Bergamot Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

  Bergamot Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

  Bergamot çayı, siyah çay ile bergamot portakal özü birleştirilerek yapılır. Earl Grey çayı olarak bilinen bu bitki, yüzlerce yıldır dünya çapında tüketilmektedir. Eşsiz ve lezzetli bir tada sahip olmakla birlikte, onu özel kılan çok çeşitli faydaları vardır.

  “Bergamot aromalı çay nedir”, “bergamotlu çay faydaları”, “bergamot aromalı çay zararları” hakkında bilmeniz gerekenler yazıda açıklanmıştır.

  Bergamotlu çay nedir?

  Bergamot çayı tipik olarak siyah çay yapraklarından ve Citrus bergamia ağacının meyvesinden yapılır.

  Çay yapraklarına ya bergamot özü ya da esansiyel yağ püskürtülür ya da çaya hafif narenciye benzeri bir tat vermek üzere kurutulmuş bergamot kabuğu ile karıştırılır.

  1830’larda eski İngiliz Başbakanı Earl Charles Gray’in adını aldığına inanılmaktadır. İsmini bir İngiliz başbakanından aldığı için, İngiliz çayı olduğu düşünülür. Ancak Güneydoğu Asya’ya özgüdür ve bugün Güney İtalya’da yaygın olarak yetiştirilmektedir.

  Bergamottaki bitki bileşikleri çeşitli sağlık yararları sağlar.

  bergamot kokulu çay

  Bergamot Çayı Yararları Nelerdir?

  Bergamot, flavonoidler neoeriocitrin, neohesperidin ve naringin dahil polifenoller olarak bilinen faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir.

  Bu polifenoller, hücre hasarına ve hastalığa neden olabilen serbest radikal denilen reaktif moleküllerle savaşan antioksidanlar olarak görev yapar.

  Bergamot çayının birçok farklı antioksidan türü konsantrasyonu, sağlık için çok faydalıdır. İşte bergamot çayının yararları

  Kalp sağlığını güçlendirir

  Bergamot çayı, kalp hastalığı için bazı risk faktörlerini iyileştirir. Bergamot kolesterol seviyesini, siyah çay ise kan basıncının düşürür.

  Özellikle, bergamot vücudumuzda kolesterol üreten enzimleri inhibe edebilen flavanonlar içerir.

  Kolesterolü yüksek olan 80 kişi ile yapılan bir çalışmada, her gün bergamot ekstresi almanın, başlangıçtaki değerlere kıyasla 6 ay sonra, kandaki trigliserit, total ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini anlamlı derecede azalttığı bulundu.

  Araştırmalar bergamot çayının kalp sağlığının bir başka öncüsü olan iyi kolesterol seviyelerini iyileştirebileceğini gösteriyor.

  Diğer çalışmalar da benzer sonuçlar ortaya koymuştur. Bergamotun geleneksel kolesterol düşürücü ilaçların etkilerini artırabileceğini öne süren araştırmalar da vardır.

  Bu sonuçlara dayanarak, bergamot çayının kalp sağlığına faydalı olduğu söylenebilir.

  Sindirime yardımcıdır

  Bergamot çayındaki flavonoidler, sindirim sorunları ile ilişkili iltihapla mücadele edebilir.

  Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde bergamot çayı, kramp, kabızlık ve hemoroid gibi sindirim sorunlarını hafifletebilir. Geleneksel olarak çay aynı zamanda kolik ve mide bulantısını tedavi etmek için de kullanılmıştır.

  Bir tür inflamatuar barsak hastalığı (IBD) olan kolitli farelerde yapılan bir çalışma, bergamot suyunun, enflamatuar protein salınımını inhibe ettiğini ve ishal ataklarını azalttığını buldu.

  Diğer test tüpü ve hayvan çalışmaları bergamot suyunun bağırsak iltihabını azaltabileceğini, mide ülseri ve ağrı ile ilişkili H. pylori bakterileriyle savaşabileceğini göstermektedir.

  Siyah çayın etkileriyle ilgili hayvan çalışmaları, theaflavins adı verilen bileşiklerin, mide ülseri ve diğer sindirim sorunlarını tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Araştırmalar, haftada en az üç fincan bergamot çayı tüketmenin sindirim sistemi kanseri riskini azaltabileceğini gösteriyor. 

  Bu sonuçlar, siyah çay ve bergamotun kombine etkilerinin sindirime faydalı olabileceğini gösterir.

  Diş sağlığını iyileştirebilir

  Earl Grey çayındaki kateşinlerin dişlerin sağlığına faydalı olabileceği düşünülmektedir. Bunun üzerine doğrudan bir araştırma yapılmasa da, araştırmalar çay kateşinlerinin genel olarak ağız sağlığını geliştirebileceğini gösteriyor. Çay ekstraktlarının diş çürüğünü önlemeye yardımcı olduğu da bulunmuştur. 

  Depresyon belirtilerini rahatlatır

  Çayın içerdiği bergamot yağının bireyler üzerinde sakinleştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Bu, kişinin ruh halini geliştirebilir, depresyon, anksiyete ve hatta stres semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bergamotun doğal aromaterapik nitelikleri bu durumda rol oynamaktadır.

  Kanser riskini azaltabilir

  Çaydaki antioksidanlar, uzun vadede kansere yol açabilecek serbest radikallerle savaşır. Yumurtalık kanseri ile ilgili bazı ilginç bulgular da var – bergamot çayında bol miktarda bulunan antioksidanlar olan flavonoid kullanan kadınların yumurtalık kanseri gelişme riskinin daha düşük olduğu bulundu.

  Ayrıca, bergamot çayın, yeni kan damarlarının oluştuğu bedensel bir süreç olan anjiyogenezi durdurma potansiyeline sahip olabileceğine inanılmaktadır.

  Anjiyogenez yalnızca belirli durumlarda gerçekleşir – kadınlar için adet dönemleri ve hamilelikleri sırasında ve genel durumlarda fiziksel bir yaralanma olduğunda.

  Ancak bu ek kan damarlarına ihtiyaç duyulduğunda, vücudun onları geri budaması gerekir. Bunun herhangi bir nedenle başarısızlığı hastalıklara yol açabilir, bunlardan biri de kanserdir. 

  İltihapla savaşır

  Çayın bu faydası, içeriğindeki bergamot yağından kaynaklanır. Çalışmalar, bergamot yağının şaşırtıcı anti-inflamatuar özellikleri olduğunu göstermiştir.

  Bergamot çayı bergamot yağı içerdiğinden, iltihaplanmaya karşı savaşmaya da yardımcı olabileceği varsayılmaktadır.

  Bergamot çayı zayıflamaya yardımcı olabilir

  Çayın içeriğinde bulunan bergamot, metabolizmayı hızlandırdığı bilinen narenciye özlerine sahiptir ve sonuç olarak kilo vermeye yardımcı olur. Çayda ayrıca yağ yakımını artıran ve sağlıklı kilo kaybına katkıda bulunan kafein vardır. 

  Bağışıklığı güçlendirir

  Bergamot yağındaki antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca bağışıklık sisteminin işleyişini engelleyebilecek oksidatif stresle de savaşırlar.

  Bazı araştırmalar, bergamotun bakterisit ve antiviral bir ajan görevi görebileceğini ve böylece bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermektedir. Soğuk algınlığı ve ateş semptomları olanlar için, bu çay ideal içecek olabilir. Çay ayrıca boğaz ağrısını tedavi edebilir.

  Güneş yanıklarını tedavi edebilir

  Bununla az araştırma olmasına rağmen, bazı anekdot kanıtları, bergamot çayındaki antioksidanların güneş yanıklarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bunun için her sabah ve gece etkilenen bölgeye çay ile masaj yapmalısınız.

  Bergamot Çayı Yan Etkileri ve Zararları

  Hamilelik ve emzirme sırasında yaşanan sorunlar

  Diğer çayların çoğu gibi bergamot çayı da kafein içerir. Bu, hamile veya emziren kadınlar için güvenli olmayabilir. Bazı araştırmalar, hamilelik sırasında aşırı kafein alımının düşük yapma riskini artırabileceğini göstermektedir. Emziren kadınlarda çaydaki kafein bebekte sinirlilik yaratabilir.

  Kafein sorunları

  Fazla kafein endişe, titreme, kalp çarpıntısı ve hatta uykusuzluğa neden olabilir. Kafein alımıyla ilgili sorunlarınız varsa, çay tüketimini azaltın.

  Dişlerin lekelenmesi

  Çay, diş minesine aktarılabilen ve böylece dişleri lekeleyebilen tanenler içerir. Bunu önlemek için içtikten sonra ağzınızı çalkalayabilirsiniz, diş beyazlatma işlemi yaptıranlara da lekelenmeyi önlemek için çaydan kaçınmaları önerilir.

  Demir emilimiyle ilgili sorunlar

  Çaydaki tanik ve gallik asitler, demirin yapraklı yeşil sebzelerden emilimini engelleyebilir. Bu nedenle, demir eksikliğiniz varsa çay tüketimini azaltın. Ayrıca çayı yemeklerle birlikte değil, öğün aralarında için.

  Bergamot toksisitesi

  Çayın aşırı tüketimi, potasyum emilimini engelleyebilecek bergamot toksisitesine yol açabilir. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, bergamot toksisitesinin diğer semptomlarının ellerde ve bacaklarda kramplar, yanma hissi, kas seğirmeleri ve hatta bulanık görmeyi içerebileceğini belirtmektedir.

  Bergamot Çayı Nasıl Yapılır?

  Bergamot çayı genellikle “Earl Grey” adı altında satılır. Bergamotlu sallama çay yapmak için poşeti 3-5 dakika kaynar suda bekletin ve ardından çıkartın.

  Bergomat aromalı siyah çay demlemek için, siyah çay demler gibi, kaynar suyu kuru çay yapraklarının üzerine dökün ve demlenmesini bekleyin.

  Çayı sütle yapmak isterseniz, suyu süt ile değiştirmeniz yeterlidir. Ve earl grey yeşil çay içmek istiyorsanız, her iki çayın yapraklarını karıştırıp yukarıda belirtilen demleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Buzlu earl grey çayı için, çay yapraklarını sıcak suda demleyin. Sıvıyı süzün ve çayın soğumasını bekleyin. İçine birkaç buz küpü ekleyip buzlu çayınızı için.

  Sonuç olarak;

  Bergamot çayı veya Earl Grey, siyah çay ve bergamot turunçgil özütünden yapılır. Çekici bir narenciye aromasına sahiptir.

  Bergamot ve siyah çaydaki bileşikler, antioksidanlar gibi hareket eder, sindirime yardımcıdır, kolesterol ve kan basıncını düşürür.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ