Badem Yağı Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Fayda ve Zararı

  Badem Yağı Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  Badem, birçok potansiyel sağlık faydasına sahip bir besindir. Bu lezzetli kuruyemişten elde edilen yağ genellikle cilt ve saç bakımında doğal bir bileşen olarak kullanılır. Ancak sağlık için de birçok faydası vardır.

  Bu yazıda “badem yağı ne işe yarar”, “badem yağı nasıl kullanılır”, “badem yağı nelere iyi gelir”, “badem yağı kullanımı” ile ilgili pek ilginç bilgi verilecektir.

  Badem Yağı Nedir?

  Badem, “Prunus dulcis” ağacının yenilebilir tohumlarıdır. Bütün olarak tüketilebilir, un haline getirilebilir ve hatta badem sütü yapmak için kullanılır.

  Yağ açısından çok zengin olduğu için mükemmel bir yağ kaynağıdır. Tatlı badem yağı çeşitleri, genellikle yemek yapmak için ve kozmetik ürünlerinde kullanılır. Acı bademin ise tıbbi özellikleri vardır ancak düzgün işlenmedikleri takdirde toksik olabilir.

  badem yağı nasıl kullanılır

  En İyi Badem Yağı Hangisi?

  Hasattan sonra, bademler önce soyulur ve ardından kurutulur. Yağını çıkarmak için farklı yöntemler kullanılır.

  Rafine badem yağı elde etmek için, yüksek ısıl işleme tabi tutulur ve kimyasallar kullanılarak ekstrakte edilir. Bu yöntem ile, doğal badem yağı içerisinde bulunan besinlerin birçoğu yüksek sıcaklık veya kimyasal işlemler sırasında tahrip olduğundan, yağın besin değeri olumsuz etkilenir.

  Rafine olanları çok daha yüksek sıcaklıklara dayanabilir ve rafine edilmemiş çeşitlere göre daha ucuzdur ve bu da tüketiciler için uygun maliyetli bir seçenektir.

  Rafine edilmemiş yani organik badem yağı, yüksek ısı veya kimyasal maddeler kullanılmadan ham bademler preslenerek üretilir.

  Bu düşük ısınma süreci, badem yağının, besin içeriğinin büyük kısmını muhafaza etmesine yardımcı olur ve mutfakta kullanım için daha uygundur.

  Badem Yağı Besin Değeri

  Bademin kendisi kadar zengin bir içeriğe sahip olmasa da, besleyici faydaları vardır. Aşağıda, 1 çorba kaşığı (14 gram) badem yağının besin içeriği bulunmaktadır.

  Kalori:                          119

  Toplam yağ:                13.5 gram

  Doymuş yağ:              1,1 gram

  Tekli doymamış yağ:  9.4 gram

  Çoklu doymamış yağ:  2.3 gram

  E Vitamini:                RDI’nin % 26’sı

  Fitosteroller:             35.9 mg

  Badem yağında bulunan yağ asitlerinin oranları şunlardır:

  Tekli doymamış yağ: % 70

  Çoklu doymamış yağ: % 20

  Doymuş yağ: % 10

  Doymamış yağlarla beslenme, kalp hastalığı ve obezite riskinde azalma da dahil olmak üzere pek çok yarar sağlar. Dahası, tekli doymamış yağlar, kalp rahatsızlığı için bir risk faktörü olan yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.

  Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

  Bademin kan basıncı ve kolesterol seviyelerini düşürme gibi sağlığa birçok faydası vardır. Badem yağı da, kalp rahatsızlığı riskini azaltmak ve kan şekeri seviyelerini sabit tutmak da dahil olmak üzere geniş kapsamlı yararlara sahiptir.

  Kalbe faydalıdır

  Badem yağı, kalp sağlığı üzerindeki etkileri nedeniyle araştırılan % 70 tekli doymamış yağdan oluşur. Tekli doymamış yağlar “iyi” HDL kolesterol seviyesini artırır.

  Hem badem hem de badem yağının “kötü” LDL kolesterol ve toplam kolesterol düzeylerini düşürdüğü tespit edilmiştir.

  Yüksek LDL kolesterol ve total kolesterol seviyeleri, kalp hastalığı için risk faktörleridir. Bu seviyelerin düşürülmesi, kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

  Antioksidanlar bakımından yüksektir

  Badem yağı, güçlü bir antioksidan olan E vitamininin mükemmel bir kaynağıdır. E vitamini, antioksidan özelliklere sahip, sekiz çözülebilir bileşikten oluşan bir gruptur. Bu bileşikler hücreleri, serbest radikal adı verilen zararlı maddelerden korur.

  Kan şekeri kontrolü için faydalıdır

  Bu yağ, mono doymamış ve çoklu doymamış yağlardan zengindir ve her ikisi de diyabetlilerde kan şekerinin düşmesine yardımcı olur.

  Sindirim sağlığını teşvik eder

  Badem yağı bağırsak geçişini iyileştirir. Bu, irritabl bağırsak sendromunun semptomlarını azaltır.

  Badem tohumlarındaki yağ asitleri, prebiyotik olarak işlev görür. Bu, insan bağırsak bakterilerinin sağlığını destekler. Ancak badem yağı ile benzer sonuçların beklenip beklenmeyeceği belirsizdir.

  Kulak enfeksiyonlarını tedavi edebilir

  Badem yağı kulak kirini gidermeye yardımcı olabilir. Kulağa ılık badem yağı dökmek kulak kirini yumuşatarak çıkarılmasını kolaylaştırabilir.

  Yağ aynı zamanda timpanik perforasyon durumunda (kulak zarı yırtılması durumunda) işe yarayabilir. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, araştırmalar badem yağının bu konuda herhangi bir toksisiteye neden olmadığını belirtmektedir.

  Badem yağı zayıflatır mı?

  Birçok kişi kilo vermeye çalışırken yağlardan uzak durur ancak doğru miktarda yağ tüketmek zayıflamak için faydalıdır. Diyette badem yağı tüketmek, yağ kaybetmeye yardımcı olur.

  badem zayıflatırmı

  Badem Yağı Neye Yarar?

  Badem yağı, doğal güzellik ürünlerinin popüler bir bileşenidir. Hafif olması ve yatıştırıcı özelliği, hem cilt hem de saç için faydalıdır.

  Bu özelliklerinden ötürü, cildin su kaybını önlemeye yardımcı olur. Cildi ve saçları nemlendirmek için kullanılır. Badem yağının nemlendirici etkileri, kuru veya hassas cilde sahip insanlar için özellikle yararlıdır.

  Ayrıca cildi güneş ışınlarından ve erken yaşlanmadan koruyabilecek yüksek oranda E vitamini içerir. Hayvan çalışmalarına göre E vitamini deriye uygulandığında, hücrelerin güneş ışınlarından korunduğunu göstermiştir.

  Bunu DNA hasarını ve güneş ışınlarının neden olduğu kimyasal ve yapısal değişiklikleri azaltarak yapar. Cilt ve saç bakımında rafine edilmemiş çeşitleri kullanılır çünkü bunların E vitamini oranı çok daha yüksektir.

  Nazik bir makyaj temizleyicisi, doğal bir cilt veya saç nemlendiricisi veya kadifemsi bir masaj yağı olarak işlev görür.

  Çatlaklar için badem yağı

  Bu yatıştırıcı yağ, çatlak izlerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olur. 160 kadınla yapılan bir araştırmada, tatlı badem yağının topikal uygulanmasının karın bölgesinde çatlak izlerinin yanı sıra kızarıklık ve kaşıntıyı da azalttığı tespit edildi.

  Badem Yağının Cilde Faydaları

  Badem yağı cildi gençleştirerek, iyileştirir. Bu özellikleri sivilce izlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

  Yağ, ciltte harikalar yaratan E vitamini ile doludur. Akneyi tedavi edebilir ve iltihabı azaltabilir. Bunu sivilceye neden olan bakterilerin neden olduğu lipid peroksidasyonunu önleyerek başarır.

  Farelerde yapılan çalışmalarda topikal E vitamininin cildi fotoyaşlanma ve cilt kanserinden koruduğu bulunmuştur. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, badem yağının tüm cilt tipleri için işe yaradığını ve cildi yumuşatmaya ve yenilemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

  Bazı araştırmalar ayrıca badem yağının sedef hastalığı ve egzama semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu, yağın nemlendirme özelliklerinden kaynaklanıyor olabilir.

  Badem yağındaki E vitamini koyu halkaları azaltabilir. Araştırma sınırlıdır, ancak anekdot niteliğindeki kanıtlar bu konuda yardımcı olduğunu göstermektedir. Yüzünüzü temizleyin ve gözünüzün altına az miktarda badem yağı sürün. Bu masaj kan dolaşımını hızlandırır. Bunu gece yapabilir ve sabah gözlerinizi yıkayabilirsiniz. 

  Badem yağı, güneş yanığı için de işe yarar. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, topikal badem yağının UV ışınlamasının neden olduğu yapısal hasarı önleyebileceğini göstermektedir.

  Badem yağı ayrıca çatlakların azaltılmasına da yardımcı olur, acı badem yağının bu açıdan etkili olduğu bulunmuştur. Hamilelik sırasında acı badem yağı ile 15 dakikalık nazik bir masaj, çatlakların gelişimini azaltabilir. Ancak badem yağını erken doğuma neden olabileceğinden ancak doktorunuza danıştıktan sonra kullanmanız önerilir.

  Badem yağının düzenli olarak uygulanması ve masaj yapılması da kırışıklıkları, göz altı torbalarını ve koyu halkaları azaltabilir . Koyu veya çatlamış dudakları tedavi etmek için badem yağı uygulayabilirsiniz. Ancak bu faydaları kanıtlayacak bilimsel bir araştırma yoktur.

  Badem Yağının Saça Faydaları

  Saçta badem yağı kullanmak, saçı yumuşatır. Taramayı ve şekillendirmeyi kolaylaştırır.

  Badem yağı E vitamini içerir. Bu besin, kafa derisindeki oksidatif stresi, alopesi riskini azaltabilir ve saç büyümesini hızlandırabilir. Badem yağı, yüksek E vitamini içeriği göz önüne alındığında aynı duruma yardımcı olabilir.

  Yağın nemlendirici özellikleri de kuru saç derisi ve kepek tedavisine yardımcı olabilir. Bazıları badem yağının saç büyümesini destekleyebileceğine inanıyor. Bununla birlikte, bu açıdan daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Badem Yağı Nerelerde Kullanılır?

  Hem gıda hem de doğal cilt ve saç bakım ürünü olarak kullanılabilen çok amaçlı bir üründür.

  Badem yağı ne için kullanılır?

  Mutfakta

  Badem yağı, pek çok yemeğe lezzet katan hafif tada sahip bir yağdır. Yüksek sıcaklık, besin değerini yok edebileceğinden, rafine edilmemiş çeşitleri yemek pişirmede kullanılmamalıdır. Bunun yerine, pişirme işlemi tamamlandıktan sonra gıdalara ilave edilmelidir.

  Ancak, rafine edilmiş badem yağı, 215 ° C gibi daha yüksek bir duman noktasına sahiptir, kavurma ve soteleme gibi pişirme yöntemleri için kullanılabilir.

  Rafine edilmemiş badem yağını kullanmanın birkaç yolu:

  – Lezzetli bir salata sosu olarak

  – Yemeklere kokulu bir lezzet katmak için

  – Makarnanın üzerine eklemek için

  Güzellik için

  Bu yağ, ticari olarak üretilen nemlendiricilerden daha ucuzdur ve zararlı içeriğe sahip değildir. Ayrıca, hem ciltte hem de saçlarda kullanılabilen çok amaçlı bir güzellik ürünüdür. Badem yağı ciltte ve saçta şu şekilde kullanılır;

  Nemlendirici olarak: Hassas ciltler için mükemmel bir nemlendiricidir.

  Ekstra kuru noktalara uygulayın: Dirsekler, ayaklar ve kuru kalma eğilimi gösteren diğer bölgelerde kullanın.

  Ev yapımı saç maskesi için: Badem yağı ile püre haline getirilmiş avokadoyu karıştırıp, saçları nemlendirmek için bir saç maskesi yapın.

  Uçucu yağlarla birleştirin: Cildinize uygularken uçucu yağları sulandırmak için badem yağını taşıyıcı yağ olarak kullanın.

  saf badem yağı

   Evde Badem Yağı Nasıl Yapılır?

  Evde badem yağı yapmak için; bir blender, iki bardak kavrulmuş badem ve bir ila iki çay kaşığı zeytinyağı gerekir:

  – Bademleri karıştırın. Yavaş başlayın ve sonunda hızı artırın.

  – Bademler zengin ve kremsi bir hal aldıktan sonra bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Tekrar karıştırın.

  – İşlemi hızlandırmak için bir çay kaşığı daha zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

  – Harmanlanan bademleri iki hafta boyunca oda sıcaklığında bir kapta saklayın. Bu, yağın etten ayrılması için yeterli zamandır.

  – Yağı kaptan başka bir kaba boşaltın. Bir elek kullanabilir veya süzgeç kullanabilirsiniz.

  Badem Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

  Hamile Kadınlarda Erken Doğuma Neden Olabilir
  Araştırmalar, badem yağı kullanımının hamile kadınlarda erken doğuma neden olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle yağı kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışın.

  Kan Şekeri Düzeylerini Çok Fazla Düşürebilir 

  Badem yağı kan şekeri düzeylerini düşürebileceğinden, yüksek kan şekeri düzeylerini tedavi etmek için zaten ilaç kullanıyorsanız dikkatli olun.

  Alerjileri Tetikleyebilir
  Badem yağı, kuruyemiş alerjisi olan kişilerde reaksiyonları tetikleyebilir. Alerjiniz varsa, bu yağı kullanmayın.

  İlaç Etkileşimleri
  Badem yağı, bazı ilaçların cilt tarafından emilme şekline müdahale edebilir. Bunlar arasında progesteron ve ketoprofen bulunur. Bu nedenle, bu ilaçları kullanıyorsanız badem yağından kaçının.

  Sonuç olarak;

  Badem yağı, yemekler veya doğal güzellik ürünlerinde kullanılabilen çok yönlü bir yağdır. Kalp sağlığına faydalıdır, kan şekeri seviyelerini dengeler, serbest radikal hasarını önler ve sağlıklı şekilde kilo vermeye yardımcı olur.

  Hem cilt hem de saç için mükemmel bir nemlendiricidir, çatlak izlerini önler ve cildi güneş hasarına karşı korur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ