Ballı Limonlu Su Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır? | diyetz

Ballı Limonlu Su Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

 

Ballı limonlu su, sağlık dünyasında iyileştirici bir iksir olarak gösterilmektedir. Bu içecek yağ eritmeye, aknelerin temizlenmesine ve vücuttan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olabilir.

Hem balın, hem de limonun, sağlığa yararlı birçok etkisi var, peki ikisinin kombinasyonu gerçekten faydalı mı? Aşağıda “ballı limonlu suyun faydaları” ndan bahsedilecek “ballı limonlu su tarifi” verilecektir.

Ballı Limonlu Su Faydaları

 

Güçlü ve doğal içeriğe sahipler

Hem bal hem de limon, yiyecekleri ve içecekleri lezzetlendirmek için kullanılan popüler yiyeceklerdir. Bal, çoğunlukla işlenmiş şekerin yerine doğal bir içerik olarak kullanılır, cilt yaralarını ve yanıkları tedavi etmek gibi bazı terapötik kullanımları vardır.

Limon, öncelikle suyu için üretilen bir narenciyedir. Kabukları da kullanılabilir. Bu keskin meyvenin sağlığa kazandırdığı faydalar, C vitamini ve diğer yararlı bitki bileşiklerinin yüksek seviyelerinden kaynaklanmaktadır.

Bu iki içeriğin bir içecekte birleşmesi, sindirim sorunları, akne ve kilo alma gibi rahatsızlıkları için bir çare olarak kullanılmaktadır.

 

 

Balın Faydaları

Bal, dünyanın en eski gıdalardan biridir. Binlerce yıldır hem gıda hem de ilaç olarak kullanılmıştır. Genellikle şekerin yerine kullanılır ve ayrıca tıbbi kullanımları da vardır.

 

Yanık ve yaraların iyileşmesini sağlar

Bal, tarih boyunca yara ve yanıkların tedavisi için kullanılmıştır. Eski Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar’ın cilt rahatsızlıklarının tedavisinde bal kullandıklarına dair kanıtlar vardır.

Birçok çalışma, balın deriye uygulandığında güçlü şifa özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir. 

3.000’den fazla kişiyi içeren 26 çalışmanın bir derlemesinde, balın, kısmi yanıkların tedavisinde, geleneksel tedavilere göre daha etkili olduğu görülmüştür.

Ayrıca, bal, diyabetik ayak ülseri için etkili bir tedavidir. Diyabetik ülser, kötü kontrollü kan şekerinin yaygın komplikasyonları olan açık yaralardır.

Çeşitli çalışmalar balın bu tür yaralarda iyileşme hızını arttırdığını göstermiştir. Balın iyileştirici özelliklerinin içerdiği antibakteriyel ve anti-inflamatuar bileşiklerden geldiği düşünülmektedir. Gerçekten, çalışmalar, balın 60’dan fazla bakteri türüne karşı koruyucu bir etkisi olabileceğini göstermektedir.

 

Çocuklarda öksürüğü bastırır

Bal, özellikle çocuklarda soğuk algınlığı ve öksürük için kullanılan bir tedavidir. Bu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Birçok çalışma, hasta çocuklara bal vererek öksürüğün azalabileceğini ve uyku kalitesinin artacağını tespit etmiştir.

Bir çalışma, bir doz balın çocuklarda ve üst solunum yolu enfeksiyonlu gençlerde öksürük ve uykuyu iyileştirmede öksürük tıbbından daha etkili olduğunu bulmuştur.

Başka bir araştırma, balın solunum yolu enfeksiyonlu genç çocuklarda hem öksürük şiddetini hem de sıklığı azalttığını buldu.

Bal, çocuklarda öksürük tedavisinde etkili ve doğal bir seçenek olsa da, botulizm riskinden dolayı bir yaşın altındaki çocuklara asla verilmemelidir.

 

 

Limonun Faydaları

Limon, suyu ve kabukları için kullanılan bir meyvedir. Limon suyu C vitamini için mükemmel bir kaynaktır ve az miktarda B vitaminleri ve potasyum içerir.

Limon ayrıca, sitrik asit ve flavonoidler gibi faydalı bitki bileşikleri içerir ve aşağıdaki yararlara sahiptir.

 

Böbrek taşlarını önlemeye yardımcıdır

Böbrek taşları, bir veya iki böbrekte sert mineral yığını olup, idrarla belirli minerallerin yüksek seviyelerde birikmesi söz konusudur.

Limonda sitrik asit olarak adlandırılan bir bitki bileşiği, böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olur. Sitrik asit kalsiyum okzalat kristallerine bağlanarak kristal büyümesini engeller.

Bazı araştırmalar, limon suyu içmenin böbrek taşlarını önleyebileceğini belirtmiştir.

 

Kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur

Turunçgiller kalp-sağlıklı besinler ile doludur ve limon bir istisna değildir. Limondaki C vitamini ve bitki bileşiklerinin yüksek miktarı, kalp rahatsızlığı için bazı risk faktörlerini azaltır.

Limon suyu, yüksek kolesterolü düşürebilir. Limonen denilen limonda bulunan bitki bileşiminin, hayvan çalışmalarında trigliseritleri ve “kötü” LDL kolesterolü azalttığı gösterilmiştir.

 

Faydalı bileşikler içerir

Limon, antioksidan C vitamini ve serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı olabilecek diğer bitki bileşikleri bakımından yüksektir.

Vücutta aşırı miktardaki serbest radikal, hücrelere zarar verebilir, kanser ve kalp hastalıkları gibi hastalıklara neden olabilir.

C vitaminini fazla tüketme, kalp hastalığı, felç ve özofagus kanseri gibi bazı kanser türlerini azaltabilir.

Limon ayrıca flavonoidler adı verilen güçlü bitki bileşikleri içerir. Flavonoidler bakımından zengin besinler yemek, kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltabilir ve hatta bilişsel düşüşü önleyebilir.

 

 

ballı limonlu su içmenin faydaları

 

 

Ballı Limonlu Su İçmenin Faydaları

Hem limon hem de balın kendilerine özgü faydaları vardır. İkisini lezzetli bir içecekte birleştirmek de bazı yararlara sahiptir. İşte limonlu ballı su faydaları…

 

 

Ballı limonlu su zayıflatır mı?

Ballı limonlu su da dahil olmak üzere daha fazla su içmek, zayıflamaya yardımcı olur. Birkaç çalışma, su alımının artırılmasının metabolizmayı hızlandırabileceğini, bu nedenle de kilo vermeye yardımcı olabilecek tokluk sağlayacağını belirtmiştir.

Ballı limonlu içmek, yemeklerden önce tok hissetmeye yardımcı olabilir, bu da genel kalori alımının azalmasını sağlar.

Ballı limonlu su yüksek kalorili, şekerli soda ve diğer şekerli içeceklerin yerine içilirse, kalori ve şeker alımı da azalmış olur.

Örneğin, 253 gramlık soda, 110 kalori ve 30 gram şeker içerir. Öte yandan, bir tatlı kaşığı balla yapılan limon suyu, yaklaşık 25 kalori ve 6 gram şeker içerir.

 

 

Bazı hastalıklara faydalıdır

Balın yatıştırıcı nitelikleri ve limondaki yüksek miktarda C vitamini nedeniyle, ballı limonlu su içmek, hasta hissettiğinizde yararlı olabilir. 

C vitamini, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynamaktadır. Örneğin, vücudumuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur.

Bazı araştırmalar C vitamininin soğuk algınlığının süresini azaltabileceğini gösteriyor. Ayrıca, sıcak limon suyu boğaz ağrısı için rahatlatıcı bir çözümdür.

 

 

Sindirimi iyileştirir

Yeterli su tüketimi, sindirim sistemini sağlıklı tutmak için gereklidir. Dehidrasyon, çocuklarda, hamile kadınlarda ve yaşlılarda yaygın görülür ve kabızlığa neden olabilir.

Dışkıyı yumuşatmak ve kabızlığı önlemek için yeterli sıvı alımı esastır. Ballı limonlu su içmek, vücudu nemlendirerek kabızlığı azaltmaya yardımcı olur. 

Ayrıca limonlu ballı suyun faydaları arasında şunlar da bulunur:

 

Toksinleri temizler

Vücudu toksinlerden arındırmak için kullanılabilir.

 

Akneyi iyileştirir

Bal doğrudan cilde uygulandığında faydalıdır, ballı limonlu suyun içilmesi akneyi iyileştirebilir.

 

Yağları eritir

Ballı limonlu su yağları eritebilmektedir.

 

Bilişsel performansı artırır

Ballı limonlu su içilmesinin belleği iyileştirebileceği veya beyin işlevini artırabileceği belirtilmektedir.

 

 

Ballı Limonlu Su Nasıl Yapılır?

Ballı limonlu suyu yapmak basittir. Bir bardak ılık veya sıcak suyun içine yarım limonun suyu ve 1 tatlı kaşığı kaliteli balı ekleyip karıştırın.

Bu içecek, sıcak olarak tüketilir ancak isterseniz soğutarak da içebilirsiniz. Limon suyu veya balın miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Ancak, balın bir kalori kaynağı ve şeker olduğunu unutmayın.

Ballı limonlu suyu, rahatlatıcı bir uyku için gece yatmadan önce içebileceğiniz gibi, günün herhangi bir saatinde de içebilirsiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ