Balık Yemenin Faydaları Nelerdir? İnsan Vücuduna Faydaları

  Balık Yemenin Faydaları Nelerdir? Balığın İnsan Vücuduna Faydaları

  Balık, en sağlıklı yiyeceklerdendir. Protein ve D vitamini gibi önemli besin maddeleri sağlar. Vücudumuz ve beynimiz için inanılmaz derecede önemli olan, en iyi omega 3 yağ asitleri kaynağıdır.

  Balığın Yararları Nelerdir?

  balık ne işe yarar

  Önemli besin maddeleri sağlar

  Balığın vücuda faydalarını genel olarak söylemek gerekirse, her tür balık sağlık için iyidir. Çoğu insanın yeterli şekilde alamadığı pek çok besin maddesini, yüksek miktarda sağlar.

  Buna yüksek kaliteli protein, iyot ve çeşitli vitaminler ve mineraller dahildir.

  Ancak, bazı balıklar diğerlerinden daha iyidir ve yağlı balık türleri daha sağlıklı olarak değerlendirilir. Çünkü yağlı balıklar (somon, alabalık, sardalya, ton balığı ve uskumru gibi) yağ bazlı besin maddelerinde daha yüksektir.

  Çoğu insanın eksiklik yaşadığı yağda eriyen bir besin olan D vitaminini daha yüksek oranda içerir.

  Yağlı balıklar, ayrıca omega 3 yağ asitleri açısından daha zengindir. Bu yağ asitleri vücudumuzun ve beynimizin en iyi şekilde çalışması için çok önemlidir ve birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

  Omega 3 gereksinimlerini karşılamak için haftada en az bir veya iki kez yağlı balık yemek gerekir.

  Kalp krizi ve inme riskini azaltır

  Kalp krizi ve inme, dünyadaki ölümlerin en yaygın iki nedenidir. Balık genellikle, sağlıklı bir kalp için yiyebileceğimiz en iyi gıdalar arasındadır.

  Birçok büyük gözlemsel çalışma, balığı düzenli olarak yiyen insanların kalp krizi, inme ve kalp hastalığından ölüm riskini daha düşük olarak belirtmektedir.

  ABD’de 40.000’i aşkın erkek ile yapılan bir çalışmada haftada 1 veya daha fazla porsiyon balık yiyenlerin kalp hastalığı riski % 15 daha düşüktü.

  Araştırmacılar, yüksek miktarda omega 3 yağ asitleri nedeniyle yağlı balık türlerinin kalp sağlığı için daha faydalı olduğunu düşünüyorlar.

  Gelişimsel süreç için önemli besin maddeleri sağlar

  Omega 3 yağ asitleri büyüme ve gelişim için çok gereklidir. Omega 3 yağ asidi türü olan dokosaheksaenoik asit (DHA), özellikle gelişmekte olan beyin ve göz için çok önemlidir. Bu nedenle, emziren annelerin ve anne adaylarının yeteri kadar omega 3 yağ asitleri yemeleri gerekir.

  Bununla birlikte, bebek bekleyen annelere her türlü balığı yemeleri tavsiye edilmemektedir. Bazı balıklar beyindeki gelişimsel sorunlarla bağlantılı olan yüksek oranda cıva içerir.

  Bu nedenle, hamile kadınlar sadece düşük cıva içeriğine sahip olanları (somon, sardalya, alabalık vb.) ve haftada en fazla 12 gram (340 gram) balık tüketmelidir.

  Çiğ ve pişmemiş balık (suşi dahil) yememelidir çünkü fetusa zarar verebilecek mikroorganizmalar içerebilir.

  Beyni yaşa bağlı bozulmadan korur

  Yaşlanmanın sonuçlarından biri, beyin işlevinin bozulması (yaşla ilgili bilişsel gerileme olarak adlandırılır) dır. Birçok durumda bu normaldir ancak Alzheimer hastalığı gibi ciddi nörodejeneratif hastalıklar da vardır.

  Pek çok gözlemsel çalışma, daha fazla balık yiyen kişilerin daha yavaş bilişsel gerileme oranlarına sahip olduğunu göstermiştir.

  Depresyonu önlemeye yardımcı olur

  Depresyon, ciddi bir zihinsel bozukluktur. Ruh halinin bozulması, hüzün, yorgunluk ve yaşamsal faaliyetlere olan ilginin kaybolmasına neden olur.

  Depresyon, neredeyse kalp rahatsızlığı veya obezite kadar konuşulmamasına rağmen halen dünyanın en büyük sağlık problemlerinden biridir.

  Araştırmalar, düzenli olarak balık yiyen kişilerin depresyona maruz kalma oranlarının çok daha düşük olduğunu bulmuştur.

  Çok sayıda kontrollü çalışma, omega 3 yağ asitlerinin depresyona karşı faydalı olduğunu ve antidepresan ilaçların etkinliğini önemli ölçüde artırdığını buldu.

  Balık ve omega 3 yağ asitleri bipolar bozukluk gibi diğer zihinsel bozukluklara da fayda sağlar.

  D vitaminin en iyi besin kaynağıdır

  Bu önemli vitamin, vücutta steroid hormonu gibi işlev görür ve dünya nüfusunun çoğu D vitamini eksikliği yaşamaktadır.

  Balık ve balık ürünleri D vitamininin en iyi besin kaynaklarıdır. Somon ve ringa balığı gibi yağlı balıklar en yüksek miktarları içerir.

  Morina balığı karaciğer yağı gibi bazı balık yağları, D vitamini bakımından çok yüksek olup, tek bir yemek kaşığı, tavsiye edilen günlük alımın % 200’ünden fazlasını sağlar.

  balığın vücuda faydaları

  Otoimmün hastalık riskini azaltır

  Otoimmün hastalıklarda, bağışıklık sistemi yanlışlıkla sağlıklı vücut dokularına saldırır ve yok eder.

  Buna bir örnek, bağışıklık sisteminin pankreastaki insülin üreten hücrelere saldırması sonucu oluşan tip 1 diyabettir.

  Birçok çalışma, omega 3 veya balık yağı tüketiminin çocuklarda tip 1 diyabet riskinde azalma sağladığına karar vermiştir.

  Çocuklarda astımı önlemeye yardımcı olur

  Astım, solunum yollarında kronik inflamasyon ile karakterize, yaygın bir hastalıktır. Ne yazık ki, astım oranları son dönemlerde çarpıcı bir biçimde arttı.

  Araştırmalar, düzenli balık yemenin çocuklarda astım riskini % 24 azalttığını ancak yetişkinlerde anlamlı bir etkisi olmadığını gösteriyor.

  Sağlıklı yaşlanma sağlar

  Makula dejenerasyonu denilen bir hastalık, görme bozuklukları ve körlüğün önde gelen bir nedenidir ve çoğunlukla yaşlı bireyleri etkiler.

  Balık ve omega 3 yağ asitlerinin bu hastalığa karşı koruma sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

  Bir çalışmada, düzenli balık yemek, kadınlarda maküler dejenerasyon riskini % 42 azalttı.

  Bir başka çalışmada haftada bir kez yağlı balık yemenin % 53 oranında neovasküler makula dejenerasyonu riski ile bağlantılı olduğu tespit edildi.

  Uyku kalitesini artırır

  Uyku bozuklukları yaygın görülür. Bunun için birçok farklı sebep vardır (mavi ışığa maruz kalmanın artması gibi), ancak bazı araştırmacılar, D vitamini eksikliğinin de rol oynayabileceğine inanmaktadır.

  95 orta yaşlı erkek ile yapılan 6 aylık bir çalışmada, haftada üç kez somon yemek, hem uykuda hem de günlük işlerlikte iyileşmelere yol açtı.

  Araştırmacılar, bunun somonun D vitamini içeriğinden kaynaklandığını düşünüyorlar.

  Lezzetli ve hazırlaması kolaydır

  Lezzetli ve hazırlaması kolay olan balığın yararlarını elde edebilmek için haftada 1-2 kez yemenin yeterli olduğu düşünülmektedir.

  Mümkünse, çiftlik yerine vahşi yakalanan balıkları yani denizden tutulanları tercih etmek gerekir. Vahşi balıkların daha fazla omega 3 içerdiği biliniyor ve zararlı kirleticilerin bulaşma olasılığı daha düşük.

  Yağlı Balıklar Nelerdir? Faydaları ve Zararları

  Yağlı balıklar, daha düşük bir kalp hastalığı riski, daha yüksek zihinsel yetenek ve kanserden korunma, alkolle ilişkili bunama ve romatoid artrit dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir.

  Balık yağı, iki yağ asidi, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekzaenoik asit (DHA) içerir. Bunların kardiyovasküler sisteme faydası olduğu bilinmektedir.

  Amerikan Kalp Derneği (AHA)her hafta en az iki porsiyon balık, özellikle yağlı balık, tüketilmesini öneriyor.

  Yağlı Balık Çeşitleri ve Türleri

  Yağlı balıklar vücut dokuları boyunca ve göbek boşluğunda önemli miktarda yağ içerir. Yağlı balıklar şunlardır:

  – Alabalık

  – Somon

  – Sardalya

  – Yılan balığı

  – Orkinos

  – Ringa

  – Tuna

  Tüm bu balıklar konserve, taze veya dondurulmuş olsun, omega 3 yağ asitleri açısından zengindir.

  en yağlı balıklar

  Yağlı Balıkların Faydaları Nelerdir?

  Yağlı balıklar, inflamasyon, kalp hastalığı, kanser ve artrit riskini azalttığı gösterilen omega 3 çoklu doymamış yağ asitleri açısından zengindir.

  Hem beyaz hem de yağlı balıklar iyi bir protein kaynağıdır. Beyaz balıklar da yağ asitleri içerir, ancak sadece karaciğerde ve daha az miktarda bulunur.

  Kalp-damar hastalığı

  AHA’ya göre yağlı balık yemek, kardiyovasküler hastalığa karşı korunmaya yardımcı olur. Amerikan Fizyoloji Derneği tarafından yayınlanan bir çalışma, yağlı balık yağlarının zihinsel stres dönemlerinde kalbi koruyabildiğini göstermektedir.

  Romatoid artrit

  Araştırmalar, yağlı balıklarda bulunan omega 3 yağ asitlerinin romatoid artritin gelecekteki oluşumuna karşı koruyabileceğini göstermektedir.

  Demans

  Alkol kullanan kişilerde balık yağı demansa karşı koruma sağlar. Balık yağı ve alkol karışımına maruz bırakılan beyin hücreleri, sadece alkole maruz kalan beyin hücreleriyle karşılaştırıldığında, yüzde 95 daha az nöroinflamasyon ve nöron ölümüne sahipti.

  Ağız ve cilt kanserleri

  Yağlı balık tüketimi erken ve geç dönem deri kanserine karşı koruma sağlar. Omega 3 yağ asidinin, normal hücreleri etkilemeyen dozlarda malign ve pre-malign hücrelerin büyümesini hedeflediği ve seçici olarak inhibe ettiği bulunmuştur.

  Duyusal, bilişsel ve motor gelişimi

  Araştırmalar, hamileliğin son aylarında yağlı balık tüketilmesinin çocuğun duyusal, bilişsel ve motor gelişimine olumlu etkileri olabileceğini belirtiyor.

  Astım

  Hamilelik sırasında düzenli olarak somon tüketen kadınların çocuklarının, 2.5 yaşında astım belirtileri gösterme olasılığı daha azdır.

  Görme duyusu ve belleği korumak

  DHA görme kaybına karşı korur. Bilim insanları, yağlı balık tüketimi ile yaşlılarda görme kaybı riski arasında bir bağlantı olduğunu tespit etmişlerdir.

  PLOS One’da yayınlanan bir çalışma, yağlı balık yemenin, belleğin çalışma kapasitesini iyileştirebileceğini göstermektedir.

  Meme kanseri

  Yaklaşık 900.000 kadının bir meta analizi, daha düşük meme kanseri riski taşıyanların daha fazla yağlı balık tükettiğini tespit etmiştir.

  Ne kadar yağlı balık yemek gerekir?

  Yağlı balık yemek, sağlığın birçok yönüne fayda sağlasa da, aşırı tüketim yararlı olmayabilir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, düşük seviyelerde HDL olan insanlarda erken ölüm riski bulundu.

  Ayrıca, diyalize giren insanlar için yüksek HDL seviyeleri zararlı olabilir çünkü bu iltihap seviyelerini artırabilir.

  Yağlı balık kirleticileri

  Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), neredeyse tüm balık ve kabuklu deniz hayvanlarının cıvalı izler taşıdığını belirtiyor. Yağlı balıklar ayrıca poliklorlu bifeniller (PCB’ler) ve dioksinler olarak adlandırılan kirleticiler içerir.

  Bu kirleticiler sağlık üzerinde hemen bir etkiye sahip değildir ancak uzun süreli maruz kalma zararlı olabilir. Daha büyük balıklar, daha fazla kirletici ve ağır metaller içerir ve bu nedenle, maruz kalma ve risklerini sınırlamak için nadiren tüketilmelidir.

  Dioksinler yüksek oranda toksik bileşiklerdir. İnsanlar balık da dahil olmak üzere hayvansal ürünlerden dolayı bu bileşiklere maruz kalmaktadırlar. Yüksek maruziyet deri lezyonlarına, bağışıklık ve üreme sistemlerinin bozulmasına neden olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ