Badem Nedir, Neye İyi Gelir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

Badem, ilk olarak Kuzey Afrika, Batı Asya ve Akdeniz bölgelerinde bulundu. Vitaminler ve mineraller bakımından zengindir, diyet lifi ve tekli doymamış yağlar içerir ve bu içeriği ile kalp sağlığını korur. 

Bademin yararları neredeyse sınırsızdır!

Badem Nedir?

Dünyanın en popüler kuruyemişleri arasındadır. Yüksek derecede besleyicidir ve sağlıklı yağlar, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.

Badem, mono-doymamış yağ asitleri (MUFA’lar), poli-doymamış yağ asitleri (PUFA’lar) ve diyet lifi gibi besinler bakımından zengindir. Ayrıca mineral ve vitamin rezervidir. Bunlar arasında kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, bakır, demir, çinko, manganez, tiamin, B vitamini, E vitamini ve çeşitli bitkisel besinler bulunur.

Bu nedenle diyabet, obezite, kardiyovasküler hastalıklar ve hiperlipidemi gibi akut ve kronik durumların tedavisine yardımcı olur.

Bademin Besin Değeri

Badem, daha yaygın olarak badem ağacı olarak adlandırılan Prunus dulcis’in yenilebilir tohumlarıdır.

Çiğ veya kavrulmuş olarak satılır. badem sütü, badem yağı, badem unu, badem ezmesi gibi farklı ürünler elde etmek için kullanılır.

Badem etkileyici bir besin profiline sahiptir. 28 gram bademin besin içeriği şöyledir:

Kalori: 161

Lif: 3.5 gram

Protein: 6 gram

Yağ: 14 gram (9’u tekli doymamış)

E Vitamini: RDI’nın % 37’si

Manganez: RDI’nın % 32’si

Magnezyum: RDI’nın % 20’si

Ayrıca iyi miktarda bakır, B2 vitamini (riboflavin) ve fosfor içerir.

Badem Yemenin Faydaları Nelerdir?

Badem, E vitamini, çinko, potasyum ve yağ asitleri gibi besin öğelerinin hazine sandığıdır. Hafızayı güçlendirir, göz sağlığını korur, sindirimi iyileştirir ve uzun süre tok tutar.

Kolesterolü düşürür

Badem, tekli ve çoklu doymamış yağların iyi bir kaynağıdır ve LDL (kötü) kolesterolü düşürmeyi kolaylaştırır. Normal beslenme düzeninin bir parçası olarak badem yemek, HDL kolesterolü yani “iyi” kolesterol düzeylerini yükseltmeye yardımcı olur.

David Jenkins tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her gün bir avuç badem tüketen insanlar, kötü kolesterol seviyelerini % 4.4 düşürdüler ve iki avuç daha yiyenler kötü kolesterolü % 9.4 oranında düşürdü.

Kanseri önler

Bademde bulunan lif, vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olur. Yiyeceklerin sindirim sisteminden daha verimli geçmesini sağlar. Bu işlem ile sindirim sistemi temizlenir. 

Ulusal Kanser Enstitüsü, yüksek lifli beslenme şeklinin, kolon kanseri riskini azalttığını belirten bir çalışma yayınladı. Bundan dolayı badem, yüksek lif içeriğine sahip olduğu için kolon kanserini önleyen gıdaların içinde listelenmektedir. 

Aynı zamanda meme kanseri hücrelerinin ilerlemesini kontrol eden mükemmel bir E vitamini, fitokimyasal ve flavonoid deposudur.

Diyabete karşı korur

Bademin glisemik indeksi (GI) düşüktür. Araştırmalar, yemek sonrası kan şekerinin tırmanışını azaltma yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor. Bundan dolayı diyabete karşı koruma sağlar.

Günde yaklaşık 60 g badem yemek, diyet lifi, magnezyum, çoklu doymamış yağ asitleri, tekli doymamış yağ asitleri ve E vitamini alımını artırır.

Bu bitkisel besleyicilerin çoğu, oksidatif hasar riskini azaltan antioksidan özelliklere sahiptir.

Badem kan şekeri seviyesini kontrol eder, HDL seviyelerini yükseltir, dolaşan LDL moleküllerini yakalar, oksidatif stresle savaşır ve tokluk uyandırır. Bu özellikler ayrıca tip 2 diyabetli bireylerde kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

Enerji verir

Manganez, riboflavin ve bakır açısından zengindir ve bunların hepsi vücuda enerji sağlar.

Doğum kusurlarını önler

Badem, doğum kusurlarına karşı koruması doğrulanmış bir vitamin olan, folik asit içerir. Folik asit, sağlıklı hücre büyümesi ve doku konfigürasyonunda büyük bir rol oynar ve bu nedenle, fetüsün sağlıklı büyümesi için çok önemlidir.

Beyin gücünü geliştirir

Bademin faydalarını araştıran bilimsel çalışmalar, riboflavin ve L-karnitin gibi beyin hücrelerinin büyümesine yardımcı olan besinleri içerdiğini gösteriyor. Ayrıca bilişsel işlevlerimize yardımcı olan beyin kuvvetlendirici bir kimyasal olan fenilalanin de içerir.

Kemikleri ve dişleri güçlendirir

Osteoporozu önleyen, kemik ve dişleri güçlendiren kalsiyum ve fosfor gibi mikro besinlerin iyi bir kaynağıdır. Ayrıca kemik mineral yoğunluğunu artıran ve iskelet sistemini güçlendiren diğer besin maddelerini de sağlar.

Anemi için faydalıdır

Anemi, kırmızı kan hücreleri az miktarda oksijen taşıdığında oluşur. Badem, hemoglobin sentezinde katalizör olarak görev yapan bakır, demir ve diğer vitaminleri içerir. Bu nedenle, anemi için önleyici olarak kullanılabilir.

badem neye iyi gelir

Badem Zayıflatır mı? 

Bademin yüksek kalorili olması, kilo almaya neden olmaz. Aksine, sağlıklı lif ve yüksek protein midenin dolgunlaşmasına yardımcı olarak kilo vermeyi sağlar. Tabi ölçüyü kaçırmadığınız sürece. 

Kalp sağlığını koruyan protein içerir

Kas kütlesini korumak isteyenler sağlıklı bir protein kaynağı olduğu için bademi tercih edebilir. İçeriğindeki doymamış yağ ile kolesterolü düşürerek, kalp hastalıkları riskini azaltır.

Sinirler ve kaslara faydalıdır

Magnezyum içeriği, sinir sistemi ve kas kontraksiyonu için fayda sağlar, çünkü bu mineral her iki fonksiyonda da rol oynar. Ayrıca sağlıklı metabolizmaya ve kemik dokusuna katkıda bulunur.

Antioksidan içerir

Badem, E vitamini ile dokuları oksidatif hasardan koruyan önemli antioksidan özelliklere sahiptir. E vitamini, serbest radikalleri nötralize edebilen bir antioksidandır.

Sindirimi ve metabolizmayı hızlandırır

Badem, sindirimi kolaylaştıran faydalarıyla bilinir. Böylece, hazımsızlık sorununu büyük ölçüde hafifletir. Sindirimin düzenli işlemesini sağlar, istenmeyen ve sağlıksız toksinleri vücuttan atar. Bu, metabolizma hızını artırır.

Fiziksel uyanıklılığı artırır

Badem, kas oluşturmaya yardımcı olan proteinler açısından zengindir. Proteinler, hasar görmüş bağları ve dokuları onararak kas sağlığını geliştirir. Bu nedenle, sporcular için çok değerli ve besleyicidir. Kas sağlığının gelişmesi, vücut yorgunluğunu büyük oranda azaltır. Böylece, vücudunun fiziksel uyanıklığı artar. 

Bellek ve hafızayı iyileştirir

Badem, tokoferol, folat, mono ve çoklu doymamış yağ asitleri ve polifenollerin doğal kaynağıdır. Bu besinler yaşa bağlı bilişsel bozukluklar ve amnezi başlangıcını önleyebilir veya geciktirebilir.

Bademde bulunan fitokimyasallar da kolesterol seviyelerini kontrol eder. Bu, oksitlenmiş plakların nöronları engellememesini sağlar. Bademde bulunan asetilkolin burada aktif bir role sahiptir. Bu, bademin nootropik özelliklerini gösterir.

Ateşi düşürür

Vücut ısınız yüksekse, acı badem yağı özünün vücuda uygulanması, vücut sıcaklığını biraz düşebilir. Acıbademde toksikliğe sahip alkalin elementler bulunur. Bu elementler, insan vücudunda ateş yaymak için çalışan mantar, virüs veya bakterilerin önüne engel teşkil eder.

Anestetik olarak uyuşturucu özelliğine sahiptir

Diş ağrısı söz konusu olduğunda, acı badem yağı bir anestezik bileşik olarak kullanılabilir. Esansiyel acı badem yağında bulunan glikozid amigdalin adı verilen toksik bileşen, sinirleri geçici olarak duyarsız hale getirme kapasitesine sahiptir ve böylece ağrı hissi uyuşmuş olur. 

Ancak, acı badem yağını, anestetik bir bileşik olarak yalnızca harici kullanabileceğinizi belirtmek gerekir. Başka türlü bazı sağlık tehlikelerine maruz kalabilirsiniz.

Cildi yatıştırır, tonlandırır ve gençleştirir

Badem, yağlar ve E vitamini bakımından zengindir. Bu doymamış yağlar ve polifenoller mükemmel cilt bakım ürünleri olarak çalışır. Eski tıp okullarının kuru cilt sorunlarını tedavi etmek için badem yağı kullanmasının nedeni budur.

Badem yağı, sedef hastalığı ve egzama gibi kuru cilt koşullarını tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca cilt tonunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Badem, E vitamini olarak bilinen doğal ⍺-tokoferol kaynağıdır. Tokoferoller fotoprotektandır. Güneş ışığına ve UV ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu cilt hasarını önler.

Badem yağı, kuru cildi, yara izlerini, kırışıklıkları ve pigmentasyonu tedavi edebilir.

Saçın sağlıklı şekilde çıkmasına ve uzamasına yardımcı olur

Saç dökülmesi çağdaş kadınlar ve erkekler arasında büyüyen bir sorundur. Modern beslenme ve yaşam tarzı, kirlilik, hormonal dengesizlik, yetersiz beslenme ve hatta aşırı beslenme bu durumun nedeni olabilir. Çeşitli terapiler bu sorunla başa çıkmaya yardımcı olabilir.

Badem yağı masajı saç büyümesi için en güvenli ilaçlardan biridir. Çalışmalar, E vitamini desteğinin saç dökülmesi yaşayan insanlarda saç sayısını artırabileceğini göstermektedir.

Göz sağlığını korur

Göz sağlığı konusunda C vitamini, E vitamini, çinko, karotenoidler ve omega-3 yağ asitleri etkilidir. Bu mikro besinler gözleri etkileyen oksidatif stres ve iltihap üzerinde çalışır.

Retina makülasının, bu hücrelerdeki proteinlere ve DNA’ya zarar verebilecek yüksek konsantrasyonlarda serbest radikallere sahip olduğu bilinmektedir. Antioksidanlar makülayı dejenerasyondan korur.

Lutein ve zeaksantin gibi karotenoidler bu bölgenin pigment yoğunluğunu artırır. Omega-3 yağ asitleri, özellikle dokosaheksaenoik asit (DHA), oküler inflamasyonla mücadele eder.

Bu mikro besinler açısından zengin yiyecekler yemek, görme kaybını, maküler dejenerasyonu ve diğer göz bozukluklarını önleyebilir.

Badem, makul miktarda E vitamini ve çinko içerir. E vitamini trombosit agregasyonunu önlerken ve vazodilatasyonu geliştirirken, çinko hücre sinyallemesinde ve sinir-dürtü iletiminde hayati bir rol oynar.

Az miktarda badem yemek, göz problemlerini önlemeyebilir, ancak şiddetini kontrol edebilir.

Çok Fazla Badem Yemenin Zararları

Badem en sağlıklı kuruyemişler arasındadır. Ancak her şeyin fazlası zarardır. Tabi bu faydalı kuruyemişi de fazla yemek bazı yan etkilere neden olabilir.

badem zayıflatırmı

Bademin Yan Etkileri Nelerdir?

Kabızlığa neden olabilir

Badem lif bakımından zengindir. Bu iyi olmasına rağmen, aşırı lif alımı kabızlığa ve yeterli miktarda su alımı ile birleştirilmezse bir dizi diğer gastrointestinal sorunlara yol açabilir.

Aşırı miktarda badem (ve lifleri) yemenin neden olduğu diğer gastrointestinal semptomlar şişkinlik, gaz, mide krampları ve ishaldir.

Besin emilimini azaltır

Fazla lif ayrıca diğer minerallerle (kalsiyum, magnezyum, çinko ve demir gibi) bağlanabilir ve kan dolaşımındaki emilimine müdahale edebilir. Bademin faydalarından tam olarak yararlanmak için atıştırmalık olarak veya öğün aralarında tüketin.

Kilo alımına neden olabilir

28 gram badem yaklaşık 161 kalori içerir. Bu kendi başına bir sorun olmasa da, fazla kalori alımı ve sağlıksız beslenme ile birleştiğinde kilo alımına neden olabilir.

Alerjiye neden olabilir

Bademdeki bir protein olan amandin, alerjen olarak tanımlanmıştır.

Badem, bazı kişilerde oral alerji sendromuna neden olabilir. Semptomlar ağız kaşıntısı, boğaz ve dil kaşıntısı, ağız ve dudakların şişmesini içerir.

Badem ayrıca anafilaksi adı verilen çok ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu durum, nefes darlığı, kurdeşen, bulantı veya kusma, zihinsel karışıklık, ses bozukluğu, düşük tansiyon ve baş dönmesi ile karakterizedir.

Böbrek taşına neden olabilir

Badem, böbrek yetmezliğine ve böbrek taşına katkıda bulunabilecek bileşikler olan bağırsakta çözünür oksalatlar bakımından zengindir. Raporlar, bademden alınan oksalatların yüksek biyoyararlılığa sahip olduğunu göstermektedir.

Vücuttaki toksinleri artırır

Badem, özellikle acı versiyonları, siyanür zehirlenmesine neden olabilir. Acı bademde HCN seviyesi tatlı bademe göre 40 kat daha yüksektir.

Enzimatik hidrolizden sonra, hidrosiyanik asit (HCN) solunum sorunlarına, sinir bozulmasına, boğulmaya ve hatta ölüme neden olabilir. Bu nedenle, hamile ve emziren kadınlar için yasaktır. Badem elbette inanılmaz derecede sağlıklı. Ancak herhangi bir gıdada olduğu gibi, kararında tüketmek gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ