Barbunyanın Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

Barbunya baklagillere özgü bir fasulye çeşididir. Çok tüketilen bir gıda ürünü ve dünya genelinde önemli bir protein kaynağıdır.

Barbunyanın farklı çeşitleri, desenleri ve renkleri vardır; beyaz, krem, siyah, kırmızı, mor, lekeli, çizgili ve benekli.

Barbunya Besin Değeri

Barbunya, esas olarak karbonhidrat ve liften oluşur fakat aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır. Aşağıdaki tabloda, barbunya kalori değerleri ve içerdiği besin maddeleri hakkında bilgi bulabilirsiniz:

100 gram haşlanmış barbunya besin içeriği  

  Miktar
Barbunya kalori                      127                                                             
Su % 67
Protein 8.7 g
Karbonhidrat 22,8 g
Barbunya şeker oranı 0.3 g
Lif 6.4 g
Yağ 0.5 g
Doymuş 0.07 g
Tekli doymamış 0.04 g
Çoklu doymamış 0.28 g
Omega-3 0.17 g
Omega-6 0.11 g
Trans yağ ~

Barbunya Protein

Barbunya protein açısından zengindir. Bir bardak haşlanmış barbunya (177 g) toplam kalori içeriğin % 27’sini oluşturan yaklaşık 15 gram protein içerir.

Fasulye proteinlerinin besin kalitesi hayvan proteinlerinden daha düşük olmasına rağmen, fasulye gelişmekte olan ülkelerdeki birçok insan için uygun fiyatlı bir alternatiftir. En zengin bitkisel protein kaynaklarındandır.

Barbunyadaki en çok bilinen protein, duyarlı bireylerde alerjik reaksiyonlara neden olabilecek “phaseolin” dır. Ayrıca lektin ve proteaz inhibitörleri gibi proteinleri de içerir. 

Barbunya karbonhidrat mı?

Barbunya esas olarak karbonhidrattan oluşur. Barbunyadaki karbonhidratlar, toplam kalori içeriğin yaklaşık % 72’sini oluşturan nişastadır. Nişasta ağırlıklı olarak amiloz ve amilopektin adı verilen uzun glikoz zincirlerinden oluşur.

Barbunya, nişastanın diğer besin kaynaklarının çoğuna kıyasla nispeten yüksek bir amiloz oranına (% 30-40) sahiptir. Amiloz, amilopektin kadar iyi sindirilemez.

Bu nedenle, barbunya nişastası, yavaş sindirimli karbonhidrat olarak adlandırılır. Sindirimi daha uzun sürer ve barbunyayı diyabetli insanlar için özellikle yararlı kılan diğer nişasta türlerinden daha düşük ve daha kademeli kan şekeri artışı sağlar.

Barbunyanın glisemik indeksi çok düşüktür. Aslında, barbunya nişastası kan şekeri dengesi üzerinde diğer birçok yüksek karbonhidratlı gıdadan daha faydalı bir etkiye sahiptir.

Barbunya Lif İçeriği

Barbunyanın lif oranı yüksektir. Kilo vermede önemli rol oynayan  dirençli nişasta içerir. Ayrıca, bazı insanlarda ishale ve gaza neden olabilecek alfa-galaktozidler olarak bilinen çözünmez lifler de içerir.

Dirençli nişasta ve alfa-galaktozidler, prebiyotik olarak işlev görür. Yararlı bakteriler tarafından fermente edilir, büyümelerini teşvik ederek kolona ulaşıncaya kadar sindirim sisteminden geçerler.

Bu sağlıklı liflerin fermentasyonu, bütirat, asetat ve propiyonat gibi kısa zincirli yağ asitlerinin oluşumuyla sonuçlanır bu da kolon sağlığını iyileştirerek, kolon kanseri riskini azaltır.

Barbunya Vitamin Değeri

Barbunya çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Barbunya vitaminleri şöyledir; 

Molibden

Özellikle tohum, tahıl ve bakliyatta bulunan bir eser element olan molibden bakımından yüksektir.

Folat

Folik asit veya B9 vitamini olarak da bilinen folat, gebelikte özellikle önemlidir. 

Demir

Vücutta çok önemli fonksiyonlara sahip olan önemli bir mineraldir. Demir, barbunyadaki fitat içeriğinden ötürü çok az emilir.

Bakır

Genellikle düşük seviyelerde bulunan bir antioksidan eser elementtir. Barbunya ile birlikte, bakırın en iyi besin kaynakları sakatat etleri, deniz ürünleri ve fındıktır.

Manganez

Özellikle tahıllar, baklagiller, meyveler ve sebzelerde bulunur. 

Potasyum

Kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olabilecek temel bir besindir.

K1 Vitamini

Fillokinon olarak da bilinen K1 vitamini, kan pıhtılaşması için önemlidir. 

Fosfor

Neredeyse tüm gıdalarda bulunan bir mineraldir. 

Diğer Bitki Bileşikleri

Barbunya, sağlık üzerinde çeşitli etkileri olabilecek biyoaktif bitki bileşiklerinin her çeşidini içerir. 

İzoflavonlar

Soya fasulyesinde yüksek miktarda bulunan antioksidanlardır. Kadın cinsiyet hormonu östrojene benzerlik gösterdikleri için fitoöstrojenler olarak sınıflandırılırlar. 

Antosiyaninler

Barbunyanın kabuğunda bulunan renkli antioksidanların oluşturduğu bir aile. Kırmızı barbunyanın rengi temel olarak pelargonidin olarak bilinen bir antosiyanin kaynaklıdır.

Phytohaemagglutinin

Çiğ barbunyada, özellikle kırmızıda lektin (protein) yüksek miktarda bulunur. Pişirme ile ortadan kalkar. 

Fitik asit

Tüm yenilebilir tohumlarda bulunan fitik asit (fitat), demir ve çinko gibi çeşitli minerallerin emilimini bozar. Barbunyayı ıslatmak fitik asit içeriğini azaltır.

Nişasta blokerleri

Alfa-amilaz inhibitörleri olarak da bilinen bir lektin sınıfı. Sindirim sistemindeki karbonhidratların emilimini engeller veya geciktirir, ancak pişirme ile pasif hale gelir.

Barbunya Fasulyesinin Faydaları Nelerdir?

Diyabet tedavisine yardımcı olur

Amerikan Diyabet Derneği’ne göre, fasulye genel olarak kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir. 

Barbunya ayrıca, her ikisi de kan şekerinin yükselmesini önleyen çözünür ve çözünmez lifler içerir. Çözünmeyen lif, kolesterol seviyelerini de düşürmeye yardımcı olur.

Yüksek kolesterol, şeker hastaları ile ilgili başka bir sorundur. Düşük glisemik indeks sayesinde barbunya fasulyesi diyabet diyetine katkı sağlar.

Kalbi korur

Barbunya da dahil olmak üzere fasulye tüketiminin kalp hastalığı riskini azalttığı bulunmuştur. Diğer çalışmalarda, barbunya yemek, daha düşük LDL kolesterol (kötü kolesterol) seviyelerine ve HDL kolesterol (iyi kolesterol) seviyelerinde bir artışa yol açmıştır. Çözünür lifin kolonik fermantasyonunun kötü kolesterol seviyelerini düşürdüğü bulunmuştur.

Barbunya fasulyesi ayrıca kan basıncı seviyelerini düzenlediği bilinen bir başka önemli besin olan potasyum açısından da zengindir. 

Kanseri önlemeye yardımcı olur

Barbunya, kanserle mücadeleye yardımcı olan olağanüstü antioksidan kaynağıdır. İçerdiği lif, çeşitli sindirim kanseri türleriyle savaşmaya yardımcı olur.

Araştırmalar ayrıca yüksek flavonol alımını kanser riskinin azalmasına bağlamıştır. Fasulye yüksek konsantrasyonda flavonol içerdiğinden kanser hastaları için faydalı olabilir.

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’ne göre, barbunya fasulyesindeki lignanlar ve saponinler kanserle savaşma yeteneğine sahiptir.

Kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur

Barbunya fasulyesindeki kalsiyum ve magnezyum kemikleri güçlendirebilir ve kemik erimesini önleyebilir. Çekirdekteki folat eklem sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Bazı araştırmalar, barbunya fasulyesinin protein içeriği nedeniyle (orta miktarda pürin içerse bile) gut hastaları için iyi olabileceğini göstermektedir.

Vücut geliştirmede yararlıdır

Barbunya, karbonhidrat bakımından zengin olduğundan, antrenmanda sürekli enerji sağlar. Barbunya ayrıca tüm gerekli amino asitleri vücuda sunan bir besin olan protein içerir. 

Barbunya fasulyesi, kalori bakımından yoğundur ve bu vücut geliştiriciler için büyük bir artı olabilir. Fasulyedeki magnezyum protein sentezinde önemli bir rol oynar – besin aynı zamanda kas kasılmasına ve gevşemesine yardımcı olur.

Barbunyanın Hamilelere Faydaları

Barbunya fasulyesinin en iyi yanı, protein, lif, demir ve antioksidanlar içermesidir – hepsi özellikle hamilelik sırasında oldukça önemlidir.

Hamilelik sırasında kan hacmi artar ve bu, daha fazla hemoglobin üretmek için daha fazla demire ihtiyaç olduğu anlamına gelir. Folat ile birlikte demir de bebeğin bilişsel gelişimine yardımcı olur.

Barbunya fasulyesindeki lif, hamile sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bunun nedeni, bu dönemde hormonların sindirim süreciyle etkileşime girerek kabızlığa yol açabilmesidir. Barbunya fasulyesindeki optimum lif miktarı bundan kaçınmaya yardımcı olabilir.

Barbunya Zayıflatır mı?

Çok sayıda çalışma, lifin ağırlığı olumlu yönde etkileyebileceğini göstermiştir. Lif, tok tutar ve ayrıca yiyeceğin termik etkisini (yiyeceği parçalamak için gereken enerji) artırır. 

Barbunya aynı zamanda karbonhidrattan daha doyurucu olan ve kilo vermeye de yardımcı olabilecek bir protein kaynağıdır.

barbunya besin içeriği

Barbunya Fasulyesinin Zararları Nelerdir?

Hemagglutinin Zehirlenmesi

Barbunya fasulyesi, kırmızı kan hücrelerinin kümelenmesine neden olabilen bir antikor olan hemaglutinin içerir.

Bu bileşiğin aşırı miktarları ishal, mide bulantısı, karın ağrısı ve kusmaya neden olabilir. Bununla birlikte, tehlike, yalnızca bu madde pişirme sırasında hareketsiz hale geldiği için çiğ çekirdeklerde yatmaktadır.

Sindirim Sorunları

Çekirdekteki lif her iki şekilde de çalışabilir. Fasulyenin aşırı alımı gaza, ishale ve bağırsakların tıkanmasına neden olabilir.

Organ Hasarı

Barbunyadaki demir faydalı olsa da fazlalığı kalp ve beyin hasarına neden olabilir.

Sonuç olarak;

Barbunya mükemmel bir bitkisel protein kaynağıdır. Ayrıca çeşitli mineraller, vitaminler, lifler, antioksidanlar ve diğer benzersiz bitki bileşikleri bakımından zengindir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ