Balık Kokusu Sendromu: Belirtileri, Nedenleri, Tanı ve Tedavi | diyetz

Balık Kokusu Sendromu: Belirtileri, Nedenleri, Tanı ve Tedavi

 

 

Trimetilaminüri olarak da bilinen balık kokusu sendromu, nadir görülen bir genetik hastalıktır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu bozukluğa sahip kişinin nefesi, teri, üreme sıvıları ve idrarı çürümüş balık gibi kokar.

 

Bu genetik bozukluğun belirtileri doğumdan kısa bir süre sonra tespit edilebilir.

 

Bu rahatsızlıktan muzdarip insanlar, depresyon gibi sosyal ve psikolojik zorluklarla karşı karşıya kalır.

 

Kötü bir kokuya sahip olmanın yanı sıra, bu tür rahatsızlıktan dolayı başka hiçbir sağlık sorunu yaşanmaz. Bulgulara göre, kadınlar bu genetik hastalıktan daha fazla etkileniyor gibi görünmektedir.

 

 

 

Balık Kokusu Sendromu Semptomları

 

Bu genetik bozukluğun spesifik semptomları yoktur, bu sendromu olan insanlar diğer normal insanlar gibi sağlıklı görünürler.

 

Kötü koku, bu hastalığa sahip olunup olunmadığını tespit etmenin tek yoludur. Bir kişinin balık kokusu sendromuna sahip olup olmadığını saptamak için genetik test ve idrar testi yapılabilir.

 

 

 

 

Balık Kokusu Sendromu Neden Olur?

 

Bu sendrom, FMO3 geninin mutasyonuna bağlı bir metabolik bozukluktur. Bu gen vücuda, trimetilamin (TMA) gibi azot içeren bileşikleri ayıran enzimi salgılamasını söyler.

 

Bu bileşik higroskopik, yanıcı, şeffaf ve balık kokusuna sahiptir. Bu organik bileşiğin vücuttaki fazlalığı, bu nadir genetik hastalığa neden olur.

 

Bu hastalığa bağlı olarak oluşan kötü koku insandan insana farklılık gösterirken, bazıları çok güçlü bir kokuya sahip olur, bazıları diğerlerinden daha az kokabilmektedir. Koku  aşağıdaki durumlarda daha da kötüleşebilir:

 

  • Çalışma sonrası terlediğinizde

 

  • Duygusal olarak üzgün hissettiğinizde

 

  • Stres yaşadığınızda

 

İlginizi Çekebilir  Göz Altındaki Morluklara Hint Yağı

Bu durum, menstrüel dönem öncesinde ve sonrasında ve menopoz döneminde ve doğum kontrol haplarını tükettiğinde kadınlarda daha da kötüleşebilir.

 

 

 

Teşhis

 

Balık kokusu sendromu, idrar testi ve genetik test yardımıyla teşhis edilir.

 

 

İdrar Testi 

İdrarda mevcut olan trimetilamin seviyesi ölçeklendirilir, bu organik bileşiğin yüksek seviyelerine sahip insanlar bu hastalıkla teşhis edilir. Kişiye, idrar testinden önce ağız yoluyla içmek için bir kolin dozu verilir.

 

 

Genetik Test

 Genetik testte, mutasyonları bu bozukluğa yol açan FMO3 geni test edilir. Taşıyıcı testi, bunlar gibi genetik bozuklukları tespit etmek için kullanılan başka bir yöntemdir.

 

 

 

Tedavi

 

Bu genetik durumun tedavisi yoktur, ancak bazı ipuçlarını izlemek, kokuyu azaltmaya ve toplumda karşılaşılan zihinsel travmayı yönetmeye yardımcı olabilir.

 

 

İşte kokuyu azaltmak için yapmanız gerekenler:

İnce kokuyu tetikleyebildiüii için, trimetilamin, kolin, azot, karnitin, lesitin ve sülfür içeren balık, yumurta sarısı, kırmızı et, fasulye, baklagiller vb. yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

 

Bağırsak bakterileri tarafından bağırsakta üretilen trimetilamin miktarının azaltılmasında metronidazol ve neomisin gibi antibiyotik tüketimi etkilidir.

 

Riboflavin (Vitamin B2) daha fazla tüketirseniz, vücuttaki organik bileşik trimetilamini parçalamaya yardımcı olan FMO3 enzim aktivitesini tetikler.

 

Yiyeceklerin bağırsakta kaldığı sürenin azaltılmasına yardımcı olduğu için laksatif etkisi olan yiyecekleri yiyin.

 

Aktif karbon ve bakır klorofilin gibi takviyeler idrarda trimetilamin tükenmesine yardımcı olur.

 

Terlemeye neden olan egzersiz, stres, vb. gibi tüm aktivitelerden kaçının.

 

5,5 ve 6,5 arasında değişen orta pH seviyeleri olan sabunlar kullanın, bu cilt üzerinde mevcut olan trimetilaminin çıkarılmasına ve kokunun azaltılmasına yardımcı olur.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ