Meme Kanseri ile Beslenme Arasında İlişki Var mı? | diyetz

  Meme Kanseri ile Beslenme Arasında İlişki Var mı?

   

  Sağlıklı beslenmek, hastalıklardan korunmanın bir yoludur. Pek çok insan, evde kendi yemeğini pişirerek, sağlıksız yiyeceklerden uzak durarak, sağlıklı beslenmek için bilinçli bir çaba gösterir.

  Bunun nedeni, sağlıksız beslenmenin; hazımsızlık, ağız ve mide ülseri, kabızlık, vb. gibi sorunlara neden olabileceği ve bunların da başka rahatsızlıkları tetikleyebileceği gerçeğidir.

  Yukarıda belirtilen rahatsızlıklar küçük görünmekle birlikte, sağlıksız yiyecekler yemek bunlardan farklı olarak ciddi sonuçlar doğurabilir. Yani, yediğimiz ve nasıl yediğimiz, sağlığımız üzerinde önemli bir rol oynar.

  Bilimsel araştırma çalışmaları ile sağlıklı beslenmenin sağlığımızda çok büyük bir fark yaratabileceği kanıtlanmıştır.

  Bildiğimiz gibi, kanser birçok biçimde kendini gösteren önemli bir hastalıktır. Kanserin nedenleri sayısız olabilir, uzmanlar beslenme ve egzersiz gibi yaşam tarzı alışkanlıklarından kaynaklanabilecek pek çok kanser türünün olduğunu belirlediler.

  Meme kanseri, kadınları etkileyen en yaygın kanser türlerinden biridir ve bir çalışma beslenme ve meme kanseri arasında bir bağlantı bulmuştur.

   

   

  Meme Kanseri Nedir?

  Bir kadının memelerinin dokularında ve hücrelerinde kanserli hücrelerin anormal çoğalması olduğunda, meme kanseri oluşur.

  Meme kanserinin semptomları, memelerin içinde topaklar oluşması, ters nipeller, memede ağrı ve rahatsızlık, memeden gelen anormal veya kanlı akıntı, cildin kızarıklığı vb.

   

   

  Beslenme Alışkanlıkları Meme Kanserine Neden Olabilir mi?

  Araştırma çalışmaları, sağlıksız beslenmenin, dünya genelinde yılda meme kanseri vakalarının yaklaşık % 30-40’ına katkıda bulunduğunu göstermiştir.

  Amerikan Kanser Derneği tarafından yayınlanan bir çalışmada, beslenmesinin çok miktarda doymuş yağ veya trans yağ içerdiği kadınların meme kanserine daha yatkın olduğu belirtilmiştir.

  Besin değerine sahip olmayan ancak vücutta birikerek kiloyu artıran, kalori ve sağlıksız yağlar, doymuş yağlar ve trans yağlarda çok yüksektir.

  Vücuttaki yağ hücrelerinin sayısı çok yüksek ve vücut ağırlığı ile BMI (Vücut Kitle İndeksi) de yüksek olduğunda, meme kanserini tetikleyebilir.

  Meme dokuları esas olarak yağdan yapılır, bu nedenle tüketilen sağlıksız yağlar, memenin dokularında birikir ve sayıları yüksek ise, meme kanserine neden olarak,  memelerde kanserli hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını tetikleyebilir.

  Birçok araştırma çalışması ayrıca, cips, işlenmiş gıdalar, fast food, turşu, vb. gibi düzenli olarak, tuz içeriği yüksek gıdaların tüketilmesinin, kadınlarda meme kanseri için beslenme nedenlerinden biri olabileceğini de ortaya koymuştur.

  Bunun nedeni tuzda bulunan besinlerin yüksek miktarda nitrat içermesi ve bunun da göğüslerdeki kanserli hücrelerin büyümesini tetiklemesidir.

  Yani, yeme alışkanlıkları aslında meme kanseri gelişimi için önemli nedenlerden biridir.

   

   

  meme kanseri beslenme arasındaki ilişki

   

   

  Meme Kanserini Önlemek İçin Yapılacak Beslenme Değişiklikleri

  Sağlıksız beslenmenin kadınlarda meme kanserini tetikleyebileceğini belirttik.

  Bu nedenle meme kanserini önlemek için, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak, sigarayı bırakmak ve alkolden kaçınmak, egzersiz yapmak gibi diğer sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları ile birlikte sağlıklı beslenme de önemlidir.

  Meme kanserini önlemek için yapılması gereken değişikliklerinden bazıları şöyledir:

   

  – Her gün en az 2 fincan meyve ve sebze suyu tüketin.

  Domates, mantar, brokoli, havuç, kereviz vb. sebzelerin günlük olarak tüketilmesi, vitamin ve antioksidan açısından zengin olduğu için meme kanserini de önlediği bilinmektedir.

  Tuz içeriği yüksek olan yiyeceklerden kaçının ve bilinçli olarak evde yaptığınız yemeklere daha az tuz katmak için çaba harcayın.

  Sağlıklı yağlar olsa bile, günlük yağ tüketiminizi sınırlandırın, tükettiğiniz yağ miktarı günde 30 gramdan fazla olmamalıdır.

  Tamamen trans yağ içeren gıdalardan uzak durun.

  Yağlı et yerine, yağsız et ve balık tüketin.

  Protein, kanserli hücreleri de öldürür, bu nedenle yağsız et, yumurta akı, mercimek, fasulye, nohut, ıspanak, vb, her gün protein içeren gıdalar yiyin.

  Beyaz ekmeklerden kaçının ve tam tahıllı ekmekleri tercih edin.

  Yapraklı yeşillikler, kepekli tahıllar, kuruyemiş, meyve, elma vb. yiyin.

  Mümkünse, yemeklerinizi organik olarak satın aldığınız malzemelerle hazırlayın.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ