Bakır Minerali Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur?  | diyetz

Bakır Minerali Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur? 

 

Bakır minerali, sağlığı korumak için her insan vücudunun küçük miktarlarda da olsa ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Vücudumuz kırmızı kan hücrelerini, kemiği, bağ dokusunu ve bazı önemli enzimleri oluşturmak için bu minerali kullanır.  

Metabolizmanın sağlığının korunmasına yardımcı olur, güçlü ve sağlıklı kemikleri destekler ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.

Ayrıca kolesterolün işlenmesinde, bağışıklık sisteminin doğru işleyişinde ve rahimde gelişen bebeklerin büyümesinde ve gelişiminde rol oynar.

Küçük miktarlarda gerekli olmasına rağmen, temel bir mineraldir, yani besinlerden bu minerali karşılamalısınız. Çünkü vücudumuz kendi başına üretemez.

Bu yüzden bakır içeren besinlerin neler olduğunu bilmek ve sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak bunları tüketmek önemlidir.

Yetişkinlerin günde 900 mcg bakır almaları önerilir. Eğer hamileyseniz veya emziriyorsanız, sırasıyla günde 1 mg veya 1.3 mg almalısınız.

 

Bakır Nelerde Bulunur?

 

Karaciğer

Karaciğer gibi sakatat etler, son derece besleyicidir. B 12 vitamini, A vitamini, riboflavin (B2), folat (B9), demir ve kolin dahil olmak üzere birçok besin maddesi içerir.

“Bakır hangi besinlerde var?” sorusunun en iyi cevaplarından biri karaciğerdir. Bir dilim (67 gram) buzağı karaciğeri 10.3 mg bakır içerir.

Karaciğer sağlıklı bir besindir ancak karaciğerdeki yüksek miktarda A vitamini, doğmamış bebeklere zarar verebilir. Bu nedenle, gebe kadınlar karaciğer de dahil olmak üzere yüksek oranda A vitamini içeren besinleri aşırı derecede tüketmemelidir.

 

 

İstiridye

İstiridye, pişmiş veya çiğ olarak tüketilebilen kabuklu deniz ürünlerinden biridir.

Deniz ürünlerinin kalorisi düşüktür; çinko, selenyum ve B12 vitamini gibi birçok önemli besin maddesi bakımından yüksektir. Ayrıca istiridye iyi miktarda bakır içeren besinlerdendir.

Yüksek kolesterol içeriği istiridye ve diğer kabuklu deniz hayvanlarını tüketmek isteyenler için endişe kaynağıdır. Ancak nadir bir genetik durumunuz olmadıkça, istiridye gibi yiyeceklerde bulunan kolesterol, kan kolesterol seviyesini önemli ölçüde yükseltmez.

Yine de çiğ istiridyenin gıda zehirlenmesi riski taşıdığını unutmayın. Bu nedenle hamile kadınların veya bağışıklık sistemi sorunu olan kişilerin istiridye tüketmesi tavsiye edilmez.

 

İlginizi Çekebilir  Buğdayın Besin Değeri ve Sağlık Etkileri

 

Spirulina

Spirulina, siyanobakterilerden veya mavi-yeşil alglerden yapılan bir toz gıda takviyesidir.

Eski Aztekler tarafından tüketilen spirulina, NASA’nın uzay görevlerinde astronotlar için besin takviyesi olarak kullanılmasından sonra sağlıklı bir gıda olarak yeniden gündeme gelmiştir.

Spirulina son derece besleyicidir. Bir yemek kaşığı (7 gram) sadece 20 kalori içermesine rağmen 4 gram protein, B2 vitamini (riboflavin) için günlük ihtiyacın % 25’ini, B1 vitamini (tiamin) için % 17’sini ve demirin % 11’ini karşılar. Aynı miktar, bakır için günlük ihtiyacın % 44’ünü sağlar.

 

 

Şitaki Mantarı

Şitaki mantarı, Doğu Asya’ya özgü, yenilebilir bir mantar türüdür.

Dört adet kuru şitaki mantarı (15 gram), 44 kalori, 2 gram lif ve selenyum, manganez, çinko, folat ve vitaminler B1, B5, B6 ve D dahil olmak üzere, önemli besin maddeleri sağlar. Bu miktar şitaki mantarındaki bakır, günlük ihtiyacın % 89’unu sağlar.

 

 

Kuruyemiş ve Tohumlar

Kuruyemiş ve tohumlar kendileri küçük, işlevi büyük besinlerdendir. Lif, protein ve sağlıklı yağların yanı sıra çok çeşitli diğer besin maddeleri sağlar.

Farklı kuruyemiş ve tohumlar farklı besin maddeleri içermesine rağmen , birçoğu önemli miktarda bakır sağlar.

Örneğin, 28 gram badem veya kaju, sırasıyla günlük ihtiyacın % 33 ve % 67’sine sahiptir. Bir yemek kaşığı (9 gram) susam günlük ihtiyacın % 44’ünü oluşturur.

 

bakır bakımından zengin besinler

 

Istakoz

Istakoz, deniz dibinde yaşayan büyük, kaslı deniz kabuklularıdır. Istakoz etinin yağı az, proteini yüksektir; selenyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere çeşitli vitamin ve mineraller içerir.

Aynı zamanda mükemmel bir bakır kaynağıdır. 85 gramlık bir ıstakoz porsiyonu günlük ihtiyacın % 178’ini sağlar.

 

 

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, lahana, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, çok az kalori sağlamasına rağmen, lif, K vitamini, kalsiyum, magnezyum ve folat gibi besin maddelerine sahiptir. Yeşil yapraklı sebzelerin çoğu, büyük miktarda bakır içerir.

Örneğin; 173 gram pazı bakır için günlük ihtiyacın % 33’ünü sağlar. 180 gram pişmiş ıspanak günlük ihtiyacın % 33’ünü karşılar.

 

İlginizi Çekebilir  K Vitamini Olmadan D Vitamini Zararlı mıdır?

 

Bitter Çikolata

Bitter çikolata, normal çikolatadan daha fazla kakao, daha az süt ve şeker içerir. Aynı zamanda antioksidanlar, lif ve çeşitli besinler sağlar.

Örneğin, % 70-85 kakao içeren 100 gramlık bitter çikolata çubuğu 11 gram lif, manganez için günlük ihtiyacın % 98’i ve demir için % 67’sini sağlar. Aynı miktar bakır için % 200 oranına sahiptir.

Bitter çikolata bazı kalp hastalığı risk faktörlerini ortadan kaldırmak gibi yarara sahiptir ancak yine de fazla tüketmemeye dikkat edin. Yağ, şeker ve kalorisi yüksek bir yiyecektir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ