Ballı Limonlu Su Faydalı mı?

 

 

Ballı limonlu su sağlık dünyasında iyileştirici bir iksir olarak gösterilmektedir. Bu içeceğin yağ eritmeye, aknelerin temizlenmesine ve vücuttan toksinlerin “dışarı atılmasına” yardımcı olabileceği iddiaları var.

 

Hem balın, hem de limonun, sağlığa yararlı birçok etkisi var, peki bal ve limon kombinasyonu gerçekten faydalı mı?Bu yazıda ballı limonlu suyun faydalarına değinilmektedir.

 

 

 

Güçlü, Doğal İçerikler

Hem bal hem de limon, yiyecekleri ve içecekleri lezzetlendirmek için kullanılan popüler yiyeceklerdir. Bal, çoğunlukla işlenmiş şekerin yerine doğal bir içerik olarak kullanılır, cilt yaralarını ve yanıkları tedavi etmek gibi bazı terapötik kullanımları vardır.

 

Limon, öncelikle kendi suyu için üretilen narenciyedir. Kabukları da kullanılabilir. Bu keskin meyvenin sağlığa kazandırdığı faydalar, C vitamini ve diğer yararlı bitki bileşiklerinin yüksek seviyelerinden kaynaklanmaktadır.

 

Bu iki içeriğin bir içecekte birleştirilmesinin, sindirim sorunları, akne ve kilo alma gibi ortak rahatsızlıkların uzun bir listesine yardımcı olabileceği konusunda yaygın bir inanç var.

 

Bal ve limonun pek çok potansiyel sağlık yararı ve yararlı uygulamaları olsa da, ballı limonlu su hakkındaki bazı iddialar bilim tarafından desteklenmez.

 

 

 

 

Balın Bilim Destekli Sağlık Faydaları

Bal, dünyanın en eski gıdalardan biridir. Taş devri kadar geri binlerce yıldır hem gıda hem de ilaç olarak kullanılmıştır. Genellikle pişmiş yiyecekler ve içeceklerde, işlenmiş şekerin yerine kullanılır ve ayrıca tıbbi kullanımları vardır.

 

Balın bazı bilimsel olarak ispatlanmış sağlık faydaları vardır, ancak bu faydaların çoğunun çiğ ve filtrelenmemiş türle ilişkili olduğunu belirtmek gerekir.

 

Bunun nedeni, yüksek kaliteli, filtrelenmemiş balın, işlenmiş, filtrelenmiş baldan daha yararlı bileşikler ve besinlere sahip olmasıdır.

 

 

 

Bal, Yanık ve Yaraların İyileşmesini Sağlar

Bal, tarih boyunca yaralar ve yanıklar için tedavisi olarak kullanılmıştır. Eski Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar’ın cilt rahatsızlıklarının tedavisinde bal kullandıklarına dair kanıtlar vardır.

 

Birçok çalışma, balın deriye uygulandığında güçlü şifa özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir. Aslında balın yanıklar da dahil olmak üzere birçok yarayı tedavi etkisi vardır.

 

3.000’den fazla kişiyi içeren 26 çalışmanın bir derlemesinde, bal kısmi yanıkların tedavisinde, geleneksel tedavilere göre daha etkili olduğu görülmüştür.

 

Ayrıca, bal, diyabetik ayak ülseri için etkili bir tedavi olabilir. Diyabetik ülser, kötü kontrollü kan şekerinin yaygın komplikasyonları olan açık yaralardır.

 

Çeşitli çalışmalar balın bu tür yaralarda iyileşme hızını arttırdığını göstermiştir. Balın iyileştirici özelliklerinin içerdiği antibakteriyel ve anti-inflamatuar bileşiklerden geldiği düşünülmektedir. Gerçekten, çalışmalar, balın 60’dan fazla bakteri türüne karşı koruyucu bir etkisi olabileceğini göstermektedir.

 

 

 

Bal, Çocuklarda Öksürüğü Bastırır

Bal, özellikle çocuklarda soğuk algınlığı ve öksürük için popüler bir tedavidir.

 

Bal, sadece çaylara ve diğer içeceklere eklenmek için lezzetli bir madde değil, çocuklarda öksürük tedavisi olarak kullanımı da bilim tarafından desteklenmektedir.

 

Birçok çalışma, hasta çocuklara bal vererek öksürüğün azaltabileceğini ve uyku kalitesini artırdığını göstermiştir.

 

Bir çalışma, bir doz balın çocuklarda ve üst solunum yolu enfeksiyonlu gençlerde öksürük ve uykuyu iyileştirmede öksürük tıbbından daha etkili olduğunu bulmuştur.

 

Başka bir araştırma, balın solunum yolu enfeksiyonlu genç çocuklarda hem öksürük şiddetini hem de sıklığı azalttığını buldu.

 

Bal, çocuklarda öksürük tedavisinde etkili ve doğal bir seçenek olsa da, botulizm riskinden dolayı bir yaşın altındaki çocuklara asla verilmemelidir.

 

 

 

Limonun Bilim Destekli Sağlık Faydaları

Limon, limon suyu ve kabukları için kullanılan popüler bir meyvedir. Limon suyu C vitamini için mükemmel bir kaynaktır ve az miktarda B vitaminleri ve potasyum içerir.

 

Limon ayrıca, sitrik asit ve flavonoidler gibi faydalı bitki bileşikleri içerir ve aşağıdaki sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

 

 

 

Limon Böbrek Taşlarını Önlemeye Yardımcıdır

Böbrek taşları, bir veya iki böbrekte sert mineral yığını olup, idrarla belirli minerallerin yüksek seviyelerde birikmesi söz konusudur.

 

Limonda sitrik asit olarak adlandırılan bir bitki bileşiği, böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olur. Sitrik asit kalsiyum okzalat kristallerine bağlanarak kristal büyümesini engeller.

 

Bazı araştırmalar, içme limon suyu içmenin böbrek taşlarını önleyebileceğini ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermiştir.

 

 

 

Limon, kalp hastalığını azaltmaya yardımcı olur

Turunçgiller kalp-sağlıklı besinler ile doludur ve limon bir istisna değildir. Limondaki C vitamini ve bitki bileşiklerinin yüksek miktarı, kalp rahatsızlığı için bazı risk faktörlerini azaltır.

 

Limon suyu, yüksek kolesterol düzeylerini de düşürebilir. Limonin denilen limonlarda bulunan bitki bileşiminin, hayvan çalışmalarında trigliseritleri ve “kötü” LDL kolesterolü azalttığı gösterilmiştir.

 

 

 

Limon Faydalı Bileşikler İçerir

Limon, antioksidan C vitamini ve serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı olabilecek diğer bitki bileşiklerin bakımından yüksektir.

 

Vücuttaki aşırı miktardaki serbest radikal hücrelere zarar verebilir ve kanser ve kalp hastalıkları gibi hastalıklara katkıda bulunur.

 

Sadece 28 gram limon suyu tavsiye edilen C vitamini alımının % 21’ini içerir. C vitaminininden yüksek bir beslenme, kalp hastalığı, felç ve özofagus kanseri gibi bazı kanser türlerini azaltabilir.

 

Limon ayrıca flavonoidler adı verilen güçlü bitki bileşiklerini içerir. Flavonoidler bakımından zengin besinler yemek, kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltabilir ve hatta bilişsel düşüşü önleyebilir.

 

 

 

Balla Limon Suyunun Karıştırılması Çeşitli Faydalar Sağlar

Hem limon hem de bal, bilimsel çalışmaların desteklediği sağlık yararları sağlar. İkisini lezzetli bir içecekte birleştirmek de bazı avantajlara sahiptir.

 

Aşağıda bilim tarafından desteklenen ballı limonlu su ile ilgili bazı sağlık faydaları bulunmaktadır.

 

 

 

Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Ballı limon suyu da dahil olmak üzere daha fazla su içmek, kilo vermenize yardımcı olur. Birkaç çalışma, su alımınızın arttırılmasının metabolizmanızı artırabileceğini ve her ikisinin de kilo vermenize yardımcı olabilecek daha tok hissetmenize neden olduğunu göstermiştir.

 

Dahası, ballı limonlu su ile nemlendirme, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

 

10.000 kişinin katıldığı bir çalışma, düzenli şekilde su tüketmeyen kişilerin, yeterince su tüketen katılımcılara göre aşırı kilolu veya obez olma olasılığının daha yüksek olduğunu tespit etti.

 

Dahası, ballı limon suyu içmek, yemeklerden önce doygunluk hissetmenize yardımcı olabilir, bu da genel kalori alımının azalmasına neden olur.

 

Ballı limonlu suyu yüksek kalorili, şekerli soda ve diğer şekerli içeceklerle değiştirirseniz, kalori ve şeker alımını da azaltmış olursunuz.

 

Örneğin, 253 gramlık soda, 110 kalori ve 30 gram şeker içerir. Öte yandan, bir tatlı kaşığı balla yapılan limon suyu, yaklaşık 25 kalori ve 6 gram şeker içerir.

 

 

 

Hastalandığınızda Faydalıdır

Balın yatıştırıcı nitelikleri ve limondaki yüksek miktarda C vitamini nedeniyle, ballı limon suyu içmek, hastalandığınızı hissettiğinizde yararlı olabilir.

 

C vitamini bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalmasında rol oynamaktadır. Örneğin, C vitamini, vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur.

 

Ayrıca, bazı araştırmalar C vitamininin soğuk algınlığının süresini azaltabileceğini gösteriyor. Ayrıca, sıcak limon suyu boğaz ağrısı için rahatlatıcı bir çözümdür.

 

 

 

Sindirim Sağlığını İyileştirir

Yeterli su tüketimi, sindirim sistemini sağlıklı tutmak için gereklidir. Dehidrasyon, çocuklarda, hamile kadınlarda ve yaşlılarda yaygın görülür ve kabızlığa neden olabilir.

 

Dışkıyı yumuşatmak ve kabızlığı önlemek için yeterli sıvı alımı esastır. Ballı limonlu su içmek, vücudunuzu nemlendirerek kabızlığı azaltmaya yardımcı olur.

 

Ballı limon suyu gibi aromalı içecekler, sade su içmek istemeyen çocukların nemlendirilmesinde özellikle yararlı olabilir. Bazı araştırmalar, çiğ balın, sindirim sisteminizi sağlıklı ve dengede tutmaya yardımcı olan dost bağırsak bakterileri üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabileceğini belirtmektedir.

 

Örneğin, bir çalışma, çiğ bal ile takviye edilmiş farelerin artmış miktarda faydalı bakteri Bifidobakteri ve Lactobacillius olduğunu bulduAncak, daha fazla araştırma gereklidir.

 

 

 

Bilim Tarafından Desteklenmeyen Faydalar

Ballı limonlu suyun yukarıda sayılan faydaları bilimsel araştırmalarla desteklenmektedir. Ancak halk arasında söylenen başka faydaları da vardır ki bunlarla ilgili bilimsel bir delil yoktur.

 

Toksinleri temizler: Vücudunuzu toksinlerden arındırmak için ballı limon suyunu kullanmak, bilimsel kanıtlarla desteklenmiyor.

 

Akneyi iyileştirir: Bal doğrudan cilde uygulandığında faydalıdır ancak ballı limonlu suyun içilmesi akne önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabileceğine dair bir kanıt bulunmamaktadır. Aslında, baldan ilave şeker alımı sivilceleri daha da kötüleştirebilir.

 

Yağları eritir: Ballı limonlu suyun “yağ erittiği” yönündeki popüler iddia yanlıştır. Fazla vücut yağını kaybetmenin en iyi yolu, sağlıklı, iyi bir diyet ve yaktığınız kalori sayısını arttırmaktır.

 

Bilişsel performansı artırır: Bazı insanlar ballı limon suyunun içilmesinin belleği iyileştirebileceğini veya beyin işlevini artırabileceğini iddia eder. Ancak, bu iddiaları destekleyen hiçbir bilimsel delil yoktur.

 

 

 

Ballı Limonlu Su Nasıl Yapılır ve Kullanılır?

Ballı limonlu suyu yapmak basittir. Bir bardak ılık veya sıcak suyun içine yarım limonun suyu ve 1 tatlı kaşığı kaliteli balı ekleyip karıştırın.

 

Bu içecek, sıcak olarak tüketilir ancak isterseniz soğutarak da içebilirsiniz. Limon suyu veya balın miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Ancak, balın bir kalori kaynağı ve şeker olduğunu unutmayın.

 

Ballı limonlu suyu, rahatlatıcı bir uyku için gece yatmadan önce içebileceğiniz gibi, günün herhangi bir saatinde de tüketebilirsiniz.

 

Limon suyu içerdiğinden, bu içeceği içtikten sonra ağzınızı suyla durulayın, asitin nötralize edilmesi ve diş minesinin erozyonunun önlenmesi için önemlidir.

 

Sonuç olarak;

Ballı limonlu su, bazı sağlık yararları olan lezzetli ve yatıştırıcı bir içecektir. Gazlı içeceklere ve diğer şekerli içeceklere göre daha düşük kalorili bir seçenektir.

 

Ballı limonlu su, soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonu için de faydalıdır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: