Berberin Nedir? Berberine Faydaları ve Zararları

Berberin adı verilen bileşik, mevcut en etkili doğal takviyelerden biridir. Çok etkileyici sağlık yararları vardır ve moleküler düzeyde vücudu etkiler.

Berberin takviyesinin kan şekerini düşürdüğü, kilo kaybı sağladığı ve kalp sağlığını geliştirdiği belirtilmektedir.

Bir farmasötik ilaç kadar etkili olduğu gösterilen birkaç besin takviyesinden biridir.

Berberine Nedir?

Berberin, “Berberis” adlı bir grup çalı dahil olmak üzere birçok farklı bitkiden elde edilebilen biyoaktif bir bileşiktir. Teknik olarak, alkaloidler olarak adlandırılan bir bileşik grubuna aittir. Sarı bir rengi vardır ve genellikle bir boya olarak kullanılır.

Berberin, geleneksel Çin tıbbında çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılmasından dolayı uzun bir geçmişe sahiptir. Günümüzde modern bilim, birkaç farklı sağlık sorunu için etkileyici fayda sağladığını doğrulamıştır.

berberin takviyesi

Berberin Özellikleri ve İşlevi

Berberine supplement, yüzlerce farklı çalışmada test edilmiştir. Birçok farklı biyolojik sistem üzerinde güçlü etkileri olduğu gösterilmiştir.

Berberin yutulduktan sonra, vücut tarafından alınır ve kan dolaşımına taşınır. Daha sonra vücudun hücrelerinde dolaşır.

Hücreler içinde, birkaç farklı “moleküler hedef” e bağlanır ve bunların işlevlerini değiştirir. Bu, farmasötik ilaçların işleyişi ile benzerdir.

Burada çok fazla ayrıntıya girmeye gerek yok çünkü biyolojik mekanizmalar karmaşık ve çeşitlidir.

Ancak bu bileşiğin ana faaliyetlerinden biri, AMP ile aktive protein kinaz (AMPK) adı verilen hücrelerde bir enzimi aktive etmektir.

Beyin, kas, böbrek, kalp ve karaciğer gibi çeşitli organların hücrelerinde bulunur. Bu enzim, metabolizmanın düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Berberin ayrıca hücrelerdeki çeşitli diğer molekülleri de etkiler.

Berberin Faydaları Nelerdir?

Kan şekeri seviyelerinde önemli düşüş sağlar

Tip 2 diyabet son yıllarda inanılmaz derecede yaygın olan ve her yıl milyonlarca kişinin ölümüne neden olan ciddi bir hastalıktır.

Hem insülin direnci hem de insülin eksikliğinden kaynaklanan yüksek kan şekeri (glukoz) seviyeleri ile karakterizedir.

Zamanla yüksek kan şekeri seviyeleri, vücudun dokularına ve organlarına zarar verebilir, bu da çeşitli sağlık problemlerine ve ömrün kısalmasına neden olur.

Çoğu araştırma, berberin tabletin, tip 2 diyabetli bireylerde kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir. Bu bileşiğin insülin üzerindeki etkileri şöyledir;

– İnsülin direncini düşürür ve kan şekerini düşüren hormon insülini, daha etkili hale getirir.

– Glikoliz artırır, vücudun hücreler içinde şekeri parçalamasına yardımcı olur.

– Karaciğerdeki şeker üretimini azaltır.

– Karbonhidratların bağırsaktaki dağılımını yavaşlatır.

– Bağırsakta yararlı bakteri sayısını artırır.

116 diyabetli hastada yapılan bir çalışmada, günde 1 gram berberin kapsül, açlık kan şekerini % 20 oranında, 7.0 ila 5.6 mmol / L (126 ila 101 mg / dL), diyabetik düzeyden normal seviyeye indirdi.

Ayrıca, hemoglobin A1c’yi (uzun vadeli kan şekeri düzeyleri için bir belirteç) % 12 ve kolesterol ve trigliseritler gibi kan lipidlerini de düşürdü.

14 çalışmanın büyük bir gözden geçirmesine göre, bu bileşik, metformin, glipizid ve rosiglitazon gibi oral diyabet ilaçları kadar etkilidir. 

Berberin kilo vermeye yardımcı olur

Berberin bir kilo kaybı takviyesi olarak da etkilidir. Şu ana kadar iki çalışma vücut ağırlığı üzerindeki etkilerini inceledi.

Obez bireylerde yapılan 12 haftalık bir çalışmada, günde üç kez alınan 500 mg, ortalama olarak yaklaşık 5 kilo kaybına neden oldu. Katılımcılar ayrıca vücut yağlarının % 3,6’sını kaybetti.

Metabolik sendromlu 37 erkek ve kadın üzerinde daha etkileyici bir başka çalışma yapılmıştır. Bu çalışma 3 ay sürdü ve katılımcılar günde 3 kez 300 mg aldı.

Katılımcıların, 3 ayda vücut kütle indeksi (VKİ) 31.5’den 27.4’e düştü, obezden fazla kilolu hale geldiler. Ayrıca göbek yağını kaybettiler ve birçok sağlık göstergesi geliştirdiler.

Berberin ayrıca yağ hücrelerinin büyümesini moleküler düzeyde engeller.

Kolesterolü düşürür ve kalp hastalıkları riskini azaltır

Kalp hastalığı, dünyanın erken ölüm nedenleri arasındadır. Kanda ölçülebilen birçok faktör, artmış kalp hastalığı riski ile ilişkilidir. Berberinin bu faktörlerin çoğunu iyileştirdiği belirtilmektedir.

11 araştırmanın derlemesine göre,  bu bileşik şunları yapabilir:

– Toplam kolesterolü 0.61 mmol / L’ye (24 mg / dL) düşürür.

– LDL kolesterolü 0.65 mmol / L (25 mg / dL) düşürür.

– 0.50 mmol / L (44 mg / dL) daha düşük kan trigliseritleri sağlar.

– HDL kolesterolü 0.05 mmol / L’ye (2 mg / dL) yükseltir. 

Ayrıca, apolipoprotein B’yi % 13-15 oranında düşürdüğü belirtilmektedir, bu da çok önemli bir risk faktörüdür. Bazı araştırmalara göre, berberin PCSK9 adlı bir enzimi engeller. Bu daha fazla LDL’nin kan dolaşımından çıkarılmasını sağlar.

Diyabetin, yüksek kan şekeri düzeylerinin ve obezitenin aynı zamanda kalp hastalığının başlıca risk faktörlerinden biri olduğunu unutmayın; hepsi berberin ile iyileşebilir.

Tüm bu risk faktörlerine faydalı etkileri göz önüne alındığında, bu bileşiğin kalp rahatsızlığı riskini önemli ölçüde azaltabileceği düşünülmektedir.

Bilişsel gerilemeye karşı potansiyel koruma sağlar

Çalışmalar, berberinin  Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve travmaya bağlı nörodejenerasyon gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı terapötik potansiyelini değerlendirmiştir.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, bir çalışma berberinin birçok olumlu etkisi olduğunu ortaya çıkardı – bunlardan bazıları nöroprotektif faktörleri artırırken diğerleri nörodejenerasyona karşı koyar. 

Hayvan çalışmaları, depresyonla mücadeleye yardımcı olabileceğini de göstermiştir. Berberinin koruyucu merkezi sinir sistemi aktivitelerine, özellikle de ruh halini değiştiren etkileri olan norepinefrin ve serotoninin bozulmasında rol oynayan bir enzim olan monoamin oksidaz-A’yı inhibe etme yeteneğine sahip olduğuna dair kanıtlar var.

Akciğer sağlığını iyileştirebilir 

Araştırmalar, berberinin anti-inflamatuar etkileri nedeniyle akciğer fonksiyonuna fayda sağladığını göstermektedir. Bu alkaloidin sigara dumanının neden olduğu akut akciğer iltihabının etkisini azalttığı gösterilmiştir.

Inflammation dergisinde yayınlanan bir çalışmada , fareler akut akciğer hasarına neden olmak için sigara dumanına maruz bırakıldı ve ardından intragastrik olarak 50 mg / kg berberin verildi.

Akciğer dokuları incelendiğinde, sigara dumanının akciğer alveollerinin iltihaplanmasına ve hücresel ödem veya anormal sıvı tutulmasına neden olduğu bulundu.

Bununla birlikte, berberin ile ön tedavi, anti-inflamatuar aktivitesi yoluyla akciğer iltihabını önemli ölçüde azalttı ve sigara dumanının neden olduğu akut akciğer hasarını iyileştirdi. 

Karaciğeri koruyabilir

Karaciğer hastalıklarına karşı savunma yapabileceğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, erken araştırmalar berberinin, diyabet ve hepatit gibi virüsler olan kişilerde karaciğer hasarının belirteçleri olan kan şekerini, insülin direncini ve trigliseridleri azaltarak karaciğeri desteklediğini öne sürüyor.

Yağlı karaciğer hastalığı olan kişilere de destek sunabilir. 

Kanser önleyici etkilere sahip olabilir

Berberin hidroklorür tarafından kanser hücresi metabolizmasının düzenlenmesi konusunda artan araştırmalar vardır. Bunun nedeni, berberinin kanser hücresi ölümüne neden olabilmesidir.

Antikanser aktivitesi, spesifik olarak kanser hücrelerinin büyümesini ve proliferasyonunu inhibe ederek, kanser berberin tedavisi için kullanılan nanopartikülat verme sistemlerinin doğal bir bileşeni haline gelmesini mümkün kılar.

Örneğin, berberin, Çin Tıp Üniversitesi’nde yürütülen araştırmada insan dili kanser hücrelerinin apoptozunu indükledi.


Berberinin birçok başka sağlık yararı da vardır:

Depresyon

Sıçan çalışmaları depresyonla mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Antioksidan ve anti-inflamatuar durumlar

Bazı çalışmalarda güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu belirtilmiştir.

Enfeksiyonlar

Bakteri, virüs, mantar ve parazitler de dahil olmak üzere zararlı mikroorganizmalarla savaşır. 

Kalp yetmezliği

Bir çalışma kalp yetmezliği hastalarında semptomları ve ölüm riskini belirgin olarak azalttığını gösterdi. 

berberin takviye

Berberin Yan Etkileri ve Dozu

Yazıda belirtilen çalışmaların birçoğu günde 900 ila 1500 mg aralığında dozajlar kullanmıştır. Yemeklerden önce 500 mg, günde 3 kez (günlük 1500 mg) en sık tercih edilen alım şeklidir.

Tıbbi bir durumunuz varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, almadan önce doktorunuzla konuşmanız önerilir. Şu anda, kan şekeri düşürücü ilaçlar alıyorsanız, bu özellikle önemlidir.

Genel olarak, bu takviye iyi bir güvenlik profiline sahiptir. En çok bildirilen yan etkileri sindirime bağlıdır ve kramp, ishal, gaz, konstipasyon ve mide ağrısı ile ilgili bazı raporlar bulunmaktadır.

Sonuç olarak;

Berberin, az sayıda etkili takviyeden biridir. Sağlığın çeşitli yönleri, özellikle kan şekeri kontrolü üzerinde güçlü etkileri vardır.

En çok fayda sağlayacak insanlar tip 2 diyabetli bireyler ve metabolik sendromu olanlardır. Aynı zamanda kronik hastalığa karşı genel bir korumanın yanı sıra anti-aging gibi ek yararları da vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ