Badem Unu ve Faydaları | diyetz

Badem Unu ve Faydaları

 

 

Badem unu geleneksel buğday unu için popüler bir alternatiftir. Karbonhidrat oranı düşük, besin maddeleri ile doludur ve biraz daha tatlıdır.

 

Badem unu, LDL kolesterolü ve insülin direncini azaltmak gibi geleneksel buğday unundan daha fazla sağlık faydası da sağlayabilir.

 

Bu yazı badem ununun sağlığa olan faydalarını ve diğer unlara göre daha iyi bir alternatif olup olmadığını anlatmaktadır.

 

 

 

Badem Unu Nedir?

 

Badem unu, öğütülmüş bademlerden yapılır.

 

İşlem, kabukları soymak için kaynar suda bademleri bekletmek, ardından öğütmek ve onları ince un haline getirmektir.

 

Badem unu besin maddeleri bakımından zengindir. 28 gram badem unu aşağıdaki besin değerlerini içerir:

 

  • Kalori: 163

 

  • Yağ: 14.2 gram (bunlardan 9’u tekli doymamış)

 

  • Protein: 6.1 gram

 

  • Karbonhidrat: 5.6 gram

 

  • Diyet lifi: 3 gram

 

  • E Vitamini: % 35 RDI

 

  • Manganez: % 31 RDI

 

  • Magnezyum: % 19 RDI

 

  • Bakır % 16 RDI

 

  • Fosfor % 13 RDI
(RDI günlük alınması gereken miktarı karşılayan değerdir)

 

 

 

 

Badem unu özellikle vücudunuzda antioksidan görevi gören, yağda eriyebilir bir bileşik olan E vitamini bakımından zengindir.

 

Yaşlanmayı hızlandıran ve kalp hastalığı ve kanser riskinizi artıran serbest radikaller adlı zararlı moleküllerden gelen hasarları önler.

 

Aslında, birçok çalışma daha yüksek E vitamini alımını kalp hastalığı ve Alzheimer’ın daha düşük oranları ilişkilendirmiştir.

 

Magnezyum, badem ununda bol miktarda bulunan başka bir besindir. Vücudunuzdaki birçok proseste bulunur ve iyileştirilmiş kan şekeri kontrolü, azaltılmış insülin direnci ve düşük kan basıncı da dahil olmak üzere çeşitli yararlar sağlar.

 

 

 

Badem Unu Kan Şekerini Nasıl Etkiler?

 

Rafine buğdayla yapılan gıdalar karbonhidratlar açısından yüksektir ancak yağ ve lif oranı düşüktür. Bu, kan şekeri düzeylerinde yüksek artışlara, ardından hızlı düşüşlere neden olabilir, bu da yorgun ve aç hissetmenize, aynı zamanda şeker ve kalorileri yüksek besinlere ihtiyaç duymanıza neden olabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Candida Mantarı Bitkisel Tedavisi

Tersine, badem unu karbonhidrat bakımından düşük ancak sağlıklı yağ ve lif bakımından yüksektir.

 

Bu özellikler düşük bir glisemik indeksi verir, yani sürekli bir enerji kaynağı sağlamak için yavaş yavaş kanınıza şeker salmaktadır.

 

Yukarıda bahsedildiği gibi, badem ununda kayda değer miktarda magnezyum bulunur – vücudunuzda yüzlerce rol oynayan bir mineral- buna kan şekeri kontrolü de dahildir.

 

Tip 2 diyabetli kişilerin % 25-38’inde magnezyum eksikliği olduğu ve beslenme veya takviyeleri yoluyla düzeltmesi, kan şekerini önemli ölçüde düşürebilir ve insülin işlevini iyileştirebilir.

 

Aslında, badem ununun insülin işlevini geliştirme kabiliyeti aynı zamanda düşük magnezyum düzeyleri veya normal magnezyum düzeyleri olan fakat fazla kilolu olan tip 2 diyabetli olmayan kişiler için de geçerli olabilir.

 

Bu, bademlerin düşük glisemik özelliklerinin ve yüksek magnezyum içeriğinin, tip 2 diyabetli ya da onsuz insanlardaki kan şekerini kontrol etmesine yardımcı olabileceği anlamına gelir.

 

 

 

 

Badem Unu Glütensiz mi?

 

Buğday unları, glüten adı verilen bir protein içerir. Hamurun esneyebilmesine yardımcı olur ve pişirme esnasında havayı tutarak yükselir ve kabarık olur.

 

Çölyak hastalığı veya buğdaya alerjisi olanlar glütenli gıdaları yiyemezler, çünkü vücudu zararlı olduğunu düşünerek yanılır.

 

Bu kişiler için vücut, glüteni vücuttan çıkarmak için otoimmün bir yanıt üretir. Bu tepki, bağırsağın astarına zarar verir ve şişkinlik, ishal, kilo kaybı, deri döküntüleri ve yorgunluk gibi belirtilere neden olabilir.

 

Neyse ki, badem unu hem buğday içermez hem de glütensizdir, bu nedenle buğday veya glütene karşı hassas olanlar için pişirme için mükemmel bir alternatiftir.

 

Yine de, satın aldığınız badem ununun ambalajını kontrol etmek önemlidir. Bademler doğal olarak glütensizdir, ancak bazı ürünler glütenle kombine olabilir.

 

 

 

Badem Unu, LDL kolesterol ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir

 

İlginizi Çekebilir  İnflamasyona Neden Olan Gıdalar

Kalp hastalığı dünyadaki önde gelen ölüm nedenidir. Yüksek tansiyon ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerinin kalp hastalığı için risk belirteçleri olduğu iyi bilinmektedir.

 

Yedikleriniz, kan basıncınızı ve LDL kolesterolünüzü önemli ölçüde etkiler; birçok çalışma bademlerin her ikisinde de oldukça yararlı olabileceğini gösterir.

 

142 kişinin de bulunduğu beş çalışmanın analizi, badem yiyenlerin LDL kolesterolünde ortalama 5.79 mg / dl’lik bir düşüş yaşadığını ortaya koydu.

 

Bu bulgu umut vaat ederken, daha fazla badem yemekten başka faktörlere de bağlı olabilir.

 

Ayrıca, magnezyum eksiklikleri, hem deneysel hem de gözlemsel çalışmalarda yüksek tansiyona bağlıdır ve badem, büyük bir magnezyum kaynağıdır.

 

Çeşitli çalışmalar bu eksikliklerin düzeltilmesinin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermesine rağmen, tutarlı değildir.

 

Bu alanda daha güçlü sonuçlar çıkarmak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

 

 

 

Badem Ununu Pişirmede Nasıl Kullanılır?

 

Badem unu ile pişirmek kolaydır. Çoğu tariflerde, normal buğday ununu badem unu ile basitçe değiştirebilirsiniz. Balık, tavuk ve sığır gibi etleri kaplamak için ekmek kırıntılarının yerine kullanılabilir.

 

Badem ununun buğday unu yerine kullanılmasının sakıncası, pişmiş gıdaların kabarmaması ve daha yoğun olmasıdır.

 

Bunun nedeni, buğday unundaki glütenin hamurun gerilmesine yardımcı olması ve pişmiş gıdaların kabarmasına yardımcı olan daha fazla hava kabarcığı oluşturmasıdır.

 

Badem unu, buğday unundan daha yüksek kaloriye sahiptir.28 gram badem unu 163 kalori içerirken, buğday unu ise 102 kalori içerir.

 

 

 

Baden Unu ve Alternatifleri

 

Birçok kişi buğday ve hindistan cevizi unu gibi popüler alternatiflerin yerine badem unu kullanıyor. Aşağıdakiler, kıyaslamayla ilgili bilgi vermektedir.

 

 

Buğday Unları

 

Badem unu, karbonhidrat bakımından buğday unundan çok daha düşük, ancak yağ oranı daha yüksektir.Maalesef, badem ununun kalorisinin de daha yüksek olduğu anlamına gelir.

 

Bununla birlikte, bunun için inanılmaz derecede besleyici olmasını sağlar.

 

İlginizi Çekebilir  Allulose Sağlıklı Bir Tatlandırıcı mı?

Badem ununun bir gramı, E vitamini, manganez, magnezyum ve lif için günlük değerlerinizi iyi bir miktarda sağlar.

 

Badem unu glütensizdir, buğday unları değildir, bu nedenle çölyak hastalığı olan insanlar için mükemmel bir seçenektir.

 

Fırında pişirilirken, badem unu genellikle 1: 1 oranında buğday unu yerine kullanılabilir, ancak onunla yapılan pişmiş ürünler glütenden yoksun oldukları için daha düz ve yoğundurlar.

 

Antinutrient olan fitik asit, buğday unlarında badem unundan daha da yüksektir ve bu gıdalardaki besin maddelerinin daha az emilimine neden olur.

 

Kalsiyum, magnezyum, çinko ve demir gibi besleyicilere bağlanır ve bağırsak tarafından emilme derecesini azaltır.

 

Bademlerin doğal olarak kabuğunda yüksek fitik asit içeriğine sahip olmasına rağmen, badem unu, ağartma işleminde kabuğunu kaybeder.

 

 

Hindistan cevizi unu

 

Buğday unları gibi, hindistancevizi unu da daha fazla karbonhidrat içerir ve badem unundan daha az yağlıdır.Aynı zamanda badem unundan daha az kalori içerir, ancak badem ununda daha fazla vitamin ve mineral bulunur.

 

Hem badem unu hem de hindistancevizi unu glütensizdir ancak hindistan cevizi unu ile pişirmek daha zordur çünkü nemi çok iyi absorbe eder ve pişmiş ürünlerin dokusunu kuru ve ufalanmış hale getirebilir.

 

Bu, Hindistan cevizi unu kullanılırken tariflere daha fazla sıvı ilave edilmesi gerekebileceği anlamına gelir.

 

Hindistan cevizi unu, fitik asit bakımından, badem unundan daha yüksektir.

 

Sonuç olarak;

Badem unu, buğday esaslı unlara mükemmel bir alternatiftir.

 

İnanılmaz derecede besleyici ve kalp rahatsızlığı ve kan şekeri kontrolünde azalma riski de dahil birçok potansiyel sağlık faydası sağlar.

 

Badem unu glütensizdir, bu da çölyak hastalığı olanlara veya buğday alerjisi olanlara mükemmel bir seçenektir.

 

Besin maddeleri açısından zengin düşük karbonhidratlı un arıyorsanız, badem unu mükemmel bir seçimdir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ