B6 Vitamini Nelerde Var? | diyetz

B6 Vitamini Nelerde Var?

 

 

B6 vitamini  veya piridoksin, metabolizmanın, sinir ve bağışıklık sistemlerinin ve diğer birçok bedensel fonksiyonların düzgün bir şekilde çalışması için son derece önemli olan suda çözünen bir vitamindir.

 

Cilt inflamasyonu, depresyon, konfüzyon, felç, konvülsiyonlar ve anemi gibi B6 vitamininin eksikliği ile ilişkili çeşitli sağlık sorunlarından kaçınmak için B6 vitamini bakımından zengin besinler tüketmeli.

 

Bununla birlikte, doğal olan B6 vitamini kaynaklarına başvurulması önerilir; çünkü bazen sentetik takviyeler, sinir sisteminizi olumsuz etkileyebilen ve duyusal hasara neden olan doz aşımına neden olur.

 

 

 

B6 Vitamini Bakımından Zengin Besinler

B6 vitamini için sayısız doğal ve sentetik kaynak var.

 

Doğal kaynaklar sebze, meyve, et, fındık ve tahılları içerir. Aşağıda B6 vitamini eksikliğini önlemek için mutlaka beslenmenizde tüketmeniz gereken en iyi vitamin B6 vitamini bakımından zengin gıdalar listelenmiştir.

 

 

 

 

Etler

 

Hemen hemen her çeşit ette gerekli miktarda B6 vitamini bulunur. Hindi ve tavuk gibi kümes hayvanları, 100 gramlık porsiyon başına ½ mg B6 vitamini tedarik etmektedir.

 

Benzer şekilde, sığır eti ayrıca diğer vitaminlerin yanı sıra bu vitaminin yüksek konsantrasyonlarını da içerir. Etleri basit yemek tarifleri ile beslenmenize katabilirsiniz.

 

 

Balık

 

B6 vitamini, ton balığı, alabalık, somon balığı, halibut balığı, fıstık vb. gibi farklı balıklarda da bulunabilir.

 

Bir orkinos porsiyonunda bulunan vitamin B6’nın dozu, günlük gereksinimlerin yaklaşık yarısını karşılamak için yeterlidir.

 

Fırında pişirilmiş somon balığı, porsiyon başına yarı miktarda B6 vitamini sağlar.

 

 

Sebzeler

 

Çoğu sebze genellikle büyük miktarlarda B6 vitamini içerirken, yoğunluğu en çok olanlar ıspanak, kırmızı biber, bezelye, brokoli, kuşkonmaz, patates ve şalgamdır.

 

İlginizi Çekebilir  Hızlı Yemek mi, Yavaş Yemek mi? Hangisi Zayıflatır?

B6 bakımından zengin olmasının yanı sıra, bu az yağlı sebzelerde ayrıca birçok sağlık yararına sahip vitaminler ve besin maddeleri bulunur.

 

 

Meyveler

 

Muz, B6 vitamini açısından zengin meyvelerin en güzel örneğidir. 100g muz 0,30mg vitamin B6 sağlar. Onun besleyici faydalarını elde etmek için bütün meyve olarak tüketin veya bir meyve salatasına ekleyin.

 

 

Tohum ve Kuruyemiş

 

Tohum ve kuruyemişler, B6 vitamininin besleyici kaynaklarıdır.

 

Bir bardak ayçiçeği tohumu 1.1 mg B6 vitamini içerirken 100 gramlık bir porsiyon kavrulmuş susam tohumu 0.8 mg sağlar.

 

B6 vitamini alımını tamamlamak için salata veya hatta sandviçlere susam veya ayçiçeği tohumu eklemeyi deneyin.

 

Kaju fıstığı, fındık, antep fıstığı ve yer fıstığı aynı zamanda basit bir şekilde çerez olarak tüketilebilen veya farklı tariflere dahil edilebilen zengin B6 vitamini kaynaklarıdır.

 

 

Kuru Ot ve Baharatlar

 

Çeşitli kuru otlar ve baharatlar da B6 vitamini açısından zengindir.

 

Her ne kadar büyük porsiyonlarda kullanılmasalar da, düzenli olarak sos ve yemeklere bir kaç ek tutacak ekleme, beslenmenizi zenginleştirmek ve B6 vitamini alımını artırmak için ideal bir yoldur.

 

Bir çorba kaşığı kırmızı biber tozu ve kırmızı biber, sırasıyla 0.29 mg ve 0.28 mg B6 vitamini ile yüklüdür.

 

Kuru sarımsak, tarhun, yer fıstığı, fesleğen, kuru fıstık, zerdeçal, biberiye, dereotu, defne yaprağı, soğan tozu ve kekik B6 vitamini için diğer iyi bitkisel kaynaklardır.

 

 

Kepek ve Kepekli Gıdalar

 

Ham pirinç, buğday kepeği ve diğer bütün tahıllar, B6 vitamini de dahil olmak üzere birçok temel besin öğesinin en değerli kaynakları arasındadır.

 

İlginizi Çekebilir  Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

Bunları kekler, hamur işi hamurları, pizza hamurları, kahverengi ekmek ve kepekli tahıllar vs. içerisine dahil ediniz.

 

 

Fasulye ve Bakliyat

 

Beslenmenize baklagiller ve fasulye eklenmesi, vücudunuzdaki B6 vitamini seviyesini korumak için harika bir yoldur.

 

Barbunya, soya fasulyesi, nohut ve mercimek, vitamin B6 eksikliğini gidermek için tüketilebilecek en iyi alternatiflerdir.

 

 

Pekmez ve Sorgum Şurubu

 

Birçok esansiyel vitamin ve mineral, şeker pekmezi ve sorgum şurubunda yüksektir, bu ikisi işlenmiş şeker ve mısır şurubu için iyi bir alternatif oluşturmaktadırlar.

 

Her iki bileşenin yaklaşık 0,67 mg B6 / 100g porsiyonu sağladığı bilinmektedir.

 

 

Karaciğer

 

Karaciğer gibi organ etleri, B6 vitamininin daha görkemli bir kaynağıdır. Ancak, kolesterol düzeyinde de yüksek olduğu için karaciğerin tüketimi sınırlı olmalı ve aşırı tüketimi sizi diğer sağlıkla ilgili endişeleri geliştirmenize neden olabilir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ