Beraber Yenmesi ve Yenmemesi Gereken Yiyecekler

 

Yemek kombinasyonu, yani yiyeceklerin birbiriyle uyumu eski bir yeme felsefesidir. Beraber yenmemesi gereken gıdalar, hastalık, vücutta toksinlerin birikmesi ve sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir.

 

Bu yazıda” besin kombinasyonu nedir?” “hangi gıdalar birbiriyle yenirse rahatsızlıklara neden olur?” hangi gıdaları beraber yiyebiliriz?” sorularının yanıtlarını arayacağız.

 

 

 

Gıda ve Sağlık

 

Aşağıdaki kurallar, sağlıklı, genç ve enerjik bir vücuda sahip olmaya yardımcı olacaktır. Vücudun genel sağlığı iyi işleyen bağırsaklara bağlıdır.

 

Su, meyve suyu veya süt ile yemek yemeyerek ve çeşitli gıdaları uygun bir şekilde birleştirerek mide ve bağırsakları düzgün ve sorunsuz bir şekilde çalıştırmalıyız. Bu yönergeler araştırma ve deneylere dayanmaktadır.

 

1. Yemeklerle birlikte sıvı içmeyerek, sindirim sistemi daha verimli çalışır. Gıdayı sindirilebilir elementlere bölen enzimler seyreltildiğinde sorunlar ortaya çıkar.

 

Midede bulunan enzimlerin seyreltilmesi sindirim problemlerine neden olur ve bu da sağlık sorunları ile sonuçlanır. Bu nedenle, sıvı gıdaları yemekten yarım saat önce ve yedikten iki saat sonra tüketmeniz gerekir.

 

2. Midede düzgün şekilde birleştirilmiş gıda türleri sorunsuz sindirime neden olur. İçecek olan farklı yiyecek türlerine tepki olarak mide suları asidik veya alkalin hale gelir.

 

Örneğin, proteinleri parçalamak için midede bir asidik ortam yaratılır. Turunçgil meyveleri gibi asidik gıdalar, parçalanabilmek için alkalin bir ortam gerektirir. Portakal suyunun varlığı midede ve hazımsızlık sonuçlarında alkalin bir maddenin üretilmesine neden olur.

 

3. Midenizin ve bağırsaklarınızın fazla dolmadığı zaman işleyişinin daha da iyileştiğini fark edeceksiniz. Yaklaşık yirmi dakika içinde rahat tutabileceğiniz kadar yiyecek tüketmelisiniz.

 

Aslında ne kadar alıştığınıza bağlı olarak midenizin boyutunu kontrol edebilirsiniz. Günde üç defa yemek yemek ve yemekler arasında üç dört saat beklemek en iyisidir.

 

Örneğin, kahvaltı: sabah 9:00 öğlen yemeği: 13:00 ve akşam yemeği: 17:00 en uygun saatlerdir. Gün batımından sonra yemekten kaçının, çünkü vücut uyku moduna geçer ve sindirim durur. Ayrıca, boş bir mideyle daha iyi bir uyku çekersiniz.

 

 

 

Besin Maddeleri ve Sindirim Sistemindeki İşlevi

 

Proteinler: Proteinler polimerlerdir ve yirmi amino asitten oluşurlar. Amino asitlerden türetilmiş farklı proteinlerin sayısı oldukça fazladır.

 

Vücudumuzda üretmediğimiz sekiz amino asit var, dolayısıyla bu gerekli amino asitleri içeren gıdaları tüketmemiz gerekiyor. Bir gıdanın bir protein olarak kabul edilmesi için, bu gıdanın tipindeki diğer gıdalara olan proteinin oranı en az yüzde on olmalıdır.

 

Yağlar: Suda çözünmeyen ve tüm hücrelerde bulunan birçok maddeyi içerir. Birçok gıdada, proteinler ve yağlar genellikle birlikte bulunur. Proteinler yağlarla birlikte egemen olma eğilimindedir; Yağlar normal olarak proteinlere bağlıdır.

 

Şekerler: Süt şekeri ve sebze şekeri olarak ayrılırlar. Şekerler ve nişastalar karbonhidratlardır. Bununla birlikte, şekerler, nişastalardan başka gıdalarla birleştirildiğinde farklı davranır.

 

Meyveler genellikle yüzde on iki oranında bir şeker içeriğine sahiptir; bu nedenle şekerler meyvelerde dominant bir besindir. Öte yandan süt şekerleri, meyvelerdeki şekerlerden daha düşük bir yüzdeye sahiptir.

 

Nişastalar: Nişastalar, polisakaritler veya kompleks şekerler olarak bilinen bir gruba aittir. Bu, bitki hücrelerinde bulunan şekerin önemli bir şeklidir. Karpuz gibi tohumlarda ve otlarda baskın bir besin maddesidir. Nişastalar tükettiğimiz gıdalar açısından en önemlisidir.

 

Asitler: Asitlik derecelerinin yüksek olması nedeniyle normalde daha düşük bir ph değerine sahiptirler. Bunlar tükürük enzimi olan ptyalinin yavaşlamasına ve vücudun daha fazla gastrik sular üretmesine neden olan asitlerdir. Asidik gıdalar sirke, şarap sirkesi ve bira mayası içerir.

 

 

 

Sindirim Nasıl Çalışır?

 

Sindirim sistemi, ağızda başlayan ve anüsle biten uzun yol olan sindirim kanalından oluşur. Sindirim süreci temel olarak ayrışımdan biridir.

 

Bu, çeşitli maddeleri temel bileşenlerine ayırma sürecidir. Sindirim, gıdayı parçalayıp kendinize çeviren biyokimyasal süreci teşvik eden katalizör olan enzimler yardımıyla gerçekleşir.

 

Sindirim, tükrük bezlerinin yardım ettiği ağızda başlar. Ağızdan, özofagus olarak adlandırılan boru geçişinden aşağıya iner. Yemek daha sonra özofagustan mideye kadar yol alır.

 

Karın giderek doldurulan J şekilli bir organ olup, yemek midede katlanır, alt katman ilk önce ne yediğinizden oluşur ve her sonraki katman yediğiniz gıdaların geri kalanından oluşur.

 

Burada midede yiyecek gastrik suları ile karıştırılır ve karın kasları yoğrulur. Safra kesesi yağları emülsifiye etmek için safra kesesi tarafından salgılanır. Pankreas ayrıca yağları, karbonhidratları ve proteinleri sindirmek için olan üç sıvıyı da salgılar.

 

Yiyecek daha sonra ince bağırsağa gider, burada elementler parçalanır ve bağırsak duvarından emilir ve atık maddeleri ve suyu daha da ileriye götürür. Emilen besinler karaciğere kan dolaşımına giderek daha fazla işlenir.

 

Sindirim işlemini tamamlamak için kalın bağırsağın fonksiyonu önemlidir. Kalın bağırsakta su ve diğer sıvılar atık maddelerden uzaklaştırılır ve dışkılar oluşur ve kompaktlaştırılır ve nihayet anüs yoluyla dışarı atılır. Bu sindirim sürecinin kısa bir özetidir.

 

 

 

Beraber Yenmesi ve Yenmemesi Gereken Yiyecekler için Temel Kural

 

Kısacası, besin kombinasyonu için temel kurallar şunlardır:

 

Aynı yemekte bir nişasta ve bir protein yememektir. Bu, birçok sindirim problemine neden olacaktır. Nişastalar alkalin olan enzimlere ihtiyaç duyarlar, bu nedenle sadece diğer sebzelerle yenmelidirler.

 

Proteinler diğer taraftan asidik olan enzimleri gerektirirler, bu nedenle sadece nişastasız sebzeler ile yenmeleri gerekir.

 

Meyveler benzersiz bir enzim kümesine sahiptirler ve sabahları tek başına yenilirler. Su yemeklerden önce ya da en iyi sindirim için yarım saat sonra tüketilmelidir.

 

Beraber yenmesi ve yenmemesi gereken yiyecekler vardır. Sindirim sisteminin işlevini yerine getirebilmesi için beraber yenmemesi gereken gıdalardan kaçınmalısınız.

 

 

 

Beraber Yenmesi ve Yenmemesi Gereken Yiyecekler

 

 

Beraber Yenmeyecekler

 

Bir Protein ve Bir Nişastanın Birleştirilmesi:

Daha önce belirtildiği gibi, tüm kötü besin kombinasyonlarının temeli, aynı yemekte bir protein ve bir nişasta yemektir. Bu kombinasyon dünyadaki tüm kültürlerdeki en yaygın kaynaklardan biridir ancak kaçınılmalıdır.

 

Nişastayı Şekerle Birleştirmek:

Bir börek veya poğaça bile yediğinizde neden şişmanladığınızı merak ettiniz mi? Esas olarak kompozisyonu nedeniyle. Nişastayı ve şekeri birleştirmek, farklı şekilde sindirilmiş iki baskın besleyici maddeyi yan yana koymaktır. Her biri farklı bir sindirim süreci gerektirir.

 

Şekerler çok hızlı bir şekilde sindirilirler, bu nedenle ince bağırsakta çabucak emilirler. Öte yandan, nişastalar oldukça yavaş sindirilirler, bu nedenle, bir yemekte nişasta ve şekeri birlikte yerseniz, bağırsağınızda şeker fermantasyonu riski taşırsınız.

 

Yavaş ve eksik sindirilen disakaritler ve bağırsaklarda bulunan nişasta, daha fazla fermantasyon ve sonuçta şişkinliğe neden olur. Tüm bu fermente ve kötü sindirilmiş gıdalar, yağa neden olur.

 

Nişasta ve Asit Kombinasyon:

Hafif asidik ortamda çalışan tükrük enzimi ptyalin yardımıyla, ağızda sindirim başladığından beri, asitliği daha yüksek bir yiyecek yerseniz bu süreç bozulabilir.

 

Nişasta önceden sindirilmediğinden dolayı, bu pankreasın daha da zor çalışmasına neden olur. Bu, nişastanın düzgün bir şekilde parçalanmamasına ve şekerlerin bağırsaklarınızda fermantasyon problemi yaratmasına neden olur. Bunun sonucunda, bağırsakta şişkinlik oluşur.

 

Yağ ve Şekeri Birleştirmek:

Bu kombinasyon kişinin sindirimine karşı en olumsuz olanıdır. Bir gıdada şeker olduğunda suyun yüksek konsantrasyonu eşlik eder. Su ve yağ zıttır. Yağlı gıdalarla beraber şeker yerseniz şeker yağ ile karışır.

 

Şeker sindirildiğinde parçalanır ve oldukça hızlı şekilde kan dolaşımına emilir. Bununla birlikte, yağ varlığı bu işlemi yavaşlatır.

 

Yağ mide duvarı yoğurma eylemini engeller. Orada şeker, uygun sindirim için gerekli gastrik sıvılarla temas etmez. Şeker daha sonra sindirilmemiş halde mayalanmaya başlar. Daha önce belirtildiği gibi, şişkinliğe neden olacaktır.

 

Protein ile Şekerin Birleştirilmesi:

Yüksek proteinli gıdalar genellikle yağda yüksek olduğu için, yağlarla şeker kombinasyonu ile ilgili birçok aynı soruna neden olurlar. Bu nedenle bu kombinasyondan da kaçınılmalıdır.

 

 

 

Beraber Yenmeyecek Yiyeceklere Örnekler

 

Bu besin kombinasyonlarından kaçınmalısınız.

 

Ekmek ve Peynir: Nişasta ve protein
Et ve Patates: Nişasta ve protein
Şekerli hamur işi: Nişasta ve şeker
Ekmek ve bal: Nişasta ve şeker
Ekmek ve Domates: Nişasta ve asit
Ekmek ve Elma: Nişasta ve asit
Köri Soslu Pilav: Protein ve asit
Ananaslı Tavuk: Protein ve asit
Avokado ile Tatlı Meyveler: Yağ ve şeker
Peynir ve Reçel: Yağ ve şeker
Tatlı Soslu Etler: Protein ve şeker
Meyve ile Balık: Protein ve şeker

 

 

Beraber Yenebilecekler

 

Protein ve Yağ Birleştirme:

Normalde, protein açısından zengin gıdaların çoğunun yağda doğal olarak yüksek olduğunu görürüz. Bu, olumlu bir kombinasyon, çünkü yağ sindirim sürecini yavaşlatır, böylece proteinlerin daha eksiksiz sindirimine izin verir.

 

Nişasta ve Yağların Birleştirilmesi:

Nişastaların sindirimi karmaşıktır ve pürelin enzimi tarafından desteklenerek ağızda gerçekleşir. Ptyalin asitlerin varlığı ile ortadan kaldırıldığından ve yağlar genellikle yağın kokulu hale gelmesini önleyen antioksidanlar içeren bazı asitlerle eşleştirilir.

 

Yağların varlığı bu tükürük enzimini zayıflatsa da süreci uzatarak sindirimi geliştirir. Yağlar mide duvarı peristaltik hareketini yavaşlatır ve bu da proteinlerin sindirilmesine olanak tanır.

 

Yağ ve nişastaların kombinasyonu, kolaylıkla aşılabilecek olumlu bir asidite seviyesi oluşturduğu için elverişlidir. Bu, yiyeceğin daha iyi sindirilmesini sağlar.

 

Yağ ve Asitin Birleştirilmesi:

Asit, yağ üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir; asit, yağ üzerinde emülsifiye edici bir etkiye sahiptir, hemen hemen yağ çözülür ve sindirmeyi kolaylaştırır.

 

Aksi takdirde yağ sindirim sisteminde iyi sonuç alınamayan kişilerin sindirim hastalıklarına neden olarak mideye yerleşebilir. Bu nedenle, çok yağlı bir yemek için asidik bir şey eklemek tavsiye edilir. Buna iyi bir örnek avokado ve limon suyudur.

 

Şeker ve Asit:

Ptyalin enzimi tarafından desteklenen ağızda başlayan nişastanın sindirimi, şekerler stabilize edilmiş midede geçici olarak devam eder.

 

Şekeri dengeye sokan gastrik asit değildir ve meydana gelen herhangi bir fermantasyon, ptytalin yok edilmesinin bir sonucu değil, stabilize edilmemiş şekerlerin varlığı ile bağırsakta gastrik asit ile temas etmemiş ve bu da ptyalinin reaksiyonunu sürdürmesini engeller.

 

Midenin üst kısmı bir depo odacığı görevi görür ve mide haznesinin ortasındaki gıdalar duvara dokunmaz ve bu nedenle fermente olmaya başlar.

 

Sonuçta mideniz nemli ve sıcaktır. Açıkçası, asit yardımcı şekerler sindiriminde yardımcı olur ve daha fazla fermantasyonu önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, yoğurt ve bal harika bir gıda kombinasyonu yaratır.

 

 

 

Beraber Yenebilecek Yiyeceklere Örnekler

 

Ekmek ve Tereyağı: Nişasta ve yağ
Spagetti ve Tereyağı: Nişasta ve yağ
Avokado Limonlu: Yağlı ve asitli
Peynir ve Domates: Yağ ve asit
Ballı Yoğurt: Şeker ve asit
Şekerli Ayran: Şeker ve asit

 

Kötü gıda kombinasyonlarından kaçınarak uygun olanları yediğinizde, midenizin daha verimli çalışmasına ve daha az mücadele etmesine yardımcı olursunuz.

 

Bu, günlük işlerinizi sürdürmek için daha fazla enerji sağlar çünkü sindirim için daha az enerji gereklidir. Ayrıca daha iyi uyursunuz.

 

Genel olarak, sağlığınız gelişecek, çünkü daha iyi sindirim bağırsağınızda daha az bozulmuş gıdalara neden olacak ve bu vücudunuzdaki toksisite seviyelerini azaltacaktır.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. ceren dedi ki:

  Iyi günler ,
  Burada sekerden kastettiginiz sofra sekeri mi ?

  1. diyetz dedi ki:

   Hem sofra şekeri, hem de meyvelerdeki şeker…

 2. ceren dedi ki:

  Yogurdu asit olarak degerlendirmissiniz. Protein degil mi ? Bir de badem, ceviz gibi kuruyemisler yag mi yoksa protein mi

  1. diyetz dedi ki:

   Yazıda da belirtildiği gibi bir gıdanın protein olabilmesi için protein oranı en az yüzde on olmalıdır. Yoğurdun 100 gramındaki protein miktarı 3,5 gram. Bu yüzden protein değil asit olarak değerlendirilmiş. Cevizin 100 gramında 15.2 gram protein var. Bu yüzden ceviz protein olarak baz alınabilir.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: