Baş Ağrısına Doğal Çözüm Yolları | diyetz

  Baş Ağrısına Doğal Çözüm Yolları

   

  Baş ağrısı, birçok insanın günlük olarak uğraştığı ortak bir sorundur. Günlük hayatı zorlaştırır. 

  Birçok ilaç, baş ağrısı semptomlarını gidermek için kullanılıyor olsa da, etkili ve evde uygulanabilecek doğal tedaviler de mevcuttur. İşte evde baş ağrısına doğal çözüm

   

   

  baş ağrısı doğal çözüm

   

   

  Baş Ağrısı için Doğal Çözüm

   

  Yeterli su için

  Vücutta nemin az olması, baş ağrısına neden olabilir. Çalışmalar da, kronik dehidrasyonun, baş ağrısı ve migrenin ortak bir nedeni olduğunu göstermiştir. 

  Yeterli su içmenin, çoğu dehidrasyon yaşayan kişilerde baş ağrısı semptomlarını 30 dakika ile üç saat arasında gidereceği belirtilmektedir.

  Dehidrasyondan kaynaklanan baş ağrısını önlemek için, gün boyunca yeterli miktarda su içmeye ve zeytinyağlı yemekler yemeye çalışın.

   

   

  Magnezyum alın

  Magnezyum, kan şekeri kontrolü ve sinir iletimini içeren sayısız fonksiyonlar için önemli bir mineraldir. Magnezyumun baş ağrısı için güvenli, etkili bir ilaç olduğu da belirtilmektedir.

  Kanıtlar, sık migren yaşayan insanlarda magnezyum eksikliğinin daha yaygın olduğunu göstermektedir.

  Bunun için magnezyum bakımından zengin yiyeceklerle beslenebilir veya magnezyum hapı kullanabilirsiniz.

   

   

  Alkolü sınırlayın hatta uzak durun

  Çalışmalar alkolün sık baş ağrısı yaşayanların yaklaşık üçte birinde migreni tetikleyebileceğini göstermiştir.

  Alkol kan damarlarını genişletir ve kanın daha serbest akmasını sağlar. Bu da bazı insanlarda baş ağrısına neden olabilir. 

  Ek olarak, alkol diüretik olarak görev yapar ve vücudun sık idrara çıkması yoluyla sıvı ve elektrolit kaybetmesine neden olur. Bu sıvı kaybı, dehidrasyona neden olabilir ve baş ağrısını kötüleştirir.

   

   

  Yeterli uyuyun

  Uyku eksikliği birçok yönden sağlığa zararlıdır ve hatta bazı insanlarda baş ağrısına neden olabilir. Örneğin, bir çalışma her gece altı saatten az uyuyanlarda ve daha uzun uyuyanlarda baş ağrısı sıklığını ve ciddiyetini karşılaştırdı.

  Daha az uyuyanların daha sık ve şiddetli baş ağrıları olduğunu buldular. Bunun için geceleri yedi ila dokuz saat uyumak gerekir.

   

   

  Histamin oranı yüksek yiyeceklerden kaçının

  Histamin vücutta doğal olarak bulunan ve bağışıklık, sindirim ve sinir sistemlerinde rol oynayan bir kimyasaldır. Eski peynir, fermente edilmiş yiyecekler, bira, şarap, füme balık ve işlenmiş etler gibi belirli gıdalarda bulunur.

  Araştırmalar, histamin tüketmenin, yatkın kişilerde migrene neden olabileceğini belirtmektedir. Bazı insanlar, histaminleri doğru bir şekilde salamazlar, çünkü enzimlerin yıkılmasından sorumlu olan fonksiyon bozukluğuna sahiptirler. 

  Histamin açısından zengin yiyeceklerden kaçınmak, sık baş ağrısı yaşayan insanlar için yararlı olabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Birlikte Yenmesi ve Yenmemesi Gerekenler

   

  Uçucu yağlar kullanın

  Uçucu yağlar, çeşitli bitkilerden elde edilen, aromatik bileşikler içeren yüksek konsantrasyonlu sıvılardır. Birçok terapötik faydası vardır ve çoğunlukla topikal olarak kullanılır.

  Nane ve lavanta uçucu yağları baş ağrısı için özellikle yararlıdır. Şakaklara nane esans yağı uygulamak, baş ağrısı belirtilerini azaltır.

  Bu arada lavanta yağı, üst dudağa uygulandığında migren ağrısını ve buna bağlı semptomları azaltmada son derece etkilidir.

   

   

  B kompleks vitamin deneyin

  B vitaminleri, vücutta birçok önemli rol oynayan suda çözünür mikro besin maddesidir. Örneğin, nörotransmitter sentezine katkıda bulunurlar ve gıdanın enerjiye dönüşmesine yardımcı olurlar.

  Bazı B vitaminleri baş ağrısına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Birçok çalışma, B vitamini takviyelerinin -riboflavin (B2), folat, B12 ve piridoksin (B6) gibi-, baş ağrısı semptomlarını azaltabileceğini göstermiştir.

  B kompleks vitaminleri sekiz B vitamini içerir ve doğal olarak baş ağrısı semptomlarını tedavi etmek için güvenlidir.

   

   

  Ağrıyı soğuk kompres ile yatıştırın

  Soğuk kompres yapmak, baş ağrısı semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Soğuk kompres uygulanan baş bölgesinde inflamasyon azalır, sinir iletimi yavaşlar ve kan damarları daralır ve bunların hepsi baş ağrısını azaltır.

  Soğuk kompres yapmak için buz torbasını havluya sarın ve boyun, baş veya şakakların arkasına uygulayın.

   

   

  Koenzim Q10

  Koenzim Q10 (CoQ10), vücutta doğal olarak üretilen ve gıdanın enerjiye dönüşmesine yardımcı olan ve güçlü bir antioksidan olarak işlev gören bir maddedir.

  Araştırmalar, CoQ10 takviyelerini almanın baş ağrısı tedavisinde etkili ve doğal bir yol olabileceğini göstermiştir.

  Örneğin, 80 kişiden oluşan bir çalışma, günde 100 mg CoQ10 takviyesinin migren sıklığını, ciddiyetini ve uzunluğunu azalttığını göstermiştir.

  Sık migren geçiren 42 kişinin bulunduğu bir başka çalışma, gün boyunca üç adet 100 mg CoQ10 dozunun migren sıklığını ve migrenle ilişkili bulantı gibi semptomları azalttığını buldu.

   

   

  Kafeinli içecekler tüketin

  Çay ya da kahve gibi kafein içeren içecekler, baş ağrısını rahatlatabilir.

  Kafein, ruh halini iyileştirir, uyanıklığı artırır ve kan damarlarını daraltır, bunların hepsi baş ağrısı semptomları üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

  Ancak düzenli olarak büyük miktarlarda kafein tüketir ve aniden bırakırsanız, kafeinin geri çekilmesi baş ağrısına neden olabilir.

   

   

  Güçlü kokulardan kaçının

  Parfüm ve temizlik ürünleri gibi güçlü kokular bazı kişilerin baş ağrısı yaşamasına neden olabilir. Migren veya baş ağrısı yaşayan 400 kişinin katıldığı bir araştırma, özellikle parfümlerin güçlü kokularının sıklıkla baş ağrısını tetiklediğini ortaya koymuştur.

  Kokuya karşı bu aşırı duyarlılığa osmofobi denir ve kronik migreni olan kişilerde yaygın olarak görülür.

  Kokulara duyarlı olabileceğinizi düşünüyorsanız, parfüm, sigara dumanı ve kuvvetli kokulu gıdalardan kaçınmak, migren ağrısı riskini azaltır.

   

  İlginizi Çekebilir  Bamyanın Faydaları, Zararları, Besin Değeri ve Kalorisi

   

  Nitrat ve nitritlerden kaçının

  Nitratlar ve nitritler, bakteri gelişimini önleyerek onları taze tutmak için sosisli sandviç, sosis gibi öğelere ilave edilen yaygın gıda koruyucularındandır. Bazı insanlarda bunları içeren gıdaların baş ağrısını tetiklediği belirtilmektedir.

  Nitritler kan damarlarının genişlemesine neden olarak, baş ağrısını tetikleyebilir. Nitritlerle teması en aza indirgemek için işlenmiş et tüketmemeye dikkat edin ve mümkün olduğunca nitrat içermeyen ürünler seçin.

   

   

  Zencefil kullanın

  Zencefil kökü antioksidanlar ve anti-inflamatuar maddeler de dahil olmak üzere pek çok faydalı bileşik içerir. 

  Zencefil bulantı ve kusmayı, şiddetli baş ağrılarıyla ilişkili yaygın semptomları azaltmaya yardımcı olur. Zencefil tozunu kapsül şeklinde alabilir veya taze zencefil kökü ile çay yaparak içebilirsiniz.

   

   

  Egzersiz yapın

  Baş ağrısı sıklığını ve ciddiyetini azaltmanın en basit yollarından biri fiziksel aktivite yapmaktır. 92.000’den fazla insanın katıldığı büyük bir çalışma, düşük bir fiziksel aktivite seviyesinin açık bir şekilde baş ağrısı riski ile ilişkili olduğunu gösterdi.

  Etkinlik düzeyini artırmanın birçok yolu vardır ancak en kolay yöntemlerden biri gün boyunca attığınız adım sayısını artırmaktır.

   

  Sonuç olarak;

  Birçok kişi sık görülen baş ağrılarından olumsuz etkilenir, doğal ve etkili tedavi seçeneklerine yönelir.

  Takviyeler, uçucu yağlar ve beslenme değişiklikleri, baş ağrısı semptomlarını azaltmak için doğal, güvenli ve etkili yöntemlerdir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ