Mucize İkili Bal ve Tarçını Keşfedin | diyetz

Mucize İkili Bal ve Tarçını Keşfedin

 

Bal ve tarçın çoklu sağlık yararları olan iki doğal bileşendir. Bazı insanlar, bu iki güçlü etkisi olan madde birleştirildiğinde hemen hemen her hastalığa çare olabileceğini iddia ediyor.

 

Her birinin tıbbi kullanımları olduğuna dair bazı kanıtlar bulunurken, bal ve tarçın karışımıyla ilgili bazı iddialar gerçek olamayacak kadar iyi görünmektedir. Bu yazı, gerçeği kurgu ile ayıran bal ve tarçın yararlarını incelemek için yazılmıştır.

 

 

Bal ve Tarçın: Daha İyi Sağlık için Doğal Malzemeler

Bal, arılar tarafından yapılan tatlı bir sıvıdır. Yüzyıllardır hem yiyecek hem de ilaç olarak kullanılmıştır.Günümüzde en çok pişirme veya içeceklerde bir tatlandırıcı olarak kullanılır.

 

Tarçın, Cinnamomum ağacının kabuğundan gelen bir baharattır. İnsanlar hasat eder ve kuruturlar; kabuğunu,tarçın çubuğu olarak bilinen organik hale getirirler. Tarçın; çubuklar halinde, toz haline getirilmiş olarak veya bir ekstre olarak satın alınabilir.

 

Hem balın hem de tarçın kendi başına birden fazla sağlık faydası vardır.Bununla birlikte, bazıları ikisinin birleştirilmesinin daha faydalı olduğunu varsayıyor. 1995’te bir Kanada gazetesi, bal ve tarçın karışımı ile iyileştirilebilecek hastalıkların uzun bir listesini sağlayan bir makale yayınladı. O zamandan beri, bal ve tarçın kombinasyonu ile ilgili cesur iddialar arttı.

 

Bu iki maddenin bol miktarda sağlık uygulaması var, ancak kombinasyonla ilgili tüm iddialar bilim tarafından desteklenmiyor.

 

 

 

Tarçının Bilim Destekli Faydaları

Tarçın, ek olarak da alınabilecek pişirme ve gıdalara eklenme konusunda popüler bir baharattır. İki ana türü vardır:

 

Kasia tarçın: Çin tarçını olarak da bilinen bu çeşit süpermarketlerde bulabileceğiniz en popüler çeşididir. Seylan tarçınına göre daha ucuz, fakat daha düşük kalitelidir.

Seylan tarçın: Bu tür “gerçek tarçın” olarak da bilinir. Kasia tarçından daha nadir bulunur ve biraz daha tatlı ve pahalıdır.

 

Tarçın’ın sağlığa olan faydaları uçucu yağdaki aktif bileşiklerle bağlantılıdır.En iyi çalışılan tarçın bileşiği sinnamaldehittir. Tarçına, baharatlı lezzetini ve aromasını veren de budur. Tarçın’ın en etkileyici faydalarından bazıları:

 

İnflamasyonu azaltır: Uzun süreli inflamasyon kronik hastalığa yakalanma riskini arttırır. Araştırmalar, tarçının iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde yardımcı olur: Birkaç test tüp çalışması tarçının Parkinson ve Alzheimer’in ilerlemesini yavaşlatmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Kansere karşı korunmaya yardımcı olur: Birkaç hayvan ve test tüp çalışması tarçının kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını önlemesine yardımcı olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, bu sonuçların insan çalışmaları ile doğrulanması gerekir.

Bazıları ayrıca tarçının, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD), irritabl bağırsak sendromu (IBS), adet öncesi sendromu (PMS), polikistik over sendromu (PCOS) ve gıda zehirlenmesinin doğal bir tedavisi olabileceğini öne sürüyor.

 

 

Balın Bilim Destekli Faydaları

Bal, şekere daha sağlıklı bir alternatif olmasının yanı sıra, birçok tıbbi kullanıma da sahiptir.Bununla birlikte, tüm türlerin eşit olmadığını unutmamak önemlidir.Balın yararlarının çoğu, yüksek kaliteli, filtrelenmemiş balda yoğunlaşan aktif bileşiklerle ilişkilidir. İşte bilimin desteklediği bal faydaları:

 

Etkili bir öksürük baskılayıcıdır: Bir çalışma, balın çoğu öksürük şurubu içerisindeki etken madde olan dekstrometorfandan daha fazla gece öksürüklerini bastırmada etkili olduğunu bulmuştur. Ancak daha fazla araştırma gerekmektedir.

Yaralar ve yanıklar için güçlü bir tedavi: Altı çalışmanın gözden geçirilmesi, deriye bal uygulamak, yaralar için güçlü bir tedavidir.

Balın, uykuya yardımcı, bellek güçlendirici, doğal bir afrodizyak, maya enfeksiyonlarında bir tedavi ve dişlerinizdeki plakların azaltılması için doğal bir yol olduğu düşünülmekte, ancak bu iddialar bilim tarafından desteklenmemektedir.

 

 

Hem bal hem de tarçın belirli sağlık koşullarını sağlayabilir

Teori, hem balın hem de tarçın kendi başlarına hastalık tedavisine yardım edebiliyorlarsa, bu ikisinin birleştirilmesinin daha da güçlü bir etkisi olabileceğini söylemektedir. Balın ve tarçının sağlık yararları arasında birkaç benzerlik olması bilinen bir şeydir. Her ikisi de aşağıdaki alanlarda faydalıdır:

 

 

Bal ve tarçın, kalp hastalıkları riskini azaltır

Bal ve tarçın karışımı, kalp rahatsızlığı riskinizi azaltma potansiyeline sahiptir.
 Bunun nedeni, bu riski önemli ölçüde artıran birkaç sağlık işaretinin tersine çevrilmesine yardımcı olabilmesidir.Buna düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolestrol düzeyleri ve yüksek trigliserid seviyeleri dahildir.

 

Yüksek tansiyon ve düşük yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolestrol seviyeleri, hastalık riskinizi artırabilecek ek faktörlerdir. İlginçtir, bal ve tarçın tüm bunları olumlu yönde etkileyebilir.

 

Araştırmalar, bal tüketenlerin “kötü” LDL kolesterolü% 6-11 oranında düşürdüğünü ve trigliserit düzeylerini % 11 oranında düşürdüğünü göstermiştir. Bal aynı zamanda HDL yani iyi kolesterolü yaklaşık% 2 artırabilir.

 

Birlikte incelenmemesine rağmen, tarçın ve balın kan basıncında ılımlı azalmalara neden olduğu gösterilmiştir.Ancak, bu araştırma hayvanlarda yapıldı.

 

Ek olarak, her iki gıdada da kalp için çok fazla fayda sağlayan antioksidanlar açısından zengindir Polifenol antioksidanlar kalp kan akışını iyileştirir ve kan pıhtılarını önleyerek kalp krizi ve inme riskinizi düşürür.

 

Bal ve tarçın, aynı zamanda kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilir çünkü ikisi de iltihabı azaltır. Kronik inflamasyon kalp hastalığının gelişiminde önemli bir faktördür.

 

 

Bal ve tarçın yaraları iyileştirmek için yararlıdır

Hem bal hem de tarçın, cildi enfeksiyondan korunmak için yararlı olabilecek iyi belgelenmiş iyileştirici özelliklere sahiptir. Bal ve tarçın, bakterilerle savaşma ve iltihabı azaltma yeteneğine sahiptir. Bunlar cildi iyileştirmede çok önemli olan iki faktördür.

 

Cilde uygulanan bal, yanıkların tedavisinde başarıyla kullanılmıştır.Diyabetin çok ciddi bir komplikasyonu olan diyabetik ayak ülserlerini de tedavi edebilir.Tarçın güçlü anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı yaraları iyileştirmek için ek fayda sağlayabilir.

 

Diyabetik ayak ülserleri, antibiyotik dirençli bakteriler ile enfekte olma riski yüksektir. Bir test tüpü çalışması, tarçın yağının antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı koruma sağlamasına yardımcı olduğunu buldu. Bununla birlikte, bu çalışma, bakkalda bulabileceğiniz toz tarçınlardan çok daha yoğun tarçın yağı kullandı. Tarçın tozunun aynı etkiye sahip olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır.

 

 

Bal ve tarçın diyabetliler için iyidir

Tarçının düzenli olarak kullanımı,diyabetliler için iyi olduğu belgelendirilmiştir.Ayrıca diyabeti önlemeye yardımcı olabilir.Birçok çalışma diyabette tarçının açlık kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü göstermiştir.

 

Tarçının kan şekerini düşürmesinin yollarından biri de insülin duyarlılığını arttırmasıdır. Tarçın, hücreleri insülin hormonuna daha duyarlı yapar ve şekerin kandan hücrelere geçmesine yardımcı olur.

 

Balın diyabet hastalarına da bazı potansiyel faydaları vardır. Çalışmalar balın şeker oranından daha az kan şekeri seviyesine etkisi olduğunu göstermiştir.Buna ek olarak, bal, diyabetlilerde “kötü” LDL kolesterolü ve trigliseridleri düşürebilirken “iyi” HDL kolesetrol düzeylerini yükseltebilir.

 

Çayınızı tatlandırmak için bal ve tarçın şekere nispeten daha sağlıklıdır. Bununla birlikte, bal hala karbonhidrat bakımından yüksektir, bu nedenle diyabetliler onu hafifletmek için kullanmalıdır.

 

 

Bal ve tarçın antioksidanlar ile doludur

Bal ve tarçın, sağlığınız için çok faydası olan antioksidanların mükemmel kaynaklarıdır.Antioksidanlar, hücrelerinize zarar verebilecek serbest radikaller denilen kararsız moleküllerden sizi koruyan maddelerdir.

 

Bal, azalmış kalp hastalığı riski ile ilişkili olan fenol antioksidanlar açısından zengindir. Tarçın da antioksidan bir güç kaynağıdır.Diğer baharatlarla karşılaştırıldığında, tarçın antioksidan içerik açısından en üst sırada yer alır. Bal ve tarçının birlikte tüketilmesi size güçlü bir antioksidan dozu verir.

 

 

 

Bal ve Tarçın Hakkında İspatlanmamış Durumlar

İki güçlü bileşenin birleştirilmesi kavramı daha da güçlü bir çare oluşturmak için mantıklı. Bununla birlikte, bal ve tarçın kombinasyonunun birden fazla rahatsızlığı tedavi eden mucize bir madde oluşturduğunu gösteren doğrudan bir araştırma bulunmamaktadır. Buna ek olarak, bal ve tarçın için önerilen birçok kullanım bilim tarafından desteklenmemiştir. İşte bal ve tarçınla ilgili popüler ancak kanıtlanmamış iddialar:

 

Alerji belirtileri ile mücadele edebilirler: Balla ilgili alerji semptomlarını azaltma konusunda bazı çalışmalar yapılmış ancak kanıt zayıftır.

Bal ve tarçın soğuk algınlığı tedavisinde kullanılabilir: Bal ve tarçın güçlü anti-bakteriyel özelliklere sahip, ancak soğuk algınlığı virüslerden kaynaklanmaktadır.

Bal ve tarçın sivilceleri tedavi edebilir: Her iki maddenin de anti-bakteriyel özellikleri sivilceye eğilimli bir cilt için faydalı olsa da, çalışmalar sivilcenin tedavisinde etkinliğini araştırılmamıştır.

Bunlar doğal bir kilo verme aracıdır: Birkaç çalışma, şekeri balla değiştirmenin kilo alımına katkıda bulunduğunu, ancak balın ve tarçının kilo vermenize yardımcı olacağına dair bir kanıt olmadığını göstermektedir.

Karışımı eklemlerinize sürtmek, artrit ağrısını hafifletebilir: Bal ve tarçın iltihaplanmayı azaltabilir, ancak bu gıdaları cildinize uygulamanın eklemdeki iltihaplanmayı azaltabileceğinin kanıtı yoktur.

Bal ve tarçın sindirim sorunlarını rahatlatabilir:Balın midenizi kaplayabileceği iddiaları vardır ve her iki bileşen de bağırsaktaki bakteriyel enfeksiyonlarla savaşacaktır. Bununla birlikte, bu araştırma tarafından desteklenmemektedir.

 

 

Sağlığınızı İyileştirmek İçin Bal ve Tarçın Nasıl Kullanılır?

Beslenmenizde bal kullanmak için en iyi yol şeker yerine kullanmaktır. Süpermarket raflarındaki çok işlenmiş balların çoğunun herhangi bir sağlık faydası olmadığından, filtrelenmemiş bal satın aldığınızdan emin olun. Şekeri hala yüksek olduğundan dikkatli bir şekilde bal kullanın; normal şekerden “daha az” kötüdür.

 

Tarçın, kumarin adı verilen ve büyük dozlarda zehirli olabilen bir bileşik içerdiğinin farkında olmalısınız. Kumarin içeriği Kasia tarçınında Seylan tarçından daha yüksektir. Seylan tarçını satın almak en iyisidir, ancak eğer Kasia çeşidini tüketirseniz, günlük alım miktarınızı 1/2 çay kaşığı (0.5-2 gram) ile sınırlayın. Güvenilir olarak günde bir çay kaşığı (yaklaşık 5 gram) Seylan tarçını tüketebilirsiniz.

 

 

Bal ve Tarçın Karışımı Hastalıklarda Nasıl Kullanılır?

Yazıda da söylendiği gibi,bal ve tarçının ayrı ayrı bilimsel faydaları vardır. Ancak birlikte olduklarında iddia edildiği gibi her derdin devası olmayabilirler. Aşağıda bal ve tarçın karışımının iyi geldiği söylenen formülleri vardır. Denemekten zarar gelmez çünkü ikisi de faydalı gıdalardır.Ancak kullanım dozlarını aşmayın.

 

 

Sivilceler

Malzemeler

 • 3 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı

Bal ve tarçını karıştırarak bir krem yapın. Kremi uyumadan önce sivilcelerin üzerine sürün. Sabahleyin ılık su ile yıkayın. Bu formülü 2 hafta her gün uygularsanız,sivilcelerin yok olduğunu göreceksiniz.

 

 

Soğuk Algınlığı

Malzemeler

 • 1 kaşık ılıtılmış bal
 • ¼ tatlı kaşığı tarçın

Hazırlanışı

Tarçın ve balı karıştırıp, günde üç defa yediğinizde sinüsleriniz temizlenir, kronik öksürükten kurtulur ve soğuk algınlığını önlemiş olursunuz.

 

 

Kolesterol

Malzemeler

 • 2 kaşık bal
 • 3 tatlı kaşığı toz tarçın

Hazırlanışı

Malzemeleri 450 gr demlenmiş çay içinde eriterek içtiğinizde, 2 saat içerisinde kan kolesterol seviyeniz %10 düşecektir.

 

 

Yorgunluk

Malzemeler

 • 1 bardak su
 • Yarım kaşık bal
 • Biraz toz tarçın

Hazırlanışı

Suyun içerisine bal ve tarçını karıştırarak her gün için. Bir hafta içerisinde kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

 

 

Artrit(Eklem Romatizması)

Malzemeler

 • 1 bardak ılık su
 • Bal
 • 1 çay kaşığı toz tarçın

Hazırlanışı

1 bardak ılık suyu,yarısı kadar balla karıştırıp üzerine bir çay kaşığı tarçın ekleyin ve krem haline gelene kadar karıştırın. Ağrıyan yerlerinize bu kremle masaj yapın.1-2 dakika içerisinde ağrı azalacaktır.

 

 

Zayıflama

Malzemeler

 • Bal
 • Tarçın

Hazırlanışı

1 bardak su içerisine eşit miktarlarda bal ve tarçın koyup kaynatın. Her gün kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına ve yatmadan önce için. Düzenli uygularsanız kilo vermenize yardımcı olur.

 

 

Diş Ağrısı

Malzemeler

 • 1 kaşık toz tarçın
 • 5 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı

Bal ve tarçını karıştırın. Karışımı ağrıyan dişinize günde üç defa uygulayın.

 

 

Saç Dökülmesi

Malzemeler

 • Sıcak zeytinyağı
 • 1 kaşık bal
 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın

Hazırlanışı

Sıcak zeytinyağı içerisine bal ve tarçını ekleyerek bir krem elde edin. Kremi banyodan önce başınıza sürün. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın.

 

 

Ayrıca bal ve tarçın karışımı düzenli kullanıldığında;

 

 

 • Kanser
 • İdrar kesesi enfeksiyonları
 • Mide ağrıları
 • Yaşlılık
 • Gaz
 • Bağışıklık sistemi
 • Kısırlık
 • Kalp hastalıkları

 

gibi sorunlarla baş etmenizi sağlar.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ