Bal ve Tarçın Zayıflatır mı?Bal Tarçın Karışımının Faydaları

  Bal ve Tarçın Zayıflatır mı? Bal ve Tarçın Karışımının Faydaları

  Bal ve tarçın ayrı ayrı pek çok sağlık yararı olan iki doğal bileşendir. Bu güçlü etkisi olan iki madde karıştırıldığında hemen hemen her hastalığa çare olabileceği düşünülüyor.

  Yazıda “ballı tarçının faydaları”, “bal ve tarçının cilde faydaları”, “tarçın bal karışımı zayıflama” gibi “bal ve tarçın mucizesi” ayrıntılı bir şekilde açıklanacaktır.

  Bal ve Tarçının Besin Değerleri

  Günlük Değer (DV)%

  Seylan TarçınBal
  Toplam yağ% 2           Toplam yağ% 0             
  Kolesterol% 0Kolesterol% 0
  Potasyum% 0Potasyum% 5
  Sodyum% 0Sodyum% 1
  Toplam karbonhidrat% 1Toplam karbonhidrat% 93
  Protein% 0Protein% 2
  Kalori% 52
  Diyet lifi% 3
  C vitamini% 3
  Riboflavin% 8
  Niasin% 2
  B6 Vitamini% 4
  Folat% 2
  Kalsiyum% 2
  Demir% 8
  Magnezyum% 2
  Fosfor% 1
  Çinko% 5
  Bakır% 6
  Manganez% 14
  Selenyum% 4

  Bal ile Tarçın Karışımının Faydaları

  bal ile tarçın karışımının faydaları

  Sağlığa faydalı doğal maddelerdir

  Bal, arılar tarafından yapılan tatlı bir sıvıdır. Yüzyıllardır hem yiyecek hem de ilaç olarak kullanılmıştır. Günümüzde en çok pişirme veya içeceklerde bir tatlandırıcı olarak kullanılır.

  Tarçın, Cinnamomum ağacının kabuğundan gelen bir baharattır. Hasat edilir ve kurutulur; kabuğu, tarçın çubuğu olarak bilinen organik hale getirilir. Tarçın; çubuklar halinde, toz haline getirilmiş olarak veya bir ekstre olarak satın alınabilir.

  Hem balın hem de tarçın kendi başına birden fazla sağlık faydası vardır. Bununla birlikte, bazıları ikisinin birleştirilmesinin daha faydalı olduğunu varsayıyor.

  1995’te bir Kanada gazetesi, bal ve tarçın karışımı ile iyileştirilebilecek hastalıkların uzun bir listesini sağlayan bir makale yayınladı. O zamandan beri, bal ve tarçın kombinasyonu ile ilgili birçok iddia ortaya atıldı.

  Bu iki maddenin bol miktarda sağlık uygulaması var ancak kombinasyonla ilgili tüm iddialar bilim tarafından desteklenmiyor.

  Tarçının bilim destekli faydaları

  Tarçın, takviye olarak da alınabilecek pişirme ve gıdalara eklede kullanılan popüler bir baharattır. İki ana türü vardır:

  Kasia tarçın

  Çin tarçını olarak da bilinen bu çeşit süpermarketlerde bulabileceğiniz en popüler çeşididir. Seylan tarçınına göre daha ucuz, fakat daha düşük kalitelidir.

  Seylan tarçını

  Bu tür “gerçek tarçın” olarak da bilinir. Kasia tarçından daha nadir bulunur ve biraz daha tatlı ve pahalıdır.

  Tarçının sağlığa olan faydaları uçucu yağdaki aktif bileşiklerle bağlantılıdır. En iyi çalışılan tarçın bileşiği sinnamaldehittir. Tarçına, baharatlı lezzetini ve aromasını veren de budur. Tarçının en etkileyici faydalarından bazıları

  İnflamasyonu azaltır

  Uzun süreli inflamasyon, kronik hastalığa yakalanma riskini arttırır. Araştırmalar, tarçının iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Nörodejeneratif hastalıkların tedavisine yardımcı olur

  Birkaç test tüp çalışması tarçının Parkinson ve Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  Kansere karşı korunmaya yardımcı olur

  Birkaç hayvan ve test tüp çalışması tarçının kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını önlemesine yardımcı olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, bu sonuçların insan çalışmaları ile doğrulanması gerekir.

  Bazıları ayrıca tarçının, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, irritabl bağırsak sendromu (IBS), adet öncesi sendromu (PMS), polikistik over sendromu (PCOS) ve gıda zehirlenmesinin doğal bir tedavisi olabileceğini öne sürüyor.

  bal sağlıklı mı

  Balın bilim destekli faydaları

   

  Bal, şekere daha sağlıklı bir alternatif olmasının yanı sıra, birçok tıbbi kullanıma da sahiptir.

  Bununla birlikte, tüm türlerin aynı olmadığını unutmamak gerekir. Balın yararlarının çoğu, yüksek kaliteli, filtrelenmemiş balda yoğunlaşan aktif bileşiklerle ilişkilidir. İşte bilimin desteklediği balın faydaları:

  Etkili bir öksürük baskılayıcıdır

  Bir çalışma, balın çoğu öksürük şurubu içerisindeki etken madde olan dekstrometorfandan daha fazla gece öksürüklerini bastırmada etkili olduğunu bulmuştur. Ancak daha fazla araştırma gerekmektedir.

  Yaralar ve yanıklar için güçlü bir tedavi

  Altı çalışmanın gözden geçirilmesine göre, cilde bal uygulamak, yaralar için güçlü bir tedavidir.

  Balın, uykuya yardımcı, bellek güçlendirici, doğal bir afrodizyak, maya enfeksiyonları için bir tedavi ve dişlerdeki plakların azaltılması için doğal bir yol olduğu düşünülmekte ancak bu iddialar bilim tarafından desteklenmemektedir.

  Hem bal hem de tarçın belirli sağlık koşulları için etkili bir tedavidir

  Teori, hem balın hem de tarçının kendi başına hastalık tedavisine yardım edebiliyorlarsa, bu ikisinin birleştirilmesinin daha da güçlü bir etkisi olabileceğini söylemektedir. Bal ve tarçın karışımı aşağıdaki sağlık yararlarına sahiptir;

  Kalp hastalıkları riskini azaltır

  Bal ve tarçın karışımı, kalp rahatsızlığı riskini azaltma potansiyeline sahiptir. Bunun nedeni, bu riski önemli ölçüde artıran birkaç sağlık işaretinin tersine çevrilmesine yardımcı olabilmesidir.

  Buna düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol düzeyleri ve yüksek trigliserid seviyeleri dahildir.

  Yüksek tansiyon ve düşük yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol seviyeleri, hastalık riskini artırabilecek ek faktörlerdir. İlginçtir, bal ve tarçın tüm bunları olumlu yönde etkileyebilir.

  Araştırmalar, bal tüketenlerin “kötü” LDL kolesterolü % 6-11 oranında düşürdüğünü ve trigliserit düzeylerini % 11 oranında düşürdüğünü göstermiştir. Bal aynı zamanda HDL yani iyi kolesterolü yaklaşık % 2 artırabilir.

  Birlikte incelenmemesine rağmen, tarçın ve balın kan basıncında ılımlı azalmalara neden olduğu gösterilmiştir. Ancak, bu araştırma hayvanlarda yapıldı.

  Ek olarak, her iki besin maddesi de kalp için çok fazla fayda sağlayan antioksidanlar açısından zengindir. Polifenol antioksidanlar kalbe kan akışını iyileştirir ve kan pıhtılarını önleyerek kalp krizi ve inme riskini düşürür.

  Bal ve tarçın, aynı zamanda kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilir çünkü ikisi de iltihabı azaltır. Kronik inflamasyon kalp hastalığının gelişiminde önemli bir faktördür.

  Yaraları iyileştirmede yararlıdır

  Hem bal hem de tarçın, cildi enfeksiyondan korunmak için yararlı olabilecek iyileştirici özelliklere sahiptir. Bal ve tarçın, bakterilerle savaşma ve iltihabı azaltma yeteneğine sahiptir. Bunlar cildi iyileştirmede çok önemli olan iki faktördür.

  Cilde uygulanan bal, yanıkların tedavisinde başarıyla kullanılabilir. Diyabetin çok ciddi bir komplikasyonu olan diyabetik ayak ülserlerini de tedavi edebilir. Tarçın güçlü antibakteriyel özelliklerinden dolayı yaraları iyileştirmek için ek fayda sağlayabilir.

  Diyabetik ayak ülserleri, antibiyotiğe dirençli bakteriler ile enfekte olma riski yüksektir. Bir test tüpü çalışması, tarçın yağının antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı koruma sağlamasına yardımcı olduğunu buldu.

  Bununla birlikte, bu çalışmada, markette bulabileceğiniz toz tarçından çok daha yoğun olan tarçın yağı kullandı. Tarçın tozunun aynı etkiye sahip olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır.

  Diyabetliler için faydalıdır

  Tarçının düzenli olarak kullanımı, diyabetliler için iyi olduğu belgelendirilmiştir. Ayrıca diyabeti önlemeye yardımcı olabilir. Birçok çalışma diyabette tarçının açlık kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü göstermiştir.

  Tarçının kan şekerini düşürmesinin yollarından biri de insülin duyarlılığını geliştirmesidir. Tarçın, hücreleri insülin hormonuna daha duyarlı yapar ve şekerin kandan hücrelere geçmesine yardımcı olur.

  Balın diyabet hastalarına da bazı potansiyel faydaları vardır. Çalışmalar balın şeker oranından daha az kan şekeri seviyesine etkisi olduğunu göstermiştir.

  Buna ek olarak, bal, diyabetlilerde “kötü” LDL kolesterolü ve trigliseridleri düşürebilirken “iyi” HDL kolesterol düzeylerini yükseltebilir.

  Çayınızı tatlandırmak için kullanabileceğiniz bal ve tarçın şekere nispeten daha sağlıklıdır. Bununla birlikte, bal yine de karbonhidrat bakımından yüksektir, bu nedenle diyabetliler kullanımda aşırıya kaçmamalıdır.

  Antioksidanlar ile doludur

  Bal ve tarçın, sağlık için çok faydası olan antioksidanların mükemmel kaynaklarıdır. Antioksidanlar, hücrelere zarar verebilecek serbest radikaller denilen kararsız moleküllerden vücudu koruyan maddelerdir.

  Bal, kalp hastalığı riskinin azalması ile ilişkili olan fenol antioksidanlar açısından zengindir. Tarçın da antioksidan güç kaynağıdır.

  Diğer baharatlarla karşılaştırıldığında, tarçın antioksidan içerik açısından en üst sırada yer alır. Bal ve tarçının birlikte tüketilmesi size güçlü bir antioksidan dozu verir.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Ağızdan alınan balın bağışıklık tepkilerini artırabilecek antikor üretimini uyardığı bilinmektedir. Bu altın sıvı aynı zamanda önemli enzimlere ve anti tümör özelliklerine sahiptir.

  Bal, özellikle çocuklarda öksürüğü tedavi edebilir. Bir Vancouver çalışmasına göre, yatmadan önce tek doz bal, çocuklarda ve ebeveynlerinde öksürüğü azaltabilir.

  Bal, öksürüğe ek olarak, zayıf bağışıklık sisteminden kaynaklanan bir rahatsızlık olan soğuk algınlığına da yardımcı olabilir.

  Tarçın, orta derecede tüketiminin önleyici faydaları olduğu tespit edilen sinnamaldehit adı verilen bir bileşik içerir – bunlardan biri bağışıklığı arttırmak ve ilgili rahatsızlıkları önlemektir.

  Mesane enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur

  Karışımdaki bal, belirli mesane kanseri hücre dizilerinin büyümesini engellemek için etkili bir ajandır. Başka bir çalışma, manuka balının idrar yolu enfeksiyonlarıyla mücadeledeki etkinliğini belirtmektedir.

  Balın idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olmasının bir başka nedeni de antibakteriyel özellikleridir.

  Tarçının, idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterileri baskıladığı kanıtlanmıştır.

  Hazımsızlık ve diğer mide sorunlarının tedavisine yardımcı olur

  Bal, hazımsızlık ve diğer gastrointestinal sorunları gidermek için eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Bunun nedeni, sindirim sisteminin zarlarını rahatlatmasıdır.

  Aynı zamanda hızla emilir ve minimum sindirim çalışmasıyla maksimum enerji sunar. Bal, hazımsızlığın başlıca nedeni olduğu varsayılan Helicobacter pylori’nin büyümesini durdurur.

  Bal ayrıca sindirim sularının salgılanmasına yardımcı olur – bu karışımın hazımsızlık tedavisinde iyi sonuç vermesinin bir başka nedeni de budur.

  Bağırsak bakterilerinde bir dengesizlik olduğunda mide sorunları da ortaya çıkabilir. Mısır’da yapılan bir araştırmaya göre, balın bağırsak bakterilerini iyileştirdiği ve böylece olası mide sorunlarını önlediği bulundu. Başka bir çalışma, manuka balının bağırsak ülserlerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini kanıtladı.

  Karışımdaki tarçın, araştırmalara göre mide ekşimesini ve mide kramplarını hafifletebilecek özelliklere sahiptir. Tarçının mide sıcaklığını düşürdüğü bulunmuştur. Mide duvarlarından mide asidi salgılanmasını azaltarak mide gazını azaltır. 

  Saç sağlığını korur

  Bir çalışmaya göre, çiğ bal saç dökülmesini iyileştirebilir. Balın ayrıca menopozla ilişkili saç dökülmesiyle mücadele ettiği bulundu. 

  Ağız kokusunu giderir

  Bal tüketiminin, sarımsak kokusunu bastırdığı tespit edildi.

  Enerji verir

  Baldaki şekerin normal yapay tatlandırıcılardan çok daha fazla enerji sağladığı tespit edildi.

  Bal aynı zamanda harika bir karbonhidrat kaynağıdır. Enerji sağlar ve performansı anında artırır. Aynı zamanda dayanıklılığı artırır ve egzersiz sırasında yorgunluğu önler.

  Astım tedavisine yardımcı olur

  Bir çalışmada bal, tavşanlarda astımı tedavi etmede ve yönetmede etkili oldu. İnsanlarda da benzer sonuçların mümkün olduğu bulunmuştur.

  Bunun nedeni balın az miktarda polen içermesi olabilir. Bu polen insan vücudu tarafından alındığında bağışıklık sistemini tetikleyerek antikorlar üretir.

  Bu nedenle, kişi dumana veya polene maruz kaldıktan sonra astıma yakalanırsa, antikorlar astım semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

  Ancak tarçın bir alerjen görevi görebilir ve astımı tetikleyebilir. Bu nedenle, bu karışımı dikkatli kullanın. Semptomların kötüleştiğine dair herhangi bir belirti varsa, tarçını çıkarın ve sadece bal kullanın.

  İltihap ve artrit tedavisine yardımcı olur

  Bal tarçın karışımı, iltihaplanmanın tedavisine yardımcı olan çok sayıda antioksidan ve flavonoid içerir. Bu karışımın ayrıca artrit tedavisine yardımcı olduğu da düşünülmektedir. Karışımı etkilenen bölgelere uygulamanız yeterlidir.

  Karışımdaki tarçın, yaşa bağlı iltihaplı durumların tedavisinde faydalı olabilir. Ayrıca kolonun iltihaplanmasını da azaltabilir.

  Kilo vermeye yardımcı olabilir

  Bir San Diego çalışmasına göre, bal kilo alımını ve yağlanmayı azaltabilir. Karışımdaki tarçın, iştahı bastırdığı için kilo vermeye katkıda bulunabilir.

  Alerjileri önler

  Bir çalışma, yüksek dozda balın alerjik rinit (burun mukozasının iltihabı) semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu belirtiyor.

  Bu konuda araştırma sınırlı olsa da, bir rapor balın ilgili alerjileri tedavi etmek için kullanılabilecek çiçek poleni (bir alerjen) içerdiğini söylüyor.

  Boğaz ağrısını iyileştirir

  Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yayınlanan bir rapora göre bal, boğaz ağrısına çare olarak kullanılabilir. Tarçın ve boğaz ağrısını iyileştirme yeteneği hakkında sınırlı araştırma mevcuttur.

  bal ile tarçın

  Bal ve Tarçın Nasıl Kullanılır?

  Bal, şeker yerine kullanılabilir. Süpermarket raflarındaki çok işlenmiş balların çoğunun herhangi bir sağlık faydası olmadığından, organik ve işlenmemiş bal satın almaya çalışın.

  Şeker oranı hala yüksek olduğundan kontrollü şekilde bal tüketin; normal şekerden “daha az” kötüdür.

  Tarçının, kumarin adı verilen ve büyük dozlarda zehirli olabilen bir bileşik içerdiğini unutmayın. Kumarin içeriği Kasia tarçınında Seylan tarçından daha yüksektir.

  Seylan tarçını satın almak en iyisidir ancak eğer Kasia çeşidini tüketirseniz, günlük alım miktarınızı 1/2 çay kaşığı (0.5-2 gram) ile sınırlayın. Güvenilir olarak günde bir çay kaşığı (yaklaşık 5 gram) Seylan tarçını tüketebilirsiniz.

  Bal ve Tarçın Karışımı Hastalıklarda Nasıl Kullanılır?

  Yukarıda da belirtildiği gibi, bal ve tarçının ayrı ayrı bilimsel faydaları vardır. Ancak birlikte olduklarında iddia edildiği gibi her derdin devası olmayabilirler.

  Aşağıda bal ve tarçın karışımının iyi geldiği belirtilen durumların tedavisinde kullanılabilecek tarifler verilmiştir. Denemekten zarar gelmez çünkü ikisi de faydalı gıdalardır. Ancak kullanım dozlarını aşmayın.

  Sivilceler

  Malzemeler

  • 3 çay kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı tarçın

  Nasıl yapılır?

  Bal ve tarçını karıştırarak bir krem yapın. Kremi uyumadan önce sivilcelerin üzerine sürün. Sabahleyin ılık su ile yıkayın. Bu formülü 2 hafta her gün uygularsanız, sivilcelerin yok olduğunu göreceksiniz.

  Soğuk Algınlığı

  Malzemeler

  • 1 kaşık ılıtılmış bal
  • ¼ tatlı kaşığı tarçın

  Nasıl yapılır?

  Tarçın ve balı karıştırıp, günde üç defa yediğinizde sinüsleriniz temizlenir, kronik öksürükten kurtulur ve soğuk algınlığını önlemiş olursunuz.

  Kolesterol

  Malzemeler

  • 2 kaşık bal
  • 3 tatlı kaşığı toz tarçın

  Nasıl yapılır?

  Malzemeleri 450 gr demlenmiş çay içinde eriterek içtiğinizde, 2 saat içerisinde kan kolesterol seviyeniz %10 düşecektir.

  Yorgunluk

  Malzemeler

  • 1 bardak su
  • Yarım kaşık bal
  • Biraz toz tarçın

  Nasıl yapılır?

  Suyun içerisinde bal ve tarçını karıştırarak her gün için. Bir hafta içerisinde kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

  Artrit(Eklem Romatizması)

  Malzemeler

  • 1 bardak ılık su
  • Bal
  • 1 çay kaşığı toz tarçın

  Nasıl yapılır?

  1 bardak ılık suyu, yarısı kadar balla karıştırıp üzerine bir çay kaşığı tarçın ekleyin ve krem haline gelene kadar karıştırın. Ağrıyan yerlerinize bu kremle masaj yapın. Birkaç dakika içerisinde ağrı azalacaktır.

  Tarçın ve Bal Karışımı Zayıflama

  Malzemeler

  • Bal
  • Tarçın

  Nasıl yapılır?

  1 bardak su içerisine eşit miktarlarda bal ve tarçın koyup kaynatın. Her gün kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına ve yatmadan önce için. Düzenli uygularsanız kilo vermeye yardımcı olur. 

  Diş Ağrısı

  Malzemeler

  • 1 kaşık toz tarçın
  • 5 tatlı kaşığı bal

  Nasıl yapılır?

  Bal ve tarçını karıştırın. Karışımı ağrıyan dişinize günde üç defa uygulayın.

  Saç Dökülmesi

  Malzemeler

  • Sıcak zeytinyağı
  • 1 kaşık bal
  • 1 tatlı kaşığı toz tarçın

  Nasıl yapılır?

  Sıcak zeytinyağı içerisine bal ve tarçını ekleyerek bir krem elde edin. Kremi banyodan önce başınıza sürün. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu

  Malzemeler

  • 2 çay kaşığı tarçın
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 bardak ılık su

  Nasıl yapılır?

  İki çay kaşığı tarçın ve bir tatlı kaşığı balı bir bardak ılık suyla karıştırın. Günde bir kez tüketin. Bu, idrar yolu enfeksiyonunu hafifletmeye yardımcı olacaktır. Enfeksiyon çok şiddetli ise, suyu kızılcık suyu ile değiştirebilirsiniz.

  Hazımsızlık

  Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı bal
  • Tarçın

  Nasıl yapılır?

  İki yemek kaşığı balın üzerine bir tutam toz tarçın serpin. Bu karışımı yemeklerden önce tüketin.

  Ağız Kokusu

  Malzemeler

  • 1 çay kaşığı bal
  • Tarçın
  • 1 bardak ılık su

  Nasıl yapılır?

  Bir çay kaşığı bal ve bir tutam tarçın tozunu ılık suyla karıştırın. Sabah ilk iş olarak karışım ile gargara yapın.

  Astım

  Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı bal
  • ½ çay kaşığı toz tarçın

  Nasıl yapılır?

  1 tatlı kaşığı bal ile ½ çay kaşığı toz tarçını karıştırın. Karışımı gece yatmadan önce ve sabah aç karnına için. Düzenli olarak tekrarlayın.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ