Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitamin Hapları | diyetz

  Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitamin Hapları

   

  Bağışıklık sistemi, vücudumuzu virüsler, toksinler ve bakteriler de dahil olmak üzere istilacı patojenlere karşı sürekli olarak savunan karmaşık bir hücre, süreç ve kimyasaldan oluşur.

  Bağışıklık sistemini yıl boyunca sağlıklı tutmak, enfeksiyon ve hastalığı önlemek için gereklidir. Besleyici yiyeceklerle, yeterli uyuyarak ve egzersiz yaparak bağışıklık sistemi güçlenebilir.

  Ek olarak, araştırmalar bazı vitaminler, mineraller, otlar ve diğer maddelerle takviyenin bağışıklık tepkisini iyileştirebileceğini ve hastalığa karşı potansiyel olarak koruyabileceğini göstermiştir.

  Ancak, hiçbir takviye ya da vitamin hapının hastalığı tedavi edemeyeceğini veya önleyemeyeceğini belirtmek gerekir.

  İşte bağışıklık güçlendirici vitamin hapları

   

   

  bağışıklık sistemi güçlendiren vitaminler

   

   

  Bağışıklık Sistemi Güçlendirici Vitaminler

   

   

  D Vitamini

  D vitamini, bağışıklık sisteminin sağlığı ve çalışması için gerekli olan yağda çözünen bir besindir.

  D vitamini, bağışıklık savunmasının önemli parçaları olan beyaz kan hücreleri monositlerin ve makrofajların, patojenle mücadele etkilerini artırır ve bağışıklık yanıtını güçlendirmeye yardımcı olan iltihabı azaltır.

  Vücutta D vitamini seviyelerinin düşük olması, grip ve alerjik astım dahil olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonu riskinde artış ile ilişkilidir.

  Son yapılan araştırmalar bu vitaminin alınmasının solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyabileceğini belirtmektedir.

  11.321 kişide yapılan randomize kontrol çalışmalarının gözden geçirilmesinde, D vitamini takviyesi, bu vitamin eksikliği olan kişilerde solunum yolu enfeksiyonu riskini önemli ölçüde azalttı.

  Diğer çalışmalar, D vitamini takviyelerinin, hepatit C ve HIV de dahil olmak üzere belirli enfeksiyonları olan kişilerdeki antiviral tedavilere yanıtı iyileştirebileceğini belirtmektedir.

   

   

  Çinko 

  Çinko, bağışıklık sistemini güçlendirmek için takviyeler ve pastiller gibi diğer sağlık ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bir mineraldir. Bunun nedeni çinkonun bağışıklık sistemi fonksiyonu için gerekli olmasıdır.

  Çinko, bağışıklık hücresi gelişimi ve iletişimi için gereklidir ve inflamatuar yanıtta önemli bir rol oynar.

  Eksiklik durumunda, bağışıklık sisteminin düzgün çalışma yeteneğini önemli ölçüde etkiler ve pnömoni dahil olmak üzere enfeksiyon ve hastalık riskinde artışa neden olur.

  Çinko eksikliği dünya çapında yaklaşık 2 milyar kişiyi etkilemektedir ve yaşlılarda çok yaygındır. Yaşlı yetişkinlerin % 30’una kadarı bu besin maddesinde eksik olarak kabul edilir.

  Çok sayıda çalışma, çinko takviyelerinin soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyabileceğini ortaya koymaktadır.

  Akut alt solunum yolu enfeksiyonu (ALRI) olan 64 hastanede yatan çocukta yapılan bir araştırmada, günde 30 mg çinko almak, toplam enfeksiyon süresini ve hastanede kalış süresini plasebo grubuna göre ortalama 2 gün azalttı.

   

   

  C Vitamini 

  C vitamini, bağışıklık sağlığındaki önemli rolü nedeniyle belki de enfeksiyona karşı korunmak için alınan en popüler takviyedir.

  Bu vitamin çeşitli bağışıklık hücrelerinin işlevini destekler ve enfeksiyona karşı koruma yeteneklerini geliştirir. Ayrıca, eski hücreleri temizleyerek ve bunları yenileriyle değiştirerek bağışıklık sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olan hücresel ölüm için de gereklidir.

  C vitamini ayrıca, serbest radikaller olarak bilinen reaktif moleküllerin birikmesiyle ortaya çıkan oksidatif stresin neden olduğu hasara karşı koruyan güçlü bir antioksidan görevi görür.

  Oksidatif stres bağışıklık sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve çok sayıda hastalığa neden olabilir.

  C vitamini takviyesinin, soğuk algınlığı da dahil olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarının süresini ve şiddetini azalttığı gösterilmiştir.

  11.306 kişide yapılan 29 araştırmanın büyük bir derlemesi, günde ortalama 1-2 gramlık bir dozda düzenli olarak C vitamini takviyesinin soğuk algınlığı süresini yetişkinlerde % 8 ve çocuklarda % 14 azalttığını göstermiştir.

  Ek olarak, yüksek doz intravenöz C vitamini tedavisinin, viral enfeksiyonlardan kaynaklanan sepsis ve akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) dahil olmak üzere ciddi enfeksiyonları olan kişilerde semptomları önemli ölçüde iyileştirdiği belirtilmiştir.

  Bu sonuçlar, C vitamini takviyelerinin, özellikle besinlerden yeterli miktarda vitamin almayanlarda bağışıklık sağlığını önemli ölçüde etkileyebileceğini doğrulamaktadır.

   

  İlginizi Çekebilir  Kakadu Eriği Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

   

  Mürver 

  Siyah mürver bağışıklık sağlığı üzerindeki etkileri için araştırılmaktadır. Test tüpü çalışmalarında, mürver özü, üst solunum yolu enfeksiyonlarından ve grip virüsü türlerinden sorumlu bakteriyel patojenlere karşı güçlü antibakteriyel ve antiviral potansiyel göstermiştir.

  Dahası, bağışıklık sistemi yanıtını arttırdığı ve soğuk algınlığının süresini ve şiddetini azaltmanın yanı sıra viral enfeksiyonlarla ilgili semptomları azaltmaya yardımcı olduğu belirtilmiştir.

  Mürver takviyeleri çoğunlukla sıvı veya kapsül formunda satılmaktadır.

   

   

  Bağışıklığı güçlendiren diğer vitamin takviyeleri 

  Yukarıda listelenenlerin yanı sıra, bağışıklık yanıtını iyileştirmeye yardımcı olabilecek birçok takviye vardır:

   

  Astragalus

  Astragalus, Geleneksel Çin Tıbbında yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Hayvan araştırmaları, ekstresinin bağışıklık ile ilgili yanıtları önemli ölçüde artırabildiğini göstermektedir.

   

  Selenyum

  Selenyum, bağışıklık sağlığı için gerekli olan bir mineraldir. Hayvan araştırmaları, selenyum takviyelerinin H1N1 dahil olmak üzere influenza suşlarına karşı antiviral savunmayı artırabildiğini göstermektedir.

   

  Meyan

  Meyan, viral enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olabilecek, glisirizin de dahil olmak üzere birçok madde içerir. Test tüpü araştırmasına göre, glisirizin ciddi akut solunum yolu sendromu ile ilişkili koronavirüse (SARS-CoV) karşı antiviral aktivite sergiler.

   

  B kompleks vitaminleri

  B12 ve B6 dahil B vitaminleri sağlıklı bağışıklık tepkisi için önemlidir.

   

  Kurkumin

  Kurkumin zerdeçaldaki ana aktif bileşiktir. Güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve hayvan çalışmaları, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

   

  Ekinezya

  Ekinezya papatya ailesinden bir bitki cinsidir. Bazı türlerin bağışıklık sağlığını iyileştirdiği belirtilir. Solunum sinsityal virüsü ve rinovirüsler de dahil olmak üzere çeşitli solunum virüslerine karşı antiviral etkileri olabilir.

   

  Propolis

  Propolis, kovanlarda dolgu macunu olarak kullanılmak üzere bal arıları tarafından üretilen reçine benzeri bir malzemedir. Bağışıklık güçlendirici etkilere ve antiviral özelliklere sahiptir.

   

  Sonuç olarak;

  Piyasada bulunan birçok besin takviyesi, bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olabilir.  Ancak bunlar sağlıklı bir yaşam tarzının yerini almamalıdır.

  Dengeli beslenmek, yeterince uyumak, düzenli fiziksel aktivite yapmak, sigara içmemek, bağışıklık sistemini sağlıklı tutmanın, enfeksiyon ve hastalık riskini azaltmanın en önemli yollarıdır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ