Balık Yağının Mucizevi Faydaları | diyetz

Balık Yağının Mucizevi Faydaları

 

 

Balık yağı, en çok tüketilen besin takviyelerindendir. Sağlığınız için çok önemli olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Balık sevmiyor veya yiyemiyorsanız, balık yağı takviyesi almak, yeterli miktarda omega-3 yağ asidi sağlamanıza yardımcı olur.

 

Balık yağı takviyelerinin sağlık faydaları bu yazıda ayrıntılı şekilde anlatılmaktadır.

 

 

 

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı, balığın dokusundan elde edilen yağdır. Genellikle ringa balığı, orkinos, hamsi ve uskumru gibi yağlı balıklardan çıkarılır. Ancak bazen morina karaciğeri yağı gibi diğer balıkların karaciğerlerinden üretilir.

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) haftada 1-2 porsiyon balık tüketilmesini önermektedir. Bunun nedeni, balıkta bulunan omega-3 yağ asitlerinin bir takım hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olmak da dahil olmak üzere birçok sağlık faydası sağlamaktır.

 

Ancak, haftada bu sayıyı tüketemiyorsanız, balık yağı takviyeleri, yeterli miktarda omega-3 almanıza yardımcı olur. Balık yağının yaklaşık % 30’u omega-3’lerden, geri kalan % 70’i ise diğer yağlardan oluşur. Ayrıca, işlenmemiş balık yağı A vitamini ve D vitamini içerir.

 

Balık yağı içerisinde bulunan omega-3 türleri, bazı bitki kaynaklarında bulunan omega-3’lerden daha fazla sağlık faydasına sahiptir. Balık yağındaki ana omega-3’ler, eikozapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) olup, bitki kaynaklarındaki omega-3 esasen alfa-linolenik asittir (ALA). ALA önemli bir esansiyel yağ asidi olmasına rağmen, EPA ve DHA’nın daha fazla sağlık faydası vardır.

 

 

 

 

Balık yağı kalp sağlığı için iyidir

Kalp hastalığı dünyadaki önde gelen ölüm nedenidir. Araştırmalar, çok fazla balık yiyenlerin kalp hastalığı oranlarının çok daha düşük olduğunu ortaya koydu.

 

Kalp hastalığı için bir dizi risk faktörü vardır ve bunların çoğu balık veya balık yağı tüketimi ile azalır. Balık yağının kalp sağlığına yararları şunlardır:

 

Kolesterol seviyeleri: HDL düzeylerini (“iyi”) artırır. Ancak, LDL ( “kötü”) kolesterol seviyelerine pek etkisi yok.

 

Trigliseridler: Trigliseridleri yaklaşık % 15-30 düşürebilir.

 

Kan basıncı: Küçük dozlarda bile, yüksek tansiyonlu kişilerde kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

 

Plak: Atardamar plakalarını önler, arter plaklarını daha kararlı hale getirmenin yanı sıra sertleşmesine neden olur.

 

Ölümcül aritmiler: Risk altındaki insanlarda, ölümcül aritmi olayını azaltabilir. Aritmi, bazı vakalarda kalp krizine neden olabilecek anormal kalp ritmidir.

 

 

 

Bazı zihinsel bozuklukları gidermeye yardım eder

Beyin yaklaşık % 60 yağdan oluşur ve bu yağın büyük kısmı omega-3 yağ asitleridir. Bu nedenle, omega-3 normal beyin fonksiyonu için gereklidir.

 

Çalışmalar, bazı zihinsel rahatsızlığı olan kişilerin daha düşük omega-3 kan düzeylerine sahip olduğunu göstermiştir.

 

İlginizi Çekebilir  En Sağlıklı Yeşil Yapraklı Sebzeler

İlginçtir, çalışmalar, balık yağı takviyesinin başlangıcını önleyebileceğini veya bazı zihinsel rahatsızlıkların semptomlarını iyileştirebildiğini göstermiştir. Örneğin, risk altındaki kişilerde psikotik bozukluk riskini azaltabilir.

 

Buna ek olarak, yüksek dozlarda balık yağı takviyesi şizofreninin ve bipolar bozukluğun bazı semptomlarını azaltabilir.

 

 

 

Balık yağı takviyesi kilo vermeye ve bel çevresini küçültmeye yardımcı olur

Obezite, vücut kütle endeksinin (BMI) 30’dan büyük olması şeklinde tanımlanmaktadır. Genel olarak yetişkinlerin yaklaşık % 39’u fazla kilolu iken, % 13’ü obezdir.

 

Obezite, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser gibi diğer hastalıkların riskini önemli ölçüde artırır. Balık yağı takviyesi, obez insanlarda kalp rahatsızlığı için vücut kompozisyonu ve risk faktörlerini iyileştirir.

 

Ayrıca bazı çalışmalar, diyet veya egzersiz ile birlikte balık yağı takviyesinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

 

 

Göz sağlığını destekler ve yaşlılıkta görüş gücünü korur

Beyine benzer şekilde, omega-3 yağları göz yapısının önemli bir parçasını oluşturur. Kanıtlar, yeterli miktarda omega-3 almayan kişilerin göz hastalıkları riskinin daha fazla olduğunu göstermiştir.

 

Ayrıca yaşla ilişkili makula dejenerasyonuna (AMD) yol açabilen yaşlılık döneminde göz sağlığı azalmaya başlar. Balık yemek, AMD’yi önlemeye yardımcıdır.

 

 

 

Balık yağı inflamasyonu azaltır

İnflamasyon, bağışıklık sisteminin enfeksiyonla mücadele etme ve vücuda zarar verme yoludur. Ancak, iltihaplanma bazen uzun sürelerle düşük seviyelerde ortaya çıkabilir. Buna kronik iltihap denir. Obezite, diyabet, depresyon ve kalp hastalığı gibi bazı kronik hastalıkları kötüleştirebilir.

 

Bu gibi durumlarda, iltihaplanmayı azaltmak hastalığın belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olur. Balık yağı anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve kronik inflamasyon içeren hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

 

Örneğin, stresli ve obez bireylerde, balık yağı, sitokinler denilen inflamatuar moleküllerin üretimini ve gen ekspresyonunu azaltır.

 

Ayrıca, balık yağı takviyesi, iltihaplanmanın ağrılı eklemlere yol açtığı bir hastalık olan romatoid artritli insanlarda eklem ağrısı, sertlik ve ilaç ihtiyaçlarını önemli ölçüde azaltabilir.

 

 

 

Balık yağı cilde faydalıdır

Cilt insan vücudunun en büyük organıdır ve çok miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Cilt sağlığı, özellikle yaşlılık döneminde veya çok fazla güneşe maruz kaldıktan sonra bozulabilir.

 

Sedef hastalığı ve dermatit de dahil olmak üzere balık yağı takviyesinden yararlanabilecek cilt bozuklukları vardır.

 

 

 

Balık yağında bulunan Omega-3 yağ asitleri gebelik ve bebeklikte çok önemlidir

Omega-3 gelişim ve büyüme için gereklidir. Bu nedenle, annelerin hamilelik sırasında ve emzirirken yeterli miktarda omega-3 alması önemlidir.

 

İlginizi Çekebilir  Yemek Pişirirken Kullanabileceğiniz Sağlıklı Yağlar

Hamilelerde ve emziren annelerde balık yağı takviyesi, bebeklerde el ve göz koordinasyonunu artırır. Ancak, öğrenme ya da IQ’nun gelişip gelişmediği belli değildir.

 

Anne tarafından erken dönemde alınan balık yağı takviyesi de bebeklerin görsel gelişimini artırır ve alerji riskini azaltır.

 

 

 

Balık yağı Karaciğer yağlanmasını azaltır

Karaciğeriniz bedeninizdeki yağların çoğunu işler ve kilo alımında büyük rol oynar. Karaciğer hastalığının yaygınlığı, özellikle karaciğerde yağ birikimine neden olan alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) son dönemde hızla artmaktadır.

 

Balık yağı takviyesi, NAFLD semptomlarını ve karaciğerdeki yağ miktarını azaltmaya yardımcı olan karaciğer fonksiyonlarını ve iltihaplanmayı iyileştirir.

 

 

 

Balık yağı, depresyon ve kaygı belirtilerini düzeltmeye yardımcı olur

Depresyonun 2030 yılına kadar dünyada hastalık yükünün en önde gelen ikinci nedeni olması beklenmektedir. İlginç bir şekilde, majör depresyonu olan insanlarda omega-3’ün daha düşük kan seviyeleri var gibi gözükmektedir.

 

Araştırmalar balık yağı ve omega-3 takviyesinin depresyon semptomlarını iyileştirebileceğini göstermiştir. Dahası, bazı çalışmalar EPA bakımından zengin yağların depresyon semptomlarını DHA’dan daha fazla azaltmaya yardımcı olduğunu belirtmiştir.

 

 

 

Balık yağı, çocuklarda dikkat ve hiperaktivitenin gelişmesini sağlar

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi çocuklarda davranış bozuklukları bir dizi hiperaktivite ve dikkatsizlik içerir.

 

Omega-3’ün beynin önemli bir bölümünü oluşturduğu göz önüne alındığında, bunlardan yeterli miktarda yararlanılması, davranış bozukluklarının erken dönemde önlenmesi için önemlidir.

 

Balık yağı takviyesi, çocuklarda algılanan hiperaktivite, dikkatsizlik, dürtüsellik ve saldırganlığı azaltır. Bu, öğrenim hayatı için faydalıdır.

 

 

 

Balık yağı zihinsel düşüş belirtilerini önlemeye yardım eder

Yaşlandıkça beyin fonksiyonları yavaşlar ve Alzheimer hastalığı riski artar. Daha fazla balık yiyen insanlar yaşlılık döneminde beyin fonksiyonlarında yavaşlama eğilimi gösterirler.

 

Bununla birlikte, yaşlı insanlarda balık yağı takviyesi üzerine yapılan çalışmalar, beyin fonksiyonlarının azalmasını yavaşlatabilecekleri konusunda net kanıt sağlamamaktadır. Yine de, çok az sayıda araştırma, balık yağının sağlıklı, yaşlı insanlarda hafızayı iyileştirebileceğini göstermiştir.

 

 

 

Balık yağı astım belirtilerini ve alerji riskini iyileştirir

Akciğerlerde şişme ve nefes darlığı yaratan akciğer rahatsızlığı olan astım, bebeklerde çok daha yaygın görülür. Bir dizi çalışma balık yağının özellikle erken yaşlarda astım belirtilerini azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca, gebe annelerin balık yağı takviyesi alması, bebeklerde alerji riskini azaltabilir.

 

 

 

Balık yağı, kemik sağlığını iyileştirir

Yaşlılık döneminde, kemikler, önemli mineralleri kaybetmeye başlayarak kırılma olasılıkları artar. Bu, osteoporoz ve osteoartrit gibi hastalıklara yol açar.

 

İlginizi Çekebilir  Kilo Vermek İçin Sağlıklı, Diyet Sandviç Tarifleri

Kalsiyum ve D vitamininin kemik sağlığı için çok önemli olduğu bilinmektedir, ancak bazı çalışmalar omega-3 yağ asitlerinin de faydalı olabileceğini belirtmektedir.

 

Daha yüksek omega-3 girişleri ve kan seviyeleri olan kişiler daha iyi bir kemik mineral yoğunluğuna (BMD) sahiptir.

 

 

 

Balık Yağı Takviyesi Nasıl Kullanılır?

Haftada 1-2 parça porsiyon balık yemiyorsanız, bir balık yağı takviyesi almayı düşünebilirsiniz. Aşağıda balık yağı takviyesi alınırken göz önünde bulundurulması gerekenlerin bir listesi verilmiştir:

 

 

Dozaj

EPA ve DHA dozaj önerileri yaşınıza ve sağlığınıza bağlı olarak değişir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük 0.2-0.5 gram kombine EPA ve DHA alımını önermektedir. Fakat hamileyseniz, hemşirelik yapıyorsanız veya kalp hastalığı riski altında iseniz dozajı arttırmanız gerekebilir.

 

Porsiyon başına en az 0.3 gram (300 mg) EPA ve DHA sağlayan bir balık yağı takviyesi seçin.

 

 

Form

Balık yağı takviyeleri, etil esterler (EE), trigliseridler (TG), reform edilmiş trigliseridler (rTG), serbest yağ asitleri (FFA) ve fosfolipidler (PL) de dahil olmak üzere çeşitli formlarda bulunur.

 

Etil esterler vücudun yanı sıra diğerleri tarafından emilir, bu yüzden listelenen diğer formlardan birini sağlayan bir balık yağı takviyesi seçmeye çalışın.

 

 

Konsantrasyon

Pek çok takviye, porsiyon başına 1000 mg’a kadar balık yağı içerir ancak yalnızca 300 mg EPA ve DHA içerir. Etiketi okuyun ve 1.000 mg balık yağı başına en az 500 mg EPA ve DHA içeren bir takviye seçin.

 

 

Tazelik

Omega-3 yağ asitleri oksidasyona yatkındır. Bunu önlemek için, E vitamini gibi bir antioksidan içeren bir takviye seçebilirsiniz. Ayrıca takviyeleri ışıktan uzak tutun ve buzdolabında saklayın. Kötü bir kokuya sahip veya taze olmayan bir balık yağı takviyesi kullanmayın.

 

 

Zamanlama

Diğer diyet yağları, omega-3 yağ asitlerinin emilimine yardımcı olur. Bu nedenle, yağ içeren bir yemekle balık yağı takviyesini almanız en iyisidir.

 

Sonuç olarak;

Omega-3; normal beyin ve göz gelişimine katkıda bulunur. İnflamasyonla mücadele eder ve kalp hastalıklarını ve beyin işlevinde bir düşüşü önlemeye yardımcı olur.

 

Balık yağı çok miktarda omega-3 içerirse, bu bozuklukların riski altındakiler bu yağları alabilir. Bir balık yağı takviyesi aldığınızda, saflığı, konsantrasyonu, formunu ve sürdürülebilirliğini kontrol etmek için etiketi okuyun.

 

Bununla birlikte, doğal gıdaları yemek her zaman takviyeleri almaktan daha iyidir ve haftada iki porsiyon yağlı balık yemek, size yeterli omega-3 sağlayabilir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ