Bakır Eksikliği ve Bakır Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi | diyetz

Bakır Eksikliği ve Bakır Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

 

Günümüzde bakır eksikliği nadir görülen bir durum olsa da, bu mineralin besinlerden yeterince alınamaması, tehlikeli olabilecek bir eksikliğe yol açabilir. Bakır eksikliğinin diğer nedenleri arasında çölyak hastalığı, sindirim sistemini ve çinko emilimini etkileyen ameliyatlar bulunur.

“Bakır eksikliği belirtileri nelerdir”, “bakır eksikliği neden olur”, “bakır eksikliği nasıl anlaşılır”, “bakır zehirlenmesi nedir”, bakır eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir” sorularının cevaplarını öğrenmek için okumaya devam edelim. 

Bakır Eksikliği Belirtileri

 

 

Yorgunluk ve Halsizlik

Bakır eksikliği, yorgunluk ve halsizliğin nedenlerinden biri olabilir. Bakır, bağırsaktaki demiri emmek için gerekli bir mineraldir.

Bakır seviyeleri düşük olduğunda, vücut daha az demir emer. Bu, vücudun dokularına yeterince oksijen taşıyamayacağı bir durum olan demir eksikliği anemisine neden olur. Oksijen eksikliği vücudu zayıflatır ve daha kolay yorulmaya neden olur.

Bazı hayvan çalışmaları, bakır eksikliğinin anemiye neden olabileceğini göstermektedir. Ek olarak, hücreler vücudun ana enerji kaynağı olan adenosin trifosfat (ATP) üretmek için bu minerali kullanır. Yani vücuttaki eksik bakır seviyeleri enerjinizi etkileyerek yorgunluğu ve halsizliği artırır.

Bakır bakımından zengin besinler yemek, bakır eksikliğinden kaynaklanan anemiyi düzeltmeye yardımcı olacaktır.

 

 

Sık Hastalanma

Sık hastalanan insanlarda bakır eksikliği olabilir. Çünkü bu mineral, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynar.

Bakır seviyeleri düşük olduğunda, vücut bağışıklık hücrelerini yapmak için mücadele eder. Bu, beyaz kan hücresi sayısını büyük ölçüde azaltır ve vücudun enfeksiyonla mücadele yeteneğini tehlikeye sokar.

Çalışmalar, bakır eksikliğinin, vücudun ilk savunma hattı olan beyaz kan hücreleri- nötrofil üretimini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir. Bakır bakımından zengin besinler tüketmek bu etkilerin tersine dönmesini sağlar.

 

İlginizi Çekebilir  Sıra dışı Bir Deniz Ürünü: Deniz Hıyarı

bakır zehirlenmesi

 

Zayıf ve Kırılgan Kemikler

Osteoporoz zayıf ve kırılgan kemiklerle karakterize bir durumdur. Yaşlandıkça daha sık görülür ve bakır eksikliğine bağlanır. Örneğin, 2,100’den fazla insanı içeren sekiz çalışmanın bir analizi, osteoporozu olanların sağlıklı erişkinlerden daha düşük bakır düzeylerine sahip olduğunu bulmuştur.

Bakır, kemiklerin içinde çapraz bağlantılar oluşturan süreçlerde yer alır. Bu çapraz bağlantılar kemiklerin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Dahası, bakır vücudu kemik dokusunu yeniden şekillendirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olan daha fazla osteoblast yapmak için teşvik eder.

 

 

Hafıza ve Öğrenme Problemleri

Bakır mineralinden kaynaklanan bir eksiklik öğrenmeyi ve hatırlamayı zorlaştırır. Çünkü beyin fonksiyonlarında ve gelişiminde önemli bir rol oynar. Bakır, beyne enerji sağlamaya ve beynin savunma sistemine yardımcı olan ve sinyalleri vücuda ileten enzimler tarafından kullanılır.

Tersine, bakır eksikliği beyin gelişimini gerileten veya Alzheimer hastalığı gibi öğrenme ve hatırlama yeteneğini etkileyen hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Bir çalışma Alzheimer hastası olanların, olmayanlara kıyasla, beyninde % 70’e kadar daha az bakır olduğunu bulmuştur.

 

 

Zor Yürüme

Bakır eksikliği olan insanlar düzgün yürümeyi başaramaz. Enzimler omuriliğin optimal sağlığını korumak için bakır kullanır. Bazı enzimler omuriliği yalıtmaya yardımcı olur, böylece beyin ve vücut arasında sinyaller iletilebilir.

Bakır eksikliği bu enzimlerin etkili şekilde çalışmamasına ve daha az omurilik izolasyonuna neden olur. Bu da, sinyallerin verimli olarak iletilmemesi demektir. Hayvan çalışmaları bu mineralin eksikliğinin omurilik yalıtımını % 56’ya kadar azaltabileceğini bulmuştur. 

Yürüyüş, beyin ve vücut arasındaki sinyallerle düzenlenir. Bu sinyaller etkilendiğinden, bakır eksikliği koordinasyon zorluğuna neden olur.

 

 

Soğuğa duyarlılık

Bakırın eksik olduğu kişiler soğuğa karşı daha hassas olur. Bakır, çinko gibi diğer minerallerle birlikte, tiroid bezi işlevinin korunmasına yardımcı olur.

Çalışmalar tiroid hormonlarının T3 ve T4 düzeylerinin bakır düzeyleriyle yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Kandaki bakır düzeyleri düşük olduğunda, tiroid hormon seviyeleri düşer. Sonuç olarak, tiroid bezi etkin olarak çalışmaz.

Tiroid bezinin metabolizma ve ısı üretimini düzenlemeye yardımcı olduğu düşünüldüğünde, düşük tiroid hormon seviyeleri daha kolay üşümeye neden olacaktır. Aslında, düşük tiroid hormon düzeyine sahip kişilerin % 80’inden fazlasının soğuğa daha duyarlı olduğu tahmin edilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Karanfilin Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

 

Soluk Cilt

Cilt rengi büyük ölçüde melanin pigmenti tarafından belirlenir. Daha açık tenli insanlar genellikle koyu tenli insanlardan daha az, daha küçük ve daha hafif melanin pigmentlerine sahiptir.

İlginçtir, bakır melanin üreten enzimler tarafından kullanılır. Bu nedenle, bakır eksikliği bu pigmentin üretimini etkileyerek cilt solgunluğuna neden olur.

 

 

Saçların Erken Beyazlaması

Saç rengi de melanin pigmenti tarafından düzenlenir. Bakır seviyelerinin düşük olmasının melanin oluşumunu etkilediği düşünüldüğünde, vücuttaki eksikliği, saçların erken beyazlamasına neden olur.

 

 

Görme Kaybı

Görme kaybı, uzun süreli bakır eksikliği ile ortaya çıkabilecek ciddi bir durumdur. Bakır, sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan birçok enzim tarafından kullanılır. Vücutta bu mineral eksik olduğunda görme kaybı da dahil olmak üzere sinir sistemi ile ilgili sorunlara neden olabileceği anlamına gelir.

Mide baypas ameliyatı gibi sindirim sistemi ile ilgili ameliyat geçirmiş olan kişilerde bakır eksikliğine bağlı görme kaybının daha yaygın olduğu görülmektedir. Bunun nedeni, bu ameliyatların vücudun bakır emme yeteneğini azaltabilmesidir.

Bakır eksikliğinin neden olduğu görme kaybının tersine çevrilebileceğine dair bazı kanıtlar olsa da, bazı çalışmalar, bakır alımı arttıktan sonra bile görme gelişiminin olmadığını göstermiştir.

 

 

Bakır Zehirlenmesi Nedir?

Sağlık için bakır gerekli olsa da, sadece günlük az bir miktar yemelisiniz. Çok fazla tüketmek, bir tür metal zehirlenmesi olan bakır zehirlenmesine neden olur.

Bakır zehirlenmesi, hoş olmayan ve potansiyel olarak ölümcül olabilecek zararlara neden olur:

 

– Mide bulantısı

– Kusma (yemek ya da kan)

– İshal

– Karın ağrısı

– Siyah, “katranlı” dışkı

– Baş ağrısı

– Solunum zorluğu

– Düzensiz kalp atışı

– Düşük kan basıncı

– Koma

– Sarı deri (sarılık)

– Böbrek hasarı

– Karaciğer hasarı

 

İlginizi Çekebilir  Yüze Göre Saç Modelleri

Düzenli beslenen kişiler, zehirleyecek miktarda bakır tüketemezler. Yiyeceklere ve suya fazla miktarda bulaştığında veya yüksek düzeyde bakır içeren bir ortamda çalışmanız halinde bakır zehirlenmesi gerçekleşir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ