Basketbol Oynamanın Vücuda Faydaları Nelerdir?

  Basketbol Oynamanın Vücuda Faydaları Nelerdir?

  Basketbol, ​​dünya çapındaki popülaritesi nedeniyle pek çok beceri düzeyine ve yaşa uygun, eğlenceli bir spordur.

  Standart bir basketbol takımında her iki tarafta beş oyuncu bulunur. Ayrıca ikiye ikiye veya üçe üçe veya kendi başınıza da oynayabilirsiniz. Kapalı sahalar ile yıl boyunca basketbol oynamak mümkün.

  Oyunun temel amacı, çemberden topu geçirerek puan kazanmaktır. Diğer takımın basket atmasını önlemek için savunma stratejileri uygulanır.

  Basketbol oynamanın fiziksel, duygusal ve sosyal faydaları vardır ve genel sağlığı iyileştirir. İşte basketbolun faydaları

  Basketbolun Yararları Nelerdir?

  Kalbe faydalıdır

  Basketbol kalp sağlığı için harikadır. Hareket etmeyi içerdiğinden, kalp atış hızı artar. Kalbin sağlıklı olması için önemli olan dayanıklılığı sağlamya da yardımcı olur.

  İnme ve kalp hastalıkları riskini yaşamın ilerleyen zamanlarında azaltacaktır.

  2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre basketbol, ​​kalp-solunum zindeliği üzerinde olumlu bir etkisi olan istirahat kalp atış hızını artırıyor. Bu, kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinin daha düşük olmasıyla bağlantılıdır. 

  Kalori yakılmasını sağlar

  Tüm hızlı yanal hareketler, koşma ve atlama, daha fazla kalori yakmaya yardımcı olacak bir aerobik antrenman imkanı sunar.

  Bir saat boyunca oynanan basketbolda, 75 kilo ağırlığındaki bir kişi yaklaşık 600 kalori yakabilirken, 115 kilo ağırlığındaki kişi yaklaşık 900 kalori yakabilir.

  Kas dayanıklılığını güçlendirir

  Basketbol oynamak çeviklik, güç ve dayanıklılık gerektirir. Yüksek yoğunluklu, kısa süreli kas kasılmaları kullanarak hızla hareket etmeli ve yön değiştirmelisiniz.

  Ayrıca, kasların uzun süre tekrar tekrar kuvvet uygulama yeteneği olan kas dayanıklılığına da ihtiyacınız olacak. Basketbol oynayarak alt ve üst vücut kuvvetini oluşturmak için egzersizler yaparak kas dayanıklılığı artar.

  Kemik yapısını sağlamlaştırır

  Bu harika spor, kemik gücünü geliştirmeye ve inşa etmeye yardımcı olur. Yeni kemik dokusunun oluşmasını sağlar ve bu da kemikleri daha güçlü hale getirir.

  Vücudumuzdaki kaslar ve kemikler, kasların kemiğe karşı çekilmesini ve itilmesini içeren basketbol gibi bir fiziksel bir aktivite ile daha da güçlenir.

  Stresi azaltır

  Fiziksel aktivite yapmak, iyi hissettiren, mutluluk hormonu olan endorfin salgılar. Endorfin, rahatlamayı teşvik eder ve ağrıyı azaltır. Ayrıca depresyonu hafifletebilir, özgüven sağlayabilir ve iş performansını artırabilir.

  Basketbol oynamak, oyuna odaklanarak konsantrasyon becerilerini geliştirmeye de yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda farkındalığı geliştirmeye yardımcı olabilir. Bu araçlar, hayatınız diğer alanlarında kaygı ile başa çıkmada etkilidir.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Basketbol ya da başka bir spor, stresin azaltılmasına yardımcı olur.

  Stres azaldığında, daha fazla enerjiye sahip olacak ve yapmanız gerekenlere daha iyi odaklanacaksınız. Aynı zamanda sizi daha sosyal hale getirir, ki bu da depresyonun önlenmesine yardımcı olur.

  Stres azaldığında, bağışıklık sistemine de bir destek sağlar.

  Temel hareket becerilerini geliştirir

  Basketbol oynamak, gençlere gelişim için gerekli motor becerileri geliştirme fırsatı sunar. Bir araştırma basketbolun çocukların öğrenmesi gereken temel hareket becerilerini geliştirmedeki etkinliğine işaret eder.

  Basketbol oynamak motor koordinasyonu, esnekliği ve dayanıklılığı geliştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda hızı, çevikliği ve gücü teşvik eder.

  Bu becerilerin, sağlıklı bir vücut ağırlığı sağlama ve daha fazla fiziksel aktiviteyi teşvik etme üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bilinmektedir.

  Vücut kompozisyonunu iyileştirir

  Araştırmalar, basketbol oynamanın genel vücut kompozisyonu üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu buldular.

  Bir çalışmada, eğitimsiz erkekler, genel zindelik ve vücut kompozisyonu üzerinde olumlu bir etkisi olan 3 aylık sokak basketbol eğitimi aldı. Eğitimden sonra erkekler yağsız vücut kütlelerini artırdılar ve vücut yağ yüzdelerini düşürdüler.

  Kuvvet antrenmanı görevi görür

  Basketbol oynayarak mükemmel bir vücut antrenmanı yapmış olursunuz. Bu yağsız kas gelişmesine yardımcı olur. Alt sırt, boyun, deltoid ve çekirdek kasları geliştirmeye yardımcı olur.

  Aynı zamanda bacakları daha da güçlü hale getirir; çekim ve top sürme gibi hareketler kolları, el kaslarını ve bilek esnekliğini güçlendirir.

  Zihinsel gelişimi artırır

  Basketbol çok fazla fiziksel beceri gerektiren hızlı bir oyundur ama aynı zamanda ayak parmakları üzerine düşünmenizi gerektiren bir akıl oyunudur.

  Basketbol, eylemi doğru ve hızlı bir şekilde yürütebilmek ve topla etkili olan kararlar alabilmek için çok fazla odaklanma gerektirir.

  Ayrıca, rakipleri ve takım arkadaşlarını sürekli gözlemleyebilmek ve hareketlerine göre hızlı kararlar alabilmek için kişinin kendisini eğitmesi gerekir.

  Daha iyi koordinasyon sağlar ve motor becerileri geliştirir

  Basketbol, ​​tam vücut koordinasyonu yanında mükemmel el-göz koordinasyonu da gerektirir. Bu sporu oynarken, bu becerileri geliştirmeye yardımcı olmak için sizi eğitir.

  Top sürme, el-göz koordinasyonunu geliştirirken, zıplamalı atışlar, tam vücut koordinasyonu geliştirmek için imkan sunar.

  Güçlü bir vücuda sahip olmak, bu hareketleri daha kolay gerçekleştirmeye yardımcı olacaktır.

  Öz disiplin ve konsantrasyonu geliştirir

  Diğer sporlarda olduğu gibi, basketbol oynarken de takip edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kuralları ihlal ettiğinizde, ekibin yanı sıra sizin için de cezalar oluşur.

  Aynı zamanda daha rekabetçi ve adil olmayı teşvik ettiği için öz disiplin geliştirmeyi yardımcı olur. Ayrıca zihnin dikkatli ve uyanık kalmasını sağlar.

  Mekan ve vücut bilincini artırır

  Basketbol mekansal farkındalık gerektiren bir oyundur. Mükemmel bir atış yapmak için nerede konumlandığınızı veya etkili bir şekilde savunmayı nerede oynayacağınızı bilmeniz gerekir.

  Mekan ve beden hakkında bir farkındalığınız olduğunda, takım arkadaşınız veya rakibiniz bir atış yaptığında veya topu geçirdiğinde tam olarak nerede olmanız gerektiğini bileceksiniz.

  Mekansal farkındalık gelişmekle birlikte aynı zamanda denge sağlamaya da yardımcı olur.

  Güveni artırır

  Basketbol oynamanın en iyi yararlarından biri, kişinin güvenini artırmasıdır. İyi bir oyuncu olmak ve harika bir takımın üyesi olmak, benlik saygısını artırır ve daha fazla güven kazanmayı sağlar.

  Güveniniz arttığında, yeteneklerinize olan inancınız da artar. Kendinizi güvende hissetmek, yaşamınızı daha iyi bir hale getirerek yaşamınızla yüzleşmenizi sağlar ve hayatın her alanında olumlu bir etkiye sahiptir.

  Oyun sahasındaki başarı hayatın diğer alanlarına da yayılabilir, kendinize ve yeteneklerinize inancınız olduğunu fark edersiniz.

  Takım ruhunu teşvik eder

  Basketbol oynamak, bir topluluk duygusu ve takım çalışması geliştirmeye yardımcı olur. Farklı geçmişlere sahip insanlarla olumlu bir şekilde etkileşim kurma şansı tanır, bu da kişinin bakış açısını genişletir.

  Ayrıca, performansın sonucu ne olursa olsun adil ve nezaketli oynamayı öğrenirsiniz.

  İletişim becerilerini geliştirir

  Takım arkadaşıyla etkileşime giren oyuncu, sözlü ve sözsüz olarak iletişim kurmanın yeni yollarını öğrenebilir. 

  Büyük olasılıkla bir oyun veya antrenman öncesinde, sırasında ve sonrasında iletişim kurmak için zaman olacaktır.

  İster daha sık konuşmayı, ister sessiz kalmayı tercih edin, olumlu iletişim becerileri atletik, kişisel ve profesyonel yaşamına fayda sağlayacaktır.

  Basketbol Oynamak için İpuçları

  Maça çıkmadan önce her zaman ısının ve eklemlerinizi ve kaslarınızı gerin. Maçtan sonra ise gerinme hareketleri yaparak soğumayı ihmal etmeyin.

  Basketbol fiziksel olarak zorlu bir oyundur. Vücudu düzenli aralıklarla nemlendirmek için bol miktarda sıvı tüketilmesi önemlidir.

  Fiziksel taleplerden dolayı, kendinizi esnek ve güçlü tutmanız önemlidir.

  Bu sporu fitness rutininin bir parçası olarak, uzun yıllar boyunca fiziksel ve zihinsel olarak zinde ve aktif kalmayı sağlar.

  Sonuç olarak;

  Basketbol forma girmenin ve aktif kalmanın mükemmel bir yoludur. Orta veya yorucu bir yoğunlukta oynayabilirsiniz. Biraz zaman ayırmak güç, esneklik ve dayanıklılık kazanmaya yardımcı olabilir.

  Zıplarken ve döndürürken vücudunuzu farklı şekillerde hareket ettirmeyi öğreneceksiniz. Ayrıca, farklı kişilerle bağlantı kurma ve iyi bir takım arkadaşı olmak için çalışma fırsatına sahip olacaksınız.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ