Balıklardaki Civa Zararlı mı? Civa İçeren Balıklar Hangileri?

Balık, yiyebileceğimiz en sağlıklı besinlerdendir. Bunun nedeni büyük bir protein kaynağı ve mikro besin maddesi olması ve sağlıklı yağlar içermeleridir.

Ancak, bazı balık türlerinde toksik olan yüksek seviyelerde cıva olabilir. Cıva maruziyeti ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Yazıda balıklarda bulunan cıva ile ilgili bilinmesi gerekenler açıklanmaktadır.

Cıva Nedir?

Cıva, havada, suda ve toprakta doğal olarak bulunan zehirli bir ağır metaldir.

Kömür yakma ya da yanardağlar gibi doğal olaylar gibi endüstriyel çalışmalar da dahil olmak üzere çeşitli yollarla çevreye salınır.

Civa zehirlenmesi, sağlığımız için ciddi derecede toksik ve ağır bir metal olan civaya maruz kalmanın sonucudur.

Çok sayıda çalışma, cıvaya yüksek oranda maruz kalmanın merkezi sinir sistemini değiştirdiğini ve zehirlediğini, bunun da sinirlilik, yorgunluk, davranış değişiklikleri, titreme, baş ağrıları, işitme ve bilişsel kayıp, halüsinasyonlar ve hatta ölümle sonuçlanabileceğini göstermiştir. 

Cıva maruziyeti ayrıca kardiyovasküler sistemi olumsuz etkileyerek insanlarda ve hayvanlarda yüksek tansiyona neden olabilir.

İdeal olarak, hepimizin vücudumuzda dahili olarak sıfır cıva bulunur. Bununla birlikte, yediklerimiz, çevresel maruziyetimiz, dolgu seçenekleri ve daha fazlası nedeniyle, dünyadaki hemen hemen her insanın vücudunda en azından eser miktarda cıva vardır.

Cıva zehirlenmesi tipik olarak bir gecede ortaya çıkan bir sağlık sorunu değildir. Kanda cıva seviyelerinin birikmesi zaman alır. 

Doğal olarak cıva, vücudu idrar, dışkı ve anne sütü yoluyla yavaşça terk eder.

Bununla birlikte, cıva bakımından yüksek miktarda balık tüketirseniz, cıva bakımından zengin balıkları yemeyi bıraktıktan sonra cıva seviyenizin düşmesi aslında bir yılı bulabilir.

Cıva Neden Sorun?

Civanın üç ana biçimi bulunur: elemental (metalik), inorganik ve organik.

İnsanlar cıva ile madencilik ve endüstriyel işler sırasında cıva buharını solunması gibi çeşitli yollarla maruz kalabilirler.

Ayrıca balık ve kabuklular yiyerek de civaya maruz kalabilirsiniz. Çünkü balık ve kabuklu deniz hayvanları, su kirliliği nedeniyle düşük cıva konsantrasyonlarına maruz kalırlar.

Zamanla vücutlarına konsantre olabilir. Bu genellikle metil cıva olarak bilinen organik formdadır.

Bu, vücudun belli seviyelerine ulaştığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek oldukça toksik bir formdur.

Bazı balıklar yüksek oranda cıva içerir

Çoğu balık türü cıva içerir. Bir araştırmada, yakalanan balıkların üçte birinin, bu balıkları düzenli olarak yiyen insanlar için sağlık problemlerine neden olabilecek bir seviyede cıva seviyeleri milyonda 0.5 parçadan fazla olduğunu tespit ettiler.

Genel olarak, daha büyük ve daha uzun ömürlü balıklar en çok cıva içermektedir.

Bunlara köpek balığı, kılıç balığı, taze ton balığı, merlin gibi balıklar dahildir.

Büyük balıklar az miktarda cıva içeren daha küçük balıkları yemeye meyillidir. Bu vücutlarından kolaylıkla atılır, bu nedenle zamanla seviyeler birikir. Bu işlem biyolojik birikim olarak bilinir.

Balıklardaki cıva seviyeleri milyonda bir (ppm) olarak ölçülür. Farklı balık ve deniz ürünlerinin ortalama seviyeleri en yüksekten en düşüğe doğru şöyledir:

– Kılıç balığı: 0.995 ppm.

Köpek balığı: 0.979 ppm.

Kral uskumru: 0.730 ppm.

Büyük gözlü orkinos: 0.689 ppm.

– Merlin: 0.485 ppm.

Ton balığı konservesi: 0.128 ppm.

Morina balığı: 0.111 ppm.

Amerikan ıstakozu: 0.107 ppm.

Beyaz balık : 0.089 ppm.

Ringa balığı: 0.084 ppm.

Barlam balığı: 0.079 ppm.

Alabalık: 0.071 ppm.

Yengeç: 0.065 ppm.

Mezgit balığı: 0.055 ppm.

Uskumru: 0.050 ppm.

Kerevit: 0.035 ppm.

Pollock: 0.031 ppm.

Kedi balığı: 0.025 ppm.

Kalamar: 0.023 ppm.

Somon: 0.022 ppm.

Hamsi: 0.017 ppm.

Sardalya: 0.013 ppm.

İstiridye: 0.012 ppm.

Deniz tarağı: 0.003 ppm.

– Karides: 0.001 ppm.

Balıklar ve İnsanlarda Cıva Nasıl Birikir?

Balık ve kabuklu deniz hayvanlarını yemek, insanlarda ve hayvanlarda civa maruziyetinin önemli bir kaynağıdır. 

Maruz kalma, küçük miktarlarda bile olsa, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Cıva, balıklarda birikebildiği gibi, insanlarda da birikebilir. Bu, aşırı durumlarda cıva zehirlenmesine neden olur.

İlginçtir, deniz suyu sadece küçük metilasyon konsantrasyonlarını içerir. Bununla birlikte, yosun gibi deniz bitkileri onu absorbe eder.

Daha sonra balıklar cıva emici ve tutan algleri yer. Daha büyük balıklar daha küçük balık yemesinden daha yüksek seviyelerde birikir.

Aslında daha büyük yırtıcı balık, tükettikleri balıktan on kat daha fazla cıva konsantrasyonu içerebilir. Bu işleme biyomagnifikasyon denir.

İnsanlar için, kan cıva düzeyleri, litre başına 5.0 mcg’nin altında tutulması gerekir.

ABD’de 89 kişinin katıldığı bir araştırma, cıva düzeylerinin litrede 2.0 ila 89.5 mcg arasında değişmekte olduğunu ve % 89’luk bir artışın maksimum sınırın üstündeki seviyelere sahip olduğunu buldu.

İsveç’teki bir başka araştırmada, 143 kişiden yaklaşık yarısında saç cıva seviyeleri önerilen sınırın üzerine çıktı.

Ayrıca, bu çalışmalar, daha yüksek miktarda balık tüketmenin yüksek cıva seviyelerine bağlı olduğunu bulmuştur.

Dahası, birçok araştırma düzenli olarak büyük balıkları tüketen insanların – örneğin, turna balığı ve levrek gibi – vücutlarında daha yüksek cıva seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir.

Cıvanın Olumsuz Sağlık Etkileri

Cıva toksiktir ve maruz kalımı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Hem insanlarda hem de hayvanlarda yüksek cıva seviyeleri nörolojik problemlerle ilişkilidir.

129 Brezilyalı yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmada, daha yüksek seviyelerde saç cıvasının, ince motor becerileri, beceri, bellek ve dikkat azalmasıyla ilişkili olduğu bulundu.

Yakın zamandaki çalışmalar, cıva gibi ağır metallere maruz kalmanın, Alzheimer, Parkinson, otizm, depresyon ve anksiyete gibi hastalıklar ile bağlantılıydı. Bununla birlikte, bu bağlantıyı doğrulamak için daha fazla çalışma gerekmektedir.

Ayrıca cıva maruziyeti, yüksek tansiyon, yüksek kalp krizi riski ve daha yüksek LDL (“kötü”) kolesterol ile bağlantılıdır.

1800 erkek üzerinde yapılan bir araştırmada, en yüksek saç cıva düzeyine sahip olanların kalp kaynaklı sorunlardan ölme ihtimalinin daha düşük saç cıva düzeyine sahip erkeklerden iki kat daha fazla olduğu bulundu.

Bununla birlikte, balıktan elde ettiğiniz besin yararları, civa maruziyetine maruz kalma riskinden daha fazladır.

Bazı insanlar daha büyük bir risk altındalar ve dikkatli olmalılar

Balıktaki civa, herkesi aynı şekilde etkilemez. Bu nedenle, bazı insanlar balık yeme konusunda daha dikkatli olmalıdır.

Buna hamile kalabilecek kadınlar, hamile kadınlar, emziren anneler ve küçük çocuklar dahildir.

Fetüsler ve çocuklar cıva toksisitesine karşı daha savunmasızdır ve cıva hamile bir annenin fetüsüne veya emziren anneden bebeğine kolayca aktarılabilir.

Bir hayvan çalışması, gebeliklerin ilk 10 gününde az miktarda civaya maruz kalmanın erişkin farelerde beyin fonksiyonlarını bozduğunu ortaya koydu.

Bir başka araştırmada, rahimdeyken civaya maruz kalan çocukların dikkat, bellek, dil ve motor fonksiyonda güçlük çektiği bulundu.

Buna ek olarak, bazı araştırmalar, Yerli Amerikalılar, Asyalılar veya Pasifik Adalıları da dahil olmak üzere bazı etnik grupların cıva maruziyeti riskinin daha fazla olabileceğini öne sürüyor.

Bunun nedeni, balıkların normal beslenmelerinin büyük bir kısmını oluşturmasıdır.

Balıklar Nasıl Güvenle Yenir?

Genel olarak, balık yemekten korkmamalısınız. Balık yemenin sağlığa olan faydaları güçlüdür ve balıklar omega 3 yağ asitleri için önemli bir kaynaktır.

Çoğu insanın haftada en az 2 porsiyon balık yemesi önerilir.

Bununla birlikte, FDA hamile kalabilecek kadınlar, gebe kadınlar, emziren anneler ve küçük bebekler gibi civa toksisitesi riski yüksek olan insanların aşağıdaki önerileri akılda tutmaları gerektiğini ifade etmektedir:

– Her hafta 2-3 porsiyon (227-340 gram) çeşitli balık yiyin.

– Cıva içeriği düşük balıkları ve somon, karides, morina ve sardalya gibi deniz ürünleri tercih edin.

– Yeni yakalanan balık yemeden önce, yakalandığı suyun güvenli olup olmadığını araştırın.

Bu ipuçlarını dikkate alırsanız, cıvaya maruz kalma riskiniz en aza inerken, balık yemenin faydalarını ise en üst düzeye çıkarırsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ