Bakteriyel Vajinozis Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? | diyetz

Bakteriyel Vajinozis Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

 

Bakteriyel vajinozis (BV) vajinada bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Vajina doğal olarak laktobasil denilen “iyi” bakteri ve anaerob denilen “kötü” bakteri içerir. Normalde, laktobasil ve anaeroblar arasında bir denge vardır. Ancak bu denge bozulduğunda, anaeroblar sayıca artabilir ve bakteriyel vajinozise neden olabilir.

Bakteriyel vajinozis, 15-44 yaş arası kadınlarda en sık görülen vajinal enfeksiyondur. Ayrıca her yıl yaklaşık 1 milyon gebe kadını etkileyen, gebe olan kadınlarda en sık görülen enfeksiyonlardan biridir. Bu tipik olarak hafif bir enfeksiyondur ve ilaçla kolayca tedavi edilebilir. Bununla birlikte, tedavi edilmeden bırakıldığında, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara neden olabilir ve hamilelik sırasında komplikasyon riskini artırır.

 

 

Bakteriyel Vajinozis Belirtileri 

Bakteriyel vajinozisli kadınların yaklaşık yüzde 50 ila 75’i herhangi bir belirti yaşamaz. Semptomlar ortaya çıktığında, anormal ve kötü kokulu vajinal akıntı olabilir. Akıntı genellikle ince ve donuk gri veya beyazdır. Bazı durumlarda, köpüklü de olabilir. Çoğu zaman akıntıyla ilişkilendirilen balık benzeri koku, BV’ye neden olan bakteriler tarafından üretilen kimyasalların bir sonucudur. Adet ve cinsel ilişki, genellikle kokuyu daha da kötüleştirir, çünkü kan, kimyasalların salınması için bakterilere tepki gösterir. Bakteriyel vajinozisli kadınlarda vajinanın dış kısmında kaşıntı veya tahriş de olabilir.

 

 

Bakteriyel Vajinozis Neden Olur?

BV, vajinadaki belirli bakterilerin çoğalmasının bir sonucudur. Vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi, vajinada da yaşayan çeşitli bakteriler vardır. Bu bakterilerin çoğu, vücudu aslında hastalığa neden olabilecek diğer bakterilerden korur. Vajinadaki laktobasil, enfeksiyöz bakterilerle savaşan doğal olarak oluşan bakterilerdir. Enfeksiyöz bakteriler anaeroblar olarak bilinir.

Normalde lactobasil ve anaeroblar arasında doğal bir denge vardır. Lactobasil tipik olarak vajinadaki bakterilerin çoğunu oluşturur ve anaerobların büyümesini kontrol eder. Bununla birlikte, laktobasillerin sayısının azalması durumunda, anaerobların büyüme şansı oluşur. Vajinada anaerobların çoğalması gerçekleştiğinde, bakteriyel vajinozis ortaya çıkabilir.

Doktorlar bakteriyel vajinozisi tetikleyen bakteriyel dengesizliğin kesin sebebini bilmiyor. Bununla birlikte, bazı faktörler enfeksiyonu geliştirme riskini artırır. Bunlar şöyledir:

 

İlginizi Çekebilir  Şeker Dişlerinizi Nasıl Çürütür?

-Korunmasız cinsel ilişki

-Birden fazla seks partnerine sahip olmak

-Antibiyotik kullanımı

-Vajinal ilaçlar kullanmak

 

 

Bakteriyel Vajinozis Nasıl Teşhis Edilir?

Bakteriyel vajinozisi teşhis etmek için doktor, tıbbi geçmişinizi soracak ve bir pelvik muayene yapacaktır. Muayene sırasında bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığını kontrol edecektir. Doktor ayrıca vajinal akıntının bir örneğini alıp, mikroskopta analiz edilebilir.

 

 

Bakteriyel Vajinozis Tedavisi

Bu rahatsızlık sıklıkla antibiyotiklerle tedavi edilir. Ağızdan alınan veya vajinaya yerleştirilen haplardan oluşur. Kullanılan tedavi türünden bağımsız olarak, doktorun talimatlarına uymak ve tüm ilaç tedavisini tamamlamak önemlidir.

Tedaviye başladıktan sonra, bakteriyel vajinozis genellikle iki ila üç gün içinde temizlenir. Ancak, tedavi genellikle en az bir hafta devam eder. Doktor size söyleyene kadar ilaçları almayı bırakmayın. Enfeksiyonun geri dönmesini önlemek için antibiyotikleri tam kullanmanız önemlidir. Belirtileriniz devam ederse veya geri gelirse uzun süreli tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

 

 

Bakteriyel Vajinozis Komplikasyonları 

Tedavi edilmediğinde bakteriyel vajinozis ciddi komplikasyonlara ve sağlık risklerine neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 

Gebelik komplikasyonları

BV’li hamile kadınların erken doğum veya düşük doğum ağırlıklı bebeğe sahip olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca doğumdan sonra başka bir enfeksiyon türü geliştirme olasılığı da yüksektir.

 

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

Bakteriyel vajinozis, herpes simpleks virüsü , klamidya ve HIV de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riskini artırır.

 

Pelvik inflamatuar hastalık

Bazı durumlarda BV, kadınlarda üreme organlarının enfeksiyonu olan pelvik inflamatuar hastalığa yol açabilir. Bu durum kısırlık riski artırabilir.

 

Ameliyat sonrası enfeksiyonlar

Bakteriyel vajinozis, üreme sistemini etkileyen ameliyatlardan sonra enfeksiyon riskini artırır. Bunlar histerektomi, düşük ve sezaryen doğumlarıdır.

 

 

İlginizi Çekebilir  Otoimmün Hastalıklar: Belirtileri, Sebepleri ve Daha Fazlası

Bakteriyel Vajinozis Nasıl Önlenir?

BV geliştirme riskini azaltmak için aşağıdakileri deneyin:

 

Tahrişi en aza indirin

Vajinanın dışını temizlemek için sabun kullanmayarak, vajinal tahrişi en aza indirebilirsiniz. Hafif ve kokusuz sabun bile vajinayı tahriş edebilir. Ayrıca jakuzilerden ve jakuzili spalardan uzak durmak da faydalıdır. Pamuklu külot giymek, alanı serin tutmaya yardımcı olacak ve tahrişi önleyecektir.

 

Koruma kullanın

Güvenli cinsel ilişki için prezervatif kullanın. BV’nin yayılmasını önlemenin en iyi yolu budur. Her altı ayda bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı test yaptırmak da önemlidir.

 

Bakteriyel vajinozis yaygın bir enfeksiyondur, ancak bu önleyici tedbirleri almak, riski azaltır. 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ