Barbunyanın Besin Değeri Nedir, Kaç Kalori? | diyetz

Barbunyanın Besin Değeri Nedir, Kaç Kalori?

 

Barbunya baklagillere özgü bir fasulye çeşididir. Çok tüketilen bir gıda ürünü ve dünya genelinde önemli bir protein kaynağıdır. Barbunyanın farklı çeşitleri, desenleri ve renkleri vardır; beyaz, krem, siyah, kırmızı, mor, lekeli, çizgili ve benekli.

 

 

Barbunya Besin Değeri

Barbunya, esas olarak karbonhidrat ve liften oluşur fakat aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır. Aşağıdaki tabloda, barbunya kalori değerleri ve içerdiği besin maddeleri hakkında bilgi bulabilirsiniz:

 

 

100 gram haşlanmış barbunya besin içeriği  

Miktar
Barbunya kalori                                                 127                                                             
Su% 67
Protein8.7 g
Karbonhidrat22,8 g
Barbunya şeker oranı0.3 g
Lif6.4 g
Yağ0.5 g
Doymuş0.07 g
Tekli doymamış0.04 g
Çoklu doymamış0.28 g
Omega-30.17 g
Omega-60.11 g
Trans yağ~

 

 

Barbunya Protein

Protein açısından zengindir. Bir bardak haşlanmış barbunya (177 g) toplam kalori içeriğin % 27’sini oluşturan yaklaşık 15 gram protein içerir.

Fasulye proteinlerinin besin kalitesi hayvan proteinlerinden daha düşük olmasına rağmen, fasulye gelişmekte olan ülkelerdeki birçok insan için uygun fiyatlı bir alternatiftir. En zengin bitkisel protein kaynaklarındandır.

Barbunyadaki en çok bilinen protein, duyarlı bireylerde alerjik reaksiyonlara neden olabilecek “phaseolin” dır. Ayrıca lektin ve proteaz inhibitörleri gibi proteinleri de içerir.

 

İlginizi Çekebilir  Göz Altındaki Morluklara Hint Yağı

 

 

Barbunya karbonhidrat mı?

Barbunya esas olarak karbonhidrattan oluşur. Barbunyadaki karbonhidratlar, toplam kalori içeriğin yaklaşık % 72’sini oluşturan nişastadır. Nişasta ağırlıklı olarak amiloz ve amilopektin adı verilen uzun glikoz zincirlerinden oluşur.

Barbunya, nişastanın diğer besin kaynaklarının çoğuna kıyasla nispeten yüksek bir amiloz oranına (% 30-40) sahiptir. Amiloz, amilopektin kadar iyi sindirilemez.

Bu nedenle, barbunya nişastası, yavaş sindirimli karbonhidrat olarak adlandırılır. Sindirimi daha uzun sürer ve barbunyayı diyabetli insanlar için özellikle yararlı kılan diğer nişasta türlerinden daha düşük ve daha kademeli kan şekeri artışı sağlar.

Barbunyanın glisemik indeksi çok düşüktür. Aslında, barbunya nişastası kan şekeri dengesi üzerinde diğer birçok yüksek karbonhidratlı gıdadan daha faydalı bir etkiye sahiptir.

 

 

Lifler

Barbunyanın lif oranı yüksektir. Kilo vermede önemli rol oynayan  dirençli nişasta içerir. Ayrıca, bazı insanlarda ishale ve gaza neden olabilecek alfa-galaktozidler olarak bilinen çözünmez lifler de içerir.

Dirençli nişasta ve alfa-galaktozidler, prebiyotik olarak işlev görür. Yararlı bakteriler tarafından fermente edilir, büyümelerini teşvik ederek kolona ulaşıncaya kadar sindirim sisteminden geçerler.

Bu sağlıklı liflerin fermentasyonu, bütirat, asetat ve propiyonat gibi kısa zincirli yağ asitlerinin oluşumuyla sonuçlanır bu da kolon sağlığını iyileştirerek, kolon kanseri riskini azaltır.

 

 

Barbunya Vitamin Değeri

Barbunya çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Barbunya vitaminleri şöyledir;

 

Molibden

Özellikle tohum, tahıl ve bakliyatta bulunan bir eser element olan molibden bakımından yüksektir.

 

Folat

Folik asit veya B9 vitamini olarak da bilinen folat, gebelikte özellikle önemlidir.

 

Demir

Vücutta çok önemli fonksiyonlara sahip olan önemli bir mineraldir. Demir, barbunyadaki fitat içeriğinden ötürü çok az emilir.

 

Bakır

Genellikle düşük seviyelerde bulunan bir antioksidan eser elementtir. Barbunya ile birlikte, bakırın en iyi besin kaynakları sakatat etleri, deniz ürünleri ve fındıktır.

 

İlginizi Çekebilir  Enerji Kaynağı Mineraller

Manganez

Özellikle tahıllar, baklagiller, meyveler ve sebzelerde bulunur.

 

Potasyum

Kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olabilecek temel bir besindir.

 

K1 Vitamini

Fillokinon olarak da bilinen K1 vitamini, kan pıhtılaşması için önemlidir.

 

Fosfor

Neredeyse tüm gıdalarda bulunan bir mineraldir.

 

 

Diğer Bitki Bileşikleri

Barbunya, sağlık üzerinde çeşitli etkileri olabilecek biyoaktif bitki bileşiklerinin her çeşidini içerir.

 

İzoflavonlar

Soya fasulyesinde yüksek miktarda bulunan antioksidanlardır. Kadın cinsiyet hormonu östrojene benzerlik gösterdikleri için fitoöstrojenler olarak sınıflandırılırlar.

 

Antosiyaninler

Barbunyanın kabuğunda bulunan renkli antioksidanların oluşturduğu bir aile. Kırmızı barbunyanın rengi temel olarak pelargonidin olarak bilinen bir antosiyanin kaynaklıdır.

 

Phytohaemagglutinin

Çiğ barbunyada, özellikle kırmızıda lektin (protein) yüksek miktarda bulunur. Pişirme ile ortadan kalkar.

 

Fitik asit

Tüm yenilebilir tohumlarda bulunan fitik asit (fitat), demir ve çinko gibi çeşitli minerallerin emilimini bozar. Barbunyayı ıslatmak fitik asit içeriğini azaltır.

 

Nişasta blokerleri

Alfa-amilaz inhibitörleri olarak da bilinen bir lektin sınıfı. Sindirim sistemindeki karbonhidratların emilimini engeller veya geciktirir, ancak pişirme ile pasif hale gelir.

 

Sonuç olarak;

Barbunya mükemmel bir bitkisel protein kaynağıdır. Ayrıca çeşitli mineraller, vitaminler, lifler, antioksidanlar ve diğer benzersiz bitki bileşikleri bakımından zengindir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ