Bacopa Monnieri (Brahmi) Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

   

  Bacopa monnieri, brahmi olarak da bilinir ve geleneksel Ayurveda tıbbında temel bir bitkidir. Islak, tropik ortamlarda yetişir ve su altında yaşama kabiliyeti onu akvaryum kullanımı için popüler yapar.

  Bacopa monnieri bitkisi, yüzyıllarca, hafızayı geliştirmek, kaygıyı azaltmak ve epilepsiyi tedavi etmek gibi çeşitli amaçlar için kullanılmıştır.

  Araştırmalar, beyin işlevini artırabileceğini ve diğer yararların yanı sıra endişe ve stresi azalttığını göstermektedir. Bu bitkide bulunan bacosides adı verilen güçlü bileşik sınıfının bu faydalardan sorumlu olduğu düşünülmektedir.

   

  bacopa monnieri bitkisi

   

  Bacopa Monnieri Faydaları

   

   

  Güçlü antioksidanlar içerir

  Antioksidanlar, serbest radikal adı verilen potansiyel olarak zararlı moleküllerin neden olduğu hücre hasarına karşı korumaya yardımcı olan maddelerdir.

  Araştırmalar serbest radikallerin neden olduğu hasarın kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanserler gibi birçok kronik duruma bağlı olduğunu göstermektedir.

  Bacopa monnieri, antioksidan etkiye sahip olabilecek güçlü bileşikler içerir. Örneğin, bu bitkide bulunan ana aktif bileşiklerden olan bacozitlerin serbest radikalleri nötralize ettiği ve yağ moleküllerinin serbest radikallerle reaksiyona girmesini önlediği belirtilmektedir.

  Yağ molekülleri serbest radikallerle reaksiyona girdiğinde, lipit peroksidasyonu adı verilen bir işleme tabi tutulur. Lipid peroksidasyonu, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve diğer nörodejeneratif hastalıklar gibi birçok koşulla bağlantılıdır.

  Bu bitki, bu işlemden kaynaklanan hasarın önlenmesine yardımcı olabilir. Örneğin, bir çalışma demanslı sıçanların Bacopa monnieri ile tedavi edilmesinin serbest radikal hasarını azalttığını ve hafıza bozukluğu belirtilerini tersine çevirdiğini göstermiştir.

   

   

  İltihabı azaltır

  İnflamasyon, vücudumuzun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olan doğal tepkisidir. Ancak kronik inflamasyon, kanser, diyabet, kalp ve böbrek hastalığı gibi birçok duruma neden olabilir.  

  Test tüpü çalışmalarında Bacopa monnieri, inflamatuar bir immün yanıtı uyaran moleküller olan pro-inflamatuar sitokinlerin salınımını baskılamıştır.

   

   

  Beynin işlevini artırır

  Araştırma, bu bitkinin beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Örneğin, farelerle yapılan bir çalışma Bacopa monnieri kullanmanın, mekansal öğrenmeleri ve bilgiyi tutma yeteneğini geliştirdiğini göstermiştir.

  Ek olarak, 46 sağlıklı yetişkinden oluşan 12 haftalık bir çalışma, günde 300 mg Bacopa monnieri almanın, plasebo tedavisine kıyasla görsel bilgi, öğrenme hızı ve hafıza işleme hızını önemli ölçüde iyileştirdiğini gözlemledi.

  60 yaşlı yetişkin üzerinde yapılan 12 haftalık bir başka çalışma, 300 mg veya 600 mg Bacopa monnieri ekstraktının günlük olarak alındığında, hafıza, dikkat ve bilgi işleme yeteneğini artırdığını göstermiştir.

   

   

  DEHB semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur

  Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), hiperaktivite, dürtüsellik ve dikkatsizlik gibi semptomlarla karakterize nörogelişimsel bir hastalıktır. Araştırma Bacopa monnieri’nin DEHB belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  6-12 yaşları arasındaki 31 çocukla yapılan bir araştırma, 6 ay boyunca günlük 225 mg Bacopa monnieri özü almanın, huzursuzluk, zayıf öz kontrol, dikkatsizlik ve dürtüsellik gibi çocukların % 85’inde DEHB semptomlarını anlamlı şekilde azalttığını buldu.

  DEHB’li 120 çocukta yapılan bir başka çalışmada, 125 mg Bacopa monnieri içeren bitkisel bir karışımın alınmasının, plasebo grubuna kıyasla dikkat, biliş ve dürtü kontrolünü iyileştirdiği gözlemlenmiştir.

   

   

  Kaygı ve stresi önler

  Bu bitki kaygı ve stresi önlemeye yardımcı olur. Adaptojenik bir bitkidir yani vücudun strese karşı direncini artırır.

  Araştırma, Bacopa monnieri’nin ruh halini yükselterek ve stres düzeyleriyle yakından bağlantılı bir hormon olan kortizol seviyelerini azaltarak stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

   

   

  Tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur

  Yüksek tansiyon, kalp ve kan damarlarına baskı uyguladığı için ciddi bir sağlık sorunudur. Bu, kalbi zayıflatabilir ve kalp hastalığı riskini artırabilir. Araştırma, Bacopa monnieri’nin kan basıncını sağlıklı bir aralıkta tutmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Bir hayvan çalışmasında, Bacopa monnieri hem sistolik hem de diyastolik kan basıncı seviyelerini düşürmüştür. Bunu, kan damarlarını genişletmeye yardımcı olan ve kan akışında iyileşme ve daha düşük kan basıncı ile sonuçlanan nitrik oksidi serbest bırakarak yapmaktadır.

   

   

  Antikanser özelliklere sahiptir

  Tüp ve hayvan çalışmaları, bu bitkinin antikanser özelliklere sahip olabileceğini buldu. Bitki içindeki aktif bileşik sınıfı olan bacosides’in agresif beyin tümör hücrelerini öldürdüğü ve test tüpü çalışmalarında meme ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği belirtilmiştir.

  Ek olarak, Bacopa monnieri, hayvan ve test tüpü çalışmalarında cilt ve meme kanseri hücrelerinin ölümüne neden olmuştur.

  Araştırmalar, bitkideki yüksek düzeylerde antioksidanların ve bacosides gibi bileşiklerin kanserle mücadele özelliklerinden sorumlu olabileceğini göstermektedir.

  Bu sonuçların tüp ve hayvan çalışmaları olduğunu unutmayın. Bacopa monnieri ve kanser ile ilgili daha fazla insan çalışması yapılıncaya kadar, tedavi olarak önerilemez.

   

   

  Bacopa monnieri yan etkileri

  Bu bitki, güvenli kabul edilirken, bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir. Örneğin, bulantı, mide krampları ve ishal gibi sindirim semptomları yaşanabilir.

  Bacopa monnieri hamile kadınlar için önerilmez, çünkü hiçbir çalışma hamilelik sırasında kullanımının güvenliğini değerlendirmemiştir.

  Ayrıca, ağrı kesmek için kullanılan bir ilaç olan amitriptilin de dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, Bacopa monnieri almadan önce doktora danışın.

   

   

  Bacopa monnieri nasıl kullanılır?

  Bacopa monnieri kapsüller ve tozlar dahil olmak üzere çeşitli şekillerde bulunur. İnsan çalışmalarında bitkinin özü için tipik dozajlar günde 300–450 mg arasındadır. Ancak dozaj önerileri satın aldığınız ürüne bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

  Her ne kadar Bacopa monnieri çoğu insan için güvenli kabul edilse de doktor onaylamadan kullanılması tavsiye edilmez.

   

  Sonuç olarak;

  Bacopa monnieri, birçok hastalık için kullanılabilen Ayurvedik bitkisel bir ilaçtır. İnsan çalışmaları, beyin fonksiyonlarını güçlendirmeye, DEHB belirtilerini tedavi etmeye ve stres ile kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Ayrıca, tüp ve hayvan çalışmaları antikanser özelliklere sahip olabileceğini, iltihap ve kan basıncını azalttığını buldu.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ