklerde Bifidobakteriler

  Bu faydalı bakteri, erken yaştaki vücut için özellikle önemlidir. Aslında, doğumdan sonra bebek bağırsaklarında oluşan ilk bakteri türlerinden biridir.

  Hayatın ilk birkaç haftasında, bebek bağırsak mikrobiyomundaki tüm bakterilerin % 60’ını oluşturabilirler. Bu süre zarfındaki temel rolü bebeklerin büyümesi için önemli olan anne sütündeki sağlıklı şekerleri sindirmektir.

  Nitekim bu yararlı bakteriler emzirilen bebeklerin bağırsaklarında, mama ile beslenenlerden daha yüksek seviyelerdedir.

  Benzer şekilde, Bifidobakteriler; normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin bağırsaklarında sezaryen ile doğanlarınkinden daha fazladır. Sezaryen doğum bebeklerde bu bakteri seviyelerini azaltabilir.

  Bifidobakteriler, bağışıklık sistemini kontrol etmeye ve bağırsak duvarlarının bebeklerde bozulmadan kalmasına yardımcı olur ve bu da enfeksiyonların önlenmesinde etkilidir.

   

   

  Bifidobakteriler bazı hastalıkları önleyebilir

  Birçok hastalık bağırsakta düşük Bifidobakteri sayısı ile ilişkilidir. Örneğin, çalışmalar, çölyak hastalığı, obezite, diyabet, alerjik astım ve dermatit bulunan kişilerin bağırsaklarında sağlıklı insanlara kıyasla daha düşük Bifidobakteri seviyeleri bulunduğunu gösterdi.

  Bu nedenle, bir dizi çalışma, probiyotik takviyeleri şeklinde Bifidobakterilerin alınmasının bağırsaktaki sayısını artırıp artırmayacağını ve hastalık semptomlarını iyileştirip iyileştirmediğini incelemiştir.

  Belli türler, şişkinlik, kramplar ve karın ağrısı gibi irritabl bağırsak sendromunun (IBS) semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  362 kişiyle yapılan geniş bir araştırmada, dört haftalık süreyle Bifidobakteri içeren probiyotik kullanımı, İBS semptomlarını önemli derecede iyileştirdi.

  Diğer çalışmalar, aynı Bifidobakterilerin probiyotik inflamatuar bağırsak hastalığı, ülseratif kolit, kronik yorgunluk sendromu ve sedef hastalığı olan hastalarda inflamasyonu azalttığını buldu.

  Bu önemli bakteri türü, diğer sağlık göstergelerini de iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, 45 gün süreyle Bifidobakteri probiyotik alarak metabolik sendromlu kişilerde vücut kütle indeksini (BKİ) ve kan kolesterolünü düşürdüğünü bulmuştur.

  Çalışmalar, kolesterolü düşürdüğüne dair benzer pozitif etkiler buldu.

  İlginçtir, Bifidobakteri içeren probiyotikler, beyin sağlığına bile yardımcı olabilir. İki çalışmada, diğer probiyotiklerle birlikte, Bifidobakterilerin sağlıklı insanlarda üzücü ruh hali ile ilişkili psikolojik sıkıntı ve olumsuz düşünceleri azalttığı gösterilmiştir.

  Son zamanlarda, probiyotiklerin depresyonu olan kişilere fayda sağlayabileceğini gösteren bir çalışma da yapıldı.

   

   

  bifidobakteri bağırsak

   

   

  Bağırsaktaki Bifidobakteriler Nasıl Artar?

  Bağırsaklardaki Bifidobakterilerin miktarının artırılması, çeşitli hastalıkların belirtilerini önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilir.

  İşte bu yararlı bakterilerin  sayısını artırmaya yardımcı olabilecek birkaç öneri:

   

  Probiyotik kullanın

  Probiyotik tüketimi, bağırsaktaki Bifidobakterilerin sayısını artırabilir.

   

  Yüksek lifli gıdalar tüketin

  Bu yararlı bakteriler lifi parçalayabilir. Bu nedenle, elma, enginar, yaban mersini, badem ve antep fıstığı gibi lif bakımından zengin gıdalar Bifidobakterilerin gelişmesine yardımcı olabilir.

   

  Prebiyotik gıdaları tüketin

  Probiyotiklerle karıştırılmamalıdır, prebiyotikler sağlıklı bakterilerin büyümesine yardımcı olan karbonhidratlardır. Soğan, sarımsak, muz ve diğer meyve ve sebzelerin hepsi Bifidobakterileri artıracak prebiyotikleri içerir.

   

  Polifenol yiyin

  Polifenoller, bağırsak bakterileri tarafından parçalanabilen bitki bileşikleridir. Kakao, yeşil çay ve kırmızı şarap gibi gıdalardaki polifenollerin hepsi bağırsaktaki Bifidobakterilerin sayısını artırır.

   

  Tam tahıl yiyin

  Yulaf ve arpa gibi tam tahıllar bağırsak sağlığı için çok iyidir ve bağırsaktaki Bifidobakterileri artırmaya yardımcı olabilir.

   

  Fermente gıdalar yiyin

  Yoğurt ve lahana turşusu gibi fermente gıdalar sağlıklı bakteriler içerir. Çoğunlukla “Lactobacilli” içerirler ancak bazen Bifidobakterileri de içerirler ve bağırsaktaki sayısını artırmaya yardımcı olurlar.

   

  Egzersiz

  Farelerdeki bazı çalışmalar, egzersizin Bifidobakterileri artırabileceğini göstermektedir. Daha fazla egzersiz yapan kadınlar bakterilerin çoğuna sahip olma eğilimindedir ancak bunun nedeni sağlıklı bir beslenme şekli gibi diğer faktörlere de bağlı olabilir.

   

  Emzirme

  Bebekleri Bifidobakterilerin sayısını artırmak için emzirmek gerekir. Anne sütü ile beslenen bebekler, mamayla beslenenlerden daha çok bakteri sahibi olma eğilimindedirler.

   

  Mümkünse normal doğum tercih edin

  Standart vajinal doğumla doğan bebekler, sezaryenle  doğan bebeklerden daha fazla Bifidobakteriye sahiptir.

   

  İlginizi Çekebilir  L-Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar ve Faydaları Nelerdir?

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ