Balkabağının Sağlık Faydaları | diyetz

  Balkabağının Sağlık Faydaları

   

   

  Balkabağı, Cucurbitaceae familyasına aittir. Genellikle bir sebze olarak bilinse de, kabak, tohum içerdiğinden dolayı bilimsel olarak bir meyvedir.

   

  Sevilen bir lezzetinin olmasının ötesinde, kabak besleyici ve birçok sağlık yararına sahiptir.

   

  İşte balkabağının etkileyici beslenme ve sağlık faydaları…

   

   

  Besleyicidir ve Özellikle A Vitamini Bakımından Zengindir

   

  Balkabağı, etkileyici bir besin profiline sahiptir. Bir fincan pişmiş kabak (245 gram) aşağıdaki besin öğelerini içerir:

   

  • Kalori: 49
  • Yağ: 0.2 gram
  • Protein: 2 gram
  • Karbonhidrat: 12 gram
  • Lif: 3 gram
  • A Vitamini: Referans Günlük Alımın % 245’i (RDI)
  • C Vitamini: RDI’nın % 19’u
  • Potasyum: RDI’nın % 16’sı
  • Bakır: RDI’nın % 11’i
  • Manganez: RDI’nın % 11’i
  • B2 Vitamini: RDI’nın % 11’i
  • E vitamini: RDI’nın % 10’u
  • Demir: RDI’nın % 8’i
  • Küçük miktarlarda magnezyum, fosfor, çinko, folat ve birkaç B vitamini.

   

  Vitamin ve mineraller içermesinin yanı sıra, balkabağı % 94 su olduğu içeriği ile nispeten düşük kalorilidir.

   

  Aynı zamanda, vücudunuzda A vitaminine dönüşen bir karotenoid olan beta-karotende de çok yüksektir.

   

  Ayrıca, balkabağının çekirdeği de yenilebilir, besleyicidir ve birçok sağlık yararı sağlar.

   

   

   

   

  Yüksek Antioksidan İçeriği Kronik Hastalık Riskini Azaltır

   

  Serbest radikaller vücudunuzun metabolik süreci tarafından üretilen moleküllerdir. Oldukça istikrarsız olsa da, zararlı bakterileri yok etmek gibi yararlı rollere de sahiptirler.

   

  Bununla birlikte, vücudunuzdaki aşırı serbest radikaller, kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere kronik hastalıklarla bağlantılı olan oksidatif stres adı verilen bir durum yaratırlar.

   

  Balkabağı, alfa-karoten, beta-karoten ve beta-kriptoksantin gibi antioksidanlar içerir. Bunlar serbest radikalleri nötralize ederek hücrelerinize zarar vermelerini engeller.

   

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları, bu antioksidanların cildi güneşin hasarına karşı koruduğunu ve kanser, göz hastalıkları ve diğer rahatsızlık riskini azalttığını göstermiştir.

   

   

  Bağışıklığı Güçlendirecek Vitaminler İçerir

   

  Balkabağı bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler içerir.

   

  Birincisi, vücudunuzda A vitamini haline dönüşen beta-karotende yüksektir. Çalışmalar, A vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Tersine, A vitamini eksikliği olan kişiler daha zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olabilirler.

   

  İlginizi Çekebilir  Bağırsakların Hızlı Çalışması Zayıflatır mı?

  Balkabağı, aynı zamanda , beyaz kan hücresi üretimini arttırdığı, bağışıklık hücrelerinin daha etkili bir şekilde çalışmasına ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu C vitamini bakımından da yüksektir.

   

  Yukarıda sözü edilen iki vitaminin yanı sıra, balkabağı iyi bir E vitamini, demir ve folat kaynağıdır – bunların hepsi de bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

   

   

  A Vitamini, Lutein ve Zeaksantin İçeriği ile Görme Duyusunu Korur

   

  Yaşla birlikte görme duyusunun azalması oldukça yaygındır. Neyse ki, doğru besinleri almak görme kaybı riskini azaltabilir. Balkabağında, vücudunuz yaşlandıkça görme gücünü güçlendirecek besinlerden bol miktarda bulunur.

   

  Örneğin, beta-karoten içeriği vücudunuza gerekli A vitaminini sağlar. Araştırmalar, A vitamini eksikliğinin körlüğün çok yaygın bir nedeni olduğunu göstermektedir.

   

  22 çalışmanın bir analizinde, bilim insanları daha yüksek beta-karoten alımı olan insanların önemli bir körlük riski olan katarakt riskinin daha düşük olduğunu keşfettiler.

   

  Balkabağı ayrıca lutein ve zeaksantinin en iyi kaynaklarından biridir , ikisi de yaşla ilişkili maküla dejenerasyonu (AMD) ve katarakt riskini düşüren bileşiklerdir.

   

  Ek olarak, antioksidanlar olarak işlev gören ve serbest radikallerin göz hücrelerine zarar vermesini önleyebilen iyi miktarda C ve E vitaminleri içerir.

   

   

  Kilo Kaybı Sağlar

   

  Balkabağı, besin açısından yoğun bir gıdadır. Besinlerle dolu olmasına rağmen, kalorisi düşüktür.

   

  Balkabağı, kase başına (245 gram) 50 kalorinin altındadır ve yaklaşık % 94 sudan oluşur.

   

  Yani, balkabağı kilo vermeyi sağlar, çünkü diğer karbonhidrat kaynaklarından (pirinç ve patates gibi) daha fazla tüketseniz bile yine de daha az kalori alırsınız.

   

  Dahası, balkabağı iştahınızı bastırmaya yardımcı olabilecek iyi bir lif kaynağıdır.

   

   

  Antioksidan İçeriği Kanser Riskini Düşürür

   

  Kanser, hücrelerin anormal şekilde büyüdüğü ciddi bir hastalıktır. Kanser hücreleri hızla çoğalmaları için serbest radikaller üretirler.

   

  Balkabağı, antioksidanlar olarak işlev görebilen bileşikler olan karotenoidlerde yüksektir. Bu, belirli kanserlere karşı koruyabilecek serbest radikalleri nötralize etmelerini sağlar.

   

  Örneğin, 13 çalışmanın bir analizi, alfa-karoten ve beta-karoten alımının daha yüksek olduğu kişilerin mide kanserine yakalanma risklerini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

   

  Benzer şekilde, diğer birçok insan çalışması, daha yüksek oranda karotenoid alımı olan bireylerin daha az boğaz, pankreas, meme ve diğer kanser risklerine sahip olduklarını bulmuştur.

   

   

  Potasyum, C Vitamini ve Lif, Kalp Sağlığına Faydalıdır

   

  Balkabağı, kalp sağlığınızı iyileştirebilecek çeşitli besinler içerir. Kalp sağlığına bağlı olan potasyum, C vitamini ve lifte yüksektir.

   

  İlginizi Çekebilir  5:2 Diyeti ile Nasıl Zayıflanır?

  Örneğin, çalışmalar, daha yüksek potasyum alımlı kişilerin daha düşük kan basıncı ve düşük felç riskine sahip olduğunu göstermektedir – kalp hastalığı için iki risk faktörü.

   

  Balkabağı antioksidanlar bakımından yüksektir, bu da “kötü” LDL kolesterolü oksitlemeden koruyabilir. LDL kolesterol partikülleri oksitlendiğinde, damarlarınızı kısıtlayabilen ve kalp hastalığı riskinizi artırabilen kan damarlarının duvarları boyunca toplanabilir.

   

   

  Cilt Sağlığına Faydalı Bileşenler İçerir

   

  Balkabağı cildiniz için faydalı olan besinler içerir. Birincisi, vücudun vitamin A’ya dönüştüğü beta karoten gibi karotenoidlerde yüksektir.

   

  Bir fincan (245 gram) pişmiş kabak, A vitamini için RDI’nın % 245’ini sağlar.

   

  Çalışmalar beta karoten gibi karotenoidlerin doğal bir güneş kremi olarak hareket edebileceğini göstermektedir.

   

  Yutulduğunda, karotenoidler cildiniz dahil çeşitli organlara taşınır. Burada cilt hücrelerini zararlı UV ışınlarına karşı korumaya yardımcı olurlar.

   

  Balkabağı sağlıklı ciltler için gerekli olan C vitaminde de yüksektir. Vücudunuzun kolajen yapmak için bu vitamine ihtiyacı vardır, cildinizi güçlü ve sağlıklı tutan bir proteindir.

   

  Ayrıca, balkabağı, cildinizin UV ışınlarına karşı savunmasını güçlendirdiği belirtilen lutein, zeaksantin, E vitamini ve daha birçok antioksidan içerir.

   

   

  Kimler Balkabağı Yememeli?

   

  Balkabağı çok sağlıklı ve çoğu için güvenlidir. Ancak, bazı insanlar kabak yedikten sonra alerji yaşayabilir.

   

  Kabak diüretiktir, su miktarını arttırır ve vücudunuzun idrar yoluyla dışarı atmasına neden olur.

   

  Bu etki, lityum gibi bazı ilaçları kullanan kişilere zarar verebilir. Diüretikler vücudunuzun lityumu kaldırma yeteneğini bozabilir ve ciddi yan etkilere neden olabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengin olan balkabağı, inanılmaz derecede sağlıklıdır.

   

  Dahası, düşük kalorili içeriği kilo kaybına yardımcı olur.

   

  İçerdiği besinler ve antioksidanlar bağışıklık sisteminizi güçlendirir, görme yeteneğini korur, belirli kanserlerin riskini azaltır, kalp ve cilt sağlığını geliştirir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ