Bal Sağlıklı mı? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Bal Sağlıklı mı? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Bal antik çağlardan beri, hem bir yiyecek hem de ilaç olarak kullanılmıştır. Faydalı bitki bileşiklerinde yüksektir ve çeşitli sağlık yararları sunmaktadır.

  Rafine edilmiş şeker yerine kullanıldığında özellikle daha sağlıklıdır. 

  Balın Besin Değeri

  Bal arılarından elde edilen tatlı, kalın sıvıdır.

  Arılar kendi çevrelerindeki çiçeklerin şeker bakımından zengin nektarını toplarlar. Balın koku, renk ve tadı arıların nektarını topladığı çiçeklerin türüne bağlıdır.

  Besin değeri açısından, 1 yemek kaşığı bal (21 gram), 64 kalori ve 17 gram şeker içerir ( fruktoz, glikoz, maltoz ve sukroz dahil).

  Hemen hemen hiç lif, yağ veya protein içermez.

  Ayrıca çeşitli vitamin ve minerallerin iz miktarlarını (RDA’nın % 1’i altında) içerir.

  Parlak renkli balda biyoaktif bitki bileşikleri ve antioksidanlar bulunur. Daha koyu renkli olanlar, bu bileşikler bakımından daha yüksektir.

  Balın Yararları Nelerdir?

  Antioksidanlar bakımından zengindir

  Yüksek kaliteli bal, birçok önemli antioksidan içerir. Bunlara fenoller, enzimler, flavonoidler ve organik asitler gibi bileşikler dahildir.

  Bilim insanlarına göre balın antioksidan gücünü bu bileşikler vermektedir.

  Antioksidanlar, kalp krizi, inme ve bazı kanser türlerinin riskini azaltır. Ayrıca göz sağlığını da geliştirirler.

  Diyabetliler için iyidir

  Bal ve diyabet hakkındaki çalışmaların sonuçları karışıktır. Bir taraftan, diyabetlilerde sık görülen bazı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olur.

  Örneğin, LDL kolesterolü, trigliseridleri ve iltihabı düşürür ve HDL (iyi) kolesterolü yükseltir. Ancak, bazı çalışmalar rafine şeker kadar olmasa da kan şekeri düzeylerini yükseltebileceğini bulmuştur.

  Bal, şeker hastaları için şekerden daha az kötü olsa da, yine de diyabetlilerin dikkatli yemeleri gereken bir besindir.

  İçeriğindeki antioksidanlar tansiyonu düşürmeye yardımcı olur

  Kan basıncı kalp rahatsızlığı için önemli bir risk faktörüdür ve bal bunu düşürmeye yardımcı olur. Bunun nedeni, kan basıncını düşürücü etkilere bağlı antioksidan bileşikler içeriyor olmasıdır.

  Hem sıçan hem de insanlardaki araştırmalar, bal yiyenlerin, kan basıncında az miktarda düşüş bulmuştur. 

  Kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur

  Yüksek LDL kolesterol seviyesine sahip olmak kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Ateroskleroz, atardamarlarda kalp krizi ve felçlere yol açabilen yağ birikiminde önemli bir rol oynar.

  Birkaç çalışma balın kolesterol seviyesini düzenlediğini göstermiştir. Toplam ve LDL kolesterolü azaltırken, HDL (iyi) kolesterolü önemli derecede yükseltir.

  Örneğin, 55 hastada yapılan bir çalışmada balın şekerle karşılaştırılması yapıldı. LDL’de % 5.8’lik bir düşüşe ve HDL’de % 3.3’lük bir artışa neden olduğu bulundu. Ayrıca, şekere kıyasla% 1.3’lük kilo kaybı da sağladı.

  bal sağlıklı mı

  Trigliseridi azaltır

  Yüksek kan trigliseritleri, kalp rahatsızlığı için bir başka önemli risk faktörüdür. Ayrıca, tip 2 diyabetin önemli bir belirteci olan insülin direncinin de işaretidir.

  Trigliserid düzeyleri, şeker ve rafine karbonhidratlar tüketildiğinde artar.

  Çok sayıda çalışma, özellikle şeker yerine kullanıldığında, düzenli bal tüketimini daha düşük trigliserid seviyeleri ile ilişkilendirmiştir.

  Örneğin, bal ile şekeri karşılaştıran bir çalışmada, bal grubunda % 11-19 oranında trigliserid seviyeleri daha düşük olduğu bulundu.

  Yanık ve yara iyileşmesi sağlar 

  Cilde bal uygulamak, eski Mısır’dan beri yaralar ve yanıkları iyileştirmek için kullanılmaktadır ve bugün de bu kullanım halen devam etmektedir.

  2015’te yapılan bir derlemede bal ve yara tedavisiyle ilgili 26 çalışma değerlendirildi. Bu inceleme, kısmi kalınlıktaki yanıkların ve cerrahiden sonra enfekte olmuş yaraların iyileşmesinde etkili olduğunu bulmuştur.

  Ayrıca, çok ciddi komplikasyonlar olan ve amputasyona neden olabilen diyabetik ayak ülseri için etkili bir tedavidir.

  Bir çalışma balın yara tedavisi olarak kullanılması sonucu % 43.3 başarı oranı bildirdi. Bir başka çalışmada, topikal bal uygulaması, diyabetik ülserler için tedavi edilen hastaların % 97’sinde iyileşme sağladı.

  Araştırmacılar, yara ve yanıkları iyileştirme gücünün, antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkilerinden ve çevresindeki dokuları besleyebilme yeteneğinden kaynaklandığını düşünüyorlar.

  Dahası, sedef, hemoroit ve herpes lezyonları gibi diğer cilt durumlarının tedavisine de yardımcı olur.

  Çocuklarda öksürüğü bastırmaya yardımcı olur

  Öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklarda yaygın bir sorundur. Hem çocuklar hem de ebeveynleri için uyku ve yaşam kalitesini etkiler.

  Bununla birlikte, öksürük ilaçları her zaman etkili değildir ve yan etkilere neden olabilir. İlginçtir ki, bal daha iyi sonuçlar vermektedir. Kanıtlar, bunun çok etkili olduğunu gösteriyor.

  Bir çalışma iki genel öksürük ilacından daha iyi çalıştığını tespit etti. Bir başka çalışmada, öksürük semptomlarının azaldığı ve öksürük ilaçlarından daha fazla uyku geliştirdiği bulundu.

  Yine de, botulizm riskinden dolayı 1 yaşın altındaki çocuklara asla bal verilmemelidir.

  Kalp sağlığını iyileştirir

  Baldaki antioksidanlar kalbi korur. Bal ayrıca oksidasyon yoluyla oluşan ve kandaki kötü kolesterol ile ilişkili bileşikler olan konjuge dienlerin oluşumunu da azaltır. Bu, varsayılan olarak kalp sağlığını iyileştirir.

  Balın, aksi takdirde arterleri daraltan ve kalp krizine neden olan plak oluşumunu azalttığı da bulunmuştur. Çok sayıda çalışma, polifenol alımının artmasının kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermiştir.

  Kanserle savaşmaya yardımcı olabilir

  Baldaki fenolik bileşiklerin antikanser özelliklere sahip olduğu ve çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabileceği bulundu. Bal aynı zamanda anti-inflamatuar aktivite sergiler ve bu da onu kanseri önlemek için en iyi gıdalardan biri yapar. 

  Bal ayrıca kanserin daha fazla yayılmasını önleyen antiproliferatif özelliklere de sahiptir. Sağlıklı hücreleri zarar görmeden bırakırken kanser hücrelerini yok etme eğilimindedir.

  Asit reflüyü rahatlatır

  Bal, antioksidanlar açısından zengin olduğu ve serbest radikallerle savaşabildiği için asit reflüsünü hafifletebilir (bu duruma kısmen sindirim sisteminin hücre kaplamasına zarar veren serbest radikallerin neden olduğu için). 

  Bal ayrıca yemek borusundaki iltihaplanmayı tedavi etmek için de işe yarayabilir. 

  Balın oral mukoziti olan hastalarda daha hızlı iyileşmeyi teşvik ettiği bulunmuştur. Geleneksel tedavi ile birlikte reflü özofajiti tedavi etmek için de kullanılabilir. Bal, boğaz ağrısını bile rahatlatabilir ve genellikle ılık bitki çayına eklenir ve durumu iyileştirmek için tüketilir.

  Bazı araştırmalar, çoğunlukla şekerden oluşan balın asit üretimini destekleyebileceğini ve asit reflü semptomlarını kötüleştirebileceğini belirtiyor. Bu nedenle, bu amaçla bal kullanmadan önce doktordan tavsiye alın.

  Mide sorunlarını tedavi eder

  Balın antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri, çok çeşitli mide sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir. Daha iyi etki için balı limon suyuyla (her ikisi de ılık suda) karıştırabilirsiniz.

  Diğer çalışmalar, diğer bal türlerine göre manuka balı tercih etmektedir. Bunun nedeni, çoğu bal türünün genellikle antibakteriyel bir ajan olan hidrojen peroksit üretmesidir – ancak mide sıvılarında seyreltildiğinde etkisiz hale gelir. 

  Bununla birlikte, manuka balı, sindirim sisteminde antibakteriyel özelliklerini koruyabilen ve böylece mide sorunlarını tedavi edebilen metilglioksal adı verilen ek bir antibakteriyel ajan içerir.

  Bir kaşık çiğ bal da aşırı mide gazını önleyebilir. Bal ayrıca mikotoksinlerin (mantar tarafından üretilen toksik maddeler) zararlı etkilerini de engelleyebilir ve bağırsak bakterilerinin sağlığını iyileştirebilir. Bu aynı zamanda herhangi bir mide sorununu önlemeye yardımcı olur.

  Manuka balı ayrıca asit kaynaklı mide ülserlerini iyileştirebilen anti-inflamatuar aktiviteler sergiler.

  Alerjileri tedavi eder

  Bir teori, bal tüketmenin polen almaya benzer olduğunu öne sürüyor, bu da bireyi polene karşı daha az duyarlı hale getiriyor ve sonuç olarak daha az alerji semptomu yaşıyor.

  Enfeksiyonlarla savaşır

  Balın antibakteriyel aktivitesi enfeksiyonların tedavisinde rol oynayabilir. Bal, nemli yara durumunu korur ve yüksek viskozitesi, enfeksiyonu önleyen koruyucu bir bariyer sağlar. 

  Enerjiyi artırır

  Saf bal, bir bireyin genel enerji seviyelerine katkıda bulunabilecek az miktarda enzim, protein, mineral ve amino asit içerir.

  Ayrıca baldaki şekerler, yapay tatlandırıcılardan daha fazla enerji verir (ve daha sağlıklıdır). Bir çalışma ayrıca balın fiziksel egzersiz sırasında enerji seviyelerini yenilemek için glikoz yerine etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Bal, özellikle manuka balı, balın antibakteriyel aktivitesinden sorumlu bileşik olan daha fazla metilglioksal içerir. Bu bileşik ayrıca bağışıklığın artmasına da katkıda bulunabilir.

  Bileşik ayrıca bağışıklık yanıtlarını düzenlemek için bağışıklık hücreleri tarafından salgılanan haberciler olan sitokinlerin üretimini de uyarır.

  Bademcik iltihabının tedavisine yardımcı olur

  Veriler, manuka balının bademcik iltihabı için umut verici bir çare olabileceğini göstermektedir. Bunun nedeni, bademcik iltihabından sorumlu olan Streptococcus bakterisini öldüren yüksek metilglioksal içeriğidir.

  Ballı ılık su bademcik iltihabı için iyi bir tedavi olabilir.

  Mide bulantısını tedavi eder

  Limon suyunu balla karıştırmak mide bulantısını tedavi etmeye ve kusmayı önlemeye yardımcı olabilir. Yatmadan önce balla birlikte bir yemek kaşığı elma sirkesi almak (ve soğuk suyla karıştırmak) durumu tedavi edebilir.

  petek bal zararları nelerdir

  Tırnak sağlığını iyileştirir

  Yetersiz kanıt olmasına rağmen, bir çalışma balın tırnak sağlığını iyileştirebileceğini ve ayak tırnağı mantarının tedavisine yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

  Astımı tedavi eder

  Bal, astım sırasında öksürük ve buna bağlı hırıltıyı tedavi etmeye yardımcı olabilir. Solunum yollarındaki mukus zarlarını bile rahatlatır – bronş tüplerinde mukus birikmesi, astımın (balın rahatlatabileceği) başlıca semptomlarından biridir.

  Başka bir çalışma, balın astım için umut verici bir tedavi olabileceğini belirtmektedir.

  Kaygıyı giderir

  Bal daha iyi uykuyu teşvik edebileceğinden, anksiyetenin belirtilerinden biri olan uykusuzluk için iyi bir tedavi olabilir. Araştırmalar, yatmadan önce balla ılık çay içmenin kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Baldaki besinler, özellikle önemli miktarlarda alındığında sakinleştirici bir etki yaratır. Kaygıyı azaltmanın yanı sıra, bal yemek orta yaşta mekansal hafızayı da geliştirebilir.

  Sigaranın zararlı etkilerini azaltır

  Bir çalışma, bal yemenin sigara içmenin neden olduğu testis hasarını azaltabileceğini bulmuştur. Ayrıca ortaya çıkan oksidatif stresle de savaşır.

  Bazı uzmanlar, balın sigarayı bırakmaya da yardımcı olabileceğini söylüyor.

  Balın Cilde Faydaları

  Her gün yüze bal sürmenin büyük faydaları olabilir. Bal maskesi kullanmak sivilce ve koyu lekelerin tedavisine yardımcı olabilir. Kuru cilt gibi diğer sorunları da tedavi eder.

  Akne ile savaşır

  Bal, cilt gözeneklerindeki yabancı maddeleri emer ve bir temizlik maddesi görevi görür. Ve doğal bir antiseptik olduğu için cildi rahatlatır ve iyileştirir.

  Balı, boynunuza damlamaması için yüzünüze ince bir tabaka halinde sürmeniz gerekir. Yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra yüzünüzü normal suyla yıkayabilirsiniz.

  Ayrıca, balın sivilceyi ancak bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa tedavi edebileceğini bilmek gerekir.

  Kırışıklıkları tedaviye yardımcı olur

  Bal doğal bir nemlendiricidir, yani cildin üst katmanlarını nemlendirir. Bu ekstra nem, kırışıklıkların iyileşmesine yardımcı olabilir.

  Ayrıca kuru, tahriş olmuş ve hassas bölgeleri rahatlatır. Ayrıca balın antioksidan özellikleri cildin yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olur.

  Yaşlanma önleyici bal maskesi için bir yemek kaşığı balı eşit miktarda papaya, tam yağlı süt veya yoğurt ile karıştırabilirsiniz.

  Karışımı yüzünüze uygulayın ve 30 dakika bekletin. Kan dolaşımını iyileştirdiği ve cildi sıkılaştırdığı için karışımı uygularken masaj da yapabilirsiniz. Maskeyi ılık suyla çıkarın ve cildinizi bir bezle kurulayın.

  Bal ayrıca cildi pürüzsüzleştirir ve nemlendirir, kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır. Ancak bal maskeleri kırışıklıklar için kalıcı bir tedavi değildir. 

  Çatlamış dudakları yumuşatır

  Dudaklarda saf bal kullanmak bu konuda yardımcı olabilir. Yatmadan önce dudaklarınıza biraz bal sürün ve gece boyunca bırakın. Bal cilt tarafından emilir ve günlük uygulama ile dudaklarınızın pürüzsüz ve esnek olmasını sağlar.

  Bal ayrıca çatlamış dudaklarda da işe yarayabilir. 

  Kuru cildi tedavi eder

  Bal ve yoğurdun kombinasyonu kuru ve pul pul cildi tedavi etmeye yardımcı olabilir. Her ikisinin de cildi derinlemesine temizleyen antibakteriyel özellikleri vardır. Bal, antioksidanlar açısından zengin (ve aynı zamanda bir nemlendirici), cildin nem seviyelerini iyileştirir.

  1 yemek kaşığı şekersiz ve aromasız yoğurdu 1 yemek kaşığı balla karıştırın. Karışımı yüzünüze yayın ve 15 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın.

  Cildi temizler

  Bal ciltteki kiri gidermeye yardımcı olur. Ve bunu doğal yağları soymadan yapar. Parmaklarınıza yaklaşık yarım çay kaşığı bal alın. Parmaklarınızın arasına sürterek ısıtın. İstenilen kıvam için birkaç damla su da ekleyebilirsiniz. 

  Yüzünüze nazikçe sürün ve ılık suyla durulayın. Yüzünüzü kurulayın. Daha sonra en iyi sonuçları almak için bir toner kullanabilirsiniz.

  Siğilleri ortadan kaldırır

  Manuka balı bu amaç için etkilidir. Siğilin üzerine kalın bir tabaka halinde bal sürmeniz ve 24 saat bekletmeniz yeterlidir.

  Cildi beyazlatmaya yardımcı olur

  Bal, cildin beyazlamasına çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Antibakteriyel özellikleri iltihabı yatıştırır ve cildi mikroplardan korur. Aynı zamanda cildi nemlendirir.

  Yoğurtla birlikte bal kullanmak işe yarayabilir. 1 yemek kaşığı taze yoğurdu 1 yemek kaşığı balla karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın. Her gün tekrarlayın.

  Balın Saça Faydaları Nelerdir?

  Bal, özellikleri ile birçok kafa derisi sorunuyla başa çıkmaya yardımcı olur. Ayrıca saç büyümesini de teşvik edebilir.

  Saçın büyümesini destekler

  Bununla ilgili çok az kanıt olmasına rağmen, denemenin bir zararı yoktur. Saç dökülmesini önlemek ve saçları güçlendirmek için balı zeytinyağı ile birleştirebilirsiniz.

  Zeytinyağını ılık olana kadar ısıtın. Buna 2 yemek kaşığı bal ekleyin (ayrıca bir yumurta akı da ekleyebilirsiniz). İyice karıştırın ve bu karışımı ıslak saça uygulayın.

  Yaklaşık 15 dakika bekletin ve ardından her zamanki gibi saçınızı şampuanlayın. Bu karışım aynı zamanda kuru saçı da tedavi edebilir.

  Kepeği giderir

  Ham bal bunun için daha iyi olabilir. Ham balı suyla karıştırın (9: 1 oranında). Bu solüsyonla kafa derinize masaj yapın ve yaklaşık 3 saat bekletin. Haftada bir tekrarlayın.

  Saç derisini temizler

  1 yemek kaşığı çiğ balı 3 yemek kaşığı suyla karıştırın. Saçınızı ıslatın ve bu karışımdan birkaç damla saç derinize masaj yapın. İyice durulayın. Saç kremi ile devam edin.

  Bal Zayıflatır mı?

  Baldaki doğal şekerlerin eşsiz kombinasyonu, onu ideal bir kilo kaybı yiyeceği haline getirebilir. Gün içinde şeker yerine bal kullanmak ve yatmadan önce bir kaşık balı sıcak bir içeceğe karıştırmak, beyindeki şeker isteğini durdurabilir. 

  Balın Zararı Var mı?

  Alerji

  Kereviz, polen veya arı ile ilgili diğer alerjilere duyarlı kişiler baldan uzak durmalıdır. Bala alerjik reaksiyonlar arasında kurdeşen, dudak veya dil iltihabı, nefes darlığı, ses değişiklikleri ve hırıltı yer alır.

  Diğer Yan Etkiler

  Bal ayrıca bazı kişilerde anormal kalp ritmine, bulanık görmeye, uyuşukluğa, ishale, yorgunluğa, ateşe ve hatta bal sarhoşluğuna neden olabilir. Bal ayrıca kanama riskini artırabilir.

  Sonuç olarak;

  Bal, şeker için lezzetli, sağlıklı bir alternatiftir. Yüksek kalitede bir marka alın çünkü daha düşük kalitede olanların bazıları şurup ile karışabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ