Baobab Meyvesi ve Tozunun Faydaları | diyetz

Baobab Meyvesi ve Tozunun Faydaları

 

 

Baobab; Afrika, Arabistan, Avustralya ve Madagaskar’ın belirli bölgelerine özgü bir ağaçtır.

 

Adansonia adlı bilimsel ismiyle de bilinen baobab ağaçları, 30 metreye varan boya kadar uzayabilir ve sıkça tüketilen ve lezzetli narenciye aromasıyla sevilen büyük bir meyve üretebilir.

 

Baobab meyvesinin – toz formunda da bulunan – posa, yapraklar ve tohumları birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir ve çeşitli dünya mutfaklarında kullanılır.

 

İşte baobab meyvesinin faydaları…

 

 

Birçok önemli vitamin ve mineral bakımından zengindir

 

Baobab birçok önemli vitamin ve mineral kaynağıdır.

 

Araştırmalar, baobabın besin içeriğinin, yetiştiği coğrafik konuma ve bitkinin yaprak, pulpa ve tohumlar gibi farklı kısımlarına bağlı olarak değişebileceğini göstermektedir.

 

Örneğin, özü C vitamini, antioksidanlar ve potasyum, magnezyum , demir ve çinko gibi bazı önemli minerallerde yüksektir.

 

Yapraklar kolayca sindirilebilen kalsiyum ve yüksek kaliteli proteinler açısından zengindir.

 

Ayrıca bitkinin tohumları ve çekirdeği tiamin, kalsiyum ve demir gibi lif, yağ ve mikrobesinler içerir.

 

Bununla birlikte, taze baobabın bulunmadığı dünyanın birçok yerinde, yaygın olarak kurutulmuş tozu bulunur.

 

Toz baobab birçok önemli besin içerir ancak özellikle C vitamini, B6 vitamini, niasin, demir ve potasyumda yüksektir.

 

İki yemek kaşığı (20 gram) toz baobab yaklaşık olarak aşağıdaki değerleri sağlar:

 

 • Kalori: 50
 • Protein: 1 gram
 • Karbonhidrat: 16 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Lif: 9 gram
 • C Vitamini: Referans Günlük Alım Miktarının % 58’i (RDI)
 • B6 Vitamini: RDI’nın % 24’ü
 • Niasin: RDI’nın % 20’si
 • Demir: RDI’nın % 9’u
 • Potasyum: RDI’nın % 9’u
 • Magnezyum: RDI’nın % 8’i
 • Kalsiyum: RDI’nın % 7’si

 

İlginizi Çekebilir  Avokado Meyve mi Sebze mi?

Bu nedenle, hem toz baobab hem de bitkinin taze kısımları oldukça besleyicidir.

 

 

 

Tokluk sağlayarak kilo kaybına yardımcı olur

 

Bazı araştırmalar, diyetinize baobab eklemenin birkaç kilo vermeyi düşünüyorsanız yararlı olabileceğini bulmuştur.

 

Daha az yemeye ve iştahınızı frenlemeye ve tokluk hislerini teşvik etmeye yardımcı olur.

 

20 kişide yapılan küçük bir çalışma, 15 gram baobab ekstresi ile bir smoothie içmenin, plasebo içeceğine kıyasla açlık duygularını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

 

Baobab aynı zamanda lifte de yüksektir, çoğu toz haline getirilmiş preparatlar, her bir çorba kaşığı (10 gram) içerisinde 4.5 gram lif içerir.

 

Lif, vücudunuzda yavaşça hareket eder ve midenin boşalmasını yavaşlatır, böylece daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

 

Günlük lif alımını günde 14 gram arttırmanın, kalori alımını % 10’a kadar azalttığı ve vücut ağırlığını dört aylık bir süre boyunca ortalama 1,9 kg azalttığı görülmüştür.

 

 

Kan şekeri düzeylerini dengelemeye yardımcı olur

 

Baobab tüketmek, kan şekeri kontrolüne fayda sağlar.

 

Bir çalışmada, baobab ekstresinin fırında beyaz ekmeğe eklenmesinin, hızlı sindirilmiş nişasta miktarını azalttığı ve vücuttaki kan şekeri seviyelerinin artmasını yavaşlattığı bulunmuştur.

 

Benzer şekilde, 13 kişide yapılan bir başka küçük çalışmada, baobabın beyaz ekmeğe ilave edilmesinin, kan şekerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için kanda dokulardan şekere taşınması için gerekli olan insülin miktarını azalttığını göstermiştir.

 

Yüksek lif içeriğinden dolayı baobab, şekerin kan dolaşımında yavaşlamasına yardımcı olabilir, bu da kan şekerindeki ani yükselmeleri önler ve uzun vadede stabilize eder.

 

 

Antioksidan ve polifenol içeriği inflamasyonu azaltır

 

Baobab, hücrelerinizi oksidatif hasara karşı koruyan ve vücudunuzdaki inflamasyonu azaltan antioksidanlar ve polifenollerle doludur.

 

İlginizi Çekebilir  Kahve İçmek Zayıflatır mı?

Bazı çalışmalar kronik inflamasyonun kalp hastalığı, kanser, otoimmün bozukluklar ve diyabet dahil olmak üzere uzun bir sağlık koşulları listesine katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir.

 

Mevcut araştırmalar çoğunlukla hayvanlarla sınırlı olmasına rağmen, bazı çalışmalar baobabın vücuttaki inflamasyon düzeylerinin azalmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Bir sıçan çalışmasında, baobab meyvesi posasının çoklu iltihap belirteçlerini azalttığı ve kalbin hasardan korunmasına yardımcı olduğu bulunmuştur.

 

Bir fare çalışması, baobab ekstresinin hücrelerde oksidatif hasarı azalttığı ve inflamasyon düzeylerinin azaldığını gösterdi.

 

Ancak, bu umut verici bulgulara rağmen, baobabın insanlarda inflamasyonu nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 

Yüksek lif içeriği sindirime yardımcıdır

 

Baobab iyi bir lif kaynağıdır ve toz versiyonlar sadece bir çorba kaşığı (10 gram) günlük önerilen değerin % 18’ine kadarını içerebilir.

 

Lif, sindirim sistemi ile hareket eder ve sindirim sağlığı için gereklidir.

 

Örneğin, beş çalışmanın bir gözden geçirmesi, kabızlığı olan kişilerde daha fazla lif tüketmenin dışkı sıklığını artırdığını göstermiştir.

 

Lif aynı zamanda prebiyotik olarak da görev yapar ve bağırsaklarınızdaki yararlı bakterileri besler, bağırsak mikrobiyomunuzun sağlığını optimize eder.

 

Diğer araştırmalar, lif alımınızı artırmanın bağırsak ülserleri, inflamatuar bağırsak hastalığı ve hemoroid gibi durumlara karşı da koruyabildiğini göstermektedir.

 

 

Baobab Tüketimi

 

Baobab Afrika, Madagaskar ve Avustralya’da yetişir, taze yenebilir veya tatlı ve smoothie’lere lezzet ve besinler katar.

 

Ancak, meyvenin yaygın olarak yetiştirilmediği ülkelerde taze baobab bulmak zor olabilir.

 

Neyse ki, toz sürümleri dünya çapında birçok sağlık gıda mağazalarında ve online perakendecilerde yaygın olarak mevcuttur.

 

Baobabı toz olarak tüketmek için; tozu, su, meyve suyu, çay veya smoothie gibi en sevdiğiniz içeceklere karıştırmayı deneyin.

 

İlginizi Çekebilir  Enerji Kaynağı Mineraller

 

Potansiyel Yan Etkileri

 

Çoğu insan baobabı güvenle tüketse de, bazı olası yan etkiler göz önünde bulundurulmalıdır.

 

İlk olarak, tohumlar ve posa, besin emilimini ve kullanılabilirliğini azaltabilen, fitatlar, tanenler ve oksalik asit gibi antinutrientler içerir.

 

Bununla birlikte, baobabda bulunan antinutrienlerin sayısı, çoğu insan için endişe verici olmayacak kadar düşüktür, özellikle de diğer sağlıklı doğal gıdalarla besleniyorsanız.

 

Yağ asidi sentezine müdahale edebilen ve sağlık sorunlarına katkıda bulunabilen baobab yağında siklopropenoid yağ asitlerinin varlığı konusunda bazı kaygılar olmuştur.

 

Ancak, çalışmalar bu zararlı bileşiklerin işlem sırasında önemli ölçüde azaldığını ve çoğu insan için sorun yaratma olasılığının düşük olduğunu göstermektedir.

 

Son olarak, gebe veya emziren kadınlarda baobab tüketmenin etkileri araştırılmamıştır.

 

Bu nedenle, bu dönemlerde baobab tüketimi konusunda dikkatli olmalı, gerekirse doktorunuza danışmalısınız.

 

Sonuç olarak;

Baobab, bir dizi etkileyici sağlık yararı ile ilişkilendirilmiş bir meyvedir.

 

Çok önemli besinleri sağlamanın yanı sıra, baobab tüketmek kilo kaybına ve kan şekeri düzeylerini dengelemeye yardımcı olabilir, iltihabı azaltır ve sindirim sağlığını iyileştirir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ