Basit Şeker Nedir, Nelerde Bulunur?

   

  Basit şekerler, bir tür karbonhidrattır. Karbonhidratlar, üç temel makro besinden biridir; diğer ikisi ise protein ve yağdır.

  Basit şekerler meyvelerde ve sütte doğal olarak bulunur veya ticari olarak üretilir ve tatlandırmak, bozulmayı önlemek veya doku kazandırmak için gıdalara eklenir.

  Bu yazıda, “basit şekerler nelerdir?” ve sağlımızı nasıl etkiler? hakkında bilgiler bulacaksınız.

   

  basit şekerli yiyecekler

   

  Basit Şeker Nedir?

  Karbonhidrat; sakaritler adı verilen tek, çift veya çoklu şeker molekülleri içeren moleküllerdir. Gram başına dört kalori sağlar ve vücutta tercih edilen enerji kaynağıdır.

  İki ana karbonhidrat türü vardır : basit ve karmaşık(kompleks) karbonhidrat. Aralarındaki fark, içerdikleri şeker moleküllerinin sayısıdır.

   

  Basit şeker nelerde bulunur?

  Basit karbonhidratlar – basit şekerler olarak da bilinir – bir veya iki şeker molekülü içerir, oysa kompleks karbonhidratlar üç veya daha fazla şeker molekülüne sahiptir. Basit şeker, mono veya disakkarit olabilir.

   

   

  Monosakkaridler

  Monosakaritler en basit karbonhidratlardır, çünkü vücudumuz onları daha fazla parçalayamaz. Fruktoz dışında vücut bunları hızlı ve kolay bir şekilde emer. Üç tür monosakarit vardır:

   

  Glikoz

  Meyve ve sebzeler doğal glikoz kaynaklarıdır. Aynı zamanda şurup, şeker, bal, sporcu içecekleri ve tatlılarda da bulunur.

   

  Fruktoz

  Fruktozun birincil besin kaynağı meyvedir, bu yüzden fruktoz genellikle meyve şekeri olarak adlandırılır.

   

  Galaktoz

  Galaktozun ana besin kaynağı laktoz, peynir, tereyağı ve yoğurt gibi süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerdir.

   

   

  Disakkaritler

  Disakaritler birbirine bağlanmış iki şeker molekülünden (veya iki monosakaritten) oluşur. Vücudumuz bağlı monosakaritleri emilmeden önce parçalamak zorundadır. Üç tür disakkarit vardır:

   

  Sükroz (glukoz + fruktoz)

  Sükroz – sofra şekeri – şeker kamışı veya pancardan elde edilen doğal bir tatlandırıcıdır. İşleme sırasında gıdalara katılır ve meyve ve sebzelerde de doğal olarak bulunur.

   

  Laktoz (glukoz + galaktoz)

  Süt şekeri olarak da bilinir, süt ve süt ürünlerinde laktoz bulunur.

   

  Maltoz (glikoz + glikoz)

  Maltoz, bira ve malt likörleri gibi malt içeceklerde bulunur.

   

   

  Fazla şeker tüketimi sağlığa zararlıdır

  Şeker kelimesi birçok insanda olumsuz bir çağrışıma neden olur. Meyve ve sebzeler, doğal olarak şeker içerir ve sağlığa faydalıdırlar. Ancak şekerli içecekler, şekerler ve tatlılar gibi ilave şeker birçok sağlık sorununa neden olur.

  İlave şeker tüketiminin artması, obezite, kalp hastalığı ve kanser riskinin de artmasına neden olmaktadır.

   

   

  Obezite

  Beslenme alışkanlıkları ve tüketilen gıdaların değişmesi ile birlikte obezite, dünyada yükselen bir çıtaya sahiptir. Diyabet, kalp hastalığı ve kanser dahil ciddi sağlık risklerine neden olabilir.

  Ek olarak, şişmanlığın tedavisi son derece maliyetlidir. Sağlıklı kiloda olan insanlarla karşılaştırıldığında, obez olan kişiler sağlık hizmetlerine her yıl binlerce lira harcıyor.

  Obezitenin nedeni çok tartışılmaktadır ve altında yatan tek bir faktör yoktur. Çok fazla şeker ve şekerli yiyeceklerin tüketiminin önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir.

  Şekerli yiyecek ve içecekler, çok kalorilidir ve zamanla kilo alımına neden olur. Ayrıca şekerli yiyecekler çok lezzetli olduklarından aşırı yemeyi kolaylaştırır ve bu da kilo alma riskini daha fazla artırır.

   

   

  Kalp hastalığı

  Kalp hastalığı, dünyada ölümlerin önde gelen nedenidir. En çok aterosklerozdan kaynaklanır – bu durum kalbe giden, daralmalara ve sertleşmelere neden olan kan damarlarının iç duvarlarında plakların biriktiği anlamına gelir. Bu, kalp krizine yol açabilecek kan akışını azaltır.

  Bazı çalışmalar, ilave şekerden çok fazla kalori almanın, kalp hastalığı için bilinen bir risk faktörü olan yüksek trigliseritlere yol açabileceğini göstermiştir.

   

   

  Kanser riskini artırır

  Şekerli yiyeceklerin tüketimi, iltihabı ve oksidatif stresi artırır. İltihap ve oksidatif stresin azı karar, çoğu zarar.

  Çok fazlası kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açabilir. Şekerin bazı hormonların seviyesini yükselterek kanser riskini arttırdığı da düşünülmektedir.

   

   

  Gıda etiketlerine dikkat!

  Hiç tahmin etmeyeceğiniz yiyeceklerde ilave şeker olabilir. Örneğin; ketçap… Yiyeceklerin paketindeki bileşen listesini okumak, ilave şekeri belirlemenize yardımcı olur. Şekerin isimleri şunlardır:

   

  – Susuz dekstroz

  – Esmer şeker

  – Pudra şekeri

  – Mısır şurubu

  Yüksek fruktozlu mısır şurubu (HCFS)

  – Bal

  Akçaağaç şurubu

  – Şeker kamışı

  – Sabır otu nektarı

  – Ham şeker

   

   

  Basit şeker tamamiyle kötü değil

  Aşırı tüketildiğinde şekerin sağlığımıza zararlı olduğunu biliyoruz. Ancak her suçu da şekere bağlamamak gerekir.

  Araştırmalar, şekerin yalnızca beslenmenizin çok fazla miktarını içerdiğinde veya şekerden ihtiyacınız olandan daha fazla kalori almanız durumunda sağlık için tehlikeli hale geldiğini göstermektedir.

  Basit şekerler, meyve, sebze ve süt gibi çok çeşitli sağlıklı yiyeceklerde doğal olarak bulunur.

  Bu yiyecekler, basit şeker içeren gıdalardır ayrıca vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lif gibi beslenmenize faydalı önemli besinler de sağlar.

   

  Sonuç olarak;

  Basit şekerler, bir (monosakarit) veya iki (disakarit) şeker molekülüne sahip karbonhidratlardır.

  Meyve ve sebzeler gibi birçok sağlıklı gıda doğal olarak şeker içerir ve sağlığınıza fayda sağladıkları için yenmelidir. Ancak ilave şeker, obezite ve artmış kalp hastalığı ve kanser riski ile bağlantılıdır.

  Bir ürünün ne kadar ilave şeker içerdiğini , besin değerlerine bakarak veya içerik listesini okuyarak öğrenebilirsiniz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ