Balık Kokusu Sendromu Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Trimetilaminüri ya da TMAU hastalığı olarak da bilinen balık kokusu sendromu, nadir görülen genetik bir hastalıktır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu bozukluğa sahip olan kişinin nefesi, teri, üreme sıvıları ve idrarı çürümüş balık gibi kokar.

Bu genetik bozukluğun belirtileri kişinin doğumundan çok kısa bir süre sonra tespit edilebilir.

Bu rahatsızlıktan muzdarip olan insanlar, depresyon gibi sosyal ve psikolojik zorluklarla karşı karşıya kalır.

Bulgulara göre, kadınlar erkeklere göre, genetik olan bu hastalıktan daha fazla etkilenmektedir.

Yazıda balık kokusu sendromu nedir”, “balık kokusu sendromu nasıl olur”, “balık kokusu sendromu sebepleri nelerdir”, “balık kokusu sendromu semptomları nelerdir”, “balık kokusu sendromu nasıl tedavi edilir sorularına cevap aranacaktır.

Balık Kokusu Sendromu Nedir?

Trimetilaminüri, vücudun güçlü bir çürümüş balık kokusuna sahip olması, besinlerden türetilen bir bileşik olan trimetilamini parçalayamadığı bir hastalıktır.

Balık kokusu sendromu genetik bir hastalıktır; semptomlar genellikle doğumdan itibaren belirginleşmeye başlar.

Balık kokusu sendromu, rahatsız edici bir vücut kokusu ve etkilenen bireylerin idrarında, terinde ve nefesinde aşırı trimetilaminüri (TMA) atılımı nedeniyle çürüyen balık kokusu ile karakterize bir hastalıktır.

Balık kokusu sendromuna FMO3 genindeki mutasyonlar neden olur.

Beslenmeyle alınan fazla proteinden veya normalde GI kanalında trimetilamin üreten bakterilerin artmasından dolayı, vücut kokusunun diğer nedenleri de ortaya çıkabilir; karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kötü hijyen, diş eti iltihabı ve kan kaynaklı ağız kokusu vakaları.

Balık kokusu sendromunu (trimetilaminüri) diğer vücut kokusu nedenlerinden ayırmaya yardımcı olan tanısal testler uzman laboratuvarlarda mevcuttur.

Balık kokusu sendromu semptomları, az sayıda prematüre bebekte ve sağlıklı kadınlarda menstrüasyonun başlangıcında, genellikle mutant FMO3 geni için heterozigot olan kişilerde veya hatalı FMO3 gen ekspresyonunun olgunlaşmaması nedeniyle geçici olarak görülmüştür. ( FMO3 ekspresyonu yaşla artar)

Balık kokusu sendromu tedavisi, belirli diyet kısıtlamalarını, ciltte salgılanan trimetilamini çıkarmak için asit losyonları ve sabunların kullanımını, aktif kömür ve bakır klorofilin kullanımını, bazı antibiyotikleri, müshilleri ve riboflavin takviyelerini içerir.

balık kokusu sendromu nedir

Balık Kokusu Sendromu Semptomları Nelerdir?

Bu genetik bozukluğun spesifik semptomları yoktur, bu sendromu olan insanlar diğer normal insanlar gibi sağlıklı görünürler.

Kötü koku, bu hastalığa sahip olunup olunmadığını tespit etmenin bilinen tek yoludur. Bir kişinin balık kokusu sendromuna sahip olup olmadığını anlamak için genetik test ve idrar testi de yapılabilir.

Trimetilaminürinin ana semptomu, balık benzeri güçlü bir kokudur. Vücut, aşırı trimetilaminüriyi şu yollarla serbest bırakır:

– Nefes yoluyla

– Ter yoluyla

– İdrar yoluyla

– Üreme sıvıları yoluyla

İnsanlar her zaman güçlü bir kokuya veya yoğunluğu değişebilen daha hafif bir kokuya sahip olabilir.

Terleme gibi bazı faktörler kokuyu artırabilir. İnsanlar, kokunun egzersiz veya stresle daha da kötüleştiğini fark edebilir.

Trimetilaminüri, kadınlarda erkeklerden daha yaygın görünmektedir. Bunun için henüz net bir neden olmamasına rağmen, araştırmacılar östrojen ve progesteron gibi kadın cinsiyet hormonlarının rol oynayabileceğini öne sürüyorlar.

Kadınların belirli dönemlerinde daha şiddetli semptomlar olabilir:

– Adet kanamasından hemen önce

– Adet sırasında

– Oral kontraseptif aldıktan sonra

– Menopoz ya da menopoza yakın dönemde

Stres düzeyleri ve beslenme ayrıca durumun belirtilerini tetikleyen önemli bir rol oynar.

Trimetilaminüri hastalarında genellikle balık benzeri bir koku dışında herhangi bir semptom görülmez ve bu bozukluk başka herhangi bir fiziksel sağlık sorununa neden olmaz.

Bununla birlikte, bazı insanlar güçlü kokunun zihinsel, duygusal veya sosyal sağlıklarını etkilediğini belirtmektedir. Bu bireyler sosyal olarak kendilerini izole edebilir veya duruma bağlı olarak depresyon yaşayabilir.

Balık Kokusu Sendromu Neden Olur?

Bu sendrom, FMO3 geninin mutasyonuna bağlı olan metabolik bir bozukluktur. Bu gen vücuda, trimetilamin (TMA) gibi azot içeren bileşikleri ayıran enzimin salgılamasını söyler.

Bu bileşik higroskopik, yanıcı, şeffaf ve balık kokusuna sahiptir. Bu organik bileşiğin vücuttaki fazlalığı, bu nadir genetik hastalığa neden olur.

Bu hastalığa bağlı olarak oluşan kötü koku insandan insana farklılık gösterirken, bazıları çok güçlü bir kokuya sahip olur, bazıları diğerlerinden daha az kokar. Koku  aşağıdaki durumlarda daha da kötüleşebilir:

– Çalışma sonrası terleme nedeniyle

– Duygusal olarak üzgün hissetme nedeniyle

– Stres yaşama nedeniyle

Bu durum, menstrüel dönem öncesinde ve sonrasında ve menopoz döneminde ve doğum kontrol hapları kullanıldığında kadınlarda daha da kötüleşebilir.

Balık Kokusu Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Balık kokusu sendromu, idrar testi ve genetik testler yardımıyla teşhis edilir.

İdrar Testi 

İdrarda mevcut olan trimetilamin seviyesi ölçeklendirilir, bu organik bileşiğin yüksek seviyelerine sahip insanlarda hastalık teşhis edilir. Kişiye, idrar testinden önce ağız yoluyla içmek için bir kolin dozu verilir.

Genetik Test

Genetik testte, mutasyonları bu bozukluğa yol açan FMO3 geni test edilir. Taşıyıcı testi, bunlar gibi genetik bozuklukları tespit etmek için kullanılan başka bir yöntemdir.

Balık Kokusu Sendromu Tedavisi

Bu genetik durumun tedavisi yoktur, ancak bazı ipuçlarını izlemek, kokuyu azaltmaya ve toplumda karşılaşılan zihinsel travmayı yönetmeye yardımcı olabilir.

İnsanların trimetilamin kokusunu azaltabilmesinin ana yollarından biri, trimetilamin üretimini tetikleyen trimetilamin veya kolin içeren belirli gıdalardan kaçınmaktır.

Buğdayla beslenen ineklerin sütü trimetilamin içerirken, kolin içeren yiyecekler şunlardır:

– Yumurta

– Karaciğer

– Böbrek

– Fasulye

– Yer fıstığı

– Bezelye

– Soya ürünleri

– Lahana, karnabahar, brokoli ve Brüksel lahanası gibi turpgil sebzeler

– Lesitin içeren balık yağı takviyeleri dahil lesitin

Trimetilamin N-oksit, balıklar, kafadanbacaklılar (kalamar ve ahtapot gibi) ve kabuklular ( yengeçler ve ıstakozlar gibi) dahil olmak üzere deniz ürünlerinde bulunur. Daha düşük seviyelerde tatlı su balıklarında da bulunur.

İşte kokuyu azaltmak için yapılması gerekenler:

– İnce kokuyu tetikleyebildiği için, trimetilamin, kolin, azot, karnitin, lesitin ve sülfür içeren balık, yumurta sarısı, kırmızı et, fasulye, baklagiller vb. yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

– Bağırsak bakterileri tarafından bağırsakta üretilen trimetilamin miktarının azaltılmasında metronidazol ve neomisin gibi antibiyotikler etkilidir.

– Riboflavin (B2 Vitamini) daha fazla tüketirseniz, vücuttaki organik bileşik trimetilamini parçalamaya yardımcı olan FMO3 enzim aktivitesini tetikler.

– Yiyeceklerin bağırsakta kaldığı sürenin azaltılmasına yardımcı olduğu için laksatif etkisi olan yiyecekleri yiyin. Gıdanın sindirim sisteminden geçme süresini azaltmak için bir müshil almak da, bağırsağın ürettiği trimetilamin miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

– Aktif karbon ve bakır klorofilin gibi takviyeler idrarda trimetilamin tükenmesine yardımcı olur.

– 10 gün boyunca günde iki kez 750 miligram (mg) aktif kömür ya da 3 hafta boyunca günde üç kez yemeklerden sonra 60 mg bakır klorofilin kullanımı önerilmektedir.

– Terlemeye neden olan egzersiz, stres, vb. gibi tüm aktivitelerden kaçının.

– 5,5 ve 6,5 arasında değişen orta pH seviyeleri olan sabunlar kullanın, bu cilt üzerinde mevcut olan trimetilaminin çıkarılmasına ve kokunun azalmasına yardımcı olur.

Ne zaman bir doktora gitmek gerekir?

Kişi trimetilaminüri olduğundan şüphelenirse, teşhis için doktora gitmelidir. Doktor, diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini içeren bir tedavi planı oluşturmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca, herhangi bir takviye konusunda tavsiyede bulunabilir. 

Sonuç olarak;

Balık kokusu sendromu ya da trimetilaminüri, vücutta kimyasal trimetilamin birikmesine neden olan nadir bir durumdur.

Vücut fazla trimetilamini ter, idrar, nefes ve üreme sıvıları yoluyla salgılar ve güçlü bir balık kokusuna neden olur.

Trimetilaminüri hastası olan pek çok kişi, özellikle hafif-orta şiddette semptomları olanlar, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile balık kokusunu azaltabilir.

Trimetilaminüri, başka herhangi bir fiziksel sağlık sorununa neden olmaz ve bu durumu olan kişiler, genellikle sağlıklıdır.

Trimetilaminüri sosyal izolasyona, depresyona, anksiyeteye veya başka herhangi bir psikolojik soruna neden olursa, insanların bir sağlık uzmanından yardım almaları gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ