Birlikte Yenmesi ve Yenmemesi Gerekenler | diyetz

  Birlikte Yenmesi ve Yenmemesi Gerekenler

   

  Besin kombinasyonu, yani yiyeceklerin birbiriyle uyumu eski bir yeme felsefesidir. Beraber yenmemesi gereken gıdalar, hastalık, vücutta toksinlerin birikmesi ve sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir.

  Bu yazıda ” besin kombinasyonu nedir?” “hangi gıdalar birbiriyle yenirse rahatsızlıklara neden olur?” hangi gıdaları beraber yiyebiliriz?” sorularının yanıtlarını arayacağız.

  Besin Kombinasyonu

  Besin kombinasyonu için temel kurallar şunlardır:

  – Aynı yemekte bir nişasta ve bir protein yemeyin. Bu, birçok sindirim problemine neden olacaktır. Nişastalar alkalin olan enzimlere ihtiyaç duyarlar, bu nedenle sadece diğer sebzelerle yenmelidirler.

  – Proteinler, asidik enzimleri gerektirir, bu nedenle sadece nişastasız sebzeler ile yenmeleri gerekir.

  – Meyveler benzersiz bir enzim kümesine sahiptirler ve sabahları tek başına yenilirler.

  – Su yemeklerden önce ya da en iyi sindirim için yarım saat sonra tüketilmelidir.

  – Beraber yenmesi ve yenmemesi gereken yiyecekler vardır. Sindirim sisteminin işlevini yerine getirebilmesi için beraber yenmemesi gereken gıdalardan kaçınmalısınız.

   

  birbiriyle yenmemesi gerekenler

   

  Beraber Yenmemesi Gereken Yiyecekler

   

  Protein ve Nişasta

  Bu kombinasyon, dünyadaki tüm kültürlerdeki en yaygın kaynaklardan biridir ancak kaçınılmalıdır.

   

  Nişasta ve Şeker

  Nişasta ve şekeri birleştirmek, farklı şekilde sindirilmiş iki baskın besleyici maddeyi yan yana koymaktır. Her biri farklı bir sindirim süreci gerektirir.

  Şekerler çok hızlı bir şekilde sindirilir, bu nedenle ince bağırsakta çabucak emilir. Öte yandan, nişastalar oldukça yavaş sindirilir, bu nedenle, bir yemekte nişasta ve şekeri birlikte yerseniz, bağırsağınızda şeker fermantasyonu riski taşırsınız.

  Yavaş ve eksik sindirilen disakaritler ve bağırsaklarda bulunan nişasta, daha fazla fermantasyon ve sonuçta şişkinliğe neden olur. Tüm bu fermente ve kötü sindirilmiş gıdalar, yağ oluşumuna neden olur.

   

  Nişasta ve Asit

  Hafif asidik ortamda çalışan tükrük enzimi ptyalin yardımıyla, ağızda sindirim başladığında, asitliği daha yüksek bir yiyecek yerseniz bu süreç bozulabilir.

  Nişasta önceden sindirilmediğinden dolayı, bu pankreasın daha da zor çalışmasına neden olur. Bu, nişastanın düzgün bir şekilde parçalanmamasına ve şekerlerin bağırsaklarda fermantasyon problemi yaratmasına neden olur. Bunun sonucunda, bağırsakta şişkinlik oluşur.

   

  Yağ ve Şeker

  Bu kombinasyon kişinin sindirimi için en olumsuz olanıdır. Bir gıdada şeker olduğunda suyun yüksek konsantrasyonu eşlik eder.

  Su ve yağ zıttır. Yağlı gıdalarla beraber şeker yerseniz şeker yağ ile karışır. Şeker sindirildiğinde parçalanır ve oldukça hızlı şekilde kan dolaşımında emilir. Bununla birlikte, yağ varlığı bu işlemi yavaşlatır.

  Yağ, mide duvarının eylemini engeller. Oradaki şeker, uygun sindirim için gerekli gastrik sıvılarla temas edemez. Şeker daha sonra sindirilmemiş halde mayalanmaya başlar. Bu da şişkinliğe neden olacaktır.

   

  Protein ve Şeker

  Yüksek proteinli gıdalar genellikle yağda yüksek olduğu için, yağlarla şeker kombinasyonu ile ilgili birçok aynı soruna neden olurlar. Bu nedenle bu kombinasyondan da kaçınılmalıdır.

   

  et ve yoğurt birlikte yenir mi

   

  Hangi Gıdalar Birlikte Yenmez?

  Ekmek ve Peynir: Nişasta ve protein

  Et ve Patates: Nişasta ve protein

  Şekerli hamur işi: Nişasta ve şeker

  Ekmek ve bal: Nişasta ve şeker

  Ekmek ve domates: Nişasta ve asit

  Ekmek ve elma: Nişasta ve asit

  Köri soslu pilav: Protein ve asit

  Ananaslı tavuk: Protein ve asit

  Avokado ile tatlı meyveler: Yağ ve şeker

  Peynir ve reçel: Yağ ve şeker

  Tatlı soslu etler: Protein ve şeker

  Meyve ile balık: Protein ve şeker

   

   

  Beraber Yenebilecekler

   

  Protein ve Yağ

  Protein açısından zengin gıdaların çoğu yağ açısından da yüksektir. Bu, olumlu bir kombinasyon, çünkü yağ sindirim sürecini yavaşlatır, böylece proteinlerin daha eksiksiz sindirimine izin verir.

  Nişastaların sindirimi karmaşıktır ve pityalin enzimi tarafından desteklenerek ağızda gerçekleşir. Yağların varlığı bu tükürük enzimini zayıflatsa da süreci uzatarak sindirimi geliştirir.

  Yağlar mide duvarının peristaltik hareketini yavaşlatır ve bu da proteinlerin sindirilmesine olanak tanır.

  Yağ ve nişastaların kombinasyonu, kolaylıkla aşılabilecek olumlu bir asidite seviyesi oluşturduğu için elverişlidir. Bu, yiyeceğin daha iyi sindirilmesini sağlar.

   

  Yağ ve Asit

  Asit, yağ üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir; bu durumda yağ çözülür ve sindirimi kolaylaştırır. Aksi takdirde yağ sindirim sisteminde iyi sonuç alınamayan kişilerin sindirim hastalıklarına neden olarak mideye yerleşebilir.

  Bu nedenle, çok yağlı bir yemek için asidik bir şey eklemek tavsiye edilir. Buna iyi bir örnek avokado ve limon suyudur.

   

  Şeker ve Asit

  Midenin üst kısmı bir depo odacığı görevi görür ve mide haznesinin ortasındaki gıdalar duvara dokunmaz ve bu nedenle fermente olmaya başlar.

  Sonuçta mide, nemli ve sıcaktır. Açıkçası, asit şekerlerin sindirimine yardımcı olur ve daha fazla fermantasyonu önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, yoğurt ve bal harika bir gıda kombinasyonu yaratır.

   

  birlikte tüketilmemesi gereken besinler

   

  Hangi Gıdalar Beraber Yenir?

  Ekmek ve Tereyağı: Nişasta ve yağ

  Spagetti ve Tereyağı: Nişasta ve yağ

  Avokado ve Limon: Yağlı ve asitli

  Peynir ve Domates: Yağ ve asit

  Ballı Yoğurt: Şeker ve asit

  Şekerli Ayran: Şeker ve asit

   

  Kötü gıda kombinasyonlarından kaçınarak uygun olanları yediğinizde, midenizin daha verimli çalışmasına ve daha az mücadele etmesine yardımcı olursunuz.

  Bu, günlük işlerinizi sürdürmek için daha fazla enerji sağlar çünkü sindirim için daha az enerji gereklidir. Ayrıca daha iyi uyursunuz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. diyetz dedi ki:

   Yazıda da belirtildiği gibi bir gıdanın protein olabilmesi için protein oranı en az yüzde on olmalıdır. Yoğurdun 100 gramındaki protein miktarı 3,5 gram. Bu yüzden protein değil asit olarak değerlendirilmiş. Cevizin 100 gramında 15.2 gram protein var. Bu yüzden ceviz protein olarak baz alınabilir.

  2. diyetz dedi ki:

   Hem sofra şekeri, hem de meyvelerdeki şeker…

  3. ceren dedi ki:

   Yogurdu asit olarak degerlendirmissiniz. Protein degil mi ? Bir de badem, ceviz gibi kuruyemisler yag mi yoksa protein mi

  4. ceren dedi ki:

   Iyi günler ,
   Burada sekerden kastettiginiz sofra sekeri mi ?

  BİR YORUM YAZ