Badem Sütü ve Faydaları Nelerdir? | diyetz

Badem Sütü ve Faydaları Nelerdir?

 

 

Badem sütü ülkemizde küçük bir kesim tarafından bilinse de ABD’de kullanılan en popüler bitki sütlerindendir.

 

Birçok besleyici ve sağlıklı besin açısından zengindir ancak bademe kıyasla sulandığı için lifin çoğunu kaybeder.

 

Badem sütünün faydaları doğrudan incelenmese de, kontrollü çalışmalarda bileşenleri ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Badem sütü ve faydaları hakkındaki önemli bilgileri yazıda bulabilirsiniz.

 

 

 

Badem sütü nedir?

Badem sütü, badem ile su karıştırılarak ve daha sonra oluşan katı maddeleri süzerek elde edilir. Ayrıca badem yağına su ekleyerek de yapılabilir.

 

Normal süte benzeyen hoş bir lezzeti ve kremsi dokusu vardır. Bu nedenle vejetaryenler ve süte alerjisi olanlar için popüler bir tercihtir.

 

Badem sütünü süpermarketlerdeki gıda bölümünde bulabilirsiniz. Evde yapmak da çok kolaydır. Ticari badem sütü çeşitli markalardan oluşur.

 

Sağlık nedenlerinden dolayı şeker eklenmemiş badem sütünü tercih etmek en iyisidir. Çoğu marka vitamin, mineral ve protein ile zenginleştirilmiştir. Eğer süt içen biri değilseniz kalsiyum ile zenginleştirilmiş ürünleri seçmeniz yararınızadır.

 

Çalışmalarda badem için belirtilen sağlık yararları badem sütü için geçerli olmayabilir. Bunun nedeni badem sütünün süzülerek elde edilmesi ve genellikle beyazlatılmış yani derisiz bademlerden yapılmasıdır.

 

Lif ve antioksidanların birçoğu kaybolur. Ayrıca badem sütü sulandırılarak elde edildiği için daha az konsantre bir besin kaynağıdır. Badem sütünün içerisindeki besin maddelerinin konsantrasyonu ne kadar badem ve su kullanıldığına ve eklenen vitamin ve minerallere bağlıdır.

 

Örneğin; 1 fincan(262 gram) ev yapımı badem sütü yapmak için yaklaşık 72 badem(86 gram) kullanılırken ticari badem sütü genelde daha fazla seyreltilmiştir.

 

Badem sütü içmenin sağlığa faydalarını şu şekilde belirtebiliriz:

 

 

 

 

Badem Sütünün Faydaları

 

Badem sütü besleyicidir

Badem sütü, inek sütü kadar besleyici olmamakla birlikte zenginleştirilmiş ürünler yakın değerlere sahiptir. Genellikle D vitamini,kalsiyum ve protein içerikleri eklendiği için beslenme içeriğini normal sütünkine yakın hale getirebiliyorlar.

 

Bununla birlikte badem sütü doğal olarak birçok vitamin ve mineral , özellikle de E vitamini açısından zengindir.

 

Karşılaştırma yapmak maksadıyla aşağıdaki tabloda bir fincan ticari badem sütü ve az yağlı inek sütü içeriğinin vitamin ve mineral miktarı gösterilmiştir.

 

 

Badem sütü İnek sütü
Kalori 39 102
Protein 1.55 gram 8.22 gram
Yağ 2.88 gram 2.37 gram
Karbonhidrat 1.52 gram 12.18 gram
E vitamini % 49 RDI % 0 RDI
Tiamin % 11 RDI % 3 RDI
Riboflavin %7 RDI % 27 RDI
Magnezyum %5 RDI % 8 RDI
 (RDI günlük alınması gereken miktarın ne kadarını karşıladığını belirtir.)

 

Badem sütünün içindeki minerallerin bir kısmı sütte bulunanlar kadar iyi emilmiyor. Bunun nedeni bademin demir,çinko ve magnezyum emilimini azaltan bir anti-besin maddesi olan fitik asit içermesidir.

 

Badem sütü, bazı besin değerleri bakımından eksik olduğundan,bebeklerin içmesi gereken sütü karşılamaz ve bu nedenle bebeklerde kullanımı tavsiye edilmez.

 

 

 

Badem sütünün kalorisi düşüktür

Bademin %50’sinin yağ ve kalorisinin yüksek olmasına karşılık özellikle ticari badem sütü düşük kalorili bir içecektir.

 

Bu, kilo alma konusunda endişe yaşamadan çok miktarda tüketebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca kalori değerine göre yoğun besin içeriğine sahiptir.

 

Badem sütü üreticileri, badem sütünün yağ içeriğini %1’i yağ olan düşük yağlı süte benzer şekilde su ile seyreltirler.

 

Bir fincan badem sütü bir fincan yağsız sütte bulunan kalorinin yalnızca yarısı kadarını, yani 39 kalori içerir.

 

Yalnız bütün badem sütleri aynı değildir.Ev yapımı badem sütü ve ticari markalar fincan başına kaç tane badem içerdiklerine göre daha çok veya daha az kalori içerebilir.

 

Bazılarına şeker eklendiği için kalorisinin yüksekliği hakkında endişelenmelisiniz.

 

 

 

Şekersiz badem sütü kan şekerini yükseltmez

Piyasadaki badem sütlerinin çoğu, şeker eklenerek üretilir.Buna karşılık,şekersiz badem sütü düşük karbonhidratlı bir içecek olup fincan başına sadece % 0.6(1.5 gram) karbonhidrat içerir.

 

Bir fincan az yağlı inek sütü ise %5 oranında yani 12 gram karbonhidrat içerir.

 

Badem sütü yağ içeriğindeki karbon içeriğine göre yağ ve protein açısından da zengindir.Bu  nedenle kan şekeri seviyelerinde önemli bir artış olmaz ve bu da şeker hastaları için ve düşük karbonhidrat diyeti uygulayanlar için uygun hale gelir.

 

Ancak aldığınız badem sütünün mutlaka içindekiler listesini okuyun ve en az katkılı sütü aldığınıza emin olun.

 

 

 

Badem sütü, sütün içindeki bazı alerjenleri içermez

Badem sütü, inek sütündeki gibi hayvansal ürünleri içermediği için vejetaryen ve süte alerjisi olanlar için mükemmel bir seçenektir.

 

Birçok kişi sütte bulunan laktozu(süt şekeri) sindiremez. Sindirilememiş laktoz, bağırsağa geçerek yerleşik bakteriler tarafından fermente edilerek aşırı gaz, şişkinlik, ishal gibi rahatsızlıklara neden olur.

 

Badem sütü laktoz içermez, bu da laktoz intoleransı olan insanlar için uygun bir süt replasmanı sağlar.

 

 

 

Zenginleştirilmiş badem sütü kemikleri güçlendirir

Süt ürünleri kalsiyum bakımımdan en zengin kaynaklardır. Ancak badem bu bakımdan zayıf bir kaynaktır.

 

Badem sütünün gerçek süte benzemesi için üreticiler kalsiyumla zenginleştirir. Örneğin; bir bardak ticari badem sütü günlük kalsiyum ihtiyacınızın %45-50’sini karşılayabilir. Buna karşılık bir bardak inek sütündeki kalsiyum içeriği %28-31 oranında değişir.

 

Bu nedenle zenginleştirilmiş badem sütü et yemeyen vejetaryenler ve laktoza ya da süte alerjisi olanlar için harika bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum, kemiklerin yapımı ve onarımı için gerekli bir mineraldir. Bu nedenle gerekli miktarda kalsiyum alımı kemiklerin zayıflaması ve kırılması anlamına gelen osteoporoz riskini azaltır.

 

 

 

Kalp hastalığı riskini azaltır

Gözlemsel çalışmalar bademin düzenli tüketilmesinin kalp hastalığı riskini azalttığını belirtmektedir. Bunun nedeni E vitamini bakımından zengin olması ve sağlıklı yağlar içermesidir.

 

Badem sütünün %1 oranında içerdiği yağın %90’ı doymamıştır. Badem yağının yağ asidi profili aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.

 

 

 

 

Badem yağının ana yağ asidi olan oleik asit kan lipitlerinde faydalı değişiklikler yapar.

 

Sağlıklı yetişkinlerle yapılan bir çalışmada altı hafta boyunca her gün 66 gram badem veya badem yağı tüketildiğinde LDL yani kötü kolesterol düzeyleri %6,trigliserid ise %14 azaldı.

 

HDL yani iyi kolesterol seviyeleri 6 kat arttı.Kan lipid profilindeki bu yararlı değişiklikler kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilgilidir.

 

Badem sütündeki kalorilerin %50’si yağdan gelse de genellikle düşük yağlı bir üründür ve muhtemelen kan lipid profili üzerinde önemli bir etkisi yoktur.

 

Bununla birlikte zengin bir E vitamini kaynağıdır ve günlük ihtiyaç duyulan miktarın yarısını bir bardak badem sütünden karşılamak mümkündür.

 

 

 

Zenginleştirilmiş badem sütü D vitamini bakımından yüksektir

D vitamini eksikliği birçok kişide bulunan bir durumdur.Bu durum kemik sağlığı,yorgunluk ve zayıf kasların ortaya çıkmasına neden olur.Beslenmeyle elde edebileceğiniz D vitamini kaynakları sınırlıdır.

 

Bu nedenle sağlık stratejisi olarak belirli gıdalar D vitamini ile zenginleştirilmektedir.Bu özellikle süt ürünleri için geçerlidir.

 

Normal süt gibi badem sütü de D vitamini içerir. Örneğin; bir bardak badem sütü günlük D vitamini ihtiyacınızın %25’ini karşılayabilecek durumdadır.

 

D vitamini ile zenginleştirilmiş badem sütünü düzenli olarak tükettiğinizde D vitamini eksikliğini önleyecek yararlı bir kaynak sağlamış olursunuz.

 

 

 

Badem sütü yapımı

Badem sütü süpermarketlerde satılan bir üründür. Evde yapmak da kolaydır. İhtiyacınız olan şey bir blender, su ve bir fincan bademdir.

 

Önce bademin kabuklarını çıkarmak gerekir. Bunun için bademleri geceden suya koyun. En az 8-12 saat beklemeli.

 

Böylece bademler yumuşar ve kabukları kolay soyulur. Daha sonra bademlerin üzerine dört fincan su ekleyin ve homojen hale gelene karıştırın. Son olarak karışımı bir süt süzgecinden geçirerek katılarını alın.

 

 

 

Badem sütü nasıl kullanılır?

Normal süt gibi badem sütünü de çok yönlü kullanabilirsiniz. Badem sütünü kullanabileceğiniz yerler;

  • Normal süt yerine mısır gevreğine ekleyebilirsiniz.

 

  • Kahve veya çaya ekleyebilirsiniz.

 

  • Smoothilerde kullanabilirsiniz.

 

  • Puding veya dondurma yapımında kullanabilirsiniz.

 

  • Çorbalarda kullanabilirsiniz.

 

  • Pek çok gıdada süt yerine kullanılabilir.

 

Böbrek taşı sorunu olanlar veya böbrek taşına eğilimli olanlar badem sütünü fazla tüketmemelidir.Bunun nedeni evde yapılan badem sütünün kalsiyum oksalat içeriğinin yüksek olmasıdır.

 

Bazıları ticari sütlerde bulunan ve koyu bir kıvam vermek için kullanılan karragenan maddesinden endişe duyabiliyor.Çoğu bilim insanı gıda ürünlerinde kullanılan karragenanın türü ve miktarının güvenli olduğunu kabul ediyor.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ