Bademin Faydaları: Badem Nedir, Neye İyi Gelir, Zayıflatır mı? | diyetz

Bademin Faydaları: Badem Nedir, Neye İyi Gelir, Zayıflatır mı?

 

Badem, ilk olarak Kuzey Afrika, Batı Asya ve Akdeniz bölgelerinde bulundu. Vitaminler ve mineraller bakımından zengindir, diyet lifi ve tekli doymamış yağlar içerir ve bu da kalp sağlığını korur.

Bademin yararları neredeyse sınırsızdır!

 

 

Badem nedir?

Dünyanın en popüler kuruyemişleri arasındadır. Yüksek derecede besleyicidir ve sağlıklı yağlar, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.

 

badem neye iyi gelir

 

Badem Yemenin Faydaları

 

 

Kolesterolü düşürür

Badem, tekli ve çoklu doymamış yağların iyi bir kaynağıdır ve LDL (kötü) kolesterolü düşürmeyi kolaylaştırır. Normal beslenme düzeninin bir parçası olarak badem yemek, HDL kolesterolü yani “iyi” kolesterol düzeylerini yükseltmeye yardımcı olur.

 

David Jenkins tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her gün bir avuç badem tüketen insanlar, kötü kolesterol seviyelerini % 4.4 düşürdüler ve iki avuç daha yiyenler kötü kolesterolü % 9.4 oranında düşürdü.

 

 

Kanseri önler

Bademde bulunan lif, vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olur. Yiyeceklerin sindirim sisteminden daha verimli geçmesini sağlar. Bu işlem ile sindirim sistemi temizlenir.

 

Ulusal Kanser Enstitüsü, yüksek lifli beslenme şeklinin, kolon kanseri riskini azalttığını belirten bir çalışma yayınladı. Bundan dolayı badem, yüksek lif içeriğine sahip olduğu için kolon kanserini önleyen gıdaların içinde listelenmektedir. Aynı zamanda meme kanseri hücrelerinin ilerlemesini kontrol eden mükemmel bir E vitamini, fitokimyasal ve flavonoid deposudur.

 

 

Diyabete karşı korur

Bademin glisemik indeksi (GI) düşüktür. Araştırmalar, yemek sonrası kan şekerinin tırmanışını azaltma yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor. Bundan dolayı diyabete karşı koruma sağlar.

 

İlginizi Çekebilir  Meyveler; Zayıflamaya Dost mu Düşman mı?

 

Enerji verir

Manganez, riboflavin ve bakır açısından zengindir ve bunların hepsi vücuda enerji sağlar.

 

 

Badem Neye İyi Gelir?

 

 

Doğum kusurlarını önler

Badem, doğum kusurlarına karşı koruması doğrulanmış bir vitamin olan, folik asit içerir. Folik asit, sağlıklı hücre büyümesi ve doku konfigürasyonunda büyük bir rol oynar ve bu nedenle, fetüsün sağlıklı büyümesi için çok önemlidir.

 

 

Beyin gücünü geliştirir

Bademin faydalarını araştıran bilimsel çalışmalar, riboflavin ve L-karnitin gibi beyin hücrelerinin büyümesine yardımcı olan besinleri içerdiğini gösteriyor. Ayrıca bilişsel işlevlerimize yardımcı olan beyin kuvvetlendirici bir kimyasal olan fenilalanin de içerir.

 

 

Kemikleri ve dişleri güçlendirir

Osteoporozu önleyen, kemik ve dişleri güçlendiren kalsiyum ve fosfor gibi mikro besinlerin iyi bir kaynağıdır. Ayrıca kemik mineral yoğunluğunu artıran ve iskelet sistemini güçlendiren diğer besin maddelerini de sağlar.

 

 

Anemi için faydalıdır

Anemi, kırmızı kan hücreleri az miktarda oksijen taşıdığında oluşur. Badem, hemoglobin sentezinde katalizör olarak görev yapan bakır, demir ve diğer vitaminleri içerir. Bu nedenle, anemi için önleyici olarak kullanılabilir.

 

 

Badem Zayıflatır mı?

Bademin yüksek kalorili olması, kilo almaya neden olmaz. Aksine, sağlıklı lif ve yüksek protein midenin dolgunlaşmasına yardımcı olarak kilo vermeyi sağlar. Tabi ölçüyü kaçırmadığınız sürece.

 

 

Kalp sağlığını koruyan protein içerir

Kas kütlesini korumak isteyenler sağlıklı bir protein kaynağı olduğu için bademi tercih edebilir. İçeriğindeki doymamış yağ ile kolesterolü düşürerek, kalp hastalıkları riskini azaltır.

 

 

Sinirler ve kaslara faydalıdır

Magnezyum içeriği, sinir sistemi ve kas kontraksiyonu için fayda sağlar, çünkü bu mineral her iki fonksiyonda da rol oynar. Ayrıca sağlıklı metabolizmaya ve kemik dokusuna katkıda bulunur.

 

İlginizi Çekebilir  Sağlıklı Kemikler Oluşturmanın Doğal Yolları

 

Antioksidan içerir

Badem, E vitamini ile dokuları oksidatif hasardan koruyan önemli antioksidan özelliklere sahiptir. E vitamini, serbest radikalleri nötralize edebilen bir antioksidandır.

 

 

Badem Nelere İyi Gelir?

 

 

Sindirim ve metabolizmayı hızlandırır

Badem, sindirimi kolaylaştıran faydalarıyla bilinir. Böylece, hazımsızlık sorununu büyük ölçüde hafifletir. Sindirimin düzenli işlemesini sağlar, istenmeyen ve sağlıksız toksinleri vücuttan atar. Bu, metabolizma hızını artırır.

 

badem zayıflatırmı

 

Fiziksel uyanıklılığı artırır

Badem, kas oluşturmaya yardımcı olan proteinler açısından zengindir. Proteinler, hasar görmüş bağları ve dokuları onararak kas sağlığını geliştirir. Bu nedenle, sporcular için çok değerli ve besleyicidir. Kas sağlığının gelişmesi, vücut yorgunluğunu büyük oranda azaltır. Böylece, vücudunun fiziksel uyanıklığı artar.

 

 

Hafızayı güçlendirir

Badem; potasyum bakımından zengindir. Potasyum, insan vücudundaki elektrolitleri oluşturan minerallerden biridir. Bu elektrolitler hafızayı güçlendiren yüklerdir.

 

 

Badem Yararları Nelerdir?

 

 

Ateşi düşürür

Vücut ısınız yüksekse, acı badem yağı özünün vücuda uygulanması, vücut sıcaklığını biraz düşebilir. Acı bademde toksikliğe sahip alkalin elementler bulunur. Bu elementler, insan vücudunda ateş yaymak için çalışan mantar, virüs veya bakterilerin önüne engel teşkil eder.

 

 

Anestetik olarak uyuşturucu özelliğine sahiptir

Diş ağrısı söz konusu olduğunda, acı badem yağı bir anestezik bileşik olarak kullanılabilir. Esansiyel acı badem yağında bulunan glikozid amigdalin adı verilen toksik bileşen, sinirleri geçici olarak duyarsız hale getirme kapasitesine sahiptir ve böylece ağrı hissi uyuşmuş olur. Ancak, acı badem yağını, anestetik bir bileşik olarak yalnızca harici kullanabileceğinizi belirtmek gerekir. Başka türlü bazı sağlık tehlikelerine maruz kalabilirsiniz.

 

 

Doğal Detoksifikatör

Detoksifikasyon, özellikle son zamanlarda aşırı yeme aşaması geçirdiyseniz çok önemli bir süreçtir. Aşırı yeme vücudumuzda yüksek oranda toksik bir oluşuma, dolayısı ile de giderek azalmakta olan bir ruh haline, strese, donuk ten, cansız saçlar ve benzeri durumlara yol açacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi, acı badem yağının toksik bileşikleri iç organlarımızı toksinlerden arındırır.

 

İlginizi Çekebilir  Flexitarian Diyeti ile Zayıflama

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ