Badem Yağı Kullanımı ve Sağlık Faydaları

 

 

Badem, birçok potansiyel sağlık faydasına sahip bir besindir. Bu lezzetli kuruyemişten elde edilen yağ genellikle cilt ve saç bakımında doğal bir bileşen olarak kullanılır.

 

Bu yazıda badem yağının sağlığınıza nasıl faydalı olabileceği ve çok amaçlı, toksik olmayan bir güzellik bakımı olarak nasıl kullanılabileceği anlatılıyor.

 

 

Badem Yağı Nedir?

Badem , daha çok badem ağacı olarak bilinen “Prunus dulcis” ağacının yenilebilir tohumlarıdır. Badem, bütün olarak tüketilebilir, un haline getirilebilir ve hatta badem sütü yapmak için kullanılır.

 

Yağ açısından çok zengin olduğu için mükemmel bir yağ kaynağıdır. Tatlı badem çeşitleri, genellikle yemek, yağ ve kozmetik yapmak için kullanılır.

 

Bu arada, acı bademlerin tıbbi özelliklere sahip olduklarına inanılmaktadır ancak düzgün işlenmedikleri takdirde toksik olabilirler.

 

 

Rafine ve Rafine Olmayan Badem Yağı

Hasattan sonra, bademler önce soyulur ve arkasından kurutulur.Bundan sonra yağını çıkarmak için farklı yöntemler kullanılır. Rafine badem yağı elde etmek için bademler, yüksek ısıl işleme tabi tutulur ve kimyasallar kullanılarak ekstrakte edilir.

 

Bu yöntem, ham badem yağı içerisinde bulunan besinlerin birçoğu yüksek sıcaklık veya kimyasal işlemler sırasında tahrip olduğundan, yağın besin değerini olumsuz yönde etkiler.

 

Bu yöntem daha az besleyici bir yağ ile sonuçlanırken, rafine badem yağı çok daha yüksek sıcaklıklara dayanabilir ve rafine edilmemiş olana göre daha ucuzdur ve bu da tüketiciler için daha uygun maliyetli bir seçenektir.

 

Rafine edilmemiş badem yağı, yüksek ısı veya kimyasal maddeler kullanılmadan ham bademler preslenerek üretilir. Bu düşük ısınma süreci, badem yağının, besin içeriğinin büyük kısmını muhafaza etmesine yardımcı olur ve rafine edilmemiş badem yağı, mutfakta kullanım için daha uygundur.

 

 

Bademli Yağı Besin Profili

Badem yağı, bütün badem kadar zengin olmasa da, besleyici faydaları vardır.

 

 

Besin Dağılımı

Aşağıda, 1 çorba kaşığı (14 gram) badem yağının içerdiği besin öğeleri bulunmaktadır.

 

 • Kalori:                          119
 • Toplam yağ:                13.5 gram
 • Doymuş yağ:              1,1 gram
 • Tekli doymamış yağ:  9.4 gram
 • Çoklu doymamış yağ:  2.3 gram
 • E Vitamini:                RDI’nin % 26’sı
 • Fitosteroller:             35.9 mg

 

Badem yağı, E vitamini için mükemmel bir kaynaktır ve az miktarda K vitamini içerir.

 

Badem yağı ile ilgili sağlık faydalarının çoğu, yüksek miktardaki sağlıklı yağlardan kaynaklanmaktadır.

 

 

Yağ Asidi

Badem yağında bulunan yağ asitlerinin oranları şunlardır:

 • Tekli doymamış yağ: % 70
 • Çoklu doymamış yağ: % 20
 • Doymuş yağ: % 10

 

Doymamış yağlardan zengin bir beslenme, kalp hastalığı ve obezite riskinde azalma da dahil olmak üzere pek çok sağlık yararına bağlanmıştır.

 

İlginizi Çekebilir  Ginseng ve Sağlık Faydaları

Dahası, tekli doymamış yağlar, kalp rahatsızlığı için bir risk faktörü olan yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.

 

Tekli doymamış yağın yüksek tüketimi ayrıca endometrium kanseri gibi bazı kanserlerin daha düşük bir riski ile bağlantılıdır. Ayrıca kilo vermenize yardımcı olurlar.

 

Nitekim, 1.460 kişinin bulunduğu 24 çalışmanın yakın tarihli bir derlemesinde, tekli doymamış yağların yüksek olduğu bir diyetin kilo kaybı için yüksek-karbonhidratlı bir diyetten daha etkili olduğu bulundu.

 

 

Bademli Yağının Sağlık Faydaları

 

Bademin kan basıncı ve kolesterol düzeylerini düşürme gibi sağlığa birçok faydası vardır. Badem yağı da, kalp rahatsızlığı riskini azaltmak ve kan şekeri seviyelerini sabit tutmak da dahil olmak üzere geniş kapsamlı sağlık yararları ile bağlantılıdır.

 

 

Kalbinizin Sağlıklı kalmasına yardımcı olur

Badem yağı, kalp sağlığı üzerindeki etkileri nedeniyle araştırılan % 70 tekli doymamış yağdan oluşur. Tekli doymamış yağların “iyi” HDL kolesterol düzeylerini arttırdığı belirtilmektedir.

 

HDL, arterden kolesterol taşıyan ve karaciğere taşınan, parçalanan ve vücuttan atılan bir protein türüdür. HDL kolesterolün sağlıklı düzeylerinin kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olduğu belirtilmektedir.

 

Hem badem hem de badem yağının “kötü” LDL kolesterol ve toplam kolesterol düzeylerini düşürdüğü tespit edilmiştir.

 

Yüksek LDL kolesterol ve total kolesterol seviyeleri, kalp hastalığı için risk faktörleri olarak düşünülür. Bu seviyelerin düşürülmesi, kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

 

Küçük bir çalışmada, badem yağı bakımından zengin bir diyet hem LDL hem de total kolesterol düzeylerini önemli ölçüde düşürürken HDL kolesterolü % 6 artırdı.

 

 

Antioksidanlar bakımından yüksektir

Badem yağı, güçlü bir antioksidan olan E vitamininin mükemmel bir kaynağıdır. 1 çorba kaşığı (15 ml) badem yağı, önerilen günlük alımın % 26’sını sağlar.

 

E Vitamini, antioksidan özelliklere sahip, sekiz çözülebilir bileşikten oluşan bir gruptur. Bu bileşikler hücreleri, serbest radikal adı verilen zararlı maddelerden korurlar.

 

Serbest radikaller sağlık için gerekliyken, sayıları vücutta çok yüksek olursa zarar verebilirler. Serbest radikalin aşırı yüklenmesi oksidatif hasara neden olur ve kanser ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok kronik hastalığa bağlıdır.

 

Çalışmalar, E vitamininin daha fazla alınmasının, yaşlılarda kalp hastalığı, yaşla ilişkili maküler dejenerasyon ve bilişsel düşüş riskini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

 

Kan Şekeri Kontrolü için Faydalıdır

Diyetinize badem yağı eklemek kan şekerinizi sabit tutmanıza yardımcı olur. Bu yağ mono doymamış ve çoklu doymamış yağlardan zengindir ve her ikisi de diyabetlilerde kan şekerinin düşmesine yardımcı olur.

 

Aslında, karbonhidratların doymamış yağlarla değiştirilmesinin, kan şekeri düzeylerini düşürdüğü ve insülin direncini ve uzun süreli kan şekeri kontrolünün bir göstergesi olan HbA1c düzeylerini iyileştirdiği belirtilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Kilo Vermek İçin Sağlıklı, Diyet Sandviç Tarifleri

Bir çalışmada badem yağı ilave edilmiş bir kahvaltı yapan katılımcılar hem yemekten sonra hem de gün boyunca badem yağı tüketmeyen katılımcılara kıyasla daha düşük kan şekeri seviyesine sahiptiler.

 

Dahası badem yağı tüketen katılımcılar yemeklerinden sonra kendilerini daha tok hissettiler.

 

 

Badem Yağı Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Sağlıklı yağlarla zengin bir diyet kilo vermenize yardımcı olur. Birçok kişi kilo vermeye çalıştıklarında yağlardan kaçınır ancak doğru miktarda yağ tüketmek kilo kaybı için faydalıdır.

 

Sağlıklı miktarda badem içeren bir diyetin, kilo vermeye yardımcı olduğu belirtilmektedir. Aynı şekilde, diyetinizde badem yağı tüketmek, yağ kaybetmenize yardımcı olabilir.

 

Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlardan zengin diyetlerin vücut yağını azalttığı ve kilo kaybını teşvik ettiği belirtilir.

 

Bir çalışmada, tekli doymamış yağlardan yüksek bir diyet, obez kadınlarda kilo kaybı sağladı ve vücut kompozisyonu geliştirdi.

 

7,447 kişiyi kapsayan bir diğer büyük çalışmada, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağların yüksek miktarda tüketildiği bir diyetin, düşük yağlı diyetle karşılaştırıldığında vücut ağırlığı ve göbek yağında daha büyük bir azalmaya neden olduğu bulundu.

 

 

Badem Yağının Güzellik Yararları

Badem yağı, doğal güzellik ürünlerinin popüler bir bileşenidir. Hafif ve yatıştırıcı yağ, hem cilt hem de saç için faydalıdır.

 

Bu kısmen yumuşatıcı özelliklerinden ötürü, cildin su kaybını önlemeye yardımcı olduğu anlamına gelir. Kalitesi, badem yağını cildi, saçları ve saç derisini yumuşak ve sulu tutmak için mükemmel bir tercih yapar.

 

Badem yağının nemlendirici etkileri, kuru veya hassas cilde sahip insanlar için özellikle yararlıdır. Badem yağı, cildi güneş ışınlarından ve erken yaşlanmaya karşı koruyabilecek E vitamini ile doludur.

 

Hayvan çalışmaları deriye uygulandığında, E vitamini hücrelerinin güneş ışınlarından koruduğunu göstermiştir. Bunu DNA hasarını ve cildin güneş ışınlarının neden olduğu kimyasal ve yapısal değişiklikleri azaltarak yapar.

 

Bu, rafine edilmemiş badem yağının cilt bakımında da önemli olmasını sağlar çünkü rafine edilmemiş yağ, E vitamini bakımından daha yüksektir.

 

Dahası, bu yatıştırıcı yağ, çatlak izlerinin yayılmasını önlemeye bile yardımcı olabilir. 160 kadınla yapılan bir araştırmada, tatlı badem yağının topikal uygulanmasının karın bölgesinde çatlak izlerinin yanı sıra kızarıklık ve kaşıntıyı da azaldığını tespit ettiler.

 

Bu çok yönlü yağ, sınırlı miktarda içerikli ve birçok yönden kullanılabilen doğal güzellik ürünleri arayan insanlar için mükemmel bir seçimdir.

 

Nazik bir makyaj temizleyicisi, doğal bir cilt veya saç nemlendiricisi veya kadifemsi bir masaj yağı olarak işlev görür.

 

İlginizi Çekebilir  Kuzu Eti Besin Değeri ve Sağlık Etkileri

 

Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Badem yağı hem gıda hem de doğal cilt ve saç bakım ürünü olarak kullanılabilen çok amaçlı bir üründür.

 

 

Mutfakta

Badem yağı, pek çok yemeğe mükemmel bir katkı sağlayan hafif tada sahip bir yağdır.

 

Yüksek sıcaklık, besin değerini yok edebileceğinden, rafine edilmemiş badem yağı yemek pişirmede kullanılmamalıdır.

 

Bunun yerine, pişirme işlemi tamamlandıktan sonra gıdalara ilave edilmelidir.

 

Ancak, rafine edilmiş bademli yağ, 215 ° C daha yüksek bir duman noktasına sahiptir ve kavurma ve soteleme gibi pişirme yöntemleri için kullanılabilir.

 

Isıl işlem, rafine edilmiş badem yağı içerisindeki besin maddelerinin çoğunu yok ettiğinden, rafine edilmemiş türden daha ucuz ve daha fazla ısıya dayanıklıdır.

 

İşte rafine edilmemiş badem yağını kullanmanın birkaç yolu:

 • Lezzetli bir salata sosu olarak
 • Yemeklere kokulu bir lezzet katmak için
 • Makarnanın üzerine eklenebilir

 

 

Güzellik için

Badem yağı, ticari olarak üretilen nemlendiricilerden daha ucuzdur ve zararlı içeriğe sahip değildir.

 

Ayrıca, hem ciltte hem de tüylerde kullanılabilen çok amaçlı bir güzellik ürünüdür.

 

Aşağıda, badem yağını cildinize veya saç bakım rutininize eklemenin bazı yolları bulunmaktadır.

 • Nemlendirici olarak: Badem yağı hassas ciltler için mükemmel bir nemlendiricidir.
 • Ekstra kuru noktalara uygulayın: Dirsekler, ayaklar ve kuru kalma eğilimi gösteren diğer bölgelerde badem yağı kullanın.
 • Ev yapımı bir saç maskesi için: Badem yağı ile püre haline getirilmiş avokadoyu karıştırıp, saçları nemlendirmek için bir saç maskesi yapın.

Daha fazlası için “Kuru ve Hasar Görmüş Saçlar için Avokado Tarifleri” yazısını okuyun.

 • Uçucu yağlarla birleştirin: Cildinize uygularken uçucu yağları sulandırmak için badem yağını taşıyıcı yağ olarak kullanın.

 

Sonuç olarak;

Badem yağı, yiyecek veya doğal güzellik ürünü olarak kullanılabilen çok yönlü bir yağdır.

 

Badem yağı, kalp sağlığını geliştirir, kan şekeri seviyelerini dengeler, serbest radikal hasarını önler ve sağlıklı bir kilo vermenize yardımcı olur.

 

Dahası, yağ hem cilt hem de saç için mükemmel bir nemlendiricidir ve çatlak izlerini önler ve cildinizi güneş hasarına karşı korur.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: