Göğüs Kanseri ile Beslenme Arasında İlişki Var mı?

Sağlıklı beslenmek, hastalıklardan korunmanın bir yoludur. Pek çok insan, evde kendi yemeğini pişirerek, sağlıksız yiyeceklerden uzak durarak, sağlıklı beslenmek için bilinçli bir çaba gösterir.

Bunun nedeni, sağlıksız beslenmenin; hazımsızlık, ağız ve mide ülseri, kabızlık, vb. gibi sorunlara neden olabileceği ve bunların da başka rahatsızlıkları tetikleyebileceği gerçeğidir.

Yukarıda belirtilen rahatsızlıklar küçük görünmekle birlikte, sağlıksız yiyecekler yemek bunlardan farklı olarak ciddi sonuçlar doğurabilir. Yani, yediğimiz ve nasıl yediğimiz, sağlığımız üzerinde önemli bir rol oynar.

Bilimsel araştırma çalışmaları ile sağlıklı beslenmenin sağlığımızda çok büyük bir fark yaratabileceği kanıtlanmıştır.

Bildiğimiz gibi, kanser birçok biçimde kendini gösteren önemli bir hastalıktır. Kanserin nedenleri sayısız olabilir, uzmanlar beslenme ve egzersiz gibi yaşam tarzı alışkanlıklarından kaynaklanabilecek pek çok kanser türünün olduğunu belirlediler.

Göğüs kanseri, kadınları etkileyen en yaygın kanser türlerinden biridir ve bir çalışma beslenme ve göğüs kanseri arasında bir bağlantı bulmuştur.

Göğüs Kanseri Nedir?

Bir kadının memelerinin dokularında ve hücrelerinde kanserli hücrelerin anormal çoğalması olduğunda, göğüs kanseri oluşur.

Meme kanserinin semptomları, memelerin içinde topaklar oluşması, ters nipeller, memede ağrı ve rahatsızlık, memeden gelen anormal veya kanlı akıntı, cildin kızarıklığı vb.

Beslenme Alışkanlıkları Göğüs Kanserine Neden Olabilir mi?

Araştırma çalışmaları, sağlıksız beslenmenin, dünya genelinde yılda göğüs kanseri vakalarının yaklaşık % 30-40’ına katkıda bulunduğunu göstermiştir.

Amerikan Kanser Derneği tarafından yayınlanan bir çalışmada, beslenmesinin çok miktarda doymuş yağ veya trans yağ içerdiği kadınların göğüs kanserine daha yatkın olduğu belirtilmiştir.

Besin değerine sahip olmayan ancak vücutta birikerek kiloyu artıran, kalori ve sağlıksız yağlar, doymuş yağlar ve trans yağlarda çok yüksektir.

Vücuttaki yağ hücrelerinin sayısı çok yüksek ve vücut ağırlığı ile BMI (Vücut Kitle İndeksi) de yüksek olduğunda, meme kanserini tetikleyebilir.

Meme dokuları esas olarak yağdan yapılır, bu nedenle tüketilen sağlıksız yağlar, memenin dokularında birikir ve sayıları yüksek ise, göğüs kanserine neden olarak,  memelerde kanserli hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını tetikleyebilir.

Birçok araştırma çalışması ayrıca, cips, işlenmiş gıdalar, fast food, turşu, vb. gibi düzenli olarak, tuz içeriği yüksek gıdaların tüketilmesinin, kadınlarda meme kanseri için beslenme nedenlerinden biri olabileceğini de ortaya koymuştur.

Bunun nedeni tuzda bulunan besinlerin yüksek miktarda nitrat içermesi ve bunun da göğüslerdeki kanserli hücrelerin büyümesini tetiklemesidir.

Yani, yeme alışkanlıkları aslında göğüs kanseri gelişimi için önemli nedenlerden biridir.

Göğüs Kanseri Riskini Azaltan Besinler 

Yeşil yapraklı sebzeler

Karalahana, roka, ıspanak, pazı, kanser önleyici özelliklere sahip olabilecek yeşil yapraklı sebzelerdendir.

Yapraklı yeşil sebzeler, beta karoten, lutein ve zeaksantin dahil olmak üzere karotenoid antioksidanlar içerir; bunların yüksek kan seviyeleri, göğüs kanseri riskinin azalmasına katkıda bulunur.

7.000’den fazla kişide yapılan 8 çalışmanın analizi, daha yüksek karotenoid seviyesine sahip kadınların, daha düşük seviyeli kadınlara kıyasla göğüs kanseri riskinin önemli ölçüde azaldığını buldu.

Araştırmalar yeşil yapraklı sebzelerde yoğunlaşan bir B vitamini olan yüksek miktarda folat alımının göğüs kanserine karşı koruyabileceğini ortaya koymaktadır.

Turunçgiller

Turunçgil meyveleri, folat, C vitamini ve beta kriptoksantin ve beta karoten gibi karotenoidler ve ayrıca kuersetin, hesperetin ve naringenin gibi flavonoid antioksidanlar dahil olmak üzere göğüs kanserine karşı koruyabilecek bileşikler içerir.

Bu besinlerin antioksidan, antikanser ve anti-inflamatuar etkileri vardır. Turunçgiller portakal, greyfurt , limon, misket limonu ve mandalina meyvelerinden oluşur.

Yağlı balık

Somon, sardalya ve uskumru gibi yağlı balıklar, etkileyici sağlık yararlarına sahiptir. Kantaksantin gibi omega 3 yağları, selenyum ve antioksidanları kanserden koruyucu etkiler sunar.

Bazı araştırmalar, yağlı balık yemenin özellikle göğüs kanseri riskini azaltabileceğini göstermektedir. 883.000 kişide yapılan 26 çalışmanın geniş bir analizi, en yüksek omega 3 deniz ürünü kaynağı tüketenlerin, en düşük miktarı yiyenlere kıyasla % 14’e kadar daha az göğüs kanseri riskine sahip olduğunu buldu.

Dutsu meyveler

Flavonoidler ve antosiyaninler de dahil olmak üzere dutsu meyvelerde bulunan antioksidanların, hücresel hasarın yanı sıra kanser hücrelerinin gelişmesine ve yayılmasına karşı koruma sağladığı belirtilmektedir.

fermantasyon çeşitleri

Fermente gıdalar

Yoğurt ve lahana turşusu gibi fermente gıdalar, göğüs kanserine karşı koruma sağlayabilecek probiyotikler ve diğer besinler içerir.

Hayvan araştırmaları, bu koruyucu etkinin belirli probiyotiklerin bağışıklığı güçlendirici etkileriyle ilişkili olduğunu göstermektedir.

Soğangiller

Sarımsak, soğan ve pırasa, organosülfür bileşikleri, flavonoid antioksidanlar ve C vitamini de dahil olmak üzere bir dizi besin maddesine sahip allium sebzeleridir. Bunlar güçlü antikanser özelliklere sahiptir.

Porto Riko’da 660 kadında yapılan bir araştırma, yüksek sarımsak ve soğan tüketimini, düşük göğüs kanseri riskine bağladı.

Şeftali, elma ve armut

Meyvelerin – özellikle şeftali, elma ve armut – göğüs kanserine karşı koruma sağladığı belirtilmektedir.

75.929 kadında yapılan bir çalışmada, haftada en az 2 porsiyon şeftali tüketenlerin göğüs kanseri gelişme riski % 41’e varan oranda azalmıştır. Bir test tüpü çalışması, şeftaliden elde edilen polifenol antioksidanların bir göğüs kanseri hücre dizisinin büyümesini ve yayılmasını engellediğini ortaya çıkardı.

Ayrıca, 272.098 kadından elde edilen verileri analiz eden bir çalışma, elma ve armut tüketimini, daha düşük göğüs kanseri riskine bağlamıştır.

Turpgil sebzeler

Karnabahar, lahana ve brokoli gibi turpgil sebzeler göğüs kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.

Turpgil sebzeler, vücudun izotiyosiyanatlar adı verilen moleküllere dönüştürebildiği glukozinolat bileşikleri içerir. Bunların önemli antikanser potansiyeli vardır.

taze fasulyede hangi vitamin var

Fasulye

Fasulye lif, vitamin ve minerallerle yüklüdür. Spesifik olarak, yüksek lif içeriği göğüs kanserine karşı koruma sağlar. 2571 kadında yapılan bir araştırma, yüksek fasulye tüketiminin, düşük fasulye tüketimine kıyasla meme kanseri riskini % 20’ye kadar azalttığını buldu.

Otlar ve baharatlar

Maydanoz, biberiye, kekik, kimyon, zerdeçal, köri ve zencefil gibi otlar ve baharatlar, göğüs kanserine karşı koruma sağlayabilecek bitki bileşikleri içerir. Bunlar arasında vitaminler, yağ asitleri ve polifenol antioksidanlar bulunur.

Örneğin, kekik, antioksidanlar karvakrol ve rosmarinik aside sahiptir; test tüpü çalışmalarının, agresif göğüs kanseri hücre dizilerine karşı önemli antikanser etkiler sergilediği bulunmuştur.

Göğüs Kanseri Riskini Artıran Yiyecek ve İçecekler

Bazı yiyecekler göğüs kanserine karşı koruma sağlarken, bazı yiyecekler bu riski artırabilir. Bu nedenle, aşağıdaki yiyecek ve içeceklerin alımını azaltmak veya bunlardan tamamen kaçınmak gerekir:

Alkol

Alkol kullanımı, göğüs kanseri riskini önemli ölçüde artırır.

Fast food

Düzenli olarak fast food yemek, kalp hastalığı, diyabet, obezite ve göğüs kanseri riskinin artması gibi birçok dezavantaja sahiptir.

Kızarmış yiyecekler

meme kanseri beslenme arasındaki ilişki

Araştırmalar, fazla kızarmış yiyecek yemenin, göğüs kanseri riskini önemli ölçüde artırabileceğini gösteriyor.

İşlenmiş etler

Pastırma ve sosis gibi işlenmiş etler göğüs kanseri riskini artırabilir. 15 çalışmanın bir analizi, yüksek işlenmiş et tüketimini de % 9 daha fazla meme kanseri riskine bağladı.

Şeker

Eklenen şeker oranı yüksek beslenme, iltihaplanmayı ve kanser büyümesi ve yayılmasıyla ilgili belirli enzimlerin ekspresyonunu artırarak, göğüs kanseri riskini önemli ölçüde artırır.

Rafine karbonhidratlar

Rafine karbonhidratları fazla tüketmek, göğüs kanseri riski artırır. Beyaz ekmek ve şekerli unlu mamuller gibi rafine karbonhidratları tam tahıllı ürünler ve besleyici yoğun sebzelerle değiştirin.

Sonuç olarak;

Yeşil yapraklı sebzeler, yağlı balıklar, turunçgiller, fasulye, dutsu meyveler ve bazı otlar ve baharatlar gibi yiyecekler açısından zengin beslenme, göğüs kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.

Şekerli içecekleri, işlenmiş etleri, kızarmış yiyecekleri ve alkolü kesmek de aynı derecede önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ