Balık Kokusu Sendromu Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir? | diyetz

  Balık Kokusu Sendromu Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

   

  Trimetilaminüri olarak da bilinen balık kokusu sendromu, nadir görülen bir genetik hastalıktır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu bozukluğa sahip kişinin nefesi, teri, üreme sıvıları ve idrarı çürümüş balık gibi kokar.

  Bu genetik bozukluğun belirtileri doğumdan kısa bir süre sonra tespit edilebilir.

  Bu rahatsızlıktan muzdarip insanlar, depresyon gibi sosyal ve psikolojik zorluklarla karşı karşıya kalır.

  Bulgulara göre, kadınlar bu genetik hastalıktan daha fazla etkilenmektedir.

   

   

  balık kokusu sendromu nedir

   

   

  Balık Kokusu Sendromu Semptomları

  Bu genetik bozukluğun spesifik semptomları yoktur, bu sendromu olan insanlar diğer normal insanlar gibi sağlıklı görünürler.

  Kötü koku, bu hastalığa sahip olunup olunmadığını tespit etmenin tek yoludur. Bir kişinin balık kokusu sendromuna sahip olup olmadığını anlamak için genetik test ve idrar testi yapılabilir.

   

   

  Balık Kokusu Sendromu Neden Olur?

  Bu sendrom, FMO3 geninin mutasyonuna bağlı olan metabolik bir bozukluktur. Bu gen vücuda, trimetilamin (TMA) gibi azot içeren bileşikleri ayıran enzimin salgılamasını söyler.

  Bu bileşik higroskopik, yanıcı, şeffaf ve balık kokusuna sahiptir. Bu organik bileşiğin vücuttaki fazlalığı, bu nadir genetik hastalığa neden olur.

  Bu hastalığa bağlı olarak oluşan kötü koku insandan insana farklılık gösterirken, bazıları çok güçlü bir kokuya sahip olur, bazıları diğerlerinden daha az kokar. Koku  aşağıdaki durumlarda daha da kötüleşebilir:

   

  – Çalışma sonrası terleme

  – Duygusal olarak üzgün hissetme

  – Stres yaşama

   

  Bu durum, menstrüel dönem öncesinde ve sonrasında ve menopoz döneminde ve doğum kontrol hapları kullanıldığında kadınlarda daha da kötüleşebilir.

   

   

  Nasıl Teşhis Edilir?

  Balık kokusu sendromu, idrar testi ve genetik testler yardımıyla teşhis edilir.

   

   

  İdrar Testi 

  İdrarda mevcut olan trimetilamin seviyesi ölçeklendirilir, bu organik bileşiğin yüksek seviyelerine sahip insanlarda hastalık teşhis edilir. Kişiye, idrar testinden önce ağız yoluyla içmek için bir kolin dozu verilir.

   

   

  Genetik Test

  Genetik testte, mutasyonları bu bozukluğa yol açan FMO3 geni test edilir. Taşıyıcı testi, bunlar gibi genetik bozuklukları tespit etmek için kullanılan başka bir yöntemdir.

   

   

  Balık Kokusu Sendromu Tedavisi

  Bu genetik durumun tedavisi yoktur, ancak bazı ipuçlarını izlemek, kokuyu azaltmaya ve toplumda karşılaşılan zihinsel travmayı yönetmeye yardımcı olabilir.

  İşte kokuyu azaltmak için yapmanız gerekenler:

   

  – İnce kokuyu tetikleyebildiği için, trimetilamin, kolin, azot, karnitin, lesitin ve sülfür içeren balık, yumurta sarısı, kırmızı et, fasulye, baklagiller vb. yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

  – Bağırsak bakterileri tarafından bağırsakta üretilen trimetilamin miktarının azaltılmasında metronidazol ve neomisin gibi antibiyotikler etkilidir.

  – Riboflavin (B2 Vitamini) daha fazla tüketirseniz, vücuttaki organik bileşik trimetilamini parçalamaya yardımcı olan FMO3 enzim aktivitesini tetikler.

  – Yiyeceklerin bağırsakta kaldığı sürenin azaltılmasına yardımcı olduğu için laksatif etkisi olan yiyecekleri yiyin.

  – Aktif karbon ve bakır klorofilin gibi takviyeler idrarda trimetilamin tükenmesine yardımcı olur.

  – Terlemeye neden olan egzersiz, stres, vb. gibi tüm aktivitelerden kaçının.

  – 5,5 ve 6,5 arasında değişen orta pH seviyeleri olan sabunlar kullanın, bu cilt üzerinde mevcut olan trimetilaminin çıkarılmasına ve kokunun azalmasına yardımcı olur.

   

  İlginizi Çekebilir  Günlük Kaç Saat Uyumalı? Kaç Saat Uyku Yeterlidir?

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ