Bağırsak Bakterilerinin Kiloya Etkisi | diyetz

Bağırsak Bakterilerinin Kiloya Etkisi

 

 

Vücudunuz trilyonlarca bakteri içeriyor. Bu bakterilerin çoğu bağırsaklarınızda bulunur.

 

Bağırsak bakterileri, bağışıklık sisteminizle iletişim kurmak ve bazı vitaminler üretmek gibi sağlıkta önemli rol oynar.

 

Bağırsak bakterileri aynı zamanda farklı gıdaların nasıl sindirildiğini etkiler ve tok hissettirmenize yardımcı olan kimyasallar üretir.

 

Sonuç olarak, kilolarınızı etkileyebilirler.

 

Bu yazıda, bağırsak bakterilerinin kilonuzu nasıl etkilediği ve gıdaların sağlıklı bağırsak bakterisi gelişimini nasıl teşvik ettiği açıklanmaktadır.

 

 

 

Bağırsak Bakterileri Nelerdir?

 

Trilyonlarca bakteri ve mikroorganizma cildinizde ve vücudunuzda yaşar.

 

Aslında, vücudunuzdaki insan hücrelerinden daha fazla bakteri hücresi olabilir.

 

70 kg’lık bir erkeğin yaklaşık 40 trilyon bakteri hücresi ve 30 trilyon insan hücresi bulunduğu tahmin edilmektedir.

 

Bu bakterilerin çoğu kalın bağırsağınızın çekum denilen kısmında yaşar.

 

Bağırsaklarınızda yüzlerce farklı bakteri türü vardır.

 

Bazıları hastalığa neden olabilirken, çoğu sizi sağlıklı tutmak için gerekli görevleri yerine getirir.

 

Örneğin, bağırsak bakterileri, K vitamini de dahil olmak üzere bazı vitaminleri üretir ve vücudunuzun enfeksiyona karşı savaşmasına yardımcı olmak için bağışıklık sisteminizle iletişim kurar.

 

Ayrıca belirli gıdaları sindirmeyi ve tok hissettirmenize yardımcı olan kimyasalları üretir. Bu nedenle, bağırsak bakterileri kilonuzu etkiler.

 

 

 

 

Gıdaların Sindirilebilirliğini Etkiler

 

Bağırsak bakterileriniz bağırsaklarınızı tuttuğundan, yediğiniz yiyecekle temasa girerler. Bu, hangi besleyiciyi emdiğinizi ve enerjinin vücudunuzda nasıl depolandığını etkileyebilir.

 

Bir çalışma, biri obez, biri obez olmayan 77 ikiz üzerinde bağırsak bakterilerini inceledi.

 

Çalışma, obez olanların obez olmayan ikizlerine göre farklı bağırsak bakterileri olduğunu buldu. Özellikle, obezite, bağırsakta daha az bakteri türü olduğu anlamına gelen, bağırsak bakteri çeşitliliği ile ilişkilendirilmiştir.

 

Diğer çalışmalar, obez insanlardan bağırsak bakterileri farelere konursa, farelerin kilo aldığını gösterdi. Bu, bağırsak bakterilerinin ağırlığı etkileyebileceğini gösterir.

 

Bu, bakterilerin farklı gıdaların sindirimi üzerindeki etkisine bağlı olabilir.

 

Örneğin, insanlar lifleri sindiremez ancak bazı bağırsaklar bakterileri sindirebilir. Lif sindirerek, bu bağırsak bakterileri bağırsak sağlığına fayda sağlayan ve muhtemelen kilo kaybını teşvik eden kimyasallar üretir.

 

İlginizi Çekebilir  Erik ve Kuru Eriğin Besin Değeri

Örneğin, bir dizi çalışma, lif alımının yüksek olduğu kişilerin, bağırsak bakterilerinin lif sindiriminde oynadığı rol nedeniyle daha düşük bir kiloys sahip olduğunu göstermiştir.

 

Yakın tarihli bir araştırma, bağırsaklarınızdaki iki bakteri oranının, belirli bir diyet verildiğinde ne kadar kilo verdiğini belirleyebileceğini bulmuştur.

 

Bu iki bakteri, lif ve karbonhidratları sindiren Prevotella ve daha fazla hayvansal protein ve yağ tüketen insanların daha fazlasına sahip olduğu Bacteroidetes’tir.

 

Bu çalışmada, 62 kişiye 26 haftalık yüksek lifli, kepekli bir diyet verildi.

 

Bağırsaklarında Prevotella’sı daha fazla olan kişiler bağırsaklarında daha fazla bakteroid izleyenlere kıyasla 2.3 kg daha fazla vücut yağı kaybetti.

 

Bağırsak bakterileri ayrıca flavonoidler olarak bilinen ve kilo alımını önlemeye yardımcı olabilecek bitkilerde bulunan belirli antioksidanları sindirebilir.

 

Son olarak, bağırsak bakterileri bağırsakta yağların nasıl absorbe olabileceğini etkiler ve bu da yağın vücutta nasıl depolandığını etkiler.

 

 

 

İltihabı Etkilerler

 

İnflamasyon, vücudunuz enfeksiyonla savaşmak için bağışıklık sisteminizi aktive ettiğinde oluşur.

 

Ayrıca sağlıksız bir beslenmeden kaynaklanabilir . Örneğin, çok fazla yağ, şeker veya kalori içeren bir beslenme şekli, kan dolaşımında ve yağ dokusundaki artmış iltihap kimyasallarına yol açabilir ve bu kilo alımına katkıda bulunabilir.

 

Bağırsak bakterileri iltihaplanmada önemli bir rol oynamaktadır. Bazı türler kan dolaşımında iltihaba neden olan lipopolisakkarit (LPS) gibi kimyasallar üretir.

 

Farelere LPS verildiğinde, kilo artar ve yüksek yağlı besinlerle beslenen fareler gibi kan şekeri ve insülinde benzer artışlara sahiptirler.

 

Bu nedenle, LPS üreten ve inflamasyona neden olan bazı bağırsak bakterileri, kilo alma ve insülin direncine katkıda bulunabilir.

 

292 kişide yapılan bir araştırma, kilolu olanların daha düşük bağırsakta bakteri çeşitliliği ve daha yüksek seviyelerde C-reaktif protein, (kanda iltihaplı bir marker) olduğunu buldu.

 

İlginizi Çekebilir  Spirulina Zayıflatır mı?

Bununla birlikte, bazı bağırsak bakteri türleri iltihaplanmayı azaltabilir ve kilo alımını önleyebilir.

 

 

Bifidobakteriler ve Akkermansia , sağlıklı bağırsak bariyerini korumaya ve inflamatuar kimyasalların bağırsaklardan kan dolaşımına geçmesini önlemeye yarayan yararlı bakteri türleridir.

 

Farelerde yapılan çalışmalar Akkermansia’nın inflamasyonu azaltarak kilo alımını ve insülin direncini azaltabileceğini bulmuştur.

 

Benzer şekilde, farelere bağırsaktaki Bifidobakterilerin artmasına yardımcı olmak için prebiyotik lifler verildiğinde, enerji alımını etkilemeksizin kilo artışı ve insülin direnci azalmıştır.

 

Bu, nispeten yeni bir araştırma alanı. Bu nedenle, bağırsak bakterilerinin insanlardaki iltihaplanmayı ve ağırlığı nasıl etkilediği hala net değildir.

 

 

 

Aç ya da tok hissetmenize yardımcı olan kimyasallar üretirler

 

Vücudunuz leptin, ghrelin, YY peptidi (PYY) gibi iştahınızı etkileyen bir dizi farklı hormon üretir.

 

Bazı çalışmalar, bağırsaktaki farklı bakterilerin bu hormonların ne kadarının üretildiğini ve aç veya tok hissettiğini etkiler.

 

Kısa zincirli yağ asitleri, bağırsak bakterilerinin bazı türleri elenirken üretilen kimyasallardır. Bunlardan bir tanesi propiyonat olarak bilinir.

 

60 kilolu yetişkinde yapılan bir çalışma, 24 haftalık bir süre boyunca propiyonat almanın, açlığa etki eden PYY ve GLP-1 hormon düzeylerini önemli ölçüde artırdığını buldu.

 

Propiyonat alan insanlar yiyecek alımını azalttı ve kilo alımında azalma sağladılar.

 

Diğer çalışmalar, bağırsak bakterileri tarafından fermente edilen bileşikler içeren prebiyotik takviyelerinin iştah üzerinde benzer bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

 

İki haftalık bir süre boyunca günde 16 gram prebiyotik yiyen insanlar nefeslerinde daha yüksek hidrojen seviyelerine sahipti.

 

Bu, bağırsak bakteriyel fermantasyonu, daha az açlık ve GLP-1 ve PYY hormonlarının daha yüksek düzeylerde olduğunu ve bu nedenle tok hissedeceğini belirtir.

 

 

 

Bağırsak Bakterileri İçin En İyi ve En Kötü Gıdalar

 

Bağırsak bakterileri için faydalı gıdalar şöyledir :

 

Kepekli tahıllar: Kepekli tahıllar rafine edilmemiş tahıllardır. Bifidobakteriler gibi sağlıklı bağırsak bakterileri tarafından sindirilen ve kilo kaybına yardımcı olabilen lif miktarı yüksektir.

 

İlginizi Çekebilir  Bağırsak Mikrobiyomu ve Sağlığınız Üzerindeki Etkileri

Meyve ve sebzeler: Meyve ve sebzeler, bağırsak bakterileri için çok iyi miktarda lif içerir. Farklı çeşitlerde bitki bazlı gıdalar yiyerek sağlıklı bir kiloya bağlı olan bağırsak bakterileri çeşitliliğini artırabilirsiniz.

 

Kabuklu yemiş ve tohumlar: Kabuklu yemiş ve tohumlar, bağırsaktaki sağlıklı bakterilerin büyümesini destekleyen çok sayıda lif ve sağlıklı yağ içerir.

 

Polifenol bakımından zengin gıdalar: Bunlara bitter çikolata, yeşil çay ve kırmızı şarap dahildir. Polifenoller bu gıdaların tek başına sindirilebilir olmayan ama iyi bakteri büyümesini teşvik eden , yararlı bağırsak bakterileri tarafından parçalanırlar.

 

Fermente gıdalar: Fermente gıdalar arasında yoğurt, kefir ve lahana turşusu bulunmaktadır. Laktobasiller gibi yararlı bakterileri içerirler ve bağırsaktaki diğer hastalıklara neden olan bakterileri en aza indirebilirler.

 

Probiyotikler: Probiyotikler her zaman gerekli değildir ancak bir hastalık veya antibiyotik seyrinden sonra sağlıklı bağırsak bakterilerini düzeltmeye yardımcı olabilirler ve hatta kilo vermeyi sağlayabilirler.

 

Öte yandan, bazı gıdaların aşırı miktarda tüketilmesi, bağırsak bakterilerine zarar verebilir :

 

Şekerli gıdalar: Şekerden yüksek bir beslenme, bağırsaktaki bazı sağlıksız bakterilerin büyümesini teşvik edebilir, bu da kilo alımına ve diğer kronik sağlık bozukluklarına katkıda bulunabilir.

 

Yapay Tatlandırıcılar: Aspartam ve sakarin gibi yapay tatlandırıcılar bağırsaklardaki faydalı bakterileri azaltır ve bu da yüksek kan şekerinin yükselmesine katkıda bulunur.

 

Sağlıksız yağ içeren gıdalar: Omega-3 gibi sağlıklı yağlar bağırsaklarda yararlı bakterileri desteklerken, doymuş yağların çok fazlası hastalığa neden olan bakterilerin gelişimine katkıda bulunabilir.

 

Sonuç olarak;

Vücudunuz, sağlığınızı pek çok yönden etkileyen trilyonlarca bakteri içerir.

 

Bağırsak bakterileri, yemeğinizin sindirilme şeklini, yağın ne kadar depolandığını ve aç veya tok hissetmenizi etkiler.

 

Yani sağlıklı bağırsak bakterileri, sağlıklı kilo vermek için önemli olabilir.

 

Tahıllar, meyveler, sebzeler, kabuklu yemiş ve tohumlar gibi yüksek lifli gıdalar, sağlıklı bağırsak bakterilerini iyi yönde etkileyebilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ