Beyaz Çay Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

   

  Beyaz çay çoğunlukla daha popüler çay çeşitleri arasında gözden kaçırılır. Ancak, diğer çay türleri kadar sağlık yararlarına sahiptir ve kendine özgü tatlı ve hafif bir lezzeti vardır.

  Besin profili genellikle yeşil çay ile karıştırılır ve benzer görünüşü nedeniyle “hafif yeşil çay” olarak da adlandırılır.

  Beyin gelişimi, üreme ve ağız sağlığı da dahil olmak üzere birçok fayda sağlar; kolesterolü düşürür ve yağ yakmayı hızlandırır.

  Beyaz Çay Ne İşe Yarar?

  Beyaz çay, Camellia sinensis  bitkisinin yapraklarından yapılır. Bu, yeşil veya siyah çay gibi diğer çeşit çayları yapmak için kullanılan aynı bitkidir.

  Çoğunlukla Çin’de hasat edilmekle birlikte, Tayland, Hindistan, Tayvan ve Nepal gibi diğer bölgelerde de üretilmektedir.

   

   

  beyaz çay özellikleri

   

   

  Bu çay türü, en az asitli çaylardan biridir. Bitki hala tazeyken hasat edilir, bu da çok farklı bir lezzete yol açar. Beyaz çayın tadı narin ve hafif tatlı olarak tanımlanır ve diğer çay türleri gibi oksitlenmediğinden çok daha hafiftir.

  Diğer çay türleri gibi beyaz çay da polifenoller, kateşinler ve antioksidanları bol miktarda içerir. Bu nedenle, yağ yakma ve kanser hücrelerinin dışarı atılması gibi yararlar sağlar.

   

   

  Beyaz Çay Yararları

   

  Yüksek oranda antioksidan sağlar

  Beyaz çay, zararlı serbest radikalleri yok etmeye ve hücrelere karşı oksidatif strese karşı koymaya yardımcı olan antioksidanlar ile yüklüdür.

  Bu yararlı bileşiklerin koroner kalp hastalığı, kanser ve şeker hastalığı gibi kronik hastalık riskini azalttığı belirtilmektedir.

  Bazı araştırmalar,  beyaz çay ve yeşil çayın karşılaştırılabilir seviyelerde antioksidan ve polifenol içerdiğini keşfetti. Yeşil çay, tonlarca antioksidan içerir ve hatta en yüksek antioksidan seviyesine sahip gıdalardan biri olarak düşünülür.

   

   

  Ağız sağlığına faydalıdır

  Beyaz çay, polifenoller ve tanenler gibi bitki bileşikleri de dahil olmak üzere, ağız sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilecek birçok bileşik içerir.

  Bu bileşikler, bakterilerin büyümesini bloke ederek plak oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir. 

   

   

  Beyaz çay ile zayıflama

  Araştırma, beyaz ve yeşil çayın benzer seviyelerde kateşin içerdiğini bulmuştur. Kateşinler, yağ yakmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan antioksidan özelliklere sahip bitki bileşikleridir.

  Beslenme ve Metabolizma dergisinde yayınlanan bir test tüpü çalışması, beyaz çay özütünün yağ hücrelerinin parçalanmasına neden olduğunu ve ayrıca yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engellediğini gösterdi.

   

  İlginizi Çekebilir  Zayıflatan Bitki Çayları ve Tarifleri

   

  Kanser hücrelerini öldürebilir

  Yüksek konsantrasyonda antioksidan sayesinde, bazı çalışmalar beyaz çayın kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini keşfetti.

  Kanser Önleme Araştırması’nda  yayınlanan bir test tüpü çalışması, kanser hücrelerini öldürdüğü tespit edilen beyaz çay özü ile akciğer kanseri hücrelerini tedavi etti.

  Başka bir test tüpü çalışması beyaz çay ekstresinin  kolon kanseri hücrelerinin yayılmasını durdurmanın ve hasara karşı sağlıklı hücreleri korumanın mümkün olduğunu göstermiştir.

   

   

  Üreme fonksiyonunu iyileştirir

  Birden fazla çalışma, beyaz çayın üreme sağlığını geliştirmesine ve özellikle erkeklerde doğurganlığı artırmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

  Bir hayvan araştırmasında, predediyabetik sıçanlara beyaz çay vermenin, serbest radikallerin neden olduğu testiküler oksidatif hasarı önlediği ve sperm kalitesinin korunmasına yardımcı olduğunu buldu.

   

   

  Beyin sağlığını korur

  Araştırma, beyaz çayın, yüksek kateşin içeriğinden dolayı beyin sağlığını korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  2011’de İspanya’daki San Jorge Üniversitesi’nden bir test tüpü çalışması, beyaz çay özütünün sıçan beyin hücrelerini oksidatif stres ve toksisiteye karşı etkili bir şekilde koruduğunu gösterdi.

  Nörotoksisite Araştırması’nda yayınlanan İspanya’nın bir başka test tüpü çalışması  da beyaz çay özütünün beyin hücrelerinde oksidatif hasarı önlediğini bulmuştur.

  Beyaz çay ayrıca, yaşlılarda bilişsel işlevleri geliştirdiği ve bilişsel düşüş riskini azalttığı gösterilen, yeşil çay ile benzer bir antioksidan profili içermektedir.

   

   

  Kolesterol seviyelerini düşürür

  Kolesterol kanda bulunan yağ benzeri bir maddedir. Vücudumuzda kolesterol ihtiyacı olmasına rağmen, aşırı miktarda olması plakların arterlerde birikmesine neden olabilir ve arterlerin daralmasına ve sertleşmesine neden olabilir.

  Beyaz çay, kolesterolü düşürerek, kalbe yarar sağlar. Bir hayvan çalışmasında, diyabetik farelerin beyaz çay özütü ile işleme tabi tutulması, toplam ve kötü LDL kolesterol seviyelerinin azalmasına neden olmuştur.

  Kolesterolü düşürmenin diğer yolları doğal olarak sağlıklı omega 3 yağ asitleri ile daha yüksek lifli gıdaları yeme ve şeker alımını, rafine karbonhidratları, trans yağ ve alkolü sınırlandırmayı içerir.

   

   

  Beyaz Çayın Kafein Miktarı

  Beyaz çay, sağlığa katkıda bulunan antioksidanlar, tanenler, polifenoller, flavonoidler ve kateşinler bakımından yüksektir.

  Peki beyaz çayda kafein var mıdır? Çoğu diğer çaylarda olduğu gibi, az miktarda da olsa kafein içerir. Ancak, bundaki kafein içeriği siyah veya yeşil çay gibi diğer çay tiplerine göre daha düşüktür.

  Bir fincan başına 15-20 mg kafein içerir ki bu yeşil ve siyah çaya göre düşüktür.

   

  İlginizi Çekebilir  Zerdeçal Yüz Maskesi Tarifleri

   

  Beyaz Çayın Yeşil ve Siyah Çaydan Farkı

  Siyah, beyaz ve yeşil çayların tamamı aynı bitkiden gelir fakat sağladıkları besin maddeleri kadar işlenme yolları da farklıdır.

  Beyaz çay, yeşil veya siyah çaydan önce hasat edilir ve en az işlenmiş çay şeklidir. Yeşil çay, siyah veya diğer çay tiplerine göre daha az işlenir ve aynı soldurma ve oksidasyon sürecine girmez.

  Yeşil çay genelde hafif topraklı bir tada sahipken, beyaz çay daha tatlı ve zariftir. Siyah çayın ise daha güçlü bir lezzeti vardır.

  Besin değeri bakımından beyaz ve yeşil çayın karşılaştırılması daha uygundur. Her ikisi de yararlı polifenoller, antioksidanlar ve flavonoidler bakımından zengindir ve çalışmalar, aynı zamanda benzer miktarda kateşin içerdiğini gösterir.

  Yeşil çay biraz daha yüksek miktarda kafein içerir ancak siyah çayda bulunan miktara kıyasla yine de düşüktür.

  Ek olarak, beyaz ve yeşil çayın faydaları da benzerdir. Her ikisi de kanser hücrelerine karşı savaşırken, yağ yakar ve kolesterol seviyesini düşürür.

  Siyah çay, ayrıca, kalp sağlığının iyileştirilmesinden, bakterilerin öldürülmesine kadar birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmektedir.

  Bu çayların üçünde de tat, beslenme ve işleme yöntemlerinde küçük farklar olsa da, sağlık için ılımlı miktarda tüketmekte fayda vardır.

   

   

  beyaz çay nasıl hazırlanır

   

   

  Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

  Beyaz çayı birçok markette farklı markalarda kolayca bulabilirsiniz. Organik beyaz çay da dahil olmak üzere birçok çeşidi mevcuttur.

  Beyaz çayı sıcak suyla demlemek, lezzetini azaltabilir ve hatta çayda bulunan besin maddelerini de tüketebilir. En iyi sonucu almak için suyu fokurdayana kadar kaynatın, birkaç dakika bekletin ve sonra çay yapraklarının üzerine dökün.

  Beyaz çay yaprağı, diğer çay yaprakları kadar kompakt ve yoğun değildir bu nedenle her 250 ml su için en az iki çay kaşığı yaprağın kullanılması en iyisidir.

  Çay ne kadar uzun demlenirse, daha güçlü lezzet ve daha fazla konsantre besleyici sağlayacaktır.

   

   

  Beyaz Çayın Zararı Var mı?

  Beyaz çayın yan etkileri esas olarak kafein içeriğinden kaynaklanır ve uykusuzluk, baş dönmesi veya mide bağırsak sorunlarına neden olabilir.

  Gebe kadınlar, olumsuz etkilerden kaçınmak için günde 200 miligramdan fazla kafein almamalıdır. Bununla birlikte, çoğu kişi için, olumsuz belirtilerin görülme riski azdır.

   

  Sonuç olarak;

  Beyaz çay, Camellia sinensis  bitkisinin yapraklarından gelir, yeşil veya siyah çay gibi diğer çay tiplerine göre daha az işlenir.

  Beyaz çayın faydaları arasında beyin, üreme ve ağız sağlığında gelişmeler; düşük kolesterol seviyeleri; yağ yakımını artırma; ve anti-kanser özellikleri bulunur.

   

  İlginizi Çekebilir  Ton Balığı Diyeti Nedir? Ton Balıklı Diyet Nasıl Yapılır?

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ