Fazla Balık Yağı Almanın Az Bilinen Yan Etkileri | diyetz

  Fazla Balık Yağı Almanın Az Bilinen Yan Etkileri

   

   

  Balık yağı, sağlığı teşvik edici özelliklerinin zenginliğiyle bilinir.

   

  Kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık yağının, kan trigliseritlerini azalttığı, inflamasyonu azalttığı ve hatta romatoid artrit gibi rahatsızlıkların semptomlarını hafiflettiği belirtilmektedir.

   

  Ancak daha fazla balık yağı almak, her zaman daha iyi değildir ve çok yüksek bir doz, sağlığınıza zarar verebilir.

   

  Bu yazıda, çok fazla balık yağı veya omega-3 yağ asidi kullandığınızda ortaya çıkabilecek potansiyel yan etkiler belirtilmektedir.

   

   

   

  Yüksek Kan Şekeri

   

  Bazı araştırmalar, yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri ile desteklenmenin, diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini artırabildiğini göstermektedir.

   

  Örneğin, küçük bir çalışma, günde 8 gram omega-3 yağ asidi almanın, sekiz haftalık bir dönemde tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerinde % 22’lik bir artışa yol açtığını bulmuştur.

   

  Bunun nedeni, yüksek dozlarda omega-3’lerin glikoz üretimini uyarabilmesidir, bu da uzun süreli kan şekeri seviyelerinin yüksek seviyelerine katkıda bulunabilir.

   

  Bununla birlikte, diğer araştırmalar, sadece çok yüksek dozların kan şekerini etkilediğini öne sürerek çelişen sonuçları ortaya çıkarmıştır.

   

  Aslında, 20 çalışmanın bir başka analizi, omega-3 yağ asitlerinin iki ana formu olan 3.9 gram EPA ve 3.7 gram DHA’ya kadar günlük dozların, tip 2 diyabetli bireyler için kan şekeri düzeylerini etkilemediğini bulmuştur.

   

   

   

   

  Kanama

   

  Diş eti kanamaları ve burun kanamaları, fazla balık yağı tüketiminin belirleyici yan etkilerinden ikisidir.

   

  52 çalışmanın büyük bir incelemesine göre, balık yağı sağlıklı yetişkinlerde kan pıhtı oluşumunu engelleyebilir, bu da kanama riskini artırabilir.

   

  56 kişilik bir çalışmada benzer sonuçlar elde edilmiş ve dört haftalık bir dönemde günde 640 mg balık yağı takviyesi ile sağlıklı erişkinlerde kan pıhtılaşmasının azaldığı saptanmıştır.

   

  Ek olarak, bir başka küçük çalışma, balık yağı alınmasının burun kanaması riskine daha fazla bağlanabileceğini ve günlük olarak 1-5 gram balık yağı alan ergenlerin % 72’sinin yan etki olarak burun kanaması yaşadığını bildirmiştir.

   

  Bu nedenle, ameliyattan önce ve Warfarin gibi kan inceltici kullanıyorsanız balık yağı almadan önce doktorunuzla konuşmanız tavsiye edilir.

   

   

   

  Tansiyon Düşüklüğü

   

  Balık yağının kan basıncını düşürme kapasitesi belgelenmiştir.

   

  Diyaliz ile ilgili 90 kişiden oluşan bir çalışmada, günde 3 gram omega-3 yağ asidi almanın, hem plaseboya kıyasla hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur.

   

  Benzer şekilde, 31 çalışmanın bir analizi, balık yağı almanın özellikle yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol düzeyleri olanlarda kan basıncını etkili bir şekilde düşürdüğü sonucuna varmıştır.

   

  Bu etkiler yüksek tansiyonu olanlar için kesinlikle yararlı olsa da, tansiyonu düşük olanlarda ciddi sorunlara neden olabilir.

   

  Balık yağı, tansiyon düşürücü ilaçlar ile etkileşime girebilir, bu nedenle yüksek tansiyon tedavisi görüyorsanız, balık yağı kullanmak konusunda doktorunuzla konuşmanız gerekir.

   

   

   

  İshal

   

  İshal, balık yağı alınmasıyla ilişkili en yaygın yan etkilerden biridir ve yüksek doz aldığınızda yaygın olarak görülür.

   

  Aslında, bir gözden geçirme, ishalin, balık yağının en yaygın yan etkilerinden biri olduğunu ve bunun da şişkinlik gibi diğer sindirimsel belirtilerden kaynaklandığını bildirmiştir.

   

  Balık yağına ek olarak, diğer omega-3 takviyeleri de ishale neden olabilir.

   

  Örneğin keten tohumu yağı, balık yağına popüler vejetaryen bir alternatiftir, ancak laksatif bir etkiye sahip olduğu ve bağırsak hareket frekansını arttırabildiği gösterilmiştir.

   

   

   

  Asit Reflü

   

  Balık yağı, kalp sağlığı üzerindeki güçlü etkileri nedeniyle bilinmesine rağmen, birçok insan balık yağı takviyesi almaya başladıktan sonra mide ekşimesi hissettiğini bildirmektedir.

   

  Diğer asit reflü semptomları – mide bulantısı ve mide rahatsızlığı da dahil olmak üzere – büyük ölçüde yüksek yağ içeriğine bağlı olarak balık yağının yaygın yan etkileridir. Yağın birçok çalışmada hazımsızlığı tetiklediği gösterilmiştir.

   

  Aşırı doz almamak ve balık yağını yemeklerle birlikte almak genellikle asit reflüsünü etkili bir şekilde azaltabilir ve semptomları hafifletebilir.

   

  Aldığınız dozu, gün içerisinde birkaç küçük porsiyona bölmek hazımsızlığı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

   

   

   

  İnme

   

  Hemorajik inme genellikle zayıflamış kan damarlarının rüptürünün neden olduğu beyin kanamasıyla karakterize bir durumdur.

   

  Bazı hayvan çalışmaları, yüksek bir omega-3 yağ asidi alımının kanın pıhtılaşma ve hemorajik inme riskini artırabildiğini bulmuştur.

   

  Bu bulgular aynı zamanda balık yağının kan pıhtı oluşumunu engelleyebileceğini gösteren diğer araştırmalarla da tutarlıdır.

   

  Ancak, diğer çalışmalar karışık sonuçlar ortaya koymuş, balık ve balık yağı alımı ile hemorajik inme riski arasında ilişki olmadığını bildirmiştir.

   

  Omega-3 yağ asitlerinin hemorajik inme riskini nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla insan çalışması yapılmalıdır.

   

   

   

  Kilo Almak

   

  Birçok kişi ekstra kilo vermek ve yağ yakımını arttırmak istediğinden balık yağı takviyeleri almaya başlar.

   

  Bazı çalışmalar balık yağının kilo kaybı için yararlı olabileceğini bulmuştur. Bir çalışma, aerobik egzersizin ve balık yağının kilo kaybı üzerindeki etkilerini karşılaştırmış ve her iki faktörün vücut yağlarını azaltmasına ve aşırı kilolu kişilerde kalp sağlığını geliştirmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

   

  Öte yandan yüksek dozlar, aslında kilo almaya neden olabilir. Aslında, çeşitli çalışmalarda, balık yağı kanser hastalarında yavaş kilo kaybına yardımcı olmuştur.

   

  Bunun nedeni, balık yağının yağ ve kalorisinin yüksek olmasıdır, sadece bir çay kaşığı (4.5 gram) yağda 40 kalori vardır.

   

  Bu çok fazla görünmeyebilir fakat, fazla miktarlarda tüketmek, kalorinin artmasına neden olabilir.

   

   

   

  A vitamini toksisitesi

   

  Bazı türlerde omega-3 yağ asidi takviyeleri, yüksek miktarlarda tüketildiğinde toksik olabilen A vitamini bakımından yüksektir.

   

  Örneğin, sadece bir çorba kaşığı (14 gram) morina karaciğeri yağı günlük A vitamini ihtiyacınızın % 270’ini tek bir porsiyonda karşılayabilir.

   

  A vitamini toksisitesi, baş dönmesi, mide bulantısı, eklem ağrısı ve cilt tahrişi gibi yan etkilere neden olabilir.

   

  Uzun vadede, ciddi vakalarda karaciğer hasarına ve hatta karaciğer yetmezliğine de yol açabilir.

   

  Bu nedenle, omega-3 desteğinizin A vitamini içeriğine dikkat etmek ve dozajını hafifletmek en iyisidir.

   

   

   

  Uykusuzluk

   

  Bazı çalışmalar, orta dereceli balık yağı alımının uyku kalitesini artırabildiğini bulmuştur.

   

  Örneğin, 395 çocuğun bir çalışması, 16 hafta boyunca günde 600 mg omega-3 yağ asidi almanın uyku kalitesini artırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

   

  Bazı durumlarda, çok fazla balık yağı almak aslında uykuyu engelleyebilir ve uykusuzluğa neden olabilir.

   

  Bir vaka çalışmasında, yüksek dozda balık yağı alınmasının, depresyon öyküsü olan bir hasta için uykusuzluk ve anksiyete belirtilerini kötüleştirdiği bildirilmiştir.

   

  Ancak, mevcut araştırma vaka çalışmaları ve anekdot raporları ile sınırlıdır.

   

  Genel popülasyonda büyük dozların uyku kalitesini nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

   

   

   

  Ne Kadar Balık Yağı Fazla?

   

  Öneriler geniş çapta değişiklik gösterse de, çoğu sağlık kuruluşu günde iki omega-3 yağ asidi olmak üzere en az 250-500 miligram kombine EPA ve DHA almasını önermektedir.

   

  Bununla birlikte, kalp hastalığı veya yüksek trigliserit düzeyleri gibi belirli sağlık koşullarına sahip kişiler için daha yüksek bir miktar önerilmektedir.

   

  Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine göre omega-3 yağ asidi takviyeleri günlük 5000 mg’a kadar olan dozlarda güvenle tüketilebilir.

   

  Genel olarak, herhangi olumsuz bir belirtiyle karşılaşırsanız, balık yağı alımınızı azaltın ya da omega-3 yağ asidi gereksinimlerinizi besinlerden karşılamayı deneyin.

   

  Sonuç olarak;

  Omega-3, beslenmenin önemli bir parçasıdır ve balık yağı bir takım sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

   

  Ancak, çok fazla balık yağı tüketmek sağlığınıza zarar verebilir ve yüksek kan şekeri, uykusuzluk ve kilo alımı gibi yan etkilere neden olabilir.

   

  Tavsiye edilen dozu aşmayın ve omega-3 yağ asitlerinin çoğunu doğal besin kaynaklarından elde etmeyi hedefleyin.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ