Cilt, Saç ve Sağlık için Bademin Şaşırtıcı Faydaları

 

Badem, ilk olarak Kuzey Afrika, Batı Asya ve Akdeniz bölgelerinde bulundu. Vitaminler ve mineraller bakımından zengindir ve diyetetik lif ve tekli doymamış yağ içerir ve bu da kalp sağlığını korur. Bademin yararları neredeyse sınırsızdır!

 

 

Bademin Sağlık Faydaları

 

Kolesterolü düşürür

Badem, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağların iyi bir kaynağıdır ve LDL (kötü) kolesterolü düşürmeyi kolaylaştırır.Normal beslenme düzeninizin bir parçası olarak badem yemek, HDL kolesterolü yani “iyi” kolesterol düzeylerini yükseltmeye yardımcı olur.

 

David Jenkins tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her gün bir avuç badem tüketen insanlar, kötü kolesterol seviyelerini % 4.4 düşürdüler ve iki avuç daha yiyenler kötü kolesterollerini % 9.4 oranında düşürdü.

 

 

Kanseri önler

Bademde bulunan lif, vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olur. Yiyeceklerin sindirim sisteminden daha verimli geçmesini sağlar. Bu işlem sindirim sistemini temizler.

 

Ulusal Kanser Enstitüsü, yüksek lifli beslenme şeklinin, kolon kanseri riskini azalttığını belirten bir çalışma yayınladı. Bu nedenle, badem, yüksek lif içeriğine sahip olduğu için kolon kanserini önleyen gıdaların içinde listelenebilir.

 

Badem, aynı zamanda meme kanseri hücrelerinin ilerlemesini kontrol eden mükemmel bir E vitamini, fitokimyasal ve flavonoid deposudur.

 

 

Diyabete karşı korur

Bademin glisemik indeksi (GI) düşüktür. Araştırmalar, bademin kan şekerinde yemek sonrası insülin tırmanışını azaltma yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor.Bu nedenle, kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur ve diyabetten koruma sağlar.

 

 

 

Enerjinizi artırır
Badem, manganez, riboflavin ve bakır açısından zengindir ve bunların hepsi enerjisi sağlar.

 

 

Doğum kusurlarını önler

Badem, doğum kusurlarına karşı doğrulanmış bir folik asit içerir. Folik asit, sağlıklı hücre büyümesi ve doku konfigürasyonunda büyük bir rol oynar ve bu nedenle, fetüsün sağlıklı büyümesi için çok önemlidir.

 

 

Beyin gücünü geliştirir

Bademin faydalarını araştıran bilimsel çalışmalar, riboflavin ve L-karnitin, beyin hücrelerinin büyümesine yardımcı olan besinleri içerdiğini gösteriyor. Badem ayrıca bilişsel işlevlerimize yardımcı olan beyin kuvvetlendirici bir kimyasal olan fenilalanini de içerir.

 

 

Kemikleri ve dişleri güçlendirir
Badem, osteoporozu önleyen ve kemik ve dişleri güçlendiren kalsiyum ve fosfor gibi mikrobesinlerin iyi bir kaynağıdır. Badem ayrıca kemik mineral yoğunluğunu arttıran ve iskelet sistemini güçlendiren diğer besin maddelerini de sağlar.

 

 

Anemi için faydalıdır
Anemi, kırmızı kan hücreleri az miktarda oksijen taşıdığında oluşur. Badem, hemoglobin sentezinde katalizör olarak çalışan bakır, demir ve vitaminleri içerir. Bu nedenle badem, anemi için önleyici olarak kullanılabilir.

 

 

Kilo kontrolü sağlar
Bademin yüksek kalorili olması, kilo artışına katkıda bulunmaz. Aksine, sağlıklı lif ve yüksek protein midenin dolgunlaşmasına yardımcı olarak kilo kaybına neden olur. Bununla birlikte, badem yemekten kaynaklanan dolgunluk, beslenme profili ile birlikte günün ilerleyen saatlerinde daha az sağlıksız yiyecek tüketilmesini sağlar.

 

 

Kalp sağlığını koruyan protein içerir

Kas kütlesini korumak isteyenler sağlıklı bir protein kaynağı olduğu için badem yağını tercih edebilir. Badem yağı içindeki doymamış yağ ile kolesterolü düşürür ve kalp hastalıkları riskini düşürür. Sağlıklı bir yetişkin, günlük alması gereken kalorinin en az % 25’ini yağdan tüketmeli ve badem, protein içeriği ile sağlıklı bir yağ almak için en iyi yoldur.

 

 

Sinirler ve Kaslar

Badem yağı içerisindeki magnezyum, sinir sistemi ve kas kontraksiyonu için bir dizi avantaj sunar, çünkü mineral her iki fonksiyonda da rol oynar.Ayrıca sağlıklı metabolizmaya ve kemik dokusuna katkıda bulunur.

 

 

Antioksidanlar

Badem yağı, E vitamini ile dokuları oksidatif hasardan koruyan önemli antioksidan özelliklere sahiptir. E vitamini, serbest radikalleri nötralize edebilen bir antioksidandır. Bir kaşık badem yağı, günlük E vitamini gereksiniminizin yaklaşık% 30’unu karşılar.

 

 

Sindirim ve metabolizmayı hızlandırır

Badem sütü, sindirimi kolaylaştıran faydalarıyla bilinir.Böylece, badem sütü hazımsızlık sorununu büyük ölçüde hafifletir. Arttırılmış sindirim, istenmeyen ve sağlıksız toksinleri vücuttan atar. Bu, insan vücudunun metabolik hızını artırır.

 

 

Fiziksel uyanıklılığı artırır
Badem sütü, kas oluşturma proteinleri açısından zengindir. Proteinler, hasar görmüş bağları ve dokuları onararak kas sağlığını geliştirir. Bu nedenle, sporcular için çok değerli ve besleyici bir içecektir. Geliştirilmiş kas sağlığı vücut yorgunluğunu büyük oranda azaltır. Böylece, badem sütü insan vücudunun fiziksel uyanıklığını arttırır.

 

 

Hafızayı güçlendirir
Badem sütü potasyum bakımından zengindir. Potasyum, insan vücudundaki elektrolitleri oluşturan minerallerden biridir. Bu elektrolitler hafızayı güçlendiren yüklerdir. Bu nedenle badem sütü, hafızanızı keskinleştirmenin doğal bir yoludur.

 

 

Ateşi düşürür
Vücut ısınız yüksekse, acı badem yağı özleri vücuda uygulanırsa, sıcaklık biraz düşebilir. Sebep? Acı bademlerde toksikliğe sahip alkalin elementler bulunduğu söylenir. Bu elementler, insan vücudunda ateş yaymak için çalışan mantar, virüs veya bakterilerin önüne engel teşkil eder. Fakat bununla ilgili şu ana kadar net bir araştırma sonucu yoktur.

 

 

Anestetik olarak uyuşturucu özelliğine sahiptir

Diş ağrısı söz konusu olduğunda, acı badem yağı bir anestezik bileşik olarak kullanılabilir.Esansiyel acı badem yağında bulunan glikozid amigdalin adı verilen toksik bileşen, sinirleri geçici olarak duyarsız hale getirme kapasitesine sahiptir ve böylece ağrı hissi uyuşmuş olur. Ancak, acı badem yağını, anestetik bir bileşik olarak yalnızca harici olarak kullanabileceğinizi belirtmek gerekir.Başka türlü bazı sağlık tehlikelerine maruz kalabilirsiniz.

 

 

Doğal Detoksifikatör

Detoksifikasyon, özellikle son zamanlarda aşırı yeme ve parti aşaması geçirdiyseniz çok önemli bir süreçtir. Bu olaylar vücudunuzda kesinlikle aşırı bir oranda toksik bir oluşuma, dolayısı ile de giderek azalmakta olan bir ruh haline, strese, donuk tenli, cansız saçlara ve benzeri durumlara yol açacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi, acı badem yağının toksik bileşikleri iç organlarınızı toksinlerden arındırır.

 

 

Özel kanser türlerini iyileştirir

Acı badem yağında hidrojen siyanürün varlığının belirli kanser türlerinde iyileştirici özelliklere sahip olduğu söylenir. Bu olgu kısa süre önce bir tıbbi araştırmada yayınlanmıştır. Derinlemesine araştırmalar hala bu alanda devam etmektedir.

 

Bademin güzelleştirici niteliklere ve beslenme yararlarına sahip olduğunu biliyoruz. Ancak, cildimizi iyileştirmek için badem nasıl kullanılır?

 

Çok az kişi, cildi güçlendiren faydalarından haberdardır. Umarım bununla ilgili daha fazla şey öğrenmeniz sizi güzelliğinizin bir parçası olarak düzenli olarak uygulamanızı ve beslenmenizin bir parçası olarak tüketmenizi teşvik eder.

 

 

Bademin Cilde Faydaları

 

 

Hiç badem yağını, cilt için kullandınız mı? Badem yağı, olein gliserid linoleik asit içerdiği için parlak bir nemlendiricidir. Sivilceleri, siyah noktaları,kurumuş ve pul pul dökülen cildi önler.

 

Ayrıca, sağlıklı bir cilt için gerekli olan E vitaminini sağlar.Cildinize parlaklık kazandırır ve yaralar için hafif bir dezenfektan görevi görür. Ayrıca kas büyümesine yardımcı olmak için büyüyen çocuklara yönelik bir masaj yağı olarak da kullanılır.

 

 

Güneş ışınlarından cildi korur
Badem, cilt dostu bir besin maddesi olarak bol miktarda E vitamini içerir. E vitamini bakımından zengin gıdalar güneşe maruz kalmaya karşı bir kalkan görevi görür ve cilt hasarını en aza indirir. Badem sütü, güneş yanığı ve diğer cilt problemlerini etkili bir şekilde tedavi etmek için kullanılabilir.

 

 

Aromaterapi masaj yağı
Badem yağı da vücuda masaj yapmak için bir aromaterapi yağı olarak kullanılır. Badem yağı deride kolayca emilir, harika ve sakinleştirici bir aroma verdiği için tüm cilt tipleri için uygundur. Cildi besler.

 

 

Doğal nemlendirici
Badem, doğal bir nemlendiricidir.Yüzünüzü iyice temizleyin ve yüzünüze birkaç damla yağ uygulayın. Göz bölgesini de içeren dokunuşlarla cildinize masaj yapın.

 

Her gün uygulandığında daha yumuşak ve daha parlak bir cilde sahip olursunuz. Badem yağı, yağlı bir etkiye sahip değildir ve cilt tarafından hızla emilir.Ayrıca gözenekleri tıkamaz.

 

 

Akne, beyaz ve siyah noktalar
Akne, siyah nokta ve beyaz nokta gibi cilt problemleri genellikle derinin gözeneklerinde tıkanmış kir ve yağdan kaynaklanır.

 

Bademde bulunan esansiyel yağ asitleri sebum bezlerinden salgılanan yağ miktarını kontrol eder ve kopmalarını önler. Düzenli olarak uygulandığında, aknede bir azalma olduğunu kesinlikle fark edeceksiniz. Cilt üzerine uygulanan badem yağı iltihabı yumuşatır ve kızarıklıkları azaltır.

 

 

Göz altı torbaları
Badem yağı, göz altındaki koyu halkaların tedavisinde çok etkilidir.Bademleri suda ıslatın ve pürüzsüz bir macun haline getirmek için ezin. Göz çevresine uygulayın ve bir gece bırakın.Bademin nemlendirme özellikleri kırışıklıkları yumuşatır, koyu halkaları ve şişmiş gözleri düzeltir. Bu kesinlikle hazır göz kremlerinizden daha iyi sonuç verecektir.

 

 

Yaşlanmayı geciktirme
Bademin yaşlanmaya meydan okuyan özelliklere sahip olduğuna inanılıyor.Badem yağı ile masaj; yüzü, cildi yumuşak ve genç tutmak için yaşlanmanın belirtilerini savuşturuyor. Bal, badem yağı ve limon suyunu eşit miktarlarda karıştırarak yüz maskesi yapın. Kırışıklıkları azaltmak ve cildinizi canlandırmak için haftada iki kez bu basit yüz maskesini kullanın.

 

 

Makyajı temizleme ve kırışıklıkları azaltma
Badem yağı doğal makyaj temizleyicisi olarak kullanılır.Bir pamuklu bezin üzerine birkaç damla badem yağı dökün ve makyajınızı çıkarmak için yüzü ve gözleri hafifçe ovalayın. Ayrıca mükemmel bir göz kırışıklığı serumu olarak da kullanılabilir.

 

 

Zengin antioksidanlar
Badem, antioksidan ve yapay olarak birkaç el kremine eklenen koruyucu bitki kimyasalları bakımından zengindir. Elleri ve tırnakları nemlendirmek için badem yağı uygulayabilirsiniz.

 

Bu nedenle hem badem hem de badem yağı şaşırtıcı doğal cilt ve saç bakım ürünleridir.

 

 

 

Bademin Saça Faydaları

 

Saçları güçlendirir ve besler

Badem, çoklu doymamış ve mono yağlı asitlerin yanı sıra A, D, B1, B2 ve B6 vitaminleri gibi saçlara uygun besinler içerir. Bu gıdalar saç tellerine nüfuz eder ve saçları sağlıklı ve güzel yapar. Yağ asitleri ve yağların bademli yumuşatıcılarla kombinasyonu saçları güçlendirir ve besler.

 

 

Saçın uzamasını hızlandırır
Badem, yüksek miktarda magnezyum içerir, bu da sağlıklı lifler için çok önemlidir. Magnezyum eksikliği genellikle saç dökülmesine bağlıdır; Bu nedenle, bademle magnezyum tüketilmesi, vücudun düzgün işleyişini sağlamanın yanı sıra saç uzamasına da yardımcı olur.

 

 

Kepek problemleri

Kepekten mi şikayetçisiniz? Badem yağı ve neem yağını eşit miktarda karıştırın ve kafa derisine masaj yapın. Bir gece bırakın ve sonra kepekten kurtulmak için ertesi sabah yıkayın. Badem yağı pul pul dökülmüş kafa derisini besler ve nemlendirirken, neem yağı anti-bakteriyel özellikleri ile kepek ve iltihapları tedavi eder.

 

 

Saç dökülmesini azaltır
Saç dökülmesini azaltmak için badem yağını, biberiye ve lavanta esans yağlarıyla karıştırarak kafa derinizi masaj yapın. Saç köklerine birkaç damla yağ uygulayın ve saçlı derinize dairesel hareketlerle masaj yapın.2 saat boyunca bırakın ve sonra her zamanki gibi şampuan ile yıkayın.

 

 

Kıvırcık saçlar
Birkaç damla badem yağını hafifçe saç üzerine uygulayın. Badem yağında bulunan E vitamini saç foliküllerini düzenler ve saçları yağlandırmadan kontrol edilemeyen kıvrımları pürüzsüzleştirir.

 

 

Yumuşak ve ipeksi saçlar için
İpeksi yumuşak saç elde etmek için kına tozunu su, yumurta ve 2 yemek kaşığı tatlı badem yağı ile karıştırın.Saça uygulayın ve 4 saat boyunca bırakın. Yıkayıp saçınızı kurutun. Bu, saçınızı yumuşak ve ipeksi hale getirir.

 

 

Saç derisi iltihaplarına karşı tedavi
Toz, ısı, kirlilik, jöle ve şekillendirme aletleri gibi saç şekillendirici ürünlerin uygulanmasına düzenli olarak maruz kalmak, saçlarınızı zedelemekte ve kırılgan hale getirmektedir. Badem yağı saç derisine nüfuz eder ve kafa derisi dokusunu yumuşatarak saç derisi iltihaplarını tedavi eder.

 

 

Saç rengini korur
Badem yağı, saç dökülmesinin her türlü tedavisinde çok faydalıdır. Saç dökülmesini ve kepeklenmeyi azaltmaya yardımcı olur ve saçın beyazlamasını engeller. Saçınızı ipeksi ve parlak yapar.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: