Bamya Nedir? Faydaları, Zararları, Besin Değeri ve Kalorisi | diyetz

Bamya Nedir? Faydaları, Zararları, Besin Değeri ve Kalorisi

 

Bamya, çiçekli bir bitkidir. Afrika ve Güney Asya’daki gibi ılık ve tropik iklimlerde yetişir. İki renkte olur- kırmızı ve yeşil. Her iki çeşit de aynı tadı verir ve kırmızı olan piştiğinde yeşile döner.

Biyolojik olarak bir meyve şeklinde sınıflandırılan bamya, yemeklerde sebze olarak kullanılır. Bazılarının sümüksü dokusu nedeniyle sevmediği bu sebzenin pek çok yararı vardır ve besin profili de kayda değer şekilde iyidir.

Aşağıda “bamya kaç kalori”, “bamyanın faydaları ve zararları nelerdir”, “bamya dolapta nasıl saklanır”, “bamya zayıflatırmı”, “bamya şekeri düşürür mü”, “bamya baklagil mi” sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

 

Bamyanın Besin Değeri

Etkileyici bir besin profili vardır. Bir bardak (100 gram) çiğ bamya aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

 

 

bamya nasıl saklanır

 

 

Kalori: 33

Karbonhidrat: 7 gram

Protein: 2 gram

Yağ: 0 gram

Lif: 3 gram

Magnezyum: Günlük Değerin % 14’ü (DV)

Folat: DV’nin % 15’i

A Vitamini: DV’nin % 14’ü

C Vitamini: DV’nin % 26’sı

K Vitamini: DV’nin % 26’sı

B6 Vitamini: DV’nin % 14’ü

 

Bu faydalı sebze, mükemmel bir C ve K1 vitamini kaynağıdır. C vitamini genel bağışıklık fonksiyonuna katkıda bulunan suda çözünür bir besindir, K1 vitamini ise kanın pıhtılaşmadaki rolüyle bilinen yağda çözünen bir vitamindir.

Ek olarak bamyanın kalorisi ve karbonhidrat miktarı düşüktür ve bir miktar protein ve lif içerir. Pek çok meyve ve sebzede, bamyadaki protein yoktur.

 

 

Bamyanın Yararları

 

Faydalı antioksidanlar içerir

Bamya, sağlığa fayda sağlayan birçok antioksidan içerir. Antioksidanlar, serbest radikal denilen zararlı moleküllerden gelen hasarı gideren gıdalardaki bileşiklerdir.

Bu sebzedeki başlıca antioksidanlar, flavonoidler ve izoteketin gibi polifenoller ve ayrıca A ve C vitaminleridir.

Araştırmalar, polifenollerin kan pıhtılaşması ve oksidatif hasar riskini azaltarak, kalp sağlığını iyileştirdiğini göstermektedir. Polifenoller, beyne girme ve iltihaplanmaya karşı koruma yetenekleri nedeniyle beyin sağlığına da yarar sağlar.

Bu savunma mekanizmaları beyni yaşlanma semptomlarından korumaya yardımcı olur ve biliş, öğrenme ve hafızayı iyileştirir.

 

 

Kalp hastalığı riskini düşürür

Yüksek kolesterol düzeyleri, yüksek kalp hastalığı riski ile ilişkilidir.

Bamya, sindirim sırasında kolesterolü bağlayabilen, vücutta absorbe edilmesi yerine dışkı ile atılmasına neden olan, müsilaj adı verilen kalın bir jel benzeri madde içerir.

8 haftalık bir çalışma, fareleri 3 gruba böldü ve % 1 veya % 2 bamya tozu içeren veya bamya tozu içermeyen yüksek yağlı bir diyet verdi. Bamya diyetindeki fareler dışkılarında daha fazla kolesterolü elimine etmiş ve toplam kan kolesterol seviyelerini kontrol grubundan daha düşük tutmuştur.

Bir başka olası kalp yararı polifenol içeriğidir. 1100 kişi ile yapılan 4 yıllık bir çalışma, polifenol tüketmenin, kalp hastalığı ile ilişkili inflamatuar belirteçlerini düşürdüğünü gösterdi.

 

 

Antikanser özelliklere sahiptir

Bamya, insan kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyebilen lektin adı verilen bir protein içerir. Meme kanseri hücrelerinde yapılan bir test tüpü çalışması bu sebzedeki lektinin kanser hücresi büyümesini % 63’e kadar önleyebileceğini buldu.

Metastatik fare melanom hücrelerinde yapılan bir başka test tüpü çalışması bamya ekstraktının kanser hücresi ölümüne neden olduğunu keşfetmiştir.

 

 

Bamya şeker hastalığı

Sağlıklı kan şekeri seviyesini korumak, genel sağlık için çok önemlidir. Sürekli olarak yüksek kan şekeri, prediyabet ve tip 2 diyabete yol açabilir.

Farelerde yapılan araştırmalar bamya veya bamya özü yemenin kan şekeri seviyesini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Araştırmacılar bu sebzenin sindirim sisteminde şeker emilimini azalttığını ve daha stabil bir kan şekeri tepkisi sağladığını belirtmiştir.

 

 

Osteoporoz

Bamya gibi K vitamini bakımından zengin olan yiyecekler kemikler için faydalıdır. K vitamini kemiklerin kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Yeterince K vitamini alan insanlar güçlü kemiklere sahiptir ve kırılma riski azdır.

 

 

Sindirim sistemi sağlığı

Lif, kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur. Araştırmalara göre, bir kişi ne kadar çok lif yerse kolorektal kanser geliştirme şans o kadar azdır.

Diyetteki lif iştahı azaltmaya da yardımcı olur ve kilo kaybı sağlar.

 

 

Hamilelikte bamyanın faydaları

Folat (B9 vitamini) hamile kadınlar için önemli bir besindir. Gelişmekte olan bir fetüsün beynini ve omurgasını etkileyen nöral tüp defekti riskini azaltmaya yardımcı olur.

Çocuk doğurma çağındaki tüm kadınların, her gün 400 mcg folat kullanması önerilir.

100 gram bamya, bir kadının günlük folat ihtiyacının % 15’ini karşılar, yani iyi bir folat kaynağıdır.

 

 

Bamyanın Cilde Faydaları

Bamyadaki diyet lifi sindirim sorunlarını uzak tutar ve sağlıklı bir cilt sağlar. C vitamini, vücut dokularını onarmaya ve cildin daha genç ve daha canlı görünmesine yardımcı olur. Bu sebzedeki besin maddeleri ayrıca cilt pigmentasyonunu önler ve cildi gençleştirmeye yardımcı olur.

 

 

Bamya Zayıflama

Doymamış yağ veya kolesterol içermeyen ve kalorisi çok düşük olan bamya, zayıflamak isteyenler için ideal bir besindir. Ayrıca, lif bakımından da zengindir. Yani tok tutar ve zayıflamaya yardımcı olur.

 

 

 

 

Bamyanın Zararları

Çok fazla bamya yemek bazı insanlarda olumsuz etki yaratabilir.

 

Fruktanlar ve gastrointestinal problemler

Bamya, bağırsak sorunu olan insanlarda ishal, gaz, kramp ve şişkinliğe neden olabilen bir çeşit karbonhidrat olan fruktanlar bakımından zengindir. İrritabl bağırsak sendromu(IBS) olanlar yüksek oranda fruktan içeren yiyeceklerden rahatsız olur.

 

Oksalatlar ve böbrek taşları

Bamya oksalatlarda da yüksektir. En yaygın böbrek taşı tipi kalsiyum oksalattan yapılır. Yüksek oksalatlı gıdalar, daha önce bu hastalığa sahip olanlarda bu taşların riskini artırır.

 

Solanin ve iltihap

Bamya solanin adlı bir bileşik içerir. Solanin, eklem ağrısına, artrite ve buna duyarlı olabilecek kişilerin küçük bir yüzdesi için uzun süreli iltihaplanma ile bağlantılı toksik bir kimyasaldır. Patates, domates, patlıcan, yaban mersini ve enginar gibi birçok meyve ve sebzede bulunur.

 

K vitamini ve kan pıhtılaşması

Bamya ve K vitamini bakımından yüksek olan diğer yiyecekler, warfarin veya Coumadin gibi kan inceltici ilaçlar kullananları etkileyebilir. Kan inceltici maddeler kanın beyne veya kalbe gitmesini engelleyebilecek zararlı kan pıhtılarını önlemek için kullanılır.

K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Kan pıhtılaşması riski bulunan kişiler, aldıkları K vitamini miktarını değiştirmemelidir.

 

 

Bamya alerji yapar mı?

Bazı kişilerde alerji gelişimine neden olabilir.

Besin alerjileri, bağışıklık sisteminin düzensiz tepkisi ile ortaya çıkar. Belirli bir yiyeceğe karşı çok hassas ise, bağışıklık sistemi bununla antikorlar ve kimyasallarla savaşmaya başlar. Bu kimyasalların salınımı vücudun her yerinde alerji semptomlarını başlatır.

Bamya alerjisinin belirtileri tüketimden sonra ortaya çıkar. 

 

– Kaşıntı

– Cilt döküntüsü

– Ağızda karıncalanma

– Burun tıkanıklığı

– Hırıltı

– Bayılma

– Baş dönmesi

– Ses kısıklığı

– Şişmiş dudaklar, yüz, dil ve boğaz

Bamya alerjisini önlemenin en basit yolu ve tedavisi bu sebzeyi yememekten geçer. Alerjiden şüpheleniyorsanız mutlaka doktora gidin.

 

 

Bamya Saklama ve Seçimi

Bamya seçerken buruşmuş veya yumuşak olanlarını almayın. Uçları kararmaya başlamışsa yakında bozulacak demektir.

Sebzeyi kuru tutun ve kullanmaya hazır olana kadar yıkamayın. Kâğıt veya plastik bir torba içinde bir çekmecede saklamak, sümüksü dokusunu korur ve küflenmeyi durdurabilir. Taze bamya 3 ila 4 günden fazla dayanmaz.

 

Sonuç olarak;

Bamya, birçok sağlık yararına sahip besleyici bir sebzedir. Magnezyum, folat, lif, antioksidanlar ve C, K1 ve A vitaminleri bakımından zengindir.

Hamile kadınlara, kalp sağlığına ve kan şekeri kontrolüne faydalıdır. Antikanser özelliklere sahiptir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ