Baobab Nedir? Baobab Meyvesi Faydaları ve Besin Değeri

  Baobab Nedir? Baobab Meyvesi Faydaları ve Besin Değeri

  Baobab meyvesi; Afrika, Arabistan, Avustralya ve Madagaskar’ın belirli bölgelerine özgü bir ağaçtır. 

  Adansonia adlı bilimsel ismiyle de bilinen baobab ağacı, 30 metreye varan boya kadar uzayabilir ve lezzetli narenciye aromasıyla sevilen büyük bir meyve üretir. 

  Baobab meyvesinin – toz formunda da bulunan – posa, yapraklar ve tohumları birçok sağlık yararına sahiptir ve dünya mutfaklarının bazılarında kullanılır.

  Baobab Nedir?

  Baobab, ebegümeci ailesine (Malvaceae) ait yaprak döken ağaç türünün bir cinsidir ( Adansonia ). Baobab ağaçları, Afrika, Avustralya veya Orta Doğu’da yetişir.

  Araştırmalar, baobab ağacının özünde, yapraklarında, tohumlarında ve çekirdeklerinde etkileyici bir dizi makro besin, mikro besin, amino asit ve yağ asitleri bulunduğunu göstermektedir.

  Baobab ağaçları, pürüzsüz ve parlak olan benzersiz fıçı benzeri gövdeleri ile çevrelerindeki diğer ağaçlardan farklıdır.

  Gövdeleri pembemsi gri veya bakır renkli olabilir ve ağaçta yaprak kalmadığında dallar tıpkı havaya yapışan kökler gibi görünür.

  Baobab ağacının geceleri açılan ve 24 saat içinde dökülen çiçekleri vardır.

  Afrika baobab ağacındaki ( A. digitata ) baobab çiçeği büyük ve beyazdır ve sarkık bir şekle sahiptir. Bu çiçekler genellikle galagolar ve yarasalar tarafından tozlanır.

  Yaklaşık altı ay güneşte piştikten sonra dalında doğal olarak kuruyan baobab ağacı meyvesi de var. Daha sonra çeşitli kullanımlar için hasat edilir.

  Baobab ağacı meyvesi yenebilir. Yumuşak hindistan cevizine benzeyen baobab meyvesini kırdığınızda, tohumlarla çevrili kuru, krem ​​renkli bir hamur bulursunuz.

  Baobab Meyvesi Besin Değeri

  Baobab meyvesi birçok önemli vitamin ve mineralin kaynağıdır.

  Araştırmalar, meyvenin besin içeriğinin, yetiştiği coğrafik konuma ve bitkinin yaprak, pulpa ve tohumlar gibi farklı kısımlarına bağlı olarak değişebileceğini göstermektedir. 

  Örneğin, özü C vitamini, antioksidanlar ve potasyum, magnezyum, demir ve çinko gibi bazı önemli minerallerde yüksektir.

  Yapraklar kolayca sindirilebilen kalsiyum ve yüksek kaliteli proteinler açısından zengindir. Ayrıca bitkinin tohumları ve çekirdeği tiamin, kalsiyum ve demir gibi lif, yağ ve mikro besinler içerir.

  Taze baobabın bulunmadığı dünyanın birçok yerinde, çoğunlukla kurutulmuş tozu bulunur.

  Baobab tozu birçok önemli besin içerir ancak özellikle C vitamini, B6 vitamini, niasin, demir ve potasyumda yüksektir.

  İki yemek kaşığı (20 gram) toz baobab yaklaşık olarak aşağıdaki değerleri sağlar:

  Kalori: 50

  Protein: 1 gram

  Karbonhidrat: 16 gram

  Yağ: 0 gram

  Lif: 9 gram

  C Vitamini: Referans Günlük Alım Miktarının % 58’i (RDI)

  B6 Vitamini: RDI’nın % 24’ü

  Niasin: RDI’nın % 20’si

  Demir: RDI’nın % 9’u

  Potasyum: RDI’nın % 9’u

  Magnezyum: RDI’nın % 8’i

  Kalsiyum: RDI’nın % 7’si

  Bu nedenle, hem toz baobab hem de bitkinin taze kısımları oldukça besleyicidir.

  Baobab Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

  baobab meyvesi faydaları

  Tokluk sağlayarak zayıflamaya yardımcı olur

  Bazı araştırmalar, baobab yemenin birkaç kilo vermek için yararlı olabileceğini bulmuştur.

  Daha az yemeye, iştahı frenlemeye ve tokluk hislerini teşvik etmeye yardımcı olur.

  20 kişide yapılan küçük bir çalışma, 15 gram baobab ekstresi ile yapılan bir smoothie içmenin, plasebo içeceğine kıyasla açlık duygularını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

  Baobab meyvesinin aynı zamanda lif oranı da yüksektir, çoğu toz haline getirilmiş preparatlar, her bir yemek kaşığı (10 gram) içerisinde 4.5 gram lif bulunur.

  Lif, vücudumuzda yavaşça hareket eder ve midenin boşalmasını yavaşlatır, böylece daha uzun süre tok hissetmeyi sağlar.

  Günlük lif alımını günde 14 gram artırmanın, kalori alımını % 10’a kadar azalttığı ve vücut ağırlığını dört aylık bir süre boyunca ortalama 1,9 kg azalttığı görülmüştür.

  Kan şekeri düzeylerini dengelemeye yardımcı olur

  Baobab yemek, kan şekeri kontrolüne fayda sağlar.

  Bir çalışmada, baobab ekstresinin fırında pişirilen beyaz ekmeğe eklenmesinin, hızlı sindirilmiş nişasta miktarını azalttığı ve vücuttaki kan şekeri seviyelerinin artmasını yavaşlattığı bulunmuştur.

  Benzer şekilde, 13 kişide yapılan bir başka küçük çalışmada, baobabın beyaz ekmeğe ilave edilmesinin, kan şekerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için kanda dokulardan şekere taşınması için gerekli olan insülin miktarını azalttığını göstermiştir.

  Yüksek lif içeriğinden dolayı baobab, şekerin kan dolaşımında yavaşlamasına yardımcı olabilir, bu da kan şekerindeki ani yükselmeleri önler ve uzun vadede stabilize eder. 

  Antioksidan ve polifenol içeriği inflamasyonu azaltır

  Baobab, hücreleri oksidatif hasara karşı koruyan ve vücuttaki inflamasyonu azaltan antioksidanlar ve polifenollerle doludur.

  Bazı çalışmalar kronik inflamasyonun kalp hastalığı, kanser, otoimmün bozukluklar ve diyabet gibi hastalıklara neden olduğunu belirtmiştir. 

  Mevcut araştırmalar çoğunlukla hayvanlarla sınırlı olmasına rağmen, bazı çalışmalar baobabın vücuttaki inflamasyon düzeylerinin azalmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Bir sıçan çalışmasında, baobab meyvesi posasının çoklu iltihap belirteçlerini azalttığı ve kalbin hasardan korunmasına yardımcı olduğu bulunmuştur.

  Bir fare çalışması, baobab ekstresinin hücrelerde oksidatif hasarı azalttığı ve inflamasyon düzeylerinin azaldığını gösterdi.

  Yüksek lif içeriği sindirime yardımcıdır

  Baobab iyi bir lif kaynağıdır. Lif, sindirim sisteminde hareket eder ve sindirim sağlığı için gereklidir.

  Örneğin, beş çalışmanın bir gözden geçirmesi, kabızlığı olan kişilerde daha fazla lif tüketmenin dışkı sıklığını artırdığını göstermiştir.

  Lif aynı zamanda prebiyotik olarak da görev yapar ve bağırsaklardaki yararlı bakterileri besler, bağırsak mikrobiyomunun sağlığını optimize eder.

  Diğer araştırmalar, lif alımını artırmanın bağırsak ülserleri, inflamatuar bağırsak hastalığı ve hemoroid gibi durumlara karşı da koruyabildiğini göstermektedir. 

  Bağışıklığı güçlendirir

  Hem yapraklar hem de meyve özü bağışıklık uyarıcı olarak kullanılır. Baobab meyve özü portakaldan (51 mg / 100 g) yedi ila on kat daha fazla derecede yüksek C vitamini içeriğine (280-300 mg / 100 g) sahiptir.

  Yeterli miktarda C vitamini (çinkonun yanı sıra) almak, semptomları azaltmaya ve soğuk algınlığı dahil solunum yolu enfeksiyonlarının süresini kısaltmaya yardımcı olabilir.

  Demir emilimine yardımcı olur

  Baobab meyvesinin yüksek C vitamini içeriği, vücudun demir içeriğini emmesine yardımcı olur. Bu nedenle, demir eksikliği anemisi ile mücadele edenler veya demir alımını artırmak isteyenler, baobab meyvesini tercih edebilir. 

  C vitamini, baobab gibi bitki bazlı gıdalarda bulunan demir formu olan heme olmayan demirin emilimini artırır.

  Hem C vitamini hem de demir içeren bir gıda olan baobab, bu iki temel besin maddesinin alımını artırmanın harika bir yoludur.

  Baobab Meyvesinin Cilde Faydaları

  Hem baobab meyvesi hem de yaprakları etkileyici derecede yüksek antioksidan içeriğe sahiptir. Antioksidanlar vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olmakla birlikte, cildin sağlığını korur.

  Baobab Nasıl Yenir?

  Baobab meyvesi; Afrika, Madagaskar ve Avustralya’da yetişir, taze yenebilir veya tatlı ve smoothie’lere eklenebilir.

  Ancak, meyvenin yaygın olarak yetiştirilmediği ülkelerde taze baobab bulmak zordur. 

  Baobab tozu dünya çapında birçok sağlık gıda mağazalarında ve online perakendecilerde yaygın olarak mevcuttur. 

  Baobabı toz olarak tüketmek için; tozu, su, meyve suyu, çay veya smoothie gibi en sevdiğiniz içeceklerle karıştırabilirsiniz. 

  Baobab Meyvesi Zararları Nelerdir?

  Çoğu insan baobabı güvenle tüketse de, bazı olası yan etkiler göz önünde bulundurulmalıdır. 

  İlk olarak, tohumlar ve posa, besin emilimini ve kullanılabilirliğini azaltabilen, fitatlar, tanenler ve oksalat antinutrientler içerir. 

  Bununla birlikte, meyvede bulunan antinutrienlerin sayısı, çoğu insan için endişe verici olmayacak kadar düşüktür. 

  Yağ asidi sentezine müdahale edebilen ve sağlık sorunlarına katkıda bulunabilen baobab yağında siklopropenoid yağ asitlerinin varlığı konusunda bazı kaygılar olmuştur.

  Ancak, çalışmalar bu zararlı bileşiklerin işlem sırasında önemli ölçüde azaldığını ve çoğu insan için sorun yaratma olasılığının düşük olduğunu göstermektedir.

  Son olarak, gebe veya emziren kadınlarda baobab tüketmenin etkileri araştırılmamıştır. 

  Bu nedenle, bu dönemlerde baobab tüketimi konusunda dikkatli olmalı, gerekirse doktora danışmalısınız.

  Sonuç olarak;

  Baobab meyvesi, etkileyici sağlık yararı olan bir meyvedir.

  Çok önemli besinler sağlamanın yanı sıra, kilo kaybına ve kan şekeri düzeylerini dengelemeye yardımcı olur, iltihabı azaltır ve sindirim sağlığını iyileştirir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ