Beyin Sisi Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

  Beyin sisi, hızlı, tempolu, endüstrileşmiş yaşam tarzımızın olumsuz bir yan etkisidir. Ne yazık ki yediğimiz işlenmiş gıdalar, fabrikada yetiştirilen etler ve zamanımızı geçirdiğimiz çeşitli yollar beyin sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

  İnsanların büyük bir kısmı besin eksikliğinden, aşırı şeker yemekten, uykusuzluktan ve yüksek miktarda stresten muzdariptir ve bunların tümü enerjiyi tüketir.

  Beyin, yeterince dinlenmeye ve gevşemeye ek olarak, düzenli bir vitamin ve mineral akışına, amino asitlere, esansiyel yağ asitlerine ve kompleks karbonhidratlardan glikoza ihtiyaç duyar.

  Beyin Sisi Nedir?

  Beyin sisi tıbbi bir durum değil, diğer tıbbi durumların bir belirtisidir. Aşağıdakileri içeren bir tür bilişsel işlev bozukluğudur:

  – Hafıza problemleri

  – Zihinsel netlik eksikliği

  – Zayıf konsantrasyon

  – Odaklanamama

  Bazı insanlar bunu zihinsel yorgunluk olarak da tanımlıyor. 

  Beyin Sisi Belirtileri Nelerdir?

  Beyin sisi, iltihaplanmayı ve hormonal dengesizlikleri teşvik eden ve stresle daha da şiddetlenen bir yaşam tarzından kaynaklanıyor olabilir. Beyin sisi semptomları genellikle şöyledir:

  – Enerji düşüklüğü veya yorgunluk ( kronik yorgunluk sendromu dahil )

  – Sinirlilik

  – Odaklanmada zorluk

  – Baş ağrısı

  – Unutkanlık ve bilgiyi hatırlamada zorluk

  – Düşük motivasyon, umutsuz veya hafif depresif hissetme

  – Kaygı

  – Bilinç bulanıklığı, konfüzyon

  – Gece boyunca uyumakta zorluk veya uykusuzluk

  – Egzersiz yapmakta zorluk

  Beyin Sisi Neden Olur?

  Beyin sisinin neden oluştuğuna dair çok sayıda açıklama var. İşte olası nedenler…

  Stres

  Kronik stres kan basıncını artırabilir, bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve depresyonu tetikleyebilir. Ayrıca zihinsel yorgunluğa da neden olabilir. Beynin tükendiğinde düşünmek, akıl yürütmek ve odaklanmak zorlaşır.

  Uykusuzluk

  Kötü uyku kalitesi, beynin ne kadar iyi çalıştığını da etkileyebilir. Her gece 8 ila 9 saat uyumayı hedefleyin. Çok az uyumak, zayıf konsantrasyona ve bulanık düşüncelere yol açabilir.

  Hormonal değişiklikler

  Hormonal değişiklikler de beyin sisini tetikleyebilir. Gebelikte progesteron ve östrojen hormonlarının seviyeleri yükselir. Bu değişiklik hafızayı etkileyebilir ve kısa süreli bilişsel bozukluğa neden olabilir.

  Benzer şekilde, menopoz sırasında östrojen seviyesindeki düşüş unutkanlığa, zayıf konsantrasyona ve bulanık düşünmeye neden olabilir.

  Beslenme

  Beslenme, beyin sisinde de rol oynayabilir. B 12 vitamini sağlıklı beyin fonksiyonunu destekler ve B 12 vitamini eksikliği beyin sisine neden olabilir.

  Besin alerjisi veya hassasiyetiniz varsa, belirli yiyecekleri yedikten sonra beyin sisi gelişebilir. Olası alerjiler şunlardır:

  – MSG

  – Aspartam

  – Yer fıstığı

  – Süt

  Tetikleyici yiyeceklerden uzak durmak, semptomları iyileştirebilir.

  İlaçlar

  Beyin sisi, ilacın bilinen bir yan etkisi olabilir. Dozu düşürmek semptomları iyileştirebilir.

  Beyin sisi, kanser tedavilerinden sonra da oluşabilir. 

  Tıbbi durumlar

  İltihaplanma, yorgunluk veya kan şekeri düzeyindeki değişikliklerle ilişkili tıbbi durumlar da zihinsel yorgunluğa neden olabilir. Örneğin beyin sisi, altı aydan uzun süre kalıcı yorgunluk içeren kronik yorgunluk sendromunun bir belirtisidir.

  Fibromiyaljisi olan kişiler, günlük olarak benzer bir bulanıklık yaşayabilir.

  Beyin sisine neden olabilecek diğer koşullar şunlardır:

  – Anemi

  – Depresyon

  – Şeker hastalığı

  – Sjögren sendromu

  – Migren

  – Alzheimer hastalığı

  – Hipotiroidizm

  Lupus, artrit ve multipl skleroz gibi otoimmün hastalıklar

  – Dehidrasyon

  Beyin Sisi için Doğal Tedaviler

  Şeker alımına dikkat edin ama yeterince sağlıklı karbonhidrat tüketin

  Yapay tatlandırıcılar gibi birçok yapay ve zararlı içeriğin yanı sıra şeker içeren ve işlenmiş yiyecekleri azaltmak, beyin sisini düzeltmenin ilk adımıdır. Şeker ilk başta enerjik ve mutlu hissettirebilir ancak nihayetinde şeker bağımlılığı enerjiyi tüketir ve odaklanmayı zorlaştırır.

  Rafine şeker iltihabı artırırken, meyve ve sebzeler gibi yiyeceklerden alınan kaliteli karbonhidratlar bunun tersini yapar.

  Serotonin, karbonhidratlara ihtiyaç duyulduğunda salgılanan hormondur ve ana rolü sizi sakin, umutlu ve kendinden emin hissettirmektir. Serotonin seviyeleri çok düştüğünde güvensizlik, üzüntü ve kaygı hislerinde artış meydana çıkabilir. 

  Gün boyunca kompleks yani işlenmemiş karbonhidratları uygun miktarlarda yiyin. Odaklanmayı ve hafızayı geliştiren yiyecekleri tercih edin  – tatlı patates, meyve, çiğ süt ürünleri ve tam tahıllar gibi yiyecekler serotonin artırıcı karbonhidratlardır.

  İşlenmiş gıdalar yemek, uzun vadeli sağlık sorunlarına da yol açabilir – diyabet, kilo alma, depresyon, Alzheimer hastalığı veya bunama ile baş etme olasılığının daha yüksek olması gibi. 

  Araştırmalar, bol miktarda meyve ve nişastalı / nişastalı olmayan sebzelerin tüketilmesinin hormonları yeniden düzenlediğini ve ayrıca iltihabı azalttığını göstermektedir.

  Sebzeler daha az glikoz sağlarken, oksidatif stres ve beyin hasarıyla savaşan antioksidan ve vitaminlerle doludur. Örneğin, flavonoid antioksidan gıdalar, çeşitli anksiyete bozuklukları, nöropsikiyatrik ve nörodejeneratif hastalıkların semptomlarını yönetmek için umut vaat etmektedir.

  Yeterli protein ve sağlıklı yağlar tüketin

  Beyin kimyasalları yapmak için hepimizin sürekli olarak amino asit ve esansiyel yağ asitlerine ihtiyacımız var. Protein eksikliği, belirli amino asitlerde, özellikle “esansiyel amino asitler” olarak adlandırılan türlerde eksikliğe neden olur çünkü vücut bunları kendi başına yapamaz.

  Tam proteinler, ihtiyaç duyduğumuz tüm temel amino asitleri sağlayan et, süt ürünleri, balık ve yumurta gibi besin kaynaklarıdır ve bunlar, beynin pozitif bir zihniyeti destekleyen hormonları yeterince dışarı pompalamasını sağlamanın en iyi yoludur.

  Aynı zamanda yeterli mutluluk hormonları üretmek ve iltihapla savaşmak için bol miktarda sağlıklı yağa ihtiyacımız var. Düşük karbonhidrat diyetlerine benzer şekilde, düşük yağlı diyetler de riskler taşır. 

  Daha yüksek inflamasyon seviyelerine kısmen yağ asitlerindeki dengesizlikler neden olur ve depresyon, bilişsel düşüş, kilo alımı ve diğer birçok rahatsızlıkla bağlantılıdır.

  Stresi yönetin

  Yüksek miktarda stres, yorgunluk hissi, kilo alma, hormonal dengesizlikler, cinsel işlev bozukluğu, uykusuzluk, depresyon ve daha fazla endişe gibi yan etkileri olan kortizol üretimini artırır. 

  Günümüz toplumunda, kortizolü kontrol altında tutmak için, çoğu insanın düzenli olarak “stres azaltıcı teknikler” uygulamak için zaman ayırması gerekir, özellikle kronik stres yaşam kalitesini düşürebilir. 

  Ayrıca, sevdiğiniz şeyleri düzenli olarak yaparak da stresle mücadele edebilirsiniz, bu da beynin mutluluk hormonu dopamin üretimini artırır.

  Dopamin, size zevk, heyecan ve motivasyon hissettiren birincil kimyasaldır. Yeni bir eğlenceli aktivite denemek, yüksek sesle gülmek, sevdiğiniz insanlarla zaman geçirmek veya hobilerle meşgul olmak gibi heyecan verici bir şey yaptığınızda serbest bırakılır. 

  Dopamin eksikliği, bağımlılık, öğrenme güçlüğü, odaklanmama gibi durumları tetikler. 

  İyi uyuyun

  Beyin işlevini iyileştirmenin en hızlı ve daha güvenilir yollarından biri daha iyi uyumaktır. Çoğu yetişkin için en az yedi saat uyku beyindeki hormonların dengede kalmasını sağlar. 

  Beyin sisi uykusuzluk nedeniyle de meydana gelebilir çünkü uykusuzluk kortizol seviyelerini yükseltir. Yüksek kortizol, dopamin seviyelerini düşürür ve serotoninin olması gerektiği gibi çalışmasını zorlaştırır, bu nedenle kötü ruh hali ve davranışların kısır döngüsünü besler.

  Egzersiz yapın

  Egzersiz iltihabı azaltır, stresi azaltmaya ve enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Çoğu insan için ılımlı ve düzenli egzersiz, hormonları dengelemeye, insülin direncini artırmaya ve daha iyi uyumaya yardımcı olabilir, bunların hepsi yorgunlukla savaşmak için önemlidir. 

  Egzersiz, doğal endorfin salgılar, dayanıklılığı artırır ve ruh halini yükseltir. Ancak aynı zamanda yeterince dinlenmeden kendinizi aşırı yormak, kortizolü artırır ve vücuttaki elektrolitleri, besinleri ve enerjiyi tüketir. Bu nedenle egzersizler arasında uygun miktarda dinlenmek çok önemlidir.

  Hormonal dengesizliği azaltın

  Düşük tiroid fonksiyonu, adrenal yetmezlik ve kronik yorgunluk sendromu, beyin sisi semptomlarını artırabilir. Bu hormonal dengesizlikler çoğunlukla iltihaplanma ile aynı faktörlerden kaynaklanır: zayıf beslenme, olası hassasiyetler ve alerjiler, stres ve yeterince dinlenememe.

  Enerjinizi yeniden kazanmak ve altta yatan adrenal veya hormonal sorunları çözmek için beslenmenizi hormonları doğal olarak dengeleyecek şekilde ayarlayın ve ayrıca kafein, alkol, fazla şeker ve rafine karbonhidratları azaltın. 

  Örneğin, alkol merkezi sinir sistemini baskılayabilirken, çok fazla kafein adrenalleri zorlayabilir. Hormon dengeleyici sağlıklı yağlar, protein ve bol miktarda taze sebzeve meyve yiyin.

  Takviyeleri deneyin

  Yukarıda belirtilen sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte beyin sisini iyileştirmek için aşağıda takviyeleri kullanmayı da düşünebilirsiniz.

  Maca ve ashwagandha gibi adaptojenler

  Adaptogen bitkileri kortizolü düşürmeye yardımcı olur ve vücuda yorgunluk ve stresle başa çıkma konusunda destek verir.

  Omega 3 balık yağları 

  İnflamasyonu azaltmada etkilidir, omega 3’ler beslenmedeki yağ asitlerinin oranını dengeler ve beyin sağlığını destekler.

  B vitaminleri

  Çeşitli B vitaminlerindeki eksiklikler kişinin halsiz ve karamsar hissetmesine neden olabilir. B vitaminleri, yediğimiz gıdalardaki besin maddelerini vücut için kullanılabilir yakıta dönüştürmeye yardımcı olur, bu nedenle B kompleksi takviyesi almak, enerjik hissetmeye yardımcı olur.

  Beyin sisi semptomlarını en aza indirmek için neler yapabileceğiniz konusunda doktorun tavsiyelerine uyun.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ