Berberin ve Faydaları Nedir? | diyetz

  Berberin ve Faydaları Nedir?

   

  Berberin adı verilen bileşik, mevcut en etkili doğal takviyelerden biridir. Çok etkileyici sağlık yararları vardır ve moleküler düzeyde vücudu etkiler.

  Berberin takviyesinin kan şekerini düşürdüğü, kilo kaybı sağladığı ve kalp sağlığını geliştirdiği belirtilmektedir.

  Bir farmasötik ilaç kadar etkili olduğu gösterilen birkaç besin takviyesinden biridir. Bu yazı “berberin nedir”, “berberin özellikleri” ve “berberin faydaları”nı ayrıntılı bir şekilde anlatmaktadır.

  Berberine nedir?

  Berberin, “Berberis” adlı bir grup çalı dahil olmak üzere birçok farklı bitkiden elde edilebilen biyoaktif bir bileşiktir. Teknik olarak, alkaloidler olarak adlandırılan bir bileşik grubuna aittir. Sarı bir rengi vardır ve genellikle bir boya olarak kullanılır.

  Berberin, geleneksel Çin tıbbında çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılmasından dolayı uzun bir geçmişe sahiptir. Günümüzde modern bilim, birkaç farklı sağlık sorunu için etkileyici fayda sağladığını doğrulamıştır.

   

  berberin takviyesi

   

  Berberin özellikleri ve işlevi

  Berberine supplement, yüzlerce farklı çalışmada test edilmiştir. Birçok farklı biyolojik sistem üzerinde güçlü etkileri olduğu gösterilmiştir.

  Berberin yutulduktan sonra, vücut tarafından alınır ve kan dolaşımına taşınır. Daha sonra vücudun hücrelerinde dolaşır.

  Hücreler içinde, birkaç farklı “moleküler hedef” e bağlanır ve bunların işlevlerini değiştirir. Bu, farmasötik ilaçların işleyişi ile benzerdir.

  Burada çok fazla ayrıntıya girmeye gerek yok çünkü biyolojik mekanizmalar karmaşık ve çeşitlidir.

  Ancak bu bileşiğin ana faaliyetlerinden biri, AMP ile aktive protein kinaz (AMPK) adı verilen hücrelerde bir enzimi aktive etmektir.

  Beyin, kas, böbrek, kalp ve karaciğer gibi çeşitli organların hücrelerinde bulunur. Bu enzim, metabolizmanın düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

  Berberin ayrıca hücrelerdeki çeşitli diğer molekülleri de etkiler.

   

   

  Berberin faydaları nelerdir?

   

  Kan şekeri seviyelerinde önemli düşüş sağlar

  Tip 2 diyabet son yıllarda inanılmaz derecede yaygın olan ve her yıl milyonlarca kişinin ölümüne neden olan ciddi bir hastalıktır.

  Hem insülin direnci hem de insülin eksikliğinden kaynaklanan yüksek kan şekeri (glukoz) seviyeleri ile karakterizedir.

  Zamanla yüksek kan şekeri seviyeleri, vücudun dokularına ve organlarına zarar verebilir, bu da çeşitli sağlık problemlerine ve ömrün kısalmasına neden olur.

  Çoğu araştırma, berberin tabletin, tip 2 diyabetli bireylerde kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir. Bu bileşiğin insülin üzerindeki etkileri şöyledir;

   

  İlginizi Çekebilir  Marulun Faydaları, Zararları, Besin Değeri ve Kalorisi

  – İnsülin direncini düşürür ve kan şekerini düşüren hormon insülini, daha etkili hale getirir.

  – Glikoliz artırır, vücudun hücreler içinde şekeri parçalamasına yardımcı olur.

  – Karaciğerdeki şeker üretimini azaltır.

  – Karbonhidratların bağırsaktaki dağılımını yavaşlatır.

  – Bağırsakta yararlı bakteri sayısını artırır.

   

  116 diyabetli hastada yapılan bir çalışmada, günde 1 gram berberin kapsül, açlık kan şekerini % 20 oranında, 7.0 ila 5.6 mmol / L (126 ila 101 mg / dL), diyabetik düzeyden normal seviyeye indirdi.

  Ayrıca, hemoglobin A1c’yi (uzun vadeli kan şekeri düzeyleri için bir belirteç) % 12 ve kolesterol ve trigliseritler gibi kan lipidlerini de düşürdü.

  14 çalışmanın büyük bir gözden geçirmesine göre, bu bileşik, metformin, glipizid ve rosiglitazon gibi oral diyabet ilaçları kadar etkilidir.

   

   

  Berberin kilo vermeye yardımcı olur

  Berberin bir kilo kaybı takviyesi olarak da etkilidir. Şu ana kadar iki çalışma vücut ağırlığı üzerindeki etkilerini inceledi.

  Obez bireylerde yapılan 12 haftalık bir çalışmada, günde üç kez alınan 500 mg, ortalama olarak yaklaşık 5 kilo kaybına neden oldu. Katılımcılar ayrıca vücut yağlarının % 3,6’sını kaybetti.

  Metabolik sendromlu 37 erkek ve kadın üzerinde daha etkileyici bir başka çalışma yapılmıştır. Bu çalışma 3 ay sürdü ve katılımcılar günde 3 kez 300 mg aldı.

  Katılımcıların, 3 ayda vücut kütle indeksi (VKİ) 31.5’den 27.4’e düştü, obezden fazla kilolu hale geldiler. Ayrıca göbek yağını kaybettiler ve birçok sağlık göstergesi geliştirdiler.

  Berberin ayrıca yağ hücrelerinin büyümesini moleküler düzeyde engeller.

   

   

  berberin takviye

   

   

  Kolesterolü düşürür ve kalp hastalıkları riskini azaltır

  Kalp hastalığı, dünyanın erken ölüm nedenleri arasındadır. Kanda ölçülebilen birçok faktör, artmış kalp hastalığı riski ile ilişkilidir. Berberinin bu faktörlerin çoğunu iyileştirdiği belirtilmektedir.

  11 araştırmanın derlemesine göre,  bu bileşik şunları yapabilir:

  – Toplam kolesterolü 0.61 mmol / L’ye (24 mg / dL) düşürür.

  – LDL kolesterolü 0.65 mmol / L (25 mg / dL) düşürür.

  – 0.50 mmol / L (44 mg / dL) daha düşük kan trigliseritleri sağlar.

  – HDL kolesterolü 0.05 mmol / L’ye (2 mg / dL) yükseltir.

   

  Ayrıca, apolipoprotein B’yi % 13-15 oranında düşürdüğü belirtilmektedir, bu da çok önemli bir risk faktörüdür. Bazı araştırmalara göre, berberin PCSK9 adlı bir enzimi engeller. Bu daha fazla LDL’nin kan dolaşımından çıkarılmasını sağlar.

  Diyabetin, yüksek kan şekeri düzeylerinin ve obezitenin aynı zamanda kalp hastalığının başlıca risk faktörlerinden biri olduğunu unutmayın; hepsi berberin ile iyileşebilir.

  Tüm bu risk faktörlerine faydalı etkileri göz önüne alındığında, bu bileşiğin kalp rahatsızlığı riskini önemli ölçüde azaltabileceği düşünülmektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Fenilalanin Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi Besinlerde Bulunur?

   

  Berberinin Diğer Yararları

  Berberinin birçok başka sağlık yararı da vardır:

   

  Depresyon

  Sıçan çalışmaları depresyonla mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

   

  Kanser

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları farklı kanser türlerinin büyümesini ve yayılmasını azaltabileceğini göstermiştir.

   

  Antioksidan ve anti-inflamatuar

  Bazı çalışmalarda güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu belirtilmiştir.

   

  Enfeksiyonlar

  Bakteri, virüs, mantar ve parazitler de dahil olmak üzere zararlı mikroorganizmalarla savaşır.

   

  Yağlı Karaciğer

  Karaciğerdeki yağ birikimini azaltabilir ve bu da alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına (NAFLD) karşı korunmaya yardımcı olur.

   

  Kalp yetmezliği

  Bir çalışma kalp yetmezliği hastalarında semptomları ve ölüm riskini belirgin olarak azalttığını gösterdi.

   

  Berberin Yan Etkileri ve Dozu

  Yazıda belirtilen çalışmaların birçoğu günde 900 ila 1500 mg aralığında dozajlar kullanmıştır. Yemeklerden önce 500 mg, günde 3 kez (günlük 1500 mg) en sık tercih edilen alım şeklidir.

  Tıbbi bir durumunuz varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, almadan önce doktorunuzla konuşmanız önerilir. Şu anda, kan şekeri düşürücü ilaçlar alıyorsanız, bu özellikle önemlidir.

  Genel olarak, bu takviye iyi bir güvenlik profiline sahiptir. En çok bildirilen yan etkileri sindirime bağlıdır ve kramp, ishal, gaz, konstipasyon ve mide ağrısı ile ilgili bazı raporlar bulunmaktadır.

   

  Sonuç olarak;

  Berberin, az sayıda etkili takviyeden biridir. Sağlığın çeşitli yönleri, özellikle kan şekeri kontrolü üzerinde güçlü etkileri vardır.

  En çok fayda sağlayacak insanlar tip 2 diyabetli bireyler ve metabolik sendromu olanlardır. Aynı zamanda kronik hastalığa karşı genel bir korumanın yanı sıra anti-aging gibi ek yararları da vardır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ