Basketbol Oynamanın İnanılmaz Sağlık Faydaları | diyetz

  Basketbol Oynamanın İnanılmaz Sağlık Faydaları

   

   

  Basketbolu seviyor musunuz?

   

  Bu sporu yaparsanız, daha uzun ve daha güçlü büyüyeceğinizi duymuş olmalısınız.

   

  Bu spor, sadece daha uzun boylu ve daha güçlü olmanızı sağlamakla kalmaz aynı zamanda size diğer sağlık yararları da sunar.

   

   

   

  Basketbol nedir?

   

  Basketbol tüm dünyada çok sevilen bir spordur. Herhangi bir yerde herhangi bir zamanda rahatlıkla oynandığı ve rekabetçi bir oyun olduğu için genellikle tercih edilen popüler bir spor türüdür.

   

  Ayrıca tüm vücudunuzu kullanmayı gerektirdiği için egzersiz yapmak için harika bir yöntemdir. Atlama ve koşmayı içeren hızlı tempolu bir oyundur.

   

  Zinde ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak bir spor türü arıyorsanız, bazı sağlık faydası ile birlikte basketbol mükemmel bir seçimdir.

   

  Basketbolun sağlık yararları aşağıda listelenmiştir…

   

   

   

   

  Kardiyovasküler Sağlığı Teşvik Eder

   

  Basketbol kalp sağlığınız için harikadır. Hareket etmeyi içerdiğinden, kalp atış hızınız artar. Kalbinizin sağlıklı olması için önemli olan dayanıklılığı sağlamanıza da yardımcı olur.

   

  İnme ve kalp hastalıkları riskini yaşamınızın ilerleyen zamanlarında azaltacaktır.

   

   

   

  Kalori Yakılmasını Sağlar

   

  Kilo vermek mi istiyorsunuz? Basketbol oynayın!

   

  Tüm hızlı yanal hareketler, koşma ve atlama, size çok fazla kalori yakmanıza yardımcı olacak bir aerobik antreman imkanı sunar.

   

  Her saat başı oynanan basketbol için, 75 kilo ağırlığındaki bir kişi yaklaşık 600 kalori yakabilirken, 115 kilo ağırlığındaki kişi yaklaşık 900 kalori yakabilir.

   

   

   

  Kemik Yapısını Sağlamlaştırır

   

  Bu harika sporun fiziksel talepleri, kemik gücünü geliştirmeye ve inşa etmeye yardımcı olur. Ağırlık taşımayı içeren herhangi bir fiziksel aktivite, yeni kemik dokusunun oluşmasını sağlar ve bu da kemikleri daha güçlü hale getirir .

   

  Vücudunuzdaki kaslar ve kemikler, kasların kemiğe karşı çekilmesini ve itilmesini içeren fiziksel bir aktivite olduğundan, basketbolla daha da güçlenir.

   

   

   

  Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

   

  Basketbol ya da başka bir spor yapmak, stresin azaltılmasına yardımcı olur.

   

  Stres azaldığında, daha fazla enerjiye sahip olacak ve yapmanız gerekenlere daha iyi odaklanacaksınız. Aynı zamanda sizi daha sosyal hale getirir, ki bu da depresyonun önlenmesine yardımcı olur.

   

  Stres azaldığında, bağışıklık sisteminize bir destek sağlar.

   

   

   

  Kuvvet Antrenmanı Sağlar

   

  Basketbol oynayarak mükemmel bir vücut antrenmanı yapmış olursunuz. Bu yağsız kas gelişmesine yardımcı olur. Alt sırt, boyun, deltoid ve çekirdek kaslarınızı geliştirmeye yardımcı olur.

   

  İlginizi Çekebilir  Yabani Havuç Nedir, Faydaları Nelerdir?

  Aynı zamanda bacaklarınızı daha da güçlü hale getirir ve çekim ve top sürme gibi hareketler kollarınızı, el kaslarınızı ve bilek esnekliğinizi güçlendirir.

   

   

   

  Zihinsel Gelişimi Artırır

   

  Basketbol çok fazla fiziksel beceri gerektiren hızlı bir oyundur ama aynı zamanda ayak parmaklarınız üzerinde düşünmenizi gerektiren bir akıl oyunudur.

   

  Basketbol, eylemi doğru ve hızlı bir şekilde yürütebilmeniz ve topla etkili olan kararlar alabilmeniz için çok fazla odaklanmanızı gerektirir.

   

  Ayrıca, rakiplerinizi ve takım arkadaşlarınızı sürekli gözlemleyebilmeniz ve hareketlerine göre hızlı kararlar alabilmeniz için kendinizi eğitmenizi gerektirir.

   

   

   

  Daha İyi Koordinasyon Sağlar ve Motor Becerilerini Geliştirir

   

  Basketbol, ​​tam vücut koordinasyonu yanında mükemmel el-göz koordinasyonu gerektirir. Bu sporu oynarken, bu becerileri geliştirmeye yardımcı olmak için size eğitim verir.

   

  Top sürme, el-göz koordinasyonunu geliştirirken, zıplamalı atışlar, tam vücut koordinasyonu geliştirmek için size imkan sunar.

   

   

   

  Öz Disiplin ve Konsantrasyonu Geliştirir

   

  Diğer sporlarda olduğu gibi, basketbol oynarken de takip edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kuralları ihlal ettiğinizde, ekibinizin yanı sıra sizin için de cezalar oluşur.

   

  Aynı zamanda daha rekabetçi ve adil olmanızı teşvik ettiği için önemli olan öz disiplin geliştirmenize yardımcı olur. Ayrıca zihninizi odaklanmış ve uyanık tutar.

   

   

   

  Mekan ve Vücut Bilincini Artırır

   

  Basketbol mekansal farkındalık gerektiren bir oyundur. Mükemmel bir atış yapmak için nerede konumlandırıldığınızı veya etkili bir şekilde savunmayı nerede oynayacağınızı bilmeniz gerekir.

   

  Mekan ve beden hakkında bir farkındalığınız olduğunda, takım arkadaşınız veya rakibiniz bir atış yaptığında veya topu geçirdiğinde tam olarak nerede olmanız gerektiğini bileceksiniz.

   

  Mekansal farkındalığınız geliştirildiğinde, aynı zamanda dengede olmanıza yardımcı olur.

   

   

   

  Güveni artırır

   

  Basketbol oynamanın en iyi yararlarından biri, kişinin güvenini arttırmasıdır. İyi bir oyuncu olmak ve harika bir takımın üyesi olmak, benlik saygınızı arttırmak ve daha fazla güven kazanmanıza yardımcı olmak için harikalar yaratabilir.

   

  Güveniniz arttığında, yeteneklerinize olan inancınız da artar. Kendinizi güvende hissetmek, yaşamınızı daha iyi bir hale getirerek yaşamınızla yüzleşmenizi sağlar ve hayatınızın her alanında olumlu bir etkiye sahiptir.

   

  Basketbolda yer alan hızlı tempolu aksiyon, dünyanın en heyecanlı oyunlarından biri olmasını sağlıyor. Sayısız fayda sağlaması da ek yararlarını oluşturuyor.

   

  Hem yetişkinler hem de çocuklar için harika bir oyundur. Eğer hem fiziksel hem de zihinsel olarak size birçok fayda sağlayacak bir spor oynamak istiyorsanız, bu sizin için bir seçenek olacaktır.

   

  İlginizi Çekebilir  Gıdalardaki Kolesterol Zararlı mı? Kolesterol İçeren Besinler

   

   

  İpuçları

   

  Maça çıkmadan önce her zaman ısının ve eklemlerinizi ve kaslarınızı gerin. Maçtan sonra ise gerinme hareketleri yaparak soğumayı ihmal etmeyin.

   

  Basketbol fiziksel olarak zorlu bir oyun. Vücudunuzu düzenli aralıklarla tekrar nemlendirebilmeniz için bol miktarda sıvının tüketilmesi önemlidir.

   

  Fiziksel taleplerden dolayı, kendinizi esnek ve güçlü tutmanız önemlidir.

   

  Bu sporu fitness rutininizin bir parçası yaparak, uzun yıllar boyunca fiziksel ve zihinsel olarak zinde ve aktif kalmanızı sağlayabilirsiniz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ