Bergamot Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları | diyetz

  Bergamot Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

   

  Bergamot çayı, siyah çay ile bergamot portakal özü birleştirilerek yapılır.

  Earl Grey çayı olarak bilinen bu bitki, yüzlerce yıldır dünya çapında tüketilmektedir.

  “Bergamot aromalı çay nedir”, “bergamotlu çay faydaları”, “bergamot aromalı çay zararları” hakkında bilmeniz gerekenler yazıda açıklanmıştır.

  Bergamotlu çay nedir?

  Bergamot çayı tipik olarak siyah çay yapraklarından ve Citrus bergamia ağacının meyvesinden yapılır.

  Çay yapraklarına ya bergamot özü ya da esansiyel yağ püskürtülür ya da çaya hafif narenciye benzeri bir tat vermek üzere kurutulmuş bergamot kabuğu ile karıştırılır.

  Earl Grey, ismini bir İngiliz başbakanından aldığı için, İngiliz çayı olduğu düşünülür. Ancak Güneydoğu Asya’ya özgüdür ve bugün Güney İtalya’da yaygın olarak yetiştirilmektedir.

  Bergamottaki bitki bileşikleri çeşitli sağlık yararları sağlar.

   

  bergamot kokulu çay

   

  Bergamot Çayı Faydaları 

  (Earl Grey Çay Faydaları)

  Bergamot, flavonoidler neoeriocitrin, neohesperidin ve naringin dahil polifenoller olarak bilinen faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir.

  Bu polifenoller, hücre hasarına ve hastalığa neden olabilen serbest radikal denilen reaktif moleküllerle savaşan antioksidanlar olarak görev yapar.

  Bergamot çayının birçok farklı antioksidan türü konsantrasyonu, sağlık için çok faydalıdır.

   

   

  Kalp sağlığını güçlendirir

  Bergamot çayı, kalp hastalığı için bazı risk faktörlerini iyileştirir.

  Bergamot kolesterol seviyesini, siyah çay ise kan basıncının düşürür.

  Özellikle, bergamot vücudumuzda kolesterol üreten enzimleri inhibe edebilen flavanonlar içerir.

  Kolesterolü yüksek olan 80 kişi ile yapılan bir çalışmada, her gün bergamot ekstresi almanın, başlangıçtaki değerlere kıyasla 6 ay sonra, kandaki trigliserit, total ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini anlamlı derecede azalttığı bulundu.

  Diğer çalışmalar da benzer sonuçlar ortaya koymuştur. Bergamotun geleneksel kolesterol düşürücü ilaçların etkilerini artırabileceğini öne süren araştırmalar da vardır.

  Bu sonuçlara dayanarak, bergamot çayının kalp sağlığına faydalı olduğu söylenebilir.

   

   

  Sindirime yardımcıdır

  Bergamot çayındaki flavonoidler, sindirim sorunları ile ilişkili iltihaplarla mücadele edebilir.

  Bir tür inflamatuar barsak hastalığı (IBD) olan kolitli farelerde yapılan bir çalışma, bergamot suyunun, enflamatuar protein salınımını inhibe ettiğini ve ishal ataklarını azalttığını buldu.

  Diğer test tüpü ve hayvan çalışmaları bergamot suyunun bağırsak iltihabını azaltabileceğini, mide ülseri ve ağrı ile ilişkili H. pylori bakterileriyle savaşabileceğini göstermektedir.

  Son olarak, siyah çayın etkileriyle ilgili hayvan çalışmaları, theaflavins adı verilen bileşiklerin, mide ülseri ve diğer sindirim sorunlarını tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Bu sonuçlar, siyah çay ve bergamotun kombine etkilerinin sindirime faydalı olabileceğini gösterir.

   

   

  Bergamot Çayı Yan Etkileri ve Zararları

  Bergamot çayı genel olarak sağlıklı insanlar için güvenli kabul edilirken, aşırı tüketim ile ilgili bazı riskler olabilir.

  Çay, vücudumuzdaki demirin emilimini engelleyebilecek tanen adı verilen bileşikler içerir. Düzenli olarak çay içiyorsanız ve demir emilimi ile ilgili bir sorununuz varsa, çayı öğün aralarında için.

  Çoğu bergamot çayı kafein içerdiğinden, titreme, endişe veya diğer olumsuz etkilerle karşılaşırsanız tüketimini azaltın.

   

   

  Bergamot çayı nasıl yapılır?

  Genellikle “Earl Grey” adı altında satılır. Bergamotlu sallama çay yapmak için poşeti 3-5 dakika kaynar suda bekletin ve ardından çıkartın.

  Bergomat aromalı siyah çay demlemek için, siyah çay demler gibi, kaynar suyu kuru çay yapraklarının üzerine dökün ve demlenmesini bekleyin.

   

  Sonuç olarak;

  Bergamot çayı veya Earl Grey, siyah çay ve bergamot turunçgil özütünden yapılır.

  Bergamot ve siyah çaydaki bileşikler, antioksidanlar gibi hareket eder, sindirime yardımcıdır, kolesterol ve kan basıncını düşürür.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ