Biberiye Yağı Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanımı

  Biberiye Yağı Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanımı

  Biberiye yağı – biberiyenin ( Rosmarinus officinalis ) çekirdek bileşenlerini veya özünü tutan – küçük şişelerde ayıklanır ve satılır. İsmine rağmen, yağ içermediği için gerçek bir yağ değildir.

  Biberiye, daha çok baharat olarak bilinse de, dünya çapında en çok kullanılan aromatik ve şifalı bitkilerden biridir.

  Biberiye uçucu yağı halk arasında birçok kullanıma sahiptir bu yüzden de bu yağın faydaları bilimsel araştırmalarla çokça test edilmiştir.

  Biberiye yağı faydaları” ve “biberiye yağı kullanımı” bu yazının konusunu oluşturmaktadır.

  Biberiye Yağı Nedir?

  Lamiaceae’nin nane ailesine ait olan biberiye ( Rosmarinus officinalis ), Akdeniz ve Asya’da bulunan aromatik, yaprak dökmeyen bir bitkidir. İğneye benzer yaprakları vardır ve çiçekleri pembe, beyaz, mor veya mavi olabilir. Güzel göründüğü için süs bitkisi olarak da yaygın kullanılmaktadır.

  Biberiye, harika kokusu ve eşsiz acı tadı nedeniyle, özellikle her türlü kavrulmuş et içeren yemekler söz konusu olduğunda, gurme yemeklerinde özel bir yere sahiptir. 

  Biberiye esansiyel yağı, 1,8-sineol, alfa-pinen ve kafur gibi faydalı bileşenler içerir. Bunlar, anti-inflamatuar, antibakteriyel, antifungal, analjezik ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir ve daha iyi sindirim, dolaşım ve nefes almayı teşvik etmeye yardımcı olur. 

  Biberiye Yağının Yararları Nelerdir?

  Beyin fonksiyonunu geliştirir

  Antik Yunanistan ve Roma’da biberiyenin hafızayı güçlendirdiği düşünülmekteydi.

  Araştırma, biberiye yağının solunmasının, düşünce, konsantrasyon ve hafıza için önemli bir beyin kimyasalı olan asetilkolinin parçalanmasını önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

  20 genç yetişkine biberiye uçucu yağı dağılmış küçük bir odada matematik soruları sorulduğunda, hız ve doğruluk, yağın yayılma süresiyle orantılı olarak artmıştır.

  Benzer şekilde, test yaparken bu yağı soluyan hemşirelik öğrencileri, lavanta yağı soluyan veya hiç yağ solumayanlara kıyasla konsantrasyon ve bilgi geri çağırma oranını arttırdı.

  Bazı araştırmalar, biberiye yağının solunmasının, Alzheimer hastalığı olanlar da dahil olmak üzere demansı olan yaşlı yetişkinlerde beyin fonksiyonunu artırabileceğini düşündürmektedir.

  Biberiye yağı saç

  Saç dökülmesinin en sık görülen tiplerinden biri, kadınlarda da etkili olmasına rağmen, erkek tipi kellik olarak bilinen androjenik alopesidir.

  Biberiye yağı faydalarından biri, testosteronun bir yan ürününün saç foliküllerine saldırmasını önleyerek, androjenik alopesiyi tedavi etmesidir.

  Androjenik alopesi olan erkeklerde, altı ay boyunca günde iki kez seyreltilmiş biberiye uçucu yağı ile iki kez kafa derisine masaj yapıldığında, yaygın bir saç çıkarma ilacı kullananların saç kalınlığında aynı artışı yaşadılar.

  Buna ek olarak, yağı kullananlar bu ilaç ile karşılaştırıldığında kafa derisinde daha az kaşıntıya neden olmuştur, bu da bu yağın daha iyi tolere edilebileceğini düşündürmektedir.

  Başka araştırmalar biberiye yağının, 21 yaşın altındaki popülasyonun yarısına kadarını ve 40 yaşın üstündeki insanların yaklaşık % 20’sini etkileyen alopesi areata ya da düzensiz saç dökülmesiyle mücadele edebileceğini göstermektedir.

  Ağrıyı rahatlatır

  Halk arasında biberiye uçucu yağı, hafif bir ağrı kesici olarak kullanılır. Bir hayvan çalışması, bu yağın ağrı için, reçetesiz satılan yaygın bir ağrı kesiciden biraz daha etkili olduğunu belirlemiştir.

  Böcekleri kaçırır

  Bahçenizi istila eden ve sizi ısıran zararlı böcekleri uzaklaştırmak için, biberiye uçucu yağını kimyasal ürünlere doğal bir alternatif olarak düşünün.

  Bir biberiye yağı bazlı pestisit olan EcoTrol, sera domatesi bitkilerine püskürtüldüğünde, iki lekeli örümcek popülasyonunu, bitkilere zarar vermeden % 52 oranında azaltmıştır.

  Ayrıca zararlı virüsleri ve bakterileri yayabilecek bazı kan emici böcekleri de uzaklaştırmaya yardımcı olur.

  Diğer uçucu yağlarla kıyaslandığında, Zika virüsünü yayan Aedes aegypti sivrisinekleri üzerinde en uzun kovucu etkiye sahipti. % 12.5 seyreltmesi, 90 dakika içinde sivrisineklerin % 100’ünü uzaklaştırdı.

  Stres kontrolü sağlar

  Birçok faktör strese neden olabilir. Biberiye yağı yararlarından biri stresi azaltma kabiliyetidir.

  Hemşirelik öğrencileri test öncesi ve test süresi boyunca solunduğunda, biberiye yağı olmadan önemli bir değişiklik meydana gelmezken nabızları yaklaşık % 9 azaldı. Artan nabız oranları kısa süreli stres ve endişeyi yansıttığı için, doğal olarak stresi azaltır.

  Ek olarak, 22 genç erişkin yağı 5 dakika kokladığında, tükürükleri, aromatik olmayan bir bileşiği koklayanlara kıyasla % 23 daha düşük stres hormonu yani kortizol düzeylerine sahipti.

  Kortizol düzeylerinin artması, bağışıklık sistemini baskılayabilir, uykusuzluğa neden olabilir ve diğer potansiyel problemlerin yanı sıra ruh hali değişimlerine neden olabilir.

  Kan dolaşımını hızlandırır

  Kan dolaşımının bazı tıbbi nedenlerle yavaşlaması yaygın görülen bir şikayettir. En çok ellerinizde ve ayaklarınızda fark edebilir.

  Bir çalışmada, Raynaud hastalığı olan ve kan dolaşımı bozulan bir kadın – ellerine biberiye yağı harmanlayarak masaj yaptı ve parmaklarının nötr bir yağdan daha fazla ısınmasına yardımcı olduğunu buldu. Bu etkiler termal görüntüleme ile doğrulandı.

  Raynaud hastalığınız varsa, el ve ayak parmaklarınızdaki kan damarları, soğuk veya stresli olduğunuzda daralır ve renklerini kaybetmelerine ve soğuğa dönüşmelerine neden olur.

  Bu yağ, kan damarlarını genişleterek, kanın ısınmasına yardımcı olarak, el ve ayak parmaklarına daha kolay ulaşmasını sağlar.

  Zihinsel canlılık sağlar

  Biberiye yağı, halk arasında zihinsel zorlanma ve yorgunluk için yaygın olarak kullanılmaktadır.

  20 sağlıklı genç erişkin soluduğunda, plasebo yağı kokusuna kıyasla % 30 daha fazla zihinsel olarak yenilenmiş ve % 25 daha az uyuşukluk hissetmiştir.

  Bu zihinsel uyanış, beyin dalgalarındaki değişimlere ve kalp atış hızı, nefes alma ve kan basıncındaki artışa karşılık gelir.

  Seyreltilmiş yağı cilde uygulamak, bu yolla beyne ulaşabileceğinden, benzer yararlar sağlar. Bir çalışmada, cilde seyreltilmiş biberiye yağı kulanımı 35 sağlıklı insanın plasebo yağı kullanılmasından 20 dakika sonra anlamlı derecede daha dikkatli, uyanık, enerjik ve neşeli hissetmeleri sağlanmıştır.

  Eklem iltihaplanmasını azaltır

  Ön kanıtlar yağın şişlik, ağrı ve sertliğe yol açabilen doku inflamasyonunu azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. İnflamatuar kimyasalları serbest bırakmak için beyaz kan hücrelerinin yaralanmış dokulara göçünü engelleyerek bunu yapar.

  Romatoid artritli bireylere, her hafta üç kez bir biberiye yağı harmanı kullanılarak 15 dakikalık diz masajları verildiğinde, iki hafta içinde, inflamatuar diz ağrısında % 50’lik bir düşüş görülmüştür.

  Romatoid artrit, vücudun kendi bağışıklık sisteminin, dizler ve diğer eklemler gibi dokulara saldırdığı, eklem sıyrılması ve iltihaplanmaya neden olduğu bir otoimmün durumdur.

  Biberiye Yağının Diğer Faydaları

  Bilim insanları, biberiye yağının diğer faydalarını da araştırıyorlar, ancak bu konuda yeterli insan çalışması yok.

  Test tüpü çalışmaları, insanlar için kabul edilen soluma veya topikal uygulama yoluyla uçucu yağları test eden insan araştırmasına eşdeğer değildir.

  Ek olarak, bazı hayvan çalışmaları, yağı oral olarak uyguladı, ancak bu önerilmez. Uçucu yağlar yutulmamalıdır.

  Biberiye yağı aşağıdakiler için de yararlı olabilir:

  Kanser

  Yağın antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri vardır, ki bu test tüpü çalışmalarında kanser hücrelerine karşı savaşabileceğini düşündürmektedir.

  Karaciğer ve sindirim sistemi sağlığı

  Hayvan çalışmaları biberiye yağının, yağ sindiriminde önemli olan safra salımını harekete geçirdiğini ve karaciğerinizi korumak için kendi antioksidan savunma mekanizmalarını harekete geçirdiğini göstermektedir.

  Gıda zehirlenmesi

  Biberiye yağı, gıda zehirlenmesine neden olan bazı bakteri türlerinin büyümesini engelleyebilir.

  Antibiyotiğin yan etkileri

  Biberiye ve diğer esansiyel yağlar, bazı antibiyotiklerin etkinliğini artırabilir.

  Antibiyotik direnci

  Biberiye ve diğer uçucu yağlar, antibiyotiğe dirençli bakterilerin hücre duvarlarını zayıflatabilir.

  Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

  Biberiye esansiyel yağı, teneffüs edilebilir veya topikal olarak uygulanabilir. Çok konsantredir, bu yüzden bir seferde sadece birkaç damla kullanmalısınız.

  Satıldığı küçük şişeler, damlacıkları dağıtmayı kolaylaştıran plastik damlalıklar içerir. Uçucu yağlar asla yutulmamalıdır.

  Solunması

  Yağı teneffüs etmenin en basit yolu şişeyi açmak ve nefes almaktır. Alternatif olarak, bir bez üzerine birkaç damla dökebilir ve burnunuzun yanında tutabilirsiniz.

  Birçok kişi uçucu yağın çevreye yayılmasını sağlayan aromaterapi difüzörleri kullanır. Genel olarak, difüzörü bebeklerin veya küçük çocukların yakınına koymaktan kaçının, çünkü teneffüs ettikleri miktarı bilmek zordur.

  Topikal kullanım

  Biberiye ve diğer uçucu yağları, cildinize uyguladığınızda kan dolaşımınızda kolayca emilir.

  Genel olarak uçucu yağların, jojoba yağı gibi nötr bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi tavsiye edilir. Bu, cildinizin tahrişini ve yağın erken buharlaşmasını önlemeye yardımcı olur.

  Topikal kullanım için yağları inceltmekte genel kurallar şunlardır:

   SeyreltmeNasıl hazırlanır?
  Bebekler                       % 0.3                         1 yemek kaşığı taşıyıcı yağ başına 1 damla esansiyel yağ kullanın.     
  Çocuklar% 1.01 çay kaşığı taşıyıcı yağ başına 1 damla esansiyel yağ kullanın.
  Yetişkinler2.0-4.0%1 çay kaşığı taşıyıcı yağ başına 3-6 damla esansiyel yağ kullanın.

  Biberiye yağı cilt bozukluğu durumlarında ve gözleriniz gibi hassas bölgelere uygulamaktan kaçının.

  Hamile olanlar, epilepsi ve yüksek tansiyon hastaları biberiye yağından kaçınmalıdır.

  Biberiye Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

  Biberiye yağını seyreltmeniz veya bir taşıyıcı yağla birlikte kullanmanız önerilir çünkü doğrudan cildinize konsantre formunda uygulandığınızda dermatite neden olduğu bildirilmiştir.

  – Sara hastasıysanız, nöbetlere neden olduğu ve ağırlaştırdığı bilindiği için biberiye yağı kullanmaktan kaçınmanız gerekir.

  Biberiye yağı, kanama bozukluğu olan kişilerde kanama ve morarma riskini artırma potansiyeline sahiptir.

  – Hamile kadınlar tarafından büyük miktarlarda biberiye veya yağını yutmak muhtemelen düşüklere neden olabilir. Bu nedenle, hamile ve emziren kadınların bundan kaçınması en iyisidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ