Bağırsakların Hızlı Çalışması Zayıflatır mı? | diyetz

  Bağırsakların Hızlı Çalışması Zayıflatır mı?

   

  Vücudumuz trilyonlarca bakteri içerir. Bu bakterilerin çoğu bağırsaklarımızda bulunur.

  Bağırsak bakterileri, bağışıklık sistemiyle iletişim kurmak ve bazı vitaminler üretmek gibi sağlık için önemli rol oynar.

  Bağırsak bakterileri aynı zamanda farklı gıdaların nasıl sindirildiğini etkiler ve tok hissetmeye yardımcı olan kimyasallar üretir. Sonuç olarak, zayıflama ve kilo alma konusunda etkilidirler.

   

  bağırsakların hızlı çalışması zayıflatırmı

   

  Bağırsak Bakterileri Nelerdir?

  Trilyonlarca bakteri ve mikroorganizma cildimizde ve vücudumuzda yaşar. Aslında, vücudumuzda insan hücrelerinden daha fazla bakteri hücresi olabilir.

  70 kg’lık bir erkeğin yaklaşık 40 trilyon bakteri hücresi ve 30 trilyon insan hücresi bulunduğu tahmin edilmektedir.

  Bu bakterilerin çoğu kalın bağırsağın çekum denilen kısmında yaşar. Bağırsaklarımızda yüzlerce farklı bakteri türü vardır.

  Bazıları hastalığa neden olabilirken, çoğu bizi sağlıklı tutmak için gerekli görevleri yerine getirir. Örneğin, bağırsak bakterileri, K vitamini de dahil olmak üzere bazı vitaminleri üretir ve vücudumuzun enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olmak için bağışıklık sistemiyle iletişim kurar.

  Ayrıca belirli gıdaları sindirmeye ve tok hissetmeye yardımcı olan kimyasallar üretir. Bu nedenle, bağırsak bakterileri kilomuzu etkiler.

   

   

  Gıdaların sindirilebilirliğini etkiler

  Bağırsak bakterileri bağırsaklarımızda bulunduklarından, yediğimiz yiyeceklerle temasa girerler. Bu, hangi besinlerin emildiğini ve enerjinin vücutta nasıl depolandığını etkiler.

  Bir çalışma, biri obez, biri obez olmayan 77 ikiz üzerinde bağırsak bakterilerini inceledi. Çalışma, obez olanların obez olmayan ikizlere göre farklı bağırsak bakterileri olduğunu buldu. Obezitenin bağırsak bakteri çeşitliliğini etkilediği belirtildi.

  Diğer çalışmalar, obez insanların bağırsak bakterilerinin farelere konması sonucu, farelerin kilo aldığını gösterdi. Bu, bağırsak bakterilerinin kilo alımına etkisi olduğunu gösterir.

  Bağırsak bakterileri bağırsakta yağların nasıl absorbe olabileceğini belirler, bu da yağın vücutta nasıl depolandığını etkiler.

   

   

  İltihabı etkiler

  İnflamasyon, vücudumuz enfeksiyonla savaşmak için bağışıklık sistemini aktive ettiğinde oluşur.

  Ayrıca sağlıksız bir beslenmeden kaynaklanabilir. Örneğin, çok fazla yağ, şeker veya kalori içeren bir beslenme şekli, kan dolaşımında ve yağ dokusunda artmış iltihap kimyasallarına yol açabilir ve bu kilo alımına neden olur.

  Bağırsak bakterileri iltihaplanmada önemli bir rol oynamaktadır. Bazı türler kan dolaşımında iltihaba neden olan lipopolisakkarit (LPS) gibi kimyasallar üretir.

  Farelere LPS verildiğinde, kiloları artmıştır. Bu nedenle, LPS üreten ve inflamasyona neden olan bazı bağırsak bakterileri, kilo alma ve insülin direncine neden olabilir.

  292 kişide yapılan bir araştırma, kilolu olanların daha düşük bağırsakta bakteri çeşitliliği ve daha yüksek seviyelerde C-reaktif protein, (kanda iltihaplı bir marker) olduğunu buldu.

  Bununla birlikte, bazı bağırsak bakteri türleri iltihaplanmayı azaltarak, kilo alımını önleyebilir. Bifidobakteriler ve Akkermansia, sağlıklı bağırsak bariyerini korumaya ve inflamatuar kimyasalların bağırsaklardan kan dolaşımına geçmesini önlemeye yarayan yararlı bakteri türleridir.

  Farelerde yapılan çalışmalar Akkermansianın inflamasyonu azaltarak kilo alımını ve insülin direncini azaltabileceğini bulmuştur.

  Benzer şekilde, farelere bağırsaktaki Bifidobakterilerin artmasına yardımcı olmak için prebiyotik lifler verildiğinde, enerji alımını etkilemeksizin kilo artışı ve insülin direnci azalmıştır.

   

   

  Aç ya da tok hissetmeye yardımcı olan kimyasallar üretirler

  Vücudumuz leptin, ghrelin, YY peptidi (PYY) gibi iştahı etkileyen bir dizi farklı hormon üretir.

  Bazı çalışmalar, bağırsaktaki farklı bakterilerin bu hormonların ne kadarının üretildiğini, açlık veya tokluk hissini etkiler.

  Kısa zincirli yağ asitleri, bağırsak bakterilerinin bazı türleri elenirken üretilen kimyasallardır. Bunlardan bir tanesi propiyonat olarak bilinir.

  60 kilolu yetişkinde yapılan bir çalışma, 24 haftalık bir süre boyunca propiyonat almanın, açlığa etki eden PYY ve GLP-1 hormon düzeylerini önemli ölçüde artırdığını buldu.

  Propiyonat alan insanlar yiyecek alımını azalttı ve kilo alımında azalma sağladılar.

  Diğer çalışmalar, bağırsak bakterileri tarafından fermente edilen bileşikler içeren prebiyotik takviyelerinin iştah üzerinde benzer bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

  İki haftalık bir süre boyunca günde 16 gram prebiyotik yiyen insanlar nefeslerinde daha yüksek hidrojen seviyelerine sahipti.

  Bu, bağırsak bakteriyel fermantasyonu, daha az açlık ve GLP-1 ve PYY hormonlarının daha yüksek düzeylerde olduğunu ve bu nedenle tok hissedeceğini belirtir.

   

   

  Bağırsak Bakterilerine Faydalı ve Zararlı Yiyecekler

  Bağırsak bakterileri için faydalı gıdalar şunlardır:

   

  Kepekli tahıllar

  Kepekli tahıllar rafine edilmemiş tahıllardır. Bifidobakteriler gibi sağlıklı bağırsak bakterileri tarafından sindirilir ve lif miktarı yüksektir.

   

  Meyve ve sebzeler

  Meyve ve sebzeler, bağırsak bakterileri için çok iyi miktarda lif içerir. Farklı çeşitlerde bitki bazlı gıdalar yiyerek sağlıklı bir kiloya bağlı olan bağırsak bakterileri çeşitliliğini artırabilirsiniz.

   

  Kabuklu yemiş ve tohumlar

  Kabuklu yemiş ve tohumlar, bağırsaktaki sağlıklı bakterilerin büyümesini destekleyen çok sayıda lif ve sağlıklı yağ içerir.

   

  Polifenol bakımından zengin gıdalar

  Polifenoller gıdaların tek başına sindirilebilir olmayan ama iyi bakteri büyümesini teşvik eden, yararlı bağırsak bakterileri tarafından parçalanırlar.

   

  Fermente gıdalar

  Fermente gıdalar arasında yoğurt, kefir ve lahana turşusu bulunmaktadır. Laktobasiller gibi yararlı bakterileri içerirler ve bağırsaktaki diğer hastalıklara neden olan bakterileri en aza indirebilirler.

   

  Probiyotikler

  Probiyotikler her zaman gerekli değildir ancak bir hastalık veya antibiyotik seyrinden sonra sağlıklı bağırsak bakterilerini düzeltmeye yardımcı olabilirler ve hatta kilo vermeyi sağlayabilirler.

   

  Öte yandan, bazı gıdaların aşırı miktarda tüketilmesi, bağırsak bakterilerine zarar verebilir:

   

  Şekerli gıdalar

  Şekerli yiyecekleri çok fazla yemek, bağırsaktaki bazı sağlıksız bakterilerin büyümesine neden olur, bu da kilo alımına ve diğer kronik sağlık bozukluklarına katkıda bulunabilir.

   

  Yapay Tatlandırıcılar

  Aspartam ve sakarin gibi yapay tatlandırıcılar bağırsaklardaki faydalı bakterileri azaltır ve bu da kan şekerinin yükselmesine katkıda bulunur.

   

  Sağlıksız yağ içeren gıdalar

  Omega 3 gibi sağlıklı yağlar bağırsaklarda yararlı bakterileri desteklerken, doymuş yağların çok fazlası hastalığa neden olan bakterilerin gelişimine neden olur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ