Beslenme Alışkanlıkları Meme Kanserine Neden Olabilir mi? | diyetz

Beslenme Alışkanlıkları Meme Kanserine Neden Olabilir mi?

 

 

Sağlıklı beslenmeyi günlük düzeninizin bir parçası haline getirmek,hastalıklardan uzak durmanın bir yoludur.

 

Pek çok insan, evde kendi yemeğini pişirerek, “sağlıksız” gıdalardan kaçınmaya çalışarak, sağlıklı yemek için bilinçli bir çaba gösterir.

 

Bunun nedeni, sağlıksız beslenmenin; hazımsızlık, ağız ve mide ülseri, kabızlık, vb. gibi sorunlara neden olabileceği ve bunların da başka rahatsızlıkları tetikleyebileceği gerçeğidir.

 

Yukarıda belirtilen rahatsızlıklar küçük görünmekle birlikte, sağlıksız yiyecekler yemek de ciddi koşullara yol açabilir. Yani, yediğimiz ve nasıl yediğimiz, sağlığımız söz konusu olduğunda önemli bir rol oynar.

 

Bilimsel araştırma çalışmaları ve hatta buna kişisel deneyimleri de eklersek, sağlıklı beslenmenin sağlığımızda çok büyük bir fark yaratabileceği kanıtlanmıştır.

 

Birçok insan sağlıklı bir diyeti sadece kilo kaybıyla ilişkilendirir; ancak, sağlıklı beslenmenin sağlığa faydaları kilo kaybının çok ötesindedir.

 

Bildiğimiz gibi, kanser birçok biçimde kendini gösteren önemli bir hastalıktır. Kanser nedenleri sayısız olabilir ve pek çok örnek belirlenemese de, uzmanlar diyet ve egzersiz rutinleri gibi yaşam tarzı alışkanlıklarından kaynaklanabilecek pek çok kanser türünün olduğunu belirlediler.

 

Meme kanseri, kadınları etkileyen en yaygın kanser türlerinden biridir ve bir çalışma son zamanlarda beslenme ve meme kanseri arasında bir bağlantı bulmuştur.

 

Sağlıksız bir beslenmenin  bizi daha yüksek meme kanseri riskine nasıl getirdiğini bu yazıda öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

Meme Kanseri Nedir?

 

Bir kadının memelerinin dokularında ve hücrelerinde kanserli hücrelerin anormal çoğalması olduğunda, meme kanseri oluşur.

 

Meme kanserinin semptomları, memelerin içindeki topaklar oluşması, ters nipeller, memede ağrı ve rahatsızlık, memeden anormal veya kanlı akıntı, cildin kızarıklığı vb.

 

 

 

Beslenme Alışkanlıkları Meme Kanserine Neden Olabilir mi?

 

İlginizi Çekebilir  Sumak Nedir, Faydaları Nelerdir?

Araştırma çalışmaları, sağlıksız bir beslenmenin, dünya genelinde yılda meme kanseri vakalarının yaklaşık % 30-40’ına katkıda bulunduğunu göstermiştir.

 

Amerikan Kanser Derneği tarafından yayınlanan bir çalışmada, beslenmesinin çok miktarda doymuş yağ veya trans yağ içerdiği kadınların meme kanserine daha yatkın olduğu belirtilmiştir.

 

Besin değerine sahip olmayan ancak vücutta birikerek ağırlığınızı artıran, kalori ve “sağlıksız” yağlar, doymuş yağlar ve trans yağlarda çok yüksektir.

 

Vücuttaki yağ hücrelerinin sayısı çok yüksek ve vücut ağırlığı ile BMI (Vücut Kitle İndeksi) de yüksek olduğunda, meme kanserini tetikleyebilir.

 

Meme dokuları esas olarak yağdan yapılır, bu nedenle tüketilen sağlıksız yağlar memenin dokularında birikir ve sayıları yüksek ise, meme kanserine neden olarak,  memelerde kanserli hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını tetikleyebilir.

 

Dahası, birçok araştırma çalışması ayrıca, cips, işlenmiş gıdalar, fast food, turşu, vb. gibi düzenli olarak, tuz içeriği yüksek gıdaların tüketilmesinin, kadınlarda meme kanseri için beslenme nedenlerinden biri olabileceğini de ortaya koymuştur.

 

Bunun nedeni tuzda bulunan besinlerin yüksek miktarda nitrat içermesi ve bunun da göğüslerdeki kanserli hücrelerin büyümesini tetiklemesidir.

 

Lif içeriği düşük olan gıdalar, meme kanseri de dahil olmak üzere pek çok kanser türünü tetikleyebilen, vücudumuzdaki toksinleri temizleyebildiğinden, meme kanseri için de nedenlerden biri olabilir.

 

Yani, aslında, yeme alışkanlıkları aslında meme kanseri gelişimi için önemli nedenlerden biri olabilir.

 

 

 

Meme Kanserini Önlemek İçin Yapılacak Beslenme Değişiklikleri

 

Sağlıksız beslenmenin kadınlarda meme kanserini tetikleyebileceğini belirttik.

 

Bu nedenle meme kanserini önlemek için, sağlıklı bir vücut ağırlığını sürdürmek, sigarayı bırakmak ve alkolden kaçınmak, egzersiz yapmak gibi diğer sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları ile birlikte sağlıklı beslenmenin de takip edilmesi de önemlidir.

 

İlginizi Çekebilir  E Vitamininin Faydaları ve Vücuttaki Görevi

Bunlar, meme kanserini önlemek için yapılması gereken değişikliklerinden bazılarıdır:

 

  • Her gün en az 2 fincan meyve ve sebze suyu tüketin.

 

  • Domates, mantar, brokoli, havuç, kereviz vb. sebzelerin günlük olarak tüketilmesi, vitamin ve antioksidan açısından zengin olduğu için meme kanserini de önlediği bilinmektedir.

 

  • Tuz içeriği yüksek olan yiyeceklerden kaçının ve bilinçli olarak evde yaptığınız yemeklere daha az tuz katmak için çaba harcayın.

 

  • Sağlıklı yağlar olsa bile, günlük yağ tüketiminizi her gün sınırlandırın, tükettiğiniz yağ miktarı günde 30 g’dan fazla olmamalıdır.

 

  • Tamamen trans yağ içeren gıdalardan uzak durun.

 

  • Yağlı et yerine, yağsız et ve balık tüketin.

 

  • Protein, kanserli hücreleri de öldürür, bu nedenle yağsız et, yumurta akı, mercimek, fasulye, nohut, ıspanak, vb, her gün protein içeren gıdalar yiyin.

 

  • Beyaz ekmeklerden kaçının ve tam tahıllı ekmekleri tercih edin.

 

  • Yapraklı yeşillikler, kepekli tahıllar, kuruyemiş, meyve, elma vb. yiyin.

 

  • Mümkünse, yemeklerinizi organik olarak satın aldığınız malzemelerle hazırlayın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ