Bal Sağlıklı mı? Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

  Bal Sağlıklı mı? Faydaları ve Besin Değeri

   

  Bal antik çağlardan beri, hem bir yiyecek hem de ilaç olarak kullanılmıştır. Faydalı bitki bileşiklerinde yüksektir ve çeşitli sağlık yararları sunmaktadır.

  Rafine edilmiş şeker yerine kullanıldığında özellikle daha sağlıklıdır.

   

   

  bal sağlıklı mı

   

   

  Bal Besin Değeri

  Bal arılarından elde edilen tatlı, kalın sıvıdır.

  Arılar kendi çevrelerindeki çiçeklerin şeker bakımından zengin nektarını toplarlar. Balın koku, renk ve tadı arıların nektarını topladığı çiçeklerin türüne bağlıdır.

  Besin değeri açısından, 1 yemek kaşığı bal (21 gram), 64 kalori ve 17 gram şeker içerir ( fruktoz, glikoz, maltoz ve sukroz dahil).

  Hemen hemen hiç lif, yağ veya protein içermez.

  Ayrıca çeşitli vitamin ve minerallerin iz miktarlarını (RDA’nın % 1’i altında) içerir.

  Parlak renkli balda biyoaktif bitki bileşikleri ve antioksidanlar bulunur. Daha koyu renkli olanlar, bu bileşikler bakımından daha yüksektir.

   

   

  Balın Yararları Nelerdir?

   

   

  Antioksidanlar bakımından zengindir

  Yüksek kaliteli bal, birçok önemli antioksidan içerir. Bunlara fenoller, enzimler, flavonoidler ve organik asitler gibi bileşikler dahildir.

  Bilim insanlarına göre balın antioksidan gücünü bu bileşikler vermektedir.

  Antioksidanlar, kalp krizi, inme ve bazı kanser türlerinin riskini azaltır. Ayrıca göz sağlığını da geliştirirler.

   

   

  Diyabetliler için iyidir

  Bal ve diyabet hakkındaki çalışmaların sonuçları karışıktır. Bir taraftan, diyabetlilerde sık görülen bazı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olur.

  Örneğin, LDL kolesterolü, trigliseridleri ve iltihabı düşürür ve HDL (iyi) kolesterolü yükseltir. Ancak, bazı çalışmalar rafine şeker kadar olmasa da kan şekeri düzeylerini yükseltebileceğini bulmuştur.

  Bal, şeker hastaları için şekerden daha az kötü olsa da, yine de diyabetlilerin dikkatli yemeleri gereken bir besindir.

   

   

  İçeriğindeki antioksidanlar tansiyonu düşürmeye yardımcı olur

  Kan basıncı kalp rahatsızlığı için önemli bir risk faktörüdür ve bal bunu düşürmeye yardımcı olur. Bunun nedeni, kan basıncını düşürücü etkilere bağlı antioksidan bileşikler içeriyor olmasıdır.

  Hem sıçan hem de insanlardaki araştırmalar, bal yiyenlerin, kan basıncında az miktarda düşüş bulmuştur.

   

   

  Kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur

  Yüksek LDL kolesterol seviyesine sahip olmak kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Ateroskleroz, atardamarlarda kalp krizi ve felçlere yol açabilen yağ birikiminde önemli bir rol oynar.

  Birkaç çalışma balın kolesterol seviyesini düzenlediğini göstermiştir. Toplam ve LDL kolesterolü azaltırken, HDL (iyi) kolesterolü önemli derecede yükseltir.

  Örneğin, 55 hastada yapılan bir çalışmada balın şekerle karşılaştırılması yapıldı. LDL’de % 5.8’lik bir düşüşe ve HDL’de % 3.3’lük bir artışa neden olduğu bulundu. Ayrıca, şekere kıyasla% 1.3’lük kilo kaybı da sağladı.

   

  İlginizi Çekebilir  Diyette Hangi Meyveler Yenir? Kilo Verdiren Meyveler

   

  Trigliseridi azaltır

  Yüksek kan trigliseritleri, kalp rahatsızlığı için bir başka önemli risk faktörüdür. Ayrıca, tip 2 diyabetin önemli bir belirteci olan insülin direncinin de işaretidir.

  Trigliserid düzeyleri, şeker ve rafine karbonhidratlar tüketildiğinde artar.

  Çok sayıda çalışma, özellikle şeker yerine kullanıldığında, düzenli bal tüketimini daha düşük trigliserid seviyeleri ile ilişkilendirmiştir.

  Örneğin, bal ile şekeri karşılaştıran bir çalışmada, bal grubunda % 11-19 oranında trigliserid seviyeleri daha düşük olduğu bulundu.

   

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Bal, fenollerin ve diğer antioksidan bileşiklerin zengin bir kaynağıdır. Bunların çoğu, kalp hastalığı riskini azaltır.

  Kalpteki arterlerin genişlemesine, kalbe kan akışının artmasına yardımcı olur. Ayrıca, kalp krizi ve inmeye neden olabilecek kan pıhtıları oluşumunu da önler.

  Sıçanlarda yapılan bir çalışmada balın, kalbi oksidatif stresten koruduğu belirtildi.

   

   

  Yanık ve yara iyileşmesi sağlar 

  Cilde bal uygulamak, eski Mısır’dan beri yaralar ve yanıkları iyileştirmek için kullanılmaktadır ve bugün de bu kullanım halen devam etmektedir.

  2015’te yapılan bir derlemede bal ve yara tedavisiyle ilgili 26 çalışma değerlendirildi. Bu inceleme, kısmi kalınlıktaki yanıkların ve cerrahiden sonra enfekte olmuş yaraların iyileşmesinde etkili olduğunu bulmuştur.

  Ayrıca, çok ciddi komplikasyonlar olan ve amputasyona neden olabilen diyabetik ayak ülseri için etkili bir tedavidir.

  Bir çalışma balın yara tedavisi olarak kullanılması sonucu % 43.3 başarı oranı bildirdi. Bir başka çalışmada, topikal bal uygulaması, diyabetik ülserler için tedavi edilen hastaların % 97’sinde iyileşme sağladı.

  Araştırmacılar, yara ve yanıkları iyileştirme gücünün, antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkilerinden ve çevresindeki dokuları besleyebilme yeteneğinden kaynaklandığını düşünüyorlar.

  Dahası, sedef, hemoroit ve herpes lezyonları gibi diğer cilt durumlarının tedavisine de yardımcı olur.

   

   

  Çocuklarda öksürüğü bastırmaya yardımcı olur

  Öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklarda yaygın bir sorundur. Hem çocuklar hem de ebeveynleri için uyku ve yaşam kalitesini etkiler.

  Bununla birlikte, öksürük ilaçları her zaman etkili değildir ve yan etkilere neden olabilir. İlginçtir ki, bal daha iyi sonuçlar vermektedir. Kanıtlar, bunun çok etkili olduğunu gösteriyor.

  Bir çalışma iki genel öksürük ilacından daha iyi çalıştığını tespit etti. Bir başka çalışmada, öksürük semptomlarının azaldığı ve öksürük ilaçlarından daha fazla uyku geliştirdiği bulundu.

  Yine de, botulizm riskinden dolayı 1 yaşın altındaki çocuklara asla bal verilmemelidir.

   

  Sonuç olarak;

  Bal, şeker için lezzetli, sağlıklı bir alternatiftir.

  Yüksek kalitede bir marka alın çünkü daha düşük kalitede olanların bazıları şurup ile karışabilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ