Beta Karoten Nedir? Faydaları ve Nelerde Bulunur? | diyetz

Beta Karoten Nedir? Faydaları ve Hangi Besinlerde Bulunur?

 

Beta karoten, A vitaminine dönüşen ve sağlıkta çok önemli rol oynayan bir antioksidandır. Bazı meyve ve sebzelerin kırmızı, sarı ve turuncu renklerinden sorumludur.

İsmi Latince havuç(carrot) kelimesinden türetilmiştir. 1831’de onu havuçlardan kristalize eden bilim insanı H. Wackenroder tarafından keşfedildi.

Beta Karoten Faydaları Nelerdir?

Beta karoten gibi antioksidanlar, vücudun serbest radikallere karşı mücadelesinde önemli rol oynamaktadır. Genel sağlık için antioksidanlar çok önemlidir.

 

beta karoten ne işe yarar

 

Beta karoten ne işe yarar?

 

Bilişsel fonksiyonu iyileştirir

Bir çalışmada 18 yıl boyunca 4.000’den fazla erkek beta karoten tüketmiş ve bunlarda bilişsel düşüşün yavaşladığı tespit edilmiştir.

 

 

Cilde faydaları

Bu antioksidanı almak, eritropoietik protoporfiride kan bozukluğu olan bazı insanlar için güneşe duyarlılığı azaltır. Bu, başka ışığa duyarlı hastalıkları olan kişiler için de aynı etkiye sahip olmak demektir.

Beta karoten, fototoksik ilaçların etkisini de azaltır. Araştırmalar cilt hasarını önleyebileceğini, cilt sağlığı ve görünümünün korunmasına katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Bu, antioksidan özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

 

 

Akciğere faydalıdır

2.700’den fazla kişiyi içeren yakın tarihli bir çalışma, beta karoten gibi karotenoidler açısından zengin meyve ve sebzelerin yenilmesinin akciğer kanserine karşı koruyucu bir etkisi olduğunu belitmektedir.

 

 

Maküler dejenerasyonu azaltır

Yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD) görme gücünü etkileyen bir hastalıktır. Araştırmacılara göre, C vitamini, E vitamini, çinko ve bakır ile kombinasyon halinde, beta karoten, yüksek dozda yüzde 25 oranında gelişmiş AMD riskini azaltır.

 

 

Kanseri önler

Antioksidanlar serbest radikal hasarını azaltır veya önler. Serbest radikal hasarı kansere neden olabilir. Kanserden korunmak için beta karoteni meyve ve sebzelerden almak gerekir.

 

beta karoten hangi besinlerde bulunur

 

Beta karoten hangi besinlerde bulunur?

Ağırlıklı olarak kırmızı, turuncu veya sarı renkli meyve ve sebzelerde bulunur. Ancak koyu yeşil yapraklı veya diğer yeşil sebzelerden de uzak durmayın çünkü bunlar da iyi miktarda antioksidan içerir.

Bazı çalışmalar, pişmiş meyve ve sebzelerde, pişmemiş olanlara kıyasla daha fazla beta karoten bulunduğunu göstermiştir. Yağda çözünüp A vitaminine dönüştüğünden, bu besleyiciyi en iyi şekilde emilim sağlamak için yağ ile tüketmek gerekir.

Yüksek oranda beta karoten içeren yiyecekler şunlardır:

– Havuç

– Tatlı patates

– Lahana ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde

– Marul

– Kabak

– Kavun

– Kırmızı ve sarı biber

– Kayısı

– Bezelye

– Brokoli

 

 

Beta karoten nelerde bulunur?

Ayrıca bitkilerde ve baharatlarda da bulunur:

– Kırmızı biber

– Arnavut biberi

– Acı biber

– Maydanoz

– Kişniş

– Adaçayı

 

Bu yiyeceklerin, bitkilerin ve baharatların zeytinyağı, avokado, fındık ve tohum gibi sağlıklı bir yağla eşleştirilmesi bunların emilimini kolaylaştırır.

 

 

Beta karoten dozajı

Bunun için önerilen günlük alım miktarı yoktur. Mayo Clinic’in takviye için dozaj yönergelerine göre, günde 6-15 miligram (mg) beta karoten tüketmek güvenlidir.

Bu 10.000-25.000 adet A vitamini aktivitesine eşittir – kadınların günlük ihtiyaçlarının yaklaşık yüzde 70’i ve erkeklerin yüzde 55’i. Çocuklar için günlük 3-6 mg uygundur.

Takviyeye ihtiyacınız olup olmadığını doktora danışmak gerekir. Dengeli beslendiğiniz sürece yiyeceklerden yeterli beta karoten alırsınız.

 

 

Beta karoten zararları

Takviye olarak alınan beta karoten, sigara içenler için akciğer kanseri riskini artırabilir. Yüksek dozda beta karoten hapı sigara içenler için önerilmez. Ancak gıdalar yoluyla tüketmenin güvenli olduğu, kanser ve kalp hastalığı riskini azalttığı belirtilmektedir.

 

Sonuç olarak;

Dengeli beslenerek yiyeceklerden yeterli miktarda vitamin, mineral ve antioksidan alabilirsiniz. Meyve ve sebzelerce zengin beslenmek, beta karoten almanın ve hastalıkları önlemenin en iyi yoludur.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ