Beyaz Çay-Faydaları, Zararları ve Yapılışı | diyetz

Beyaz Çay-Faydaları, Zararları ve Yapılışı

 

 

Şimdiye kadar, muhtemelen yeşil çayın faydalarıyla ilgili her şeyi duymuşsunuzdur. Günde bir veya iki fincanın kan basıncınızı düşürdüğü, iltihabı hafiflettiği, kalp rahatsızlığı riskini azalttığı ve hatta hafızanızı artırdığı söylenir. Siyah çay, karahindiba çayı veya hibiskus çayı gibi diğer çay türleri sağlık yararları açısından da iyi bilinir. Peki ya beyaz çay?

 

Beyaz çay çoğunlukla daha popüler çay çeşitleri arasında gözden kaçırılır. Ancak, diğer çay türleri kadar sağlık yararlarına sahiptir ve kendine özgü tatlı ve hafif bir lezzeti vardır.

 

Yeşil çay ile karıştırılan bir besin profili içerir ve benzer görünüşü nedeniyle “hafif yeşil çay” olarak da adlandırılır.

 

Yeşil çayınkine benzer şekilde, beyin gelişimi, üreme ve ağız sağlığı da dahil olmak üzere birçok sağlık faydası ile ilişkilendirilmiştir; kolesterolü düşürürü ve yağ yakmayı hızlandırır.

 

 

 

Beyaz Çay Nedir?

Beyaz çay, Camellia sinensis  bitkisinin yapraklarından yapılır. Bu, yeşil veya siyah çay gibi diğer çeşit çayları yapmak için kullanılan aynı bitkidir.

 

Çoğunlukla Çin’de hasat edilmekle birlikte, Tayland, Hindistan, Tayvan ve Nepal gibi diğer bölgelerde de üretilmektedir.

 

Bu çay türü, en az asitli çaylardan biridir. Bitki hala tazeyken hasat edilir, bu da çok farklı bir lezzete yol açar. Beyaz çay tadı sık sık narin ve hafif tatlı olarak tanımlanır ve diğer çay türleri gibi oksitlenmediğinden çok daha hafif bir tada sahiptir.

 

Diğer çay türleri gibi beyaz çay da polifenoller, kateşinler ve antioksidanları bol miktarda içerir. Bu nedenle, yağ yakma oranının artması, kanser hücrelerinin dışarı atılması gibi bir dizi sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

 

 

 

 

Beyaz Çayın Yararları

 

Yüksek Antioksidanlar

Beyaz çay, zararlı serbest radikalleri yok etmeye ve hücrelere karşı oksidatif strese karşı koymaya yardımcı olan antioksidanlar ile yüklüdür.

 

Bu yararlı bileşiklerin koroner kalp hastalığı , kanser ve şeker hastalığı gibi kronik hastalık riskini azalttığı belirtilmektedir.

 

Gıda Bilimi Dergisinde yayınlanan ve Lehman College’da Biyoloji Bölümü’nde yürütülen araştırmalar gibi bazı araştırmalar,  beyaz çay ve yeşil çayın karşılaştırılabilir seviyelerde antioksidan ve polifenol içerdiğini keşfetti. Yeşil çay, tonlarca antioksidan içerir ve hatta en yüksek antioksidan gıdalardan biri olarak düşünülür.

 

İlginizi Çekebilir  Mango Nasıl Yenir? Faydaları ve Besin Değeri

Günde bir veya iki fincan beyaz çay içmek, sağlığınız üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Aslında  British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir hayvan çalışmasında günlük tüketimin antioksidan durumunu iyileştirdiğini ve sıçanlarda oksidatif hasarı önlediğini buldular.

 

 

 

Ağız Sağlığını İyileştirir

Beyaz çay, polifenoller ve tanenler gibi bitki bileşikleri de dahil olmak üzere, ağız sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilecek birçok bileşik içerir.

 

Bu bileşikler, bakterilerin büyümesini bloke ederek plak oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir. Buna ek olarak, çayda bulunan florür, diş boşluklarını önleyebilen yüksek bir biyoyararlanıma sahiptir .

 

Dental Research Journal’da  yayınlanan araştırmalara göre, her bir fincandaki florürün yaklaşık yüzde 34’ünün korunduğu tahmin ediliyor  – bu da boşlukları gidermeye ve ağız sağlığınıza yardımcı olabiliyor.

 

 

 

Yağ Yakmaya Yardımcıdır

Araştırma, beyaz ve yeşil çayın benzer seviyelerde kateşin içerdiğini bulmuştur. Kateşinler, yağ yakmada ve metabolizmanızı artırmada yardımcı olan antioksidan özelliklere sahip bitki bileşikleridir.

 

Beslenme ve Metabolizma dergisinde yayınlanan bir test tüpü çalışması, beyaz çay özütünün yağ hücrelerinin parçalanmasına neden olduğunu ve ayrıca yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engellediğini gösterdi.

 

 

 

Kanser Hücrelerini Öldürebilir

Yüksek konsantrasyonda antioksidan sayesinde, bazı çalışmalar beyaz çayın kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini keşfetti.

 

Kanser Önleme Araştırması’nda  yayınlanan bir test tüpü çalışması, kanser hücrelerini öldürdüğü tespit edilen beyaz çay özü ile akciğer kanseri hücrelerini tedavi etti.

 

Başka bir test tüpü çalışması beyaz çay ekstresinın  kolon kanseri hücrelerinin yayılmasını durdurmanın ve hasara karşı sağlıklı hücreleri korumanın mümkün olduğunu göstermiştir.

 

 

 

Üreme Sağlığını İyileştirir

Birden fazla çalışma, beyaz çayın üreme sağlığını geliştirmesine ve özellikle erkeklerde doğurganlığı artırmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Bir hayvan araştırmasında, predediyabetik sıçanlara beyaz çay vermenin, serbest radikallerin neden olduğu testiküler oksidatif hasarı önlediği ve sperm kalitesinin korunmasına yardımcı olduğu bulundu.

 

 

 

Beyin Sağlığını Korur

Araştırma, beyaz çayın , yüksek kateşin içeriğinden dolayı beyin sağlığınızı korumasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

2011’de İspanya’daki San Jorge Üniversitesi’nden bir test tüpü çalışması, beyaz çay özütünün sıçan beyin hücrelerini oksidatif stres ve toksisiteye karşı etkili bir şekilde koruduğunu gösterdi.

 

Nörotoksisite Araştırması’nda yayınlanan İspanya’nın bir başka test tüpü çalışması  da beyaz çay özütünün beyin hücrelerinde oksidatif hasarı önlediğini bulmuştur.

 

İlginizi Çekebilir  Karabiber Zayıflatır mı?

Beyaz çay ayrıca, yaşlılarda bilişsel işlevleri geliştirdiği ve bilişsel düşüş riskini azalttığı gösterilen, yeşil çay ile benzer bir antioksidan profili içermektedir.

 

 

 

Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Kolesterol kanda bulunan yağ benzeri bir maddedir.

 

Vücudunuzda kolesterol ihtiyacı olmasına rağmen aşırı miktarda olması plakların arterlerde birikmesine neden olabilir ve arterlerin daralmasına ve sertleşmesine neden olabilir.

 

Beyaz çay, düşük kolesterol düzeylerine yardımcı olarak kalp sağlığınıza yarar.

 

Bir hayvan çalışmasında, diyabetik farelerin beyaz çay özütü ile işleme tabi tutulması, toplam ve kötü LDL kolestrol seviyelerinin azalmasına neden olmuştur.

 

Kolesterolü düşürmenin diğer yolları doğal olarak sağlıklı omega-3 yağ asitleri ile daha yüksek lifli gıdaları yeme ve şeker alımını, rafine karbonhidratları, trans yağ ve alkolü sınırlandırmayı içerir.

 

 

 

Beyaz Çay Kafein Miktarı

Beyaz çay, sağlığa katkıda bulunan antioksidanlar, taninler, polifenoller, flavonoidler ve kateşinler bakımından yüksektir. Aynı zamanda dişlerin boşluklardan korunmasına yardımcı olabilecek iyi miktarda florür içerir.

 

Ancak beyaz çayda kafein var mıdır? Çoğu diğer çaylarda olduğu gibi, az miktarda da olsa kafein içerir. Ancak, beyaz çaydaki kafein içeriği siyah veya yeşil çay gibi diğer çay tiplerine göre daha düşüktür.

 

Bir fincan başına 15-20 mg kafein içerir ki bu yeşil ve siyah çaya göre çok düşüktür.

 

 

 

Beyaz Çayın Yeşil ve Siyah Çaydan Farkı

 

Siyah, beyaz ve yeşil çayların tamamı aynı bitkiden gelir fakat sağladıkları besin maddeleri kadar işlenme yolları da farklıdırlar.

 

Beyaz çay yeşil veya siyah çaydan önce hasat edilir ve en az işlenmiş çay şeklidir. Yeşil çay, siyah veya diğer çay tiplerine göre daha az işlenir ve aynı soldurma ve oksidasyon sürecine girmez.

 

Yeşil çay genelde hafif topraklı bir tada sahipken, beyaz çay daha tatlı ve zariftir. Siyah çayın ise daha güçlü bir lezzeti vardır.

 

Besin değeri bakımından beyaz çay ve yeşil çayın karşılaştırılması daha uygundur. Her ikisi de yararlı polifenoller, antioksidanlar ve flavonoidlerden zengindir ve çalışmalar, aynı zamanda benzer miktarda kateşin içerdiğini gösterir.

 

Yeşil çay biraz daha yüksek miktarda kafein içerir ancak siyah çayda bulunan miktara kıyasla hala düşüktür.

 

İlginizi Çekebilir  Fermantasyon Nedir, Fermente Gıdalar Nelerdir?

Ek olarak, beyaz ve yeşil çayın faydaları da benzerdir. Her ikisi de kanser hücrelerine karşı savaşırken, yağ yakar ve kolesterol seviyesini düşürür.

 

Siyah çay, ayrıca, kalp sağlığının artırılmasından bakterilerin öldürülmesine kadar birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmektedir.

 

Bu çayların üçünde de tat, beslenme ve işleme yöntemlerinde küçük farklar olsa da, sağlık için ılımlı miktarda tüketmekte fayda vardır.

 

 

 

Beyaz Çayla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyaz çayı birçok markette farklı markalarda kolayca bulabilirsiniz. Organik beyaz çay da dahil olmak üzere birçok çeşidi mevcuttur.

 

Beyaz çayı sıcak suyla demlemek, lezzetini azaltabilir ve hatta çayda bulunan besin maddelerini de tüketebilir. En iyi sonucu almak için suyu fokurdayana kadar kaynatın, birkaç dakika bekletin ve sonra çay yapraklarının üzerine dökün.

 

Beyaz çay yaprağı, diğer çay yaprakları kadar kompakt ve yoğun değildir bu nedenle her 250 ml su için en az iki çay kaşığı yaprağın kullanılması en iyisidir.

 

Çay ne kadar uzun demlenirse, daha güçlü lezzet ve daha fazla konsantre besleyici sağlayacaktır.

 

 

 

Önlemler

Her ne kadar bu çay etkileyici sağlık avantajlarından ibaret olsa da, dengeli bir diyetle ve düzenli fiziksel aktivitelerle eşleştirilmediği sürece sağlığınız üzerinde çok fazla fark yaratma olasılığı düşüktür.

 

Beyaz çayın yan etkileri esas olarak kafein içeriğinden kaynaklanır ve uykusuzluk, baş dönmesi veya mide bağırsak sorunları içerebilir.

 

Gebe kadınlar, olumsuz etkilerden kaçınmak için günde 200 miligramdan fazla kafein alımını sınırlamalıdır. Bununla birlikte, çoğu kişi için, beyaz çay, olumsuz belirtilerin görülme riski az olmak kaydıyla tüketilebilir.

 

Sonuç olarak;

Beyaz çay, Camellia sinensis  bitkisinin yapraklarından gelir  ve yeşil veya siyah çay gibi diğer çay tiplerine göre daha az işlenir.

 

Beyaz çayın faydaları arasında beyin, üreme ve ağız sağlığında gelişmeler; düşük kolesterol seviyeleri; arttırılmış yağ yakma; ve anti-kanser özellikleri bulunur.

 

Bitkinin farklı bölümlerinden yapılmış ve benzersiz bir lezzet sağlayan farklı varyasyonları vardır.

 

Bu çayın, sağlık üzerindeki etkisini en üst düzeye çıkarmak için çok yönlü bir diyet, sağlıklı yaşam tarzı ve düzenli fiziksel aktivite gereklidir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ