Bektaşi Üzümü Faydaları ve Kullanımı | diyetz

Bektaşi Üzümü Faydaları ve Kullanımı

 

 

Amla olarak bilinen Bektaşi üzümü, besleyici zengin meyveleri ile ünlü bir ağaçtır. C vitamininin güçlü bir kaynağıdır ve ayrıca demir ve kalsiyum içerir.

 

Çok yönlü olduğu için sağlık konusunda bilinçli kitleler arasında son zamanlarda favori haline geldi. Bektaşi üzümünün en şaşırtıcı yararlarından bazıları şunlardır:

 

 

Yaşlanmayı yavaşlatır

Bektaşi üzümü süper bir besindir. Hücre hasarını azaltmada etkili olan antioksidanlar ile doludur. Serbest radikallerin (protein, DNA ve hücre zarlarının hasar görmesinden sorumlu olan) etkilerini azaltır ve böylece yaşlanma süreciyle etkili bir şekilde mücadele eder.

 

 

Boğaz ağrısına iyi gelir

Boğaz ağrınız varsa Bektaşi üzümü sizin için iyileştirici bir meyvedir. Bektaşi üzümü suyunu birkaç parça doğranmış zencefil ve bir çorba kaşığı bal ile karıştırılarak öksürük ve boğaz ağrısı için etkili bir tedavi yapabilirsiniz.

 

 

Kalp hastalıklarıyla mücadele eder

Yüksek kolesterol, kalp hastalığının önde gelen nedenidir. Bektaşi üzümü, kötü kolesterolün birikmesini azaltarak, kalp rahatsızlığı riskini indirger.

 

Aynı zamanda, iyi kolesterol yani HDL’yi artırarak, arterlerde tıkanmayı azaltır. Çalışmalar, kalp hastalığının ilk bulgusu olan kan damarı duvarlarının kalınlaşmasını önlemedeki faydalarını da bildirmektedir.

 

 

 

 

Diüretik aktiviteyi artırır

Diüretik bir meyve, idrara çıkma sıklığını ve hacmini geliştirir. İdrar işlemi, vücudunuzun istenmeyen toksinler, tuzlar ve ürik asidi serbest bırakmasına yardımcı olduğundan, Bektaşi üzümü tüketimi vücudunuzda detoks etkiye sahiptir.

 

 

Metabolik aktiviteyi artırır

Proteinin emilimini arttırma kabiliyeti nedeniyle, Bektaşi üzümü, metabolizma hızınızı artırmak için mükemmel bir yoldur. Metabolizma hızınız, vücudunuzun kaloriyi ne kadar hızlı yaktığıyla ilgilidir.

 

Arttırılması daha hızlı kilo kaybı, daha yüksek enerji seviyeleri ve yağsız kas kütlesinde genel bir artışa neden olacaktır.

 

 

Kan şekerini azaltır

Araştırmalar, polifenol bakımından zengin meyvelerin vücudun yüksek kan şekerinin oksidatif özelliklerinden korunduğunu gösteriyor.

 

Bektaşi üzümü böylece şeker hastalığına yakalanmış insanlar için terapötik olabilir. Aynı zamanda vücutta insülinin düzgün emiliminde yardımcı olur, böylece kan şekeri seviyelerini düşürür.

 

İlginizi Çekebilir  Resveratrol ve Takviyelerinin Sağlık Üzerindeki Etkileri

Bu nedenle diyabetli insanlar için paha biçilmez değerdedir ve günlük beslenmelerinin bir parçası olmalıdır.

 

 

Lif bakımından yüksektir

Bektaşi üzümü lif ve su içeriği bakımından yüksektir ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Lif, sağlıklı bağırsak hareketleri için şarttır. Bektaşi üzümü tüm sindirim süreci için mükemmeldir.

 

 

Bağışıklığı artırır

Bektaşi üzümü zengin bir antioksidan ve vitamin kaynağıdır ve tanenler içerir. Tanenler, polifenollerle birleştiklerinde, meyveyi serbest radikal bir toplayıcı yapar. Bunun anlamı, serbest radikallerin hücrelere verdiği zararı azaltır ve böylece vücudunuzun hastalıklarla mücadele kabiliyetini geliştirir.

 

 

Safra taşı oluşumunu engeller

Safra kesesi taşlarının birincil nedeni ekstra kolesteroldür. C vitamini, karaciğerde kolesterolü safra haline getirir. Bektaşi üzümünü düzenli olarak tüketmek, kolesterol birikiminin olasılığını ve aynı zamanda sinir bozucu safra taşı olasılığını azaltır.

 

 

Ülseri önler

Bektaşi üzümü anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı ülseri önlemenin harika bir yoludur. Vücuttaki asidite seviyesini azaltır ve böylece ülser oluşumunu önler. Ayrıca, ağız ülseri, C vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Bektaşi üzümü, C vitamini bakımından zengindir ve ülserden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 

 

İltihabı önler

Midede asit seviyesini düşürür ve mide yanmasına karşı mücadele eder. Aynı zamanda karaciğeri kontrol altında tutar ve sağlıksız toksinleri atar.

 

 

Göz estetiğini artırır

Düzenli tüketirseniz, Bektaşi üzümünün görme düzeyini geliştirdiği bilinmektedir. Ayrıca kaşıntılı, sulanmış ve ağrılı gözlerin iyileştirilmesine de yardımcı olur.

 

 

Kanı temizler

Bektaşi üzümü antioksidanlarla yüklü olduğu için bir kan temizleyici olarak görev yapar. Hemoglobin ve alyuvar hücrelerinin sayısını da artırır.

 

 

Kemikleri güçlendirir

Bektaşi üzümü, yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle ve aynı zamanda osteoklastları düşürdüğü için kemiklerin güçlendirilmesi için mükemmeldir. Bunlar, kemiklerden sorumlu hücrelerdir. Böylece düzenli olarak Bektaşi üzümü tüketmek, daha kuvvetli kemiklere neden olur.

 

 

Kabızlığı önler

Yüksek lif içeriğinden dolayı, Bektaşi üzümü sindirim sistemi için mükemmeldir. Bunun mutlu bir yan etkisi kabızlığa karşı etkili olmasıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Yağlı Saçlara Hızlı ve Doğal Çözümler

 

Sarılığı önler

Bektaşi üzümü, anti-bakteriyel özelliği nedeniyle sarılık ve iskorbüt gibi enfeksiyonları önler. Bektaşi üzümünü günlük olarak sıvı halde tüketmek, bu enfeksiyonları atlatmanın en etkili yoludur.

 

 

Kanser riskini azaltır

Bektaşi üzümü, antioksidanlar açısından zengin olduğundan, serbest radikallerle savaşır ve hücre hasarını azaltan süperoksit dismutaz, kanseri önlemede güçlü bir araç olarak davranır.

 

 

Karaciğeri korur

Araştırmalar, düzenli Bektaşi üzümü tüketiminin, alkolün karaciğerinizdeki kötü etkilerini ortadan kaldırabildiğini göstermiştir. Ayrıca, genellikle onlardan kaynaklanan oksidatif hasarı önler.

 

 

Cilde parlaklık verir

Bektaşi üzümü, C vitamini ile doludur, bundan dolayı cildinize yumuşak ve genç bir görünüm kazandırır. Cildi pul pul döküp ölü cilt hücrelerini ortaya çıkardığı bilinmektedir. Bektaşi üzümü suyu da yüz maskesi olarak kullanılabilir.

 

 

Cildi aydınlatır

Bektaşi üzümü, C vitamini nedeniyle deriyi hafifletmek için etkilidir.Bunun için aşağıdaki adımları izleyin.

 

Malzemeler

 • Yarım papaya
 • Ezilmiş Bektaşi üzümü
 • Bal

 

Hazırlanışı

 • Bir kasede papayı püre haline getirin.
 • Yarım tatlı kaşığı Bektaşi üzümü ve yarım tatlı kaşığı bal ekleyin.
 • Pürüzsüz olana kadar iyice karıştırın.
 • Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın.

 

 

Ciltteki renk değişikliğini azaltır

Bektaşi üzümünün pigmentasyonu azalttığı biliniyor. Bu konuda Bektaşi üzümü kullanılan en popüler yüz maskeleri şunlardır:

 

 

Bektaşi üzümü ile ovalama

Bu kuru ve normal ciltli insanlar için uygundur.

 

Malzemeler

 • Demirhindi ezmesi
 • Bektaşi üzümü tozu

 

Hazırlanışı

 • Bir çay kaşığı demirhindi ezmesine, bir çay kaşığı Bektaşi üzümü tozu ilave edin ve iyice karıştırın.
 • Yüze parmak uçlarınızla uygulayın. Yuvarlak hareketlerle cilde yavaşça masaj yapın.
 • 10 dakika sonra ılık suyla durulayın.

 

 

Bektaşi üzümü ve Avokado Maskesi

Bu kuru ciltli insanlar için uygundur.

 

Malzemeler

 • Bektaşi üzümü tozu
 • Bir avokado

 

Hazırlanışı

 • Pürüzsüz bir macun oluşturmak için Bektaşi üzümü tozunu bir çorba kaşığı suyla karıştırın.
 • Buna iki çorba kaşığı avokado posası ekleyin.
 • İyi karıştırın ve yüzünüze uygulayın.
 • 20 dakika sonra ılık su ile durulayın.

 

İlginizi Çekebilir  Tereyağının Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Besin Değeri

 

Bektaşi Üzümü Yüz Maskesi

Bu kuru ve yağlı ciltli insanlar için uygundur.

 

Malzemeler

 • Yoğurt
 • Bal
 • Ezilmiş Bektaşi üzümü

 

Hazırlanışı

 • İki çorba kaşığı yoğurt, bir çorba kaşığı bal ve bir çorba kaşığı ezilmiş Bektaşi üzümünü karıştırın.
 • Yüzünüze uygulayın. 20 dakika sonra durulayın.

 

 

Bektaşi Üzümü Yaşlanma Karşıtı Maske

Bu, yağlı ciltli insanlar için uygundur.

 

Malzemeler

 • Çay yaprakları
 • Bal
 • Ezilmiş Bektaşi üzümü

 

Hazırlanışı

 • Çay yapraklarını kaynatın,sıkın ve soğumaya bırakın.
 • Ezilmiş Bektaşi üzümüne, iki çorba kaşığı çay suyu ve bir çorba kaşığı bal ilave edin.
 • 10 dakika sonra uygulayın ve ılık suyla yıkayın.

 

 

Biti önler

Bektaşi üzümü yağı, bit için etkili bir tedavidir. Bektaşi üzümünü suda ıslatın ve bir gece bırakın. Macun kıvamına getirmek için onları ezin. Saçınızı yıkamak için bu macunu kullanın. Bu, bitten kurtulmanıza yardımcı olur. Düzenli olarak Bektaşi üzümü yağı kullanarak, kafa derisinin nemlendirilmesine ve kepeği önlemenize yardımcı olacaktır.

 

 

Saçların beyazlamasını engeller

Kafa derisine düzenli uygulanırsa, Bektaşi üzümü saçınızın doğal rengini korumaya ve gri renk oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

 

 

Saçınızın sağlıklı uzamasını sağlar

Bektaşi üzümü yağı, saçınıza düzenli uygulanırsa, kafa derisini ve kökleri besler, uzun ve sağlıklı saçları sağlar.

 

 

 

 

Bektaşi Üzümü Saç Güçlendirme Maskesi

 

Malzemeler

 • Bektaşi üzümü tozu
 • Yoğurt
 • Bal

 

Hazırlanışı

 • İki yemek kaşığı Bektaşi üzümü tozunu bir çorba kaşığı yoğurt ve bir çorba kaşığı su ile karıştırın.
 • Saç tellerine ve köklerine uygulayın. 30 dakika sonra ılık su ile durulayın.

 

Sonuç olarak;

Bektaşi üzümü harika ve çok yönlü bir meyvedir. Onun tıbbi faydaları, çok yönlülüğü ile birleştiğinde vücudunuza mükemmel bir katkı sağlar.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ