Baş Ağrısı için Doğal Çözümler | diyetz

Baş Ağrısı için Doğal Çözümler

 

Baş ağrısı, birçok insanın günlük olarak uğraştığı ortak bir koşuldur. Günlük hayatınızı zorlaştırır. Baş ağrısı türleri arasında en sık görüleni kan basıncına bağlı baş ağrısı türüdür. Küme baş ağrısı türü acı vericidir ve gruplar halinde veya “kümeler” halinde oluşurken, migren orta-şiddetli tip baş ağrısıdır.

 

Birçok ilaç baş ağrısı semptomlarını gidermek için kullanılıyor olsa da, etkili, doğal tedaviler de mevcuttur. İşte baş ağrısından kurtulmak için etkili ev çareleri…

 

 

 

Yeterli su için

Yetersiz nemlendirme baş ağrısı oluşturmanıza neden olabilir. Gerçekten, çalışmalar, kronik dehidrasyonun, başağrısı ve migrenin ortak bir nedeni olduğunu göstermiştir. 

 

Yeterli su içmenin, çoğu dehidrasyon yaşayan bireyde baş ağrısı semptomlarını 30 dakika ile üç saat arasında gidereceği belirtilmektedir.

 

Dehidrasyon baş ağrılarını önlemek için , gün boyunca yeterli miktarda su içmeye ve zeytinyağlı yemekler yemeye çalışın.

 

 

 

 

Magnezyum Alın

Magnezyum, kan şekeri kontrolü ve sinir iletimini içeren sayısız fonksiyonlar için önemli bir mineraldir. İlginçtir, magnezyumun baş ağrısı için güvenli, etkili bir ilaç olduğu da belirtilmektedir.

 

Kanıtlar, sık migren çeken insanlarda magnezyum eksikliğinin daha yaygın olduğunu göstermektedir. Çalışmalar günde 600 mg oral magnezyum sitrat tedavisinin hem migrende baş ağrısı sıklığını hem de şiddetini azaltmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Bununla birlikte, magnezyum takviyeleri almak, bazı insanlardaki ishal gibi sindirim yan etkilere neden olabilir; bu nedenle baş ağrısı semptomlarını tedavi ederken daha küçük bir dozla başlamak en iyisidir.

 

 

 

Alkolü Sınırlayın

Çalışmalar alkolün sık baş ağrısı yaşayanların yaklaşık üçte birinde migreni tetikleyebileceğini göstermiştir. Alkolün birçok insanda gerginliğe ve küme baş ağrısına neden olduğu da belirtilmiştir.

 

Bu bir vazodilatatördür yani kan damarlarını genişletir ve kanın daha serbest akmasını sağlar. Vazodilatasyon bazı insanlarda baş ağrısına neden olabilir. Aslında, baş ağrısı, kan basıncı ilaçları gibi vazodilatörlerin sık görülen bir yan etkisidir.

 

Ek olarak, alkol diüretik olarak görev yapar ve vücudun sık idrara çıkması yoluyla sıvı ve elektrolit kaybetmesine neden olur. Bu sıvı kaybı dehidrasyona neden olabilir, bu da baş ağrılarını kötüleştirebilir.

 

 

 

Yeterli Uyuyun

Uyku eksikliği birçok yönden sağlığınıza zararlı olabilir ve hatta bazı insanlarda baş ağrısı oluşturabilir. Örneğin, bir çalışma her gece altı saatten az uyuyanlarda ve daha uzun uyuyanlarda baş ağrısı sıklığını ve ciddiyetini karşılaştırdı.

 

İlginizi Çekebilir  Mutluluğun Yolu Dopamin Eksikliğini Gidermekten Geçer

Daha az uyuyanların daha sık ve şiddetli baş ağrıları olduğunu buldular. Maksimum yarar sağlamak için gece başına yedi ila dokuz saatlik uyku hedefleyin.

 

 

 

Histamin Oranı Yüksek Gıdalardan Kaçının

Histamin vücutta doğal olarak bulunur ve bağışıklık, sindirim ve sinir sistemlerinde rol oynayan bir kimyasaldır. Eski peynirler, fermente edilmiş yiyecekler, bira, şarap, füme balıklar ve işlenmiş etler gibi belirli gıdalarda da bulunur.

 

Araştırmalar, histamin tüketenlerin migrene hassas olanlarda migrene neden olabileceğini önermektedir Bazı insanlar, histaminleri doğru bir şekilde salamazlar, çünkü enzimlerin yıkılmasından sorumlu olan enzimlerin fonksiyon bozukluğuna sahiptirler. 

 

Histamin açısından zengin gıdalardan kaçınmak, sık baş ağrısı yaşayan insanlar için yararlı bir strateji olabilir.

 

 

 

Uçucu Yağlar kullanın

Uçucu yağlar , çeşitli bitkilerden aromatik bileşikler içeren yüksek konsantrasyonlu sıvılardır. Onların birçok terapötik faydası vardır ve çoğunlukla topikal olarak kullanılır.

 

Nane ve lavanta uçucu yağları baş ağrısı yaşadığınızda özellikle yararlıdır. Şakaklara nane esans yağı uygulamak, gerilim baş ağrısı belirtilerini azaltır.

 

Bu arada lavanta yağı, üst dudağa uygulandığında migren ağrısını ve buna bağlı semptomları azaltmada son derece etkilidir.

 

 

 

B Kompleks Vitamin Deneyin

B vitaminleri, vücutta birçok önemli rol oynayan bir grup suda çözünür mikro besin maddesidir. Örneğin, nörotransmitter sentezine katkıda bulunurlar ve gıdanın enerjiye dönüşmesine yardımcı olurlar.

 

Bazı B vitaminleri baş ağrısına karşı koruyucu bir etkiye sahip olabilir. Birçok çalışma, B vitamini takviyelerinin riboflavin (B2), folat, B12 ve piridoksin (B6), baş ağrısı semptomlarını azaltabileceğini göstermiştir.

 

B-kompleks vitaminleri sekiz B vitamini içerir ve doğal olarak baş ağrısı semptomlarını tedavi etmek için güvenli, düşük maliyetli bir yoldur.

 

B vitaminleri, suda çözünür olduklarından ve herhangi bir fazla miktarı idrar yoluyla atılır düzenli olarak alınmaları güvenli sayılır.

 

 

 

Ağrıyı soğuk kompres ile yatıştırın

Soğuk kompres kullanmak, baş ağrısı semptomlarınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Soğuk kompreslerin boyuna veya baş bölgesine uygulanması inflamasyonu azaltır, sinir iletimini yavaşlatır ve kan damarlarını daraltır ve bunların hepsi baş ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

 

Soğuk bir kompres yapmak için suya dayanıklı bir torbayı buz ile doldurun ve yumuşak bir havluyla sarın. Baş ağrısını hafifletmek için boyun, baş veya şakakların arkasına uygulayın.

 

 

 

Koenzim Q10

Koenzim Q10 (CoQ10), vücutta doğal olarak üretilen ve gıdanın enerjiye dönüşmesine yardımcı olan ve güçlü bir antioksidan olarak işlev gören bir maddedir.

 

İlginizi Çekebilir  Oksidatif Stres Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araştırmalar, CoQ10 takviyelerini almanın baş ağrısı tedavisinde etkili ve doğal bir yol olabileceğini göstermiştir.

 

Örneğin, 80 kişiden oluşan bir çalışma, günde 100 mg CoQ10 takviyesinin migren sıklığını, ciddiyetini ve uzunluğunu azalttığını göstermiştir.

 

Sık migren geçiren 42 kişinin de bulunduğu bir başka çalışma, gün boyunca üç adet 100 mg CoQ10 dozunun migren sıklığını ve migrenle ilişkili bulantı gibi semptomları azalttığını buldu.

 

 

 

Eliminasyon Diyetini Deneyin

Araştırmalar gıda intoleranslarının bazı insanlarda baş ağrısını tetikleyebileceğini gösteriyor. Belirli bir gıdanın sık baş ağrısına neden olup olmadığını anlamak için, baş ağrısı semptomlarıyla ilgili gıdaları ortadan kaldıran bir eliminasyon diyeti deneyin.

 

Eski peynir, alkol, çikolata, narenciye ve kahve, migren hastalarında en çok bildirilen gıda tetikleyicileri arasındadır. Bir küçük çalışmada, 12 haftalık eliminasyon diyeti, insanlarda yaşanan migren baş ağrısı sayısını azalttı.

 

 

 

Çay veya Kahve gibi Kafeinli İçecekleri Tüketin

Çay ya da kahve gibi kafein içeren içecekler, baş ağrınızda rahatlama sağlayabilir.

 

Kafein, ruh halinizi iyileştirir, uyanıklığı arttırır ve kan damarlarını daraltır, bunların hepsi baş ağrısı semptomları üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

 

Aynı zamanda, ibuprofen ve asetaminofen gibi baş ağrısı tedavisinde kullanılan yaygın ilaçların etkinliğini artırmaya yardımcı olur.

 

Bununla birlikte, düzenli olarak büyük miktarlarda kafein tüketir ve aniden bırakırsanız, kafeinin geri çekilmesinin baş ağrısına neden olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle sık sık baş ağrısı çeken insanlar kafein alımına dikkat etmelidir.

 

 

 

Akupunktur deneyin

Akupunktur Geleneksel Çin tıbbı tekniğidir ve vücutta belirli noktaları teşvik etmek için ince iğneleri deriye sokmayı içerir. Bu uygulama, birçok çalışmada baş ağrısı semptomlarında bir azalmayla bağlantılı olmuştur.

 

4.400’den fazla insanın katıldığı 22 araştırmanın gözden geçirilmesi, akupunkturun ortak migren ilaçları kadar etkili olduğunu ortaya koymuştur.

 

Bir başka çalışmada, akupunkturun, kronik migreni tedavi etmek için kullanılan bir antikonvülzan ilaç olan topiramattan daha etkili ve daha güvenli olduğu bulunmuştur.

 

Kronik baş ağrılarını tedavi etmek için doğal bir yol arıyorsanız, akupunktur iyi bir seçim olabilir.

 

 

 

Yoga ile rahatlayın

Yoga uygulanması, stresin hafifletilmesi, esnekliğin artırılması, ağrının azaltılması ve genel yaşam kalitesinin yükseltilmesi için mükemmel bir yoldur. Yoga, baş ağrısı yoğunluğunu ve sıklığını azaltmanıza bile yardımcı olabilir.

 

Bir çalışma, kronik migreni olan 60 kişide yoga tedavisinin etkilerini araştırdı. Baş ağrısı sıklığı ve yoğunluğu, hem konvansiyonel bakım kullananlara kıyasla hem yoga terapisi hem de konvansiyonel bakım alan kişilerde daha fazla azalmıştır.

 

İlginizi Çekebilir  Lactobacillus Rhamnosus Faydaları Nedir?

Bir başka çalışmada, üç ay boyunca yoga uygulayan kişilerin, baş ağrısı sıklığı, şiddeti ve ilişkili semptomlarında, yoga yapmayanlara kıyasla belirgin bir azalma olduğu bulundu.

 

 

 

Güçlü Kokulardan Kaçının

Parfüm ve temizlik ürünleri gibi güçlü kokular bazı kişilerin baş ağrısı geliştirmesine neden olabilir. Migren veya baş ağrısı yaşayan 400 kişinin katıldığı bir araştırma, özellikle parfümlerin güçlü kokularının sıklıkla baş ağrısını tetiklediğini ortaya koymuştur.

 

Kokuya karşı bu aşırı duyarlılığa osmofobi denir ve kronik migreni olan kişilerde yaygın olarak görülür.

 

Kokulara duyarlı olabileceğinizi düşünüyorsanız, parfüm, sigara dumanı ve kuvvetli kokulu gıdalardan kaçınmak migren ağrısı şansınızı azaltabilir.

 

 

 

Nitratlardan ve Nitritlerden Kaçının

Nitratlar ve nitritler , bakteri gelişimini önleyerek onları taze tutmak için sosisli sandviç, sosis gibi öğelere ilave edilen yaygın gıda koruyucularındandır. Bazı insanlarda bunları içeren gıdaların baş ağrısını tetiklediği gösterilmiştir.

 

Nitritler kan damarlarının genişlemesine neden olarak baş ağrısını tetikleyebilir. Nitritlere maruz kalmanızı en aza indirgemek için işlenmiş et miktarını sınırlayın ve mümkün olduğunca nitrat içermeyen ürünler seçin.

 

 

 

Zencefili Deneyin

Zencefil kökü antioksidanlar ve anti-inflamatuar maddeler de dahil olmak üzere pek çok faydalı bileşik içerir. Kronik migreni olan 100 kişiden birinde 250 mg zencefil tozu migren ağrısını azaltmada geleneksel baş ağrısı ilacı sumatriptan kadar etkili bulundu.

 

Dahası, zencefil bulantı ve kusmayı, şiddetli baş ağrılarıyla ilişkili yaygın semptomları azaltmaya yardımcı olur. Zencefil tozunu kapsül şeklinde alabilir veya taze zencefil kökü ile güçlü bir çay yapabilirsiniz.

 

 

 

Egzersiz Yapın

Baş ağrısı sıklığını ve ciddiyetini azaltmanın en basit yollarından biri fiziksel aktivite yapmaktır. 92.000’den fazla insanın katıldığı büyük bir çalışma, düşük bir fiziksel aktivite seviyesinin açık bir şekilde baş ağrısı riski ile ilişkili olduğunu gösterdi.

 

Etkinlik düzeyinizi artırmanın birçok yolu vardır ancak en kolay yöntemlerden biri gün boyunca attığınız adım sayısını artırmaktır.

 

Sonuç olarak;

Birçok kişi sık görülen baş ağrılarından olumsuz etkilenir, doğal ve etkili tedavi seçeneklerine yönelir.

 

Yoga, takviyeler, uçucu yağlar ve beslenme değişiklikleri, baş ağrısı semptomlarını azaltmak için doğal, güvenli ve etkili yöntemlerdir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ